Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Περί πυκνωτών και…. μερικά άλλα.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή Περί πυκνωτών και…. μερικά άλλα.


    Καλησπέρα.
    1α )Σε τροφοδοτικό παλιάς τηλεόρασης υπάρχει ηλεκτρολ/ κός πυκνωτής με τα μόνα στοιχεία 470 / 50, SN , +, FRAKO.
    Μπορώ να υποθέσω; Πως είναι 470 V, 50μF το + η πολικότητα του και το << FRAKO >> η κατασκευάστρια εταιρία.
    1β) Tο SN τι συμβολίζει?
    2)Μετά από γέφυρα ανόρθωσης τι τάση έχομε εν σχέση με την τροφοδοτική A.C(*).
    3) Ποια σχέση συνδέει την ον τάση του πυκνωτή με την τάση τροφοδότησής του στο D.C.
    4) Ποια σχέση συνδέει την το χρόνο με τους υπόλοιπους παράγοντες (ντα) που θα χρειαστεί ο πυκνωτής να χάσει το ½ της τάσης φόρτισής του, φυσικά και εδώ στο D.C.
    5) Μπορώ (σ΄ότι αφορά και μόνο την τάση ) αντί για έναν πυκνωτή π.χ 470 V να συνδέσω 2 των 235 V ο κάθε ένας διπλάσιας χωρ/τας, αν όχι γιατί;
    (*) Στη προκειμένη περίπτωση έχω διαθέσιμες 2 γέφυρες μια
    FakorB 250 / 1500, D5. Και η άλλη URC/GRS 404 (**)
    (**) το R είναι σύμπλεγμα με το U και το G ανεστραμμένο.
    Το φορτίο θα είναι 250 μιλιαμπέρ, επίσης θα ήθελα να επισημάνω για ελάχιστο χρόνο θα παίρνουν – οι γέφυρες - από την ίδια τάση θα τροφοδοτούν την αυτή κατανάλωση ( παραλ/νες ). Υπάρχει πρόβλημα;
    Ευχαριστώ


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 17-10-11 στις 22:18
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Μεταφέρθηκε σε πιο κατάλληλη κατηγορία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Προφανως ο πυκνωτης ειναι 470 μF 50V.
    Μετα τη γεφυρα θα εχεις την ταση εισοδου Χ 1,41.
    Ολα τα υπολοιπα μου φαινονται "κινεζικα" γιατι δεν καταλαβαινω τι θελεις να κανεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Εμπειρικα να πω πως για πανω απο 300βολτ παει επι 1.3 αντι για επι ριζα2

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως ο πυκνωτης ειναι 470 μF 50V.
    Μετα τη γεφυρα θα εχεις την ταση εισοδου Χ 1,41.
    Ολα τα υπολοιπα μου φαινονται "κινεζικα" γιατι δεν καταλαβαινω τι θελεις να κανεις

    << Ολα τα υπολοιπα μου φαινονται "κινεζικα" γιατι δεν καταλαβαινω τι θελεις να κανεις >>
    Δηλαδή για να απαντήσεις σε αυτά:
    <<3) Ποια σχέση συνδέει την ον τάση του πυκνωτή με την τάση τροφοδότησής του στο D.C.
    4) Ποια σχέση συνδέει την το χρόνο με τους υπόλοιπους παράγοντες (ντα) που θα χρειαστεί ο πυκνωτής να χάσει το ½ της τάσης φόρτισής του, φυσικά και εδώ στο D.C.
    5) Μπορώ (σ΄ότι αφορά και μόνο την τάση ) αντί για έναν πυκνωτή π.χ 470 V να συνδέσω 2 των 235 V ο κάθε ένας διπλάσιας χωρ/τας, αν όχι γιατί;
    (*) Στη προκειμένη περίπτωση έχω διαθέσιμες 2 γέφυρες μια
    FakorB 250 / 1500, D5. Και η άλλη URC/GRS 404 (**)
    (**) το R είναι σύμπλεγμα με το U και το G ανεστραμμένο.
    Το φορτίο θα είναι 250 μιλιαμπέρ, επίσης θα ήθελα να επισημάνω για ελάχιστο χρόνο θα παίρνουν – οι γέφυρες - από την ίδια τάση θα τροφοδοτούν την αυτή κατανάλωση ( παραλ/νες ). Υπάρχει πρόβλημα;>>
    Πρέπει να γνωρίζεις που θα τοποθετηθούν ο (οι ) πυκνωτής ( τές ) και οι γέφυρες, τι αλλάζει αν τοποθετηθούν σε ηλ ποδήλατο η σε γερανογέφυρα ή αν το <<3) Ποια σχέση..,……..>> θέλω να το εφαρμόσω σε αντλιοστάσιο και το 5) Μπορώ……..>> σε βάρκα ψαρέματος
    Νομίζω το <<τι θέλεις να φτιάξεις >> και κάτι άλλα παρόμοια ανήκουν στο παρελθόν……………… τότε αυτός που το έπαιζε << μάστορας δεν έλεγε τίποτα σε κανένα ή τους παραπλανούσε.


    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Ηλια επειδη ειμαι σιγουρος οτι γνωριζω καλα ελληνικα διστυχως δεν μπορω να σου απαντησω, οχι γιατι θελω να ξερω τι θα κανεις αλλα ο τροπος που διατυπωνεις τις ερωτησεις σου ειναι πραγματικα "κινεζικος".
    Και επειδη μπορει να εχω και αδικο ας μας εξηγησει καποιος αλλος εδω στο φορουμ τι καταλαβαινει οταν διαβαζει αυτη την προταση
    Ποια σχέση συνδέει την το χρόνο με τους υπόλοιπους παράγοντες (ντα)
    Επισης τι καταλαβαινει καποιος οταν διαβαζει αυτο
    Το φορτίο θα είναι 250 μιλιαμπέρ, επίσης θα ήθελα να επισημάνω για ελάχιστο χρόνο θα παίρνουν – οι γέφυρες - από την ίδια τάση θα τροφοδοτούν την αυτή κατανάλωση ( παραλ/νες ). Υπάρχει πρόβλημα;
    Νομίζω το <<τι θέλεις να φτιάξεις >> και κάτι άλλα παρόμοια ανήκουν στο παρελθόν……………… τότε αυτός που το έπαιζε << μάστορας δεν έλεγε τίποτα σε κανένα ή τους παραπλανούσε
    Στο παρελθον στο παρον και στο μελλον οι γνωριζοντες ηλεκτρονικα (και δεν ειναι "μαστόρια") μπορουν να συνενοηθουν με συγκεκριμενη ορολογια και κυριως σχεδια.
    Οποτε βαλε καποιο σχεδιακι για να μπορεσει να σου απαντησει καποιος ηλεκτρονικος απο τους πολλους που υπαρχουν εδω μεσα. Εκτος αν θελεις να σου απαντησουν "μαστόρια" που επισης ειναι πολλα εδω μεσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλια επειδη ειμαι σιγουρος οτι γνωριζω καλα ελληνικα διστυχως δεν μπορω να σου απαντησω, οχι γιατι θελω να ξερω τι θα κανεις αλλα ο τροπος που διατυπωνεις τις ερωτησεις σου ειναι πραγματικα "κινεζικος".
    Και επειδη μπορει να εχω και αδικο ας μας εξηγησει καποιος αλλος εδω στο φορουμ τι καταλαβαινει οταν διαβαζει αυτη την προταση


    Επισης τι καταλαβαινει καποιος οταν διαβαζει αυτο




    Στο παρελθον στο παρον και στο μελλον οι γνωριζοντες ηλεκτρονικα (και δεν ειναι "μαστόρια") μπορουν να συνενοηθουν με συγκεκριμενη ορολογια και κυριως σχεδια.
    Οποτε βαλε καποιο σχεδιακι για να μπορεσει να σου απαντησει καποιος ηλεκτρονικος απο τους πολλους που υπαρχουν εδω μεσα. Εκτος αν θελεις να σου απαντησουν "μαστόρια" που επισης ειναι πολλα εδω μεσα.
    Σήμερα 00:00 γράφεις
    <<οχι γιατι θελω να ξερω τι θα κανεις>>
    και ………………
    Χθες έγραψες 21:14 δηλαδή 2 ώρες και 36 λεπτάτης ώρας νωρίτερα

    << Ολα τα υπολοιπα μου φαινονται "κινεζικα" γιατι δεν καταλαβαινω τι θελεις να κανεις >> << γιατι δεν καταλαβαινω τι θελεις να κανεις>>
    Ποιο από τα δύο έχει ισχύ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων

    Καλησπέρα.
    1α )Σε τροφοδοτικό παλιάς τηλεόρασης υπάρχει ηλεκτρολ/ κός πυκνωτής με τα μόνα στοιχεία 470 / 50, SN , +, FRAKO.
    Μπορώ να υποθέσω; Πως είναι 470 V, 50μF το + η πολικότητα του και το << FRAKO >> η κατασκευάστρια εταιρία.

    (Όχι. Είναι 470μF 50V (πυκνωτές 50μF 470V δεν νομίζω να υπάρχουν), το + δείχνει τον θετικό ακροδέκτη και FRAKO είναι η εταιρεία κατασκευής (να υποθέσω ότι έχει λαδομουσταρδί χρώμα; )

    1β) Tο SN τι συμβολίζει?

    (Άγνωσται αι βουλαί του κατασκευαστού, θα μπορούσε να είναι το όνομα της σειράς ή κάτι άλλο που σίγουρα δεν σε ενδιαφέρει.)

    2)Μετά από γέφυρα ανόρθωσης τι τάση έχομε εν σχέση με την τροφοδοτική A.C(*).

    (Με μηδενικό ρεύμα φορτίου η τάση στα άκρα του πυκνωτή είναι ακριβώς η RMS τάση πριν τη γέφυρα επί ρίζα 2 μείον την πτώση τάσης στη γέφυρα (συνήθως 1V). Το επί ρίζα 2 ισχύει και για μικρές και για μεγάλες τάσεις. Αν τώρα υπάρχει φορτίο, η τάση στα άκρα του πυκνωτή θα έχει μια κυμάτωση (η οποία μεγαλώνει όσο μεγαλώνει το φορτίο), οπότε η ενεργός τιμή της τάσης που θα μετράς θα είναι μικρότερη. Η άνω κορυφή πάντως δεν αλλάζει, είναι πάλι V~ επί ρίζα 2 μείον 1.)

    3) Ποια σχέση συνδέει την ον τάση του πυκνωτή με την τάση τροφοδότησής του στο D.C.

    (Τι εννοείς; Ο συγκεκριμένος πυκνωτής που γράφει 50V μπορεί (οριακά) να χρησιμοποιηθεί σε τάση ως 50V, αλλά για να έχεις ένα περιθώριο ασφαλείας, αν στο κύκλωμά σου έχεις 50V, βάλε έναν πυκνωτή με τάση λειτουργίας 63V.)

    4) Ποια σχέση συνδέει την το χρόνο με τους υπόλοιπους παράγοντες (ντα) που θα χρειαστεί ο πυκνωτής να χάσει το ½ της τάσης φόρτισής του, φυσικά και εδώ στο D.C.

    (Θεωρητικά αν τον φορτίσεις και τον αφήσεις ελεύθερο δεν θα εκφορτιστεί ποτέ, στην πραγματικότητα ανάλογα με το κομμάτι (τύπος, ηλικία, ποιότητα κατασκευής, τάση, θερμοκρασία) η εκφόρτιση στη μισή τάση μπορεί να διαρκέσει από ώρες ως χρόνια.)

    5) Μπορώ (σ΄ότι αφορά και μόνο την τάση ) αντί για έναν πυκνωτή π.χ 470 V να συνδέσω 2 των 235 V ο κάθε ένας διπλάσιας χωρ/τας, αν όχι γιατί;

    (Μπορείς, αλλά θα πρέπει να συνδέσεις παράλληλα σε κάθε πυκνωτή μια αντίσταση κατάλληλης τιμής για εξισορρόπηση των τάσεων - οι δυο αυτές αντιστάσεις πρέπει να είναι ίδιες.)

    (*) Στη προκειμένη περίπτωση έχω διαθέσιμες 2 γέφυρες μια
    FakorB 250 / 1500, D5. Και η άλλη URC/GRS 404 (**)
    (**) το R είναι σύμπλεγμα με το U και το G ανεστραμμένο.

    (Η πρώτη πιθανότατα είναι 250V 1.5A ενώ η δεύτερη 400V 4A, μια φωτο που θα φαίνεται το σχήμα, οι διαστάσεις, και το πάχος των ακροδεκτών ίσως βοηθούσε.)

    Το φορτίο θα είναι 250 μιλιαμπέρ, επίσης θα ήθελα να επισημάνω για ελάχιστο χρόνο θα παίρνουν – οι γέφυρες - από την ίδια τάση θα τροφοδοτούν την αυτή κατανάλωση ( παραλ/νες ). Υπάρχει πρόβλημα;
    Ευχαριστώ

    Εφόσον η καθεμιά μόνη της αντέχει τα 250mA ποιος ο λόγος του παραλληλισμού;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    1α )Σε τροφοδοτικό παλιάς τηλεόρασης υπάρχει ηλεκτρολ/ κός πυκνωτής με τα μόνα στοιχεία 470 / 50, SN , +, FRAKO.
    Μπορώ να υποθέσω; Πως είναι 470 V, 50μF το + η πολικότητα του και το << FRAKO >> η κατασκευάστρια εταιρία.

    (Όχι. Είναι 470μF 50V (πυκνωτές 50μF 470V δεν νομίζω να υπάρχουν), το + δείχνει τον θετικό ακροδέκτη και FRAKO είναι η εταιρεία κατασκευής (να υποθέσω ότι έχει λαδομουσταρδί χρώμα; )


    <<να υποθέσω ότι έχει λαδομουσταρδί χρώμα; >> Ακριβώς

    (Με μηδενικό ρεύμα φορτίου η τάση στα άκρα του πυκνωτή είναι ακριβώς η RMS τάση πριν τη γέφυρα επί ρίζα 2 μείον την πτώση τάσης στη γέφυρα (συνήθως 1V). Το επί ρίζα 2 ισχύει και για μικρές και για μεγάλες τάσεις. Αν τώρα υπάρχει φορτίο, η τάση στα άκρα του πυκνωτή θα έχει μια κυμάτωση (η οποία μεγαλώνει όσο μεγαλώνει το φορτίο), οπότε η ενεργός τιμή της τάσης που θα μετράς θα είναι μικρότερη. Η άνω κορυφή πάντως δεν αλλάζει, είναι πάλι V~ επί ρίζα 2 μείον 1.)

    Σήμερα πριν αναγκάσω (*) τις γέφυρες να αποδημήσουν προς τον κύριον έκανα μετρήσεις τάσης στην URC/GRS 404:
    UAC = 234 V, UDC =211V, UDC με φορτίο κατά την εκτίμησή μου 80 mA = 199 V
    (δε μετρήθει γιατί το πολύμετρό μου κάπου τα χαλά στην ένταση ), οι μετρήσεις της τάσης έγιναν και με την αμπεροτσιμπίδα σε επιλογή τάσης που και αυτή είχε της ίδιες μετρήσεις ± 2 V, εκτός ποια…. και τα 2 όργανα να μου δείχνουν λάθος.
    3) Ποια σχέση συνδέει την ον τάση του πυκνωτή με την τάση τροφοδότησής του στο D.C.
    (Τι εννοείς; Ο συγκεκριμένος πυκνωτής που γράφει 50V μπορεί (οριακά) να χρησιμοποιηθεί σε τάση ως 50V, αλλά για να έχεις ένα περιθώριο ασφαλείας, αν στο κύκλωμά σου έχεις 50V, βάλε έναν πυκνωτή με τάση λειτουργίας 63V.)

    Είχα ακούσει πως η ον τάση του πυκνωτή πρέπει να είναι διπλάσια της τροφοδοτικής.


    4) Ποια σχέση συνδέει το χρόνο με τους υπόλοιπους παράγοντες (ντα) που θα χρειαστεί ο πυκνωτής να χάσει το ½ της τάσης φόρτισής του, φυσικά και εδώ στο D.C.

    (Θεωρητικά αν τον φορτίσεις και τον αφήσεις ελεύθερο δεν θα εκφορτιστεί ποτέ, στην πραγματικότητα ανάλογα με το κομμάτι (τύπος, ηλικία, ποιότητα κατασκευής, τάση, θερμοκρασία) η εκφόρτιση στη μισή τάση μπορεί να διαρκέσει από ώρες ως χρόνια.)

    Εννοώ όταν ο πυκνωτής πάψει να φορτίζεται και τροφοδοτήσει κάποιο φορτίο.
    Έπρεπε να γράψω μετά τη φόρτιση του πυκνωτή να του κοπεί η τροφοδότηση και αυτός να τροφοδοτήσει φορτίο

    5) Μπορώ (σ΄ότι αφορά και μόνο την τάση ) αντί για έναν πυκνωτή π.χ 470 V να συνδέσω 2 των 235 V ο κάθε ένας διπλάσιας χωρ/τας, αν όχι γιατί;
    (Μπορείς, αλλά θα πρέπει να συνδέσεις παράλληλα σε κάθε πυκνωτή μια αντίσταση κατάλληλης τιμής για εξισορρόπηση των τάσεων - οι δυο αυτές αντιστάσεις πρέπει να είναι ίδιες.) για εξισορρόπηση των τάσεων - οι δυο αυτές αντιστάσεις πρέπει να είναι ίδιες.) << κατάλληλης τιμής >>

    αν είναι εύκολο ποια είναι η μεθοδολογία εύρεσης της κατάλληλης τιμής της αντίστασης μήπως μελλοντικά μου χρειαστεί.

    (*) Στη προκειμένη περίπτωση έχω διαθέσιμες 2 γέφυρες μια
    FakorB 250 / 1500, D5. Και η άλλη URC/GRS 404 (**)
    (**) το R είναι σύμπλεγμα με το U και το G ανεστραμμένο.

    (Η πρώτη πιθανότατα είναι 250V 1.5A ενώ η δεύτερη 400V 4A, μια φωτο που θα φαίνεται το σχήμα, οι διαστάσεις, και το πάχος των ακροδεκτών ίσως βοηθούσε.)

    Δεν έχω φωτό - μηχανή ηFakorB 250 / 1500, D5. είναι παραλληλεπιπέδου σχήματος με κομμένο το αυτή πάνω από το σύμβολο –, με διαστάσεις 13 Χ 20 Χ 5 mm, ,τα δε άκρα της είναι ορθογωνικής μορφής διαστάσεων 0,55 Χ 1,25 mm. Η δε URC/GRS 404 είναι και αυτή είναι παραλληλεπιπέδου σχήματος αλλά με κομμένο το αυτή πάνω από το σύμβολο + με διαστάσεις 15 Χ 20Χ 5 mm, τα δε άκρα της είναι κυκλικής μορφής με Φ 0,8 mm.

    Το φορτίο θα είναι 250 μιλιαμπέρ, επίσης θα ήθελα να επισημάνω για ελάχιστο χρόνο θα παίρνουν – οι γέφυρες - από την ίδια τάση θα τροφοδοτούν την αυτή κατανάλωση ( παραλ/νες ). Υπάρχει πρόβλημα;


    Εφόσον η καθεμιά μόνη της αντέχει τα 250mA ποιος ο λόγος του παραλληλισμού;
    Στην προκειμένη περίπτωση σκέπτομαι να τροφοδοτήσω το πηνίο ενός ρελέ από δύο διαφορετικά σημεία ενός AC κυκλώματος (μέσω γεφυρών) με την παρακάτω σειρά: σημείο Α τροφοδοτεί το πηνίο, μετά και σημείο Β τροφοδοτεί και αυτό το πηνίο, και ύστερα παύει το σημείο Α τροφοδοτεί το πηνίο, οπότε το πηνίο θα παραμένει διεγερμένο μόνο από το σημείο Β.

    (*) οι νέες γέφυρες (Όμοιες ) που βρήκα είναι WO2G, 9025, αγνώστου κατασκευαστή κυλινδρικού σχεδόν σχήματος με Φ βάσης 8 mm και ύψος 5 mm, τα δε άκρα της είναι κυκλικής μορφής με Φ 0,8 mm. Ποια είναι η γνώμη σας κάνει να ανορθώσει τάση 230 V ; για την ένταση δε ρωτώ γιατί πιστεύω να καλύπτομε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα πριν αναγκάσω (*) τις γέφυρες να αποδημήσουν προς τον κύριον έκανα μετρήσεις τάσης στην URC/GRS 404:
    UAC = 234 V, UDC =211V, UDC με φορτίο κατά την εκτίμησή μου 80 mA = 199 V
    (δε μετρήθει γιατί το πολύμετρό μου κάπου τα χαλά στην ένταση ), οι μετρήσεις της τάσης έγιναν και με την αμπεροτσιμπίδα σε επιλογή τάσης που και αυτή είχε της ίδιες μετρήσεις ± 2 V, εκτός ποια…. και τα 2 όργανα να μου δείχνουν λάθος.

    (Μήπως μέτρησες χωρίς πυκνωτή στην έξοδο της γέφυρας; Μάλλον...)

    Είχα ακούσει πως η ον τάση του πυκνωτή πρέπει να είναι διπλάσια της τροφοδοτικής.

    (Αυτό είναι υπερβολικό. Τώρα βέβαια σε ένα κύκλωμα των 5V δεν θα ψάξεις ντε και καλά να βρεις πυκνωτή των 6.3V για να βάλεις, θα βάλεις των 10V, 16V, 25V, κ.λ.π., ό,τι βρεις πιο εύκολα, διότι στις μικρές (μερικά μF) χωρητικότητες το μέγεθος είναι ούτως ή άλλως μικρό. Αν όμως έχεις πυκνωτή 10000μF ίσως θέλεις να βάλεις κάποιον με όχι μεγάλη ονομαστική τάση, γιατί θα σου πιάσει πολύ χώρο.)

    Έπρεπε να γράψω μετά τη φόρτιση του πυκνωτή να του κοπεί η τροφοδότηση και αυτός να τροφοδοτήσει φορτίο

    (Αν το ρεύμα που απαιτεί το φορτίο είναι σταθερό η τάση του πυκνωτή πέφτει γραμμικά, και ο χρόνος πλήρους εκφορτίσεως θα είναι t = C*V / I, όπου C η χωρητικότητα του πυκνωτή, V η τάση στην οποία ήτο φορτισμένος, και I το σταθερό ρεύμα εκφορτίσεως. Προσοχή, στα πραγματικά κυκλώματα πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι το τροφοδοτούμενο κύκλωμα πιθανότατα δεν θα συνεχίσει να τραβάει σταθερό ρεύμα όταν η τάση θα έχει πέσει πολύ χαμηλά. Τώρα αν η εκφόρτιση γίνεται μέσω ωμικής αντιστάσεως, η τάση μειώνεται εκθετικά, όχι γραμμικά, και επειδή ο ρυθμός εκφορτίσεως όσο περνάει ο χρόνος πέφτει, θεωρητικά η τάση του πυκνωτή δεν θα μηδενιστεί ποτέ (δηλ. θα φτάσει να έχει τάση κάποια μV), στην πράξη όμως μετά από χρόνο 5*R*C θεωρείται πλέον εκφορτισμένος.)

    αν είναι εύκολο ποια είναι η μεθοδολογία εύρεσης της κατάλληλης τιμής της αντίστασης μήπως μελλοντικά μου χρειαστεί.

    (Θα διαλέξεις μια τιμή αντίστασης η οποία:
    α) Δεν θα είναι τόσο μεγάλη ώστε το ρεύμα που τη διαρρέει να είναι συγκρίσιμο με το ρεύμα διαρροής των πυκνωτών, και
    β) Δεν θα είναι τόσο μικρή ώστε να έχεις ενοχλητικά μεγάλη κατανάλωση ισχύος πάνω της.)


    Δεν έχω φωτό - μηχανή ηFakorB 250 / 1500, D5. είναι παραλληλεπιπέδου σχήματος με κομμένο το αυτή πάνω από το σύμβολο –, με διαστάσεις 13 Χ 20 Χ 5 mm, ,τα δε άκρα της είναι ορθογωνικής μορφής διαστάσεων 0,55 Χ 1,25 mm. Η δε URC/GRS 404 είναι και αυτή είναι παραλληλεπιπέδου σχήματος αλλά με κομμένο το αυτή πάνω από το σύμβολο + με διαστάσεις 15 Χ 20Χ 5 mm, τα δε άκρα της είναι κυκλικής μορφής με Φ 0,8 mm.

    (Τέλωσπάντων αφού τις έκαψες δεν έχει σημασία)

    Στην προκειμένη περίπτωση σκέπτομαι να τροφοδοτήσω το πηνίο ενός ρελέ από δύο διαφορετικά σημεία ενός AC κυκλώματος (μέσω γεφυρών) με την παρακάτω σειρά: σημείο Α τροφοδοτεί το πηνίο, μετά και σημείο Β τροφοδοτεί και αυτό το πηνίο, και ύστερα παύει το σημείο Α τροφοδοτεί το πηνίο, οπότε το πηνίο θα παραμένει διεγερμένο μόνο από το σημείο Β.

    (Ναι, μπορείς να το κάνεις άφοβα - εννοείται ότι το ρελέ θα έχει πηνίο κατάλληλο για DC)

    (*) οι νέες γέφυρες (Όμοιες ) που βρήκα είναι WO2G, 9025, αγνώστου κατασκευαστή κυλινδρικού σχεδόν σχήματος με Φ βάσης 8 mm και ύψος 5 mm, τα δε άκρα της είναι κυκλικής μορφής με Φ 0,8 mm. Ποια είναι η γνώμη σας κάνει να ανορθώσει τάση 230 V ; για την ένταση δε ρωτώ γιατί πιστεύω να καλύπτομε.
    Αυτές οι γέφυρες που λες είναι 200V στο 1.5Α και δεν κάνουν για τάση 230V. Στο ίδιο ακριβώς μέγεθος θα βρεις γέφυρες 380, 400 και 1000V όλες στο 1.5Α. Τέτοιες βάλε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ηλιας Α (19-10-11)

Παρόμοια Θέματα

  1. Τρανζιστορόμετρο και τεστ πυκνωτών θυρίστορ και τράιακ.
    By Thanos10 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 246
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-18, 21:27
  2. Mini R-390……ΑΜ/CW...Δέκτης
    By p.gabr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 107
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 17:54
  3. Τα άπαντα περί πυκνωτών. Βιβλιοθήκη Datasheet
    By Fire Doger in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-15, 17:46
  4. Τροφογοτικό πάγκου και άλλα εργαλεία
    By pointerst in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-13, 08:59
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 11:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας