Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 49

Θέμα: Σύνδεση θερμοστάτη Siemens RAA30.16

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Σύνδεση θερμοστάτη Siemens RAA30.16

    Καλησπέρα,
    είχα έναν ψηφιακό θερμοστάτη RDD10.1 που είχε τρεις επαφές. Q11, Q12 kai Q14. Από τον τοίχο βγαίνουν τρία καλώδια. Το ένα είναι η φάση και τα άλλα δύο ... κάτι άλλο. Ήταν η φάση στο Q11 και τα άλλα δύο σε Q12 και Q14.
    Αγόρασα έναν νέο κλασικό Siemens, αναλογικό με λαμπάκι. Είναι ο πολύ γνωστός RAA30.16.
    Αυτός όμως έχει άλλες επαφές (Υ1, Υ2, L4, L και Ν), και δεν ξέρω που να βάλω τι!!!

    Επισυνάπτω το manual του. Η ηλεκτροβάνα μου είναι πολύ παλιά και ίσως θέλει τάση τόσο για να ανοίξει όσο και για να κλείσει.

    Μπορεί κανείς να βοηθήσει???

    Ευχαριστώ!!!
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Φαση στο L. Ουδετερο στο Ν και επιστροφη στο Υ1. Θα γεφυρωσεις ομως με ενα καλωδιακι το Υ1 με το L 4. Για να βρεις τον ουδετερο (προφανως θα ειναι το μπλε αν υπαρχει) βαλε μια λαμπα 220ν μεταξυ φασης και ενος απο τα αλλα δυο καλωδια. Με οποιο αναψει η λαμπα ειναι ο ουδετερος. Το τριτο ειναι η επιστροφη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση... Δηλαδή το Υ2 δεν χρησιμοποιείται ποτέ??? Κάτι λέει για παλιές εγκαταστάσεις και η δική μου είναι μια από αυτές...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panayiotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαση στο L. Ουδετερο στο Ν και επιστροφη στο Υ1. Θα γεφυρωσεις ομως με ενα καλωδιακι το Υ1 με το L 4. Για να βρεις τον ουδετερο (προφανως θα ειναι το μπλε αν υπαρχει) βαλε μια λαμπα 220ν μεταξυ φασης και ενος απο τα αλλα δυο καλωδια. Με οποιο αναψει η λαμπα ειναι ο ουδετερος. Το τριτο ειναι η επιστροφη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    από ότι είδα ο παλιός είχε την φάση όπως λες στο 11 .ήταν θερμοστάτης με μπαταριές.αν όντως είχε τα άλλα 2 καλώδια στο 12 και 14 τότε μάλλον είναι για να ανοίξει και να κλείσει η ηλεκτροβανα. σε αυτήν την περίπτωση συνδέεις στο L την φάση , στην Υ1 αυτό που ήταν στην 14 και στο Υ2 αυτό που ήταν στην 12. αν πραγματικά δεν έχεις ουδέτερο. η διαφορά είναι ότι δεν θα σου ανάβει το λαμπάκι.
    σε αντίθετη περίπτωση αν αυτός που είχε συνδέσει τον θερμοστάτη έκανε βλακεία και γιαυτό τον λόγο χάλασε δηλαδή ΔΕΝ ήταν 2 επιστροφές αλλά το ένα ήταν ουδετεροσ τότε βάλε τα όπως σου είπε ο Παναγιώτης.
    στην πρώτη περίπτωση δες μήπως υπάρχει και τέταρτο καλώδιο κάπου ξανά χωμένο μέσα στην σωλήνα που έρχονται τα καλώδια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 18-10-11 στις 15:50
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ωραία... οπότε αν ανάψει λάμπα μεταξύ φάσης και μαύρου καλωδίου σημαίνει ότι πάω στην λύση του Παναγιώτη.
    Αν δεν ανάψει, πάω στην λύση που μου λες εσύ.. Σε αυτήν την περίπτωση λαμπάκι ΓΙΟΚ??? Δεν έχει χαλάσει το ψηφιακό... Ο λόγος που θέλω να το αλλάξω είναι το Λαμπάκι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    δεν θα το καταλάβεις με το λαμπάκι γιατί θα κάνει επιστροφή μέσο του πηνίου της ηλεκτροβανας και θα ανάψει πάλι. το τελευταίο δεν το κατάλαβα. το το θες το λαμπάκι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ο Παναγιώτης λέει ότι αν ανάψει λάμπα μεταξύ φάσης και μπλε καλωδίου (εμένα είναι γκρί) τότε το γκρί είναι ουδέτερος Αυτό σημαίνει ότι πάω στην λύση που προτείνει.
    Αν δεν ανάψει, μήπως σημαίνει ότι δεν έχω ουδέτερο και ότι πάμε την λύση Υ1, Υ2 που λες εσύ?

    Αυτό που είπα για το λαμπάκι είναι ότι ο παλιός ψηφιακός θερμοστάτης δεν έχει λαμπάκι που να μπορώ να βλέπω από μακριά και να καταλαβαίνω αν είναι ανοιχτός ή κλειστός. Είχε ένδειξη, αλλά έπρεπε να πάω κοντά για να το δω... Αν δεν μου ανάβει το λαμπάκι λοιπόν, δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    το λαμπάκι έτσι και αλλιώς παίρνει ρεύμα να ανάψει από τον θερμοστάτη και δεν είναι ένδειξη για το αν έχεις εντολή από τον καυστήρα . ο Παναγιώτης αυτό που σου είπε είναι με την προϋπόθεση ότι το γκρι είναι ουδετεροσ και όχι επιστροφή. αν ήταν ουδετεροσ και ήταν συνδεδεμένος όπως λες πριν και αυτό στην 12 ή 14 επαφη σου τότε θα είχες ακούσει ένα ωραίο μπααααμ και δεν θα είχες καθόλου θέρμανση.και ο θερμοστάτης θα είχε τινάξει τα πέταλα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου... Πως μπορώ να καταλάβω αν το ΓΚΡΙ που έχω είναι επιστροφή ή ουδέτερος??? Εφόσον δεν έγινε ΜΠΟΥΜ φαίνεται ότι δεν είναι ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ. Σωστά?
    Άρα βάζω την φάση στο L, και αντίστοιχα τις δύο επιστροφές στο Y1 και Υ2.... Καλά τα λέω??
    Και τελευταίο ερώτημα... το κόκκινο λαμπάκι υπάρχει περίπτωση να ανάβει όταν η βάνα είναι ανοιχτή?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη mrelectro
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!


    Εγω φοβάμαι να πω κάτι στον φίλο μας...Δεν είναι αστεία αυτά......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όσο ζω...Μαθαίνω !

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση θερμοστάτη siemens RDH10
    By spyroskam in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-20, 17:54
  2. θερμοστάτης χώρου SIEMENS RAA30-16 καυστήρας ρίχνει ρελέ
    By ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-16, 00:17
  3. Σύνδεση θερμοστάτη Siemens RDJ10rf/set
    By Marakiana in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-12, 02:38
  4. Σύνδεση θερμοστάτη siemens RDE 10.1 DHW
    By Markon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-12, 11:04
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-12, 17:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας