Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Λειτουργία τηλεφωνητή σε Roiscok 208

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΗΝΗ ΛΑΡΙΣΑΣ
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή Λειτουργία τηλεφωνητή σε Roiscok 208

    Παιδιά καλημέρα, είμαι νέος στο Forum και η βοήθεια που δίνει είναι σημαντική.

    Έχω βάλει στο σπίτι μου ένα σύστημα συναγερμού Roiscok 208 με τηλεχειρισμό και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι αυτό με την λειτουργία του τηλεφωνητή.


    Συγκεκριμένα κάνει κλήσεις μόνο όταν σηκώνω το ακουστικό του τηλεφώνου! Εχω συνδέσει στη θέση Line της κεντρικής πλακέτας, τα δύο καλώδια της τηλεφωνικής γραμμής (Hol), και έχει σήμα κέντρου κανονικά. Την γραμμή την πήρα από πρίζα, σε άλλες 3 πρίζες είναι συνδεδεμένα άλλα 3 τηλέφωνα.
    Στη θέση Phone δεν έχω συνδέσει συσκευή τηλεφωνική. Δοκίμασα όμως και σήμα κέντρου έχει.


    Επίσης έχω πάρει μια πλακέτα εγγραφής φωνητικού μυνήματος rv-200 v module voice, δεν την έχω συνδέσει, η οποία κουμπώνει πάνω στην κεντρική πλακέτα.
    Έχει όμως και θέσεις για Line και alarm, δεν ξέρω άν όταν την τοποθετήσω πρέπει να συνδέσω εκεί την τηλεφωνική γραμμή; Το alarm το αφήνουμε κενό;

    Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα σας είμαι ευγνώμων.


    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    συνδεσε στην θεση phone μια τηλεφωνικη συσκευη και θα κανει κλησεις κανονικα το κεντρο σου....τα καλωδια ειναι κοκκινο-πρασινο της γραμμης και του τηλεφωνου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stinger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    geo_ef (24-10-11)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Κανονικά βρίσκουμε την κεντρική πρίζα του σπιτιού οπου μπαίνουν τα καλώδια του ΟΤΕ και ενόνονται με τα καλώδια όλων των άλλων πριζών. Αποσυνδέουμε το ζεύγος καλωδίων του ΟΤΕ και το συνδέουμε απευθείας πάνω στο LINE του συναγερμού. Μετά τραβάμε ένα ακόμα ζεύγος καλωδίων απο το PHONE του συναγερμού και το ενώνουμε στα υπόλοιπα τηλέφωνα του σπιτιού.

    Έτσι κάθε φορά που θα θέλει ο συναγερμός να επικοινωνήσει με το κέντρο θα κόψει τα τηλέφωνα του σπιτιού και θα πάρει γραμμή ακόμα και αν κάποιο τηλέφωνο είναι ανοιχτό, το λεγόμενο line seizure.

    Αν έχεις και adsl μπλέκει λίγο το πράγμα γιατί αν βάλεις φίλτρο στο συναγερμό (που πρέπει να βάλεις) τότε θα σου φιλτράρει και όλες τις άλλες πρίζες του σπιτιού και το ρούτερ δέν θα δουλεύει. Προσωπικά τα καλώδια της πρίζας του ρούτερ τα ένωσα απευθείας στα καλώδια του ΟΤΕ μαζί με το συναγερμό πρίν το φίλτρο. Αν κάποια στιγμή θέλω να βάλω αλλού το ρούτερ θα πρέπει να αλλάξω και την καλωδίωση στην κεντρική πρίζα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dog80 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    geo_ef (27-10-11)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΗΝΗ ΛΑΡΙΣΑΣ
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου, αλλά δυστυχώς έχω την ατυχία να έχω πάροχο την Hol και οι συνδέσεις των τηλεφώνων και του συναγερμού δεν γίνονται μέσω φίλτρων αλλά από την θέση Phone1 του router (NetFasterIad2), με την οδηγία της Hol γιατί στο router έχει ανάψει η ένδειξη VoiP! και τώρα τρέχω να βρώ άκρη με την Hol η οποία λέει διάφορα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    γιατι δεν συνδεεις τον συναγερμο στην εξοδο phone toy router?
    εχεις δυο ζευγη να τρεχουν στο σπιτι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    geo_ef (02-11-11)

  9. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΗΝΗ ΛΑΡΙΣΑΣ
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Το δοκίμασα από την έξοδο Phone1 αλλά και από την έξοδο Phone 2 του router NetfasterIad2 της Hol κατευθείαν στο LIne του συναγερμού και από στην έξοδο Phone του συναγερμού σε μία και μόνο τηλεφωνική συσκευή. Ο συναγερμός ενεργοποιεί τον τηλεφωνητή οπλίζει το ρελέ ανάβει το σχετικό led αλλά κλήση δεν κάνει. Δεν ξέρω αν φταίει η σύνδεση της Hol όπου η τηλεφωνία είναι VoiP ή το router της Hol, ή αν φταίει ο συναγερμός Roiscok 208 με την λογική ότι δεν υποστηρίζει τηλεφωνία VoiP.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Ν.Αγχίαλος
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    O συναγερμός Roiscok 208 δεν υποστηρίζει τηλεφωνία VoiP,είχα το ίδιο πρόβλημα και ρώτησα στα κεντρικά αντιπροσωπία για ότι θες 2105584180 είναι πολύ εξυπηρετικοί

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον papg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    geo_ef (13-11-11)

  12. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Παίδες καλημέρα, έχω ένα αντίστοιχο πρόβλημα. Σε Roiscok 208 που δουλευε κανονικά και με γραμμή ΟΤΕ, ξαφνικά σταμάτησε να κάνει κλήσεις. Υπάρχει τοποθετημένο και voice module και ο σχετικός προγραμματισμός είναι σωστός. Επίσης έχω τηλεφωνικό σήμα πάνω στην αντιστοιχη κλέμα της πλακέτας.
    Reset δεν εχω κάνει. Καμιά ιδέα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Η πρωτη σκεψη ειναι οτι ο ΟΤΕ εκανε την γραμμη voip , οπως εχει ηδη αρχισει τον τελευταιο καιρο.
    Ομως λες οτι μετρας κανονικα τηλ. γραμμη πανω στον συναγερμο. Μηπως επαθε καποια βλαβη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Ραφαηλ
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    θα συνδεσεις στην line την γραμη του σπιτιου ... αν εχεις dsl βαζεις φιλτρο .... και θα βαλεις 2 παυσεις στα τηλεφωνα που θελεις να καλει .... αν εχεις voip τεχνολογια κατα 99% δεν θα δουλεψει εμενα δουλεψε με voip μονο με το thomson royter της cyta αλλα ολο το κολπο ειναι να βαλεις παυσεις στα τηλεφωνα για να σηκωνει σωστα την γραμμη ο συναγερμος !

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΥΝΔΕΣΗ ROISCOK 208 ΜΕ HX-2000?
    By damianos_spetses in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-13, 08:08
  2. roiscok rp 208 cn
    By γιαν12 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-12, 20:50
  3. ΣΥΝΔΕΣΗ MARS2000 ME ROISCOK 208
    By χημικος in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-12, 11:14
  4. Απενεργοποίηση σειρήνας σε Roiscok 208
    By geo_ef in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-11, 14:52
  5. Roiscok 208 CN με σειρινα Mars 600
    By sprbzk in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 11:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας