Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΣΥΛΛΕΚΤΟΥ ΠΟΜΠΟΥ ΑΜ

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    καλησπερα στελιο, οπως βλεπω απο τις φωτογραφιες ολα μεσα ειναι χυμα, ουτε ανεμιστηρα αν δεν κανω λαθος εχει. να κοιταξεις πρωτα το τροφοδοτικο αν καποιος ηλεκτρολυτικος δεν αντεχει περισσοτερο ρευμα η και τον μετασχηματιστη που μπορει να ζοριζεται . ο μετασχηματιστης πρεπει να ειναι 2 με 3 αμπερ παραπανω απο οτι τραβαει το λινερ για να μην ζοριζεται και να ειναι σωστα φτιαγμενος . δες πρωτα αυτα και τα ξαναλεμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή




    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    βλέπω πολλή κατατόπιση με το θέμα!!!!Το θέμα είναι ότι δεν ρώτησα αν είναι ασχημο το μηχάνημα αλλά κάποιο ερώτημα!Το μηχάνημα βγαίνει μια χαρά μέχρι τα 55 με 60 watt .Τωρα άν φοράει τσόκαρα οι ζαρτιέρες το κατάλαβα!η βοήθεια που ζήτησα είναι σαφέστατη.Εάν αρχίσω και εγώ ποσταρίσματα video γελιογραφίες κ.α τότε το site οι διαχειριστές να αλλάξουν και την μορφή του σε καραγκιόζ μπερντε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    να αλλαξεις εσυ την μορφη του μηχανηματος Στελιο ετσι οπως ειναι και οχι το site , αν θελεις να δουλεψει καπως αξιοπρεπως. Το αν θελεις τωρα εσυ να το βλεπεις ετσι οπως φαινεται στις φωτογραφιες που εχεις αναρτηση ειναι δικο σου θεμα . ασχοληθηκες με αυτα που σου ειπα να κοιταξεις πρωτα ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη studio52 : 12-11-11 στις 22:09

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη electronic
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    327

    Προεπιλογή

    Στέλιο καλημέρα.

    Εγώ θα έλεγα να δεις τον πυκνωτή που έχω βάλεισε πράσινο κύκλο. Μου φένετε ότι είναι σκασμένος. Πάντως να ξέρεις ότι αν IMG_1047.jpgσε χαμηλή ισχύ δεν βγάζει θόρυβο και βγάζει μόνο από ένα σημείο και πάνω τότε είναι σίγουρα πρόβλημα ρεύματος. Δηλαδή δεν αρκεί με αποτέλεσμα να έχεις θόρυβο.

    Για δες το και πές μας.

    Γιώργος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Οικονομικός μετανάστης στην Γερμανία.

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από studio52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να αλλαξεις εσυ την μορφη του μηχανηματος Στελιο ετσι οπως ειναι και οχι το site , αν θελεις να δουλεψει καπως αξιοπρεπως. Το αν θελεις τωρα εσυ να το βλεπεις ετσι οπως φαινεται στις φωτογραφιες που εχεις αναρτηση ειναι δικο σου θεμα . ασχοληθηκες με αυτα που σου ειπα να κοιταξεις πρωτα ?
    Το site φίλε μου δεν νομίζω να είναι έτσι το ύφος του!Δεκτή η άποψή σου την οποία και θα ασχοληθώ!ήδη ασχολούμε πάνω στο θέμα των πυκνωτων αλλά έχω δώση τώρα βάση στην αλλαγή όψεως του μηχανήματος αλλά και για λόγους ευχέριας στην όλη κατασκευή!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλιο καλημέρα.

    Εγώ θα έλεγα να δεις τον πυκνωτή που έχω βάλεισε πράσινο κύκλο. Μου φένετε ότι είναι σκασμένος. Πάντως να ξέρεις ότι αν IMG_1047.jpgσε χαμηλή ισχύ δεν βγάζει θόρυβο και βγάζει μόνο από ένα σημείο και πάνω τότε είναι σίγουρα πρόβλημα ρεύματος. Δηλαδή δεν αρκεί με αποτέλεσμα να έχεις θόρυβο.

    Για δες το και πές μας.

    Γιώργος.
    Γιώργο ο εν λόγω πυκνωτής και εγώ στην αρχή νόμιζα ότι είταν σκασμένος αλλά είναι οκ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    MAKHS
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Περιεργη κατασκευη...Πομπος, ενισχυτης,τροφοδοτικα ολα σε ενα χωρις καμια θωρακιση τουλαχιστον στον πομπο?Ισως ο βομβος να προερχεται απο κανενα καλωδιο που περναει κοντα απο τον ενισχυτη αλλα το πιο πιθανον απο τον Μ/Σ τροφοδοσιας των FET εξοδου.Δεν αντεχει τα αμπερ που τραβαει κατα την εξοδο και επειδη δεν εχει κυκλωμα ρελε ασφαλειας οταν ζοριζετε βγαζει βομβο και κανει θορυβο.Δηλαδη δεν ειναι για πολλα ¨τσιτα¨βατ.Αν σου δωσει 50 βατ φερον και το διαμορφωσεις σωστα θα πρεπει να κερδισεις περιπου συν 65% σε ¨σημα¨.Κατι αλλο που μπορεις να εχεις κατα νου.Τον τυπο της γειωσης σου.Τι ειναι και απο που.? Τα Φετ ποια ειναι? Ο Μ/Σ τι στοιχεια εχει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ***PLEON MEGALVSAME ME THN RF***

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAKHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιεργη κατασκευη...Πομπος, ενισχυτης,τροφοδοτικα ολα σε ενα χωρις καμια θωρακιση τουλαχιστον στον πομπο?Ισως ο βομβος να προερχεται απο κανενα καλωδιο που περναει κοντα απο τον ενισχυτη αλλα το πιο πιθανον απο τον Μ/Σ τροφοδοσιας των FET εξοδου.Δεν αντεχει τα αμπερ που τραβαει κατα την εξοδο και επειδη δεν εχει κυκλωμα ρελε ασφαλειας οταν ζοριζετε βγαζει βομβο και κανει θορυβο.Δηλαδη δεν ειναι για πολλα ¨τσιτα¨βατ.Αν σου δωσει 50 βατ φερον και το διαμορφωσεις σωστα θα πρεπει να κερδισεις περιπου συν 65% σε ¨σημα¨.Κατι αλλο που μπορεις να εχεις κατα νου.Τον τυπο της γειωσης σου.Τι ειναι και απο που.? Τα Φετ ποια ειναι? Ο Μ/Σ τι στοιχεια εχει?
    Μάκη έχεις δίκιο όλα μαζί κοντά το ένα με το άλλο!Γιαυτό όπως είπα και πιο πάνω θα μπει σε πιο ευρυχωρο κουτί από ότι είναι!τα τρανζιστορ του linear είναι το IRF 540 στην αρχή και τελικό IRF P360.Τύπο γείωαης τι εννοής?Για τον Μ/ΤΗ δεν έχω κάποια στοιχεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    απαράδεκτη η κατασκευή εσωτερικά. για να πωλείται. και κυρίως ούτε θωρακίσεις τίποτα. χύμα στο κύμα. χωρίς θωρακίσεις θα υπάρχουν προβλήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΜ διαμορφωση
    By zeke13 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-11, 23:14
  2. ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΗΧΟΥ PLL
    By silverfm in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-10, 17:04
  3. Η ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ
    By Πέτροs in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-09, 15:29
  4. διαμορφωση στην ταλαντωση
    By FMTRIKALA in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-08, 11:16
  5. ΠΕΡΙΛΙΞΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΤΗ
    By 4X813 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-06, 14:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας