Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 49

Θέμα: ερωτηση για ηλιοθερμια και αντλιες θερμοτητας σε μονοκατοικια

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    μετα απο ΠΟΛΥ μελετη και οικονομικες ερευνες αχω καταληξει (οχι οριστηκα) στα εξεις:
    Για την ωρα δεν θα βαλω αντλια θερμοτητας Α/Θ . Αν και το θελω πολυ ,ακομη και η πιο φτηνη της αγορας με τα περαστικα ξεπερναει τα 4500€.Οποτε για φετος θα το αναβαλω (αλλα ελπιζω σε πτωση τιμων)
    Επειδη ομως θελω να εχω μια εγκατασταση που θα μπορει να βελτιωθει στο μελλον αποφασισα να ριξω τα λεφτα σε επιδαπεδια και δοχειο αδρανειας.
    Για την επιδαπεδια βρηκα πολυ καλη τιμη (2800 για 70τμ) ενω για το δοχειο κιμαινονται στα 1000 ευρω/600λιτρα αν και ψαχνομαι ακομη μηπως βρω κατι καλυτερο (αν ξερει κανεις θα με βοηθουσε)
    Τωρα αυτα τα δυο θα ζεστενονται με το τζακι .Το τζακι θα ειναι με νερο και απο εκει θα πηγαινει στο δοχειο αδρανειας.Οτι χρειαζεται θα το καταναλωνει η επιδαπεδια επιτοπου,ενω το περισεμα ενεργειας θα αποθηκευεται για μετα.
    Το τζακι το βρηκα 1300 (14kw).
    Αν γνωριζει κανεις σας μπορει να μου πει τι αλλο χρειαζομαι με δεδομενο οτι τα νερα χρησης θα τα περνω απο ηλιακο θερμοσυφωνα ?
    Εκτος απο τετραοδη κυκλοφορητες και καζανακι για το τζακι στην ταρατσα χρειαζομαι κατι αλλο ? Διαβαζω για boiler ακομη και αν δεν περνω ζεστα νερα χρησης ,καθως και για εξτρα ασφαλεια στο τζακι (αν και ο τζακαςμου ειπε οτι δεν ειναι και τοσο απαραιτητο μια που πηγαινουν σε δοχειο αδρανειας )
    Ακομη ειμαι μπερδεμενος και δεν ξερω ποσο θα αυξηθει το κοστος απο μια τετοια εγκατασταση.
    Εχει δοκιμασει κανεις σας κατι παρομοιο σε θερμανση.θα φτασει το buffer των 600ων λιτρων για να εχω θερμανση για 6-8 ωρες ?
    please help !

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Ώπα Νικόλα!...μαζεύτηκαν πολλά...

    ...αποφασισα να ριξω τα λεφτα σε επιδαπεδια και δοχειο αδρανειας
    ...με δεδομενο οτι τα νερα χρησης θα τα περνω απο ηλιακο θερμοσυφωνα ?
    Εφόσον κάνεις την ΠΟΛΥ σωστή κίνηση να επενδύσεις σε ένα τέτοιο σύστημα, το σωστό θα ήταν να παίρνεις θέρμανση και ΖΝΧ από το "δοχείο αδρανείας", το οποίο θα έλεγα να το μεγαλώσεις στα 1000 λίτρα.
    Το δοχείο αδρανείας θα έχει ώς "πηγές" το τζάκι (διαφωνώ για τους λόγους που έγραψα νωρίτερα αλλά το προσπερνάμε) και ηλιοθερμικά πάνελ - συλλέκτες που θα μπορείς να βάλεις αργότερα αν θέλεις. 'Ετσι και αλλιώς, τον χειμώνα με συννεφιά, ο ηλιακός θα υπολειτουργεί. Αφού θα ανάβεις το τζάκι για θέρμανση γιατί να μην έχεις και ΖΝΧ?
    Λάβε υπόψη ότι θα χρειαστείς 3 - 5 συλλέκτες της τάξης των 2 τετ. μέτρων ο κάθε ένας αλλά τις ημέρες που θα κάνει κρύο και θα υπάρχει και ηλιοφάνεια, η απόδοση του συστήματος θα είναι μεγάλη αφού θα βοηθάει σημαντικά στη θέρμανση του σπιτιού.

    Να προβλέψεις να μπει σωληνωση by-pass στο τζάκι ώστε να μπορείς να το απομονώνεις χειροκίνητα αν χρειαστεί. Θεωρώ αυτονόητο ότι θα υπάρχει βαλβίδα εκτόνωσης κοντά στο τζάκι για την περίπτωση βρασμού του νερού.

    Υπάρχει ελάχιστη εμπειρία από εφαρμογές σε τέτοια συστήματα και κατά κανόνα οι υδρυλικοί που ασχολούνται με συμβατικά συστήματα θέρμανσης ΔΕΝ έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις για να "στήσουν" και να ρυθμίσουν σωστά ένα τέτοιο σύστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Εχω πελαγωσει κωστα...
    Στον ενα μιλαω για τζακι αλλα δεν ξερει τιποτε απο επιδαπεδια ,στον αλλο ρωταω για boiller ,αλλα δεν ξερει τιποτα για Α/Θ .
    Σκεφτομαι ή να το κανω μονος (και να παρτω και πτυχιο στα θερμουδραυλικα) ή να το δωσω σε μηχανικο (και να πληρωσω) ή να το κανω κατα μερη.Δηλαδη στον ενα να λεω βαλε το τζακι στον αλλο βαλε το μποιλλερ και στον τριτο την επιδαπεδια. Αλλα ετσι δεν θα παρει κανενας ευθυνη για το αποτελεσμα και δεν ειναι σωματα να πεις ενταξει το αλλαζω αμα καει. Η επιδαπεδια αμα σηκωθει καικα!
    Να κανω μια ερωτηση: το μποιλλερ (ή τανκ αδρανειας ή buffer) πρεπει να εχει σερμπαντινες για την αναμιξη με το τζακι τα ηλιοθερμικα και την αντλια ? Βρηκα ενα μποιλλερ 1000 λιτρα σε τιμη μικροτερη του 1Κ € αλλα δεν εχει σερμπαντινες.Εχει μονο 4 εισοδους/εξοδους .Η τιμη ειναι κατω του μισου απο τα buffer με 2 εναλλακτες. Να το παρω ή δεν ειναι συμβατο με αυτο που θελω να κανω ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  4. #14
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    θα το φτιαξεις μονος σου τελικα ??
    αν ναι πρεπει να κανεις σχεδιο εγκαταστασης ωστε να
    συλεξεις τα καταληλα πραγματα.
    και πρεπει να ξεκινησεις απο την-τις πηγες θερμοτητας.
    το μποιλερ χρειαζεται απαρετητα =υποδοχη ηλεκτρικης αντιστασης και ξεχωριστο κυκλοφωρητη.
    την δικη μου θερμανση την εχω κανει μονος μου[βασικα και ολο το σπιτι]

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    στη θεση σου 8α εβαζα πρωτα συνθετικα κουφωματα με ενεργειακα τζαμια και απο τη στιγμη που 8α βαλεις δοχειο αδρανειας θα εβαζα εναν ξυλολεβητα.ψαξτο το λιγο και μη βιαστεις.ουτε ηλιοθερμια ουτε ενεργειακο τζακι λογικα 8α χρειαστεις.ασε που τα ξυλα ειναι πολυ φθηνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Εχω πελαγωσει κωστα...
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
    Είναι ένας από τους λόγους που προτίμησα τζάκι αερόθερμο και ανεξάρτητο από το συμβατικό καλοριφέρ που έχω.
    Βέβαια, το καλοριφέρ έχει σχεδόν παροπλιστεί και ανάβει πολύ σπάνια πλέον. Όμως τα δύο συστήματα είναι ανεξάρτητα και ο κάθε τεχνίτης που ανέλαβε το κάθε ένα από αυτά, ξέρει τι πρέπει να κάνει.

    Το σύστημα που πρότεινα παραπάνω θεωρώ ότι είναι ένας πολύ καλός συνδυασμός και επιτυγχάνει υψηλό βαθμό απόδοσης, όμως είναι περίπλοκο για τον μέσο όρο των υδραυλικών και τζακάδων.
    Νομίζω ότι είναι μονόδρομος να αναλάβει την επίβλεψη και την καθοδήγηση των επιμέρους τεχνιτών ένας μηχανικός που κατέχει το αντικείμενο (και στην πράξη).
    Δυστυχώς, και αυτοί είναι λίγοι, αφού αυτά τα συστήματα κάνουν τα πρώτα τους βήματα στην Ελλάδα.

    Που φτιάχνεις το σπίτι σου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    στην ξανθη. Διαβαζω ασταματητα σχετικα με τα τα θεματα,και η μια απαντηση φερνει το επομενο ερωτημα. Αν φτασω σε ικανοποιητικο επιπεδο αποκωδικοποιησης ειλικρινα θα την κανω μονος μου .
    Αληθεια ποσο κοστιζει να δωσω σε ενα μηχανικο το σκαριφιμα του σπιτιου και να μου σχεδιασει τα υδραυλικα για να τα περασει υδραυλικος ? αν δεν ειναι πολυ ακριβο να παω να το δωσω να τελειωνω .Μετα απλα θα ψαχνω για την καλυτερη τιμη υλικων και εργατικων...
    Ωρες ωρες μου ερχετε να τα παρατισω και να βαλω μια ξυλοσομπα να ηρεμισω,αλλα μετα παλι πείσμωνω πιο πολυ και το περνω παλι απο την αρχη

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....ασε που τα ξυλα ειναι πολυ φθηνα.
    κρατα μικρο καλαθι για αυτο που λες ... θα εκπλαγουμε σε λιγα χρονια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Πολλοί αναρωτιούνται πια είναι η καλύτερη λύση για σύστημα θέρμανσης.
    Είναι καλό το υδραυλικό σύστημα ή καλύτερο το σύστημα θερμού αέρα;

    Κάποιοι το σκέφτονται ακόμα και τώρα που έπιασαν κρύα και θερμαίνονται με την ηλεκτρική μέθοδο.
    Οι καλύτεροι είναι αυτοί που προνόησαν να έχουν έτοιμα κομμένα ξύλα, μερικούς τόνους
    στοιβαγμένους και σκεπασμένους στην αυλή και προσανάμματα στην αποθήκη τους.
    Να γιατί δεν γράφω πολύ συχνά εδώ, συνέχεια κάτι κόβω-καίω..

    Για τον θερμό αέρα που μπορεί να προσφέρει δωρεάν ο ήλιος έχουμε γράψει ξανά στο παρελθόν.
    Έχουμε παρουσιάσει σε άλλο θέμα και ο Ταξιδευτής και εγώ πληροφορίες σχετικές.
    Ακόμα μια φορά ας τα δείξουμε μήπως και ενδιαφερθεί κάποιος.

    Η κατασκευή τέτοιων συστημάτων προϋποθέτει όρεξη και ευνοϊκές συνθήκες εργασίας.
    Με τον νέο χρόνο λοιπόν μπορείτε ίσως οι πιο ικανοί να κατασκευάσετε και να εφαρμόσετε με
    επιτυχία ένα αυτοσχέδιο σύστημα θέρμανσης θερμού αέρα ή υδραυλικό.

    Πιστεύω ότι το σύστημα θερμού αέρα προσφέρει απλότητα στην κατασκευή και με την χρήση
    επαγωγικών κινητήρων εξαερισμού είναι το πιο συμφέρον ενεργειακά.
    Έτσι όταν θα φτιάξετε μόνοι ή με μαραγκό τους συλλέκτες και θα τροφοδοτείτε έναν χώρο
    με θερμό αέρα που θα στέλνει ένα dc fan ανεμιστήρας με ελάχιστη κατανάλωση, θα έχετε όφελος.

    Εγώ δεν έκανα ακόμα αυτό –αν και θα το κάνω. Έκανα όμως κάτι.
    Βρήκα έναν συλλέκτη από χαλασμένο ηλιακό θερμοσίφωνο τον οποίο μάζεψα και κάποια στιγμή θα το στήσω και θα του βάζω αέρα που θα μπαίνει μέσα στο σπίτι.

    http://www.youtube.com/watch?v=uPwU4...eature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=3KL35Z4_VFs
    http://www.youtube.com/watch?v=oVsYV...eature=related
    http://fieldlines.com/board/index.php?topic=145914.0

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyropap : 15-11-11 στις 10:23
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Νίκο, ο "καλός" μηχανικός ΔΕΝ έχει τις πρακτικές γνώσεις του καλού και έμπειρου υδραυλικού, ούτε αυτές του καλού και έμπειρου τζακά.
    Ιδανικά τους χρειάζεσαι όλους!

    Νομίζω όμως ότι ένας καλός και κυρίως συνεργάσιμος μηχανικός με καλή θεωρητική γνώση μπορεί να σε γλυτώσει τουλάχιστον από "χοντράδες" που δεν μαζεύονται μετά.
    Επίσης, θεωρώ ότι έχεις ήδη ένα πολύ καλό επίπεδο γνώσεων στο θέμα ώστε να μπορείς να διακρίνεις ποιος από τους υποψήφιους τεχνίτες / μηχανικούς "το έχει" ή όχι.
    Όπως είπα όμως πριν, ίσως είναι σημαντικότερο από το να "το έχει", να έχει την διάθεση να ασχοληθεί και να το ψάξει, αφού έτσι και αλλιώς είναι λιγοι αυτοί που έχουν πραγματική εμπειρία από τέτοιες εφαρμογές.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΔΙΑΦΟΡΑ AIR CONDITION ΚΑΙ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    By marder in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 06:07
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 14:24
  3. Συναγερμος σε μονοκατοικια
    By kokoblue in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-12, 20:31
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-11, 01:16
  5. αλλαγη κεραιας σε μονοκατοικια
    By Κώστας87 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 21:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας