Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 49

Θέμα: ερωτηση για ηλιοθερμια και αντλιες θερμοτητας σε μονοκατοικια

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Σπύρο,
    Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ζηλεύω όσους έχουν τα 3 "Χ" ......Χώρος, Χρόνος, Χρήμα!!!!, και έχουν την δυνατότητα να ασχολούνται με τόσο ενδιαφέροντα παιχνίδια.
    Είναι τα απαραίτητα συστατικά για να ασχοληθείς με οτιδήποτε.....χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 από αυτά!
    Στο παρελθόν, κατά καιρούς είχα 2 ή ακόμη και τα 3 διαθέσιμα αλλά - δυστυχώς - όχι πλέον.........ελπίζω όμως ότι θα αλλάξουν τα πράγματα στο μέλλον.

    Οι εφαρμογές που προτείνεις έχουν εντυπωσιακά αποτελέσματα αλλά απευθύνονται στον χομπίστα που θέλει να ασχοληθεί και έχει τα παραπάνω "προαπαιτούμενα".
    Ο Νίκος (απ' όσο μπορώ να καταλάβω) ενδιαφέρεται για ένα σύστημα θέρμανσης με πιο "ελεγχόμενη" και "αξιόπιστη" συμπεριφορά.
    Το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι συγκεκριμένο και αποδοτικό....δεν μπορεί να είναι αμφίβολο.
    Το σύστημα που έχει στο μυαλό του είναι ήδη πρωτοποριακό για τα Ελληνικά δεδομένα και ο ρόλος του μελετητή / εγκαταστάτη είναι να περιορίσει τους αστάθμητους παράγοντες και να κάνει το σύστημα προβλέψιμο, φιλικό και εύκολο στην χρήση (στον απλό, "μη ειδικό" χρήστη), αξιόπιστο (όπως θα ήταν ένα συμβατικό σύστημα θέρμανσης το οποίο χρειάζεται συντήρηση μία φορά τον χρόνο), αποδοτικό και με χαμηλά λειτουργικά έξοδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πόσο ζηλεύω όσους έχουν τα 3 "Χ" ......Χώρος, Χρόνος, Χρήμα!!!!, και έχουν την δυνατότητα να ασχολούνται με τόσο ενδιαφέροντα παιχνίδια.
    Κώστα σε εκτιμώ γιατί οι απαντήσεις σου είναι ορθές και επαγγελματικές.
    Αυτά τα τρία Χ που αναφέρεις (όπως ΧΧΧ) μπορούν όλοι να τα έχουν αφού είναι σε αφθονία –όπως η ελεύθερη ενέργεια.
    Το πρόβλημα είναι στο να τα διακρίνεις και να τα κατανοήσεις.

    Ο Χώρος είναι αγαθό εν αφθονία. Πρέπει να αισθάνεσαι μικροσκοπικός, απειροελάχιστος μέσα στο σύμπαν. Δεν σου φθάνει ο χώρος δωματίου για αυτό που θέλεις, βγες έξω.

    Ο Χρόνος είναι πολύ σχετικός. Τον χρόνο μετρούν οι άνθρωποι. Πολλά παρανοϊκά κάνουν οι άνθρωποι..
    Χρήσιμη η μέτρηση του χρόνου αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν το επιθυμητό είναι περισσότερος χρόνος, λιγότερος χρόνος ή ακόμα καλύτερα καθόλου χρόνος όπως εκμηδένισης της απόστασης από το σημείο Α στο Β ώστε το Α=Β…

    Το Χρήμα πολλοί μίσησαν αλλά όλοι τα παίρνουν και τα έπαιρναν.
    Το Χρήμα είναι χρήσιμο εργαλείο και βέβαια υπάρχει σε αφθονία. Αλήθεια είναι λεφτά υπάρχουν –όχι όμως στις τσέπες σας..
    Σου λείπουν χρήματα; Τύπωσε χρήμα να έχεις..
    Δεν μπορείς να τυπώσεις; Βγες έξω και κυνήγα το χρήμα για να ζεσταθείς με την κίνηση J Energy By Motion καλό ε;
    Όταν θα δίνεις χρήμα αλλά κανείς δεν θα σου δίνει ψωμί, τι θα το κάνεις;

    Και τα 3Χ τα έχουμε σε αφθονία αλλά δεν τα εκτιμούμε επειδή τα έχουμε και εάν μας λείψουν δεν θα χαθεί ο κόσμος.
    Τα ΧΧΧ σου εύχομαι να έχεις αφού τα θέλεις. Εγώ θέλω Τύχη, Υγεία και Χαρά (ΤΥΧ) που εύχομαι σε όλους.

    Επιμένω και προτείνω ξανά την εφαρμογή θέρμανσης με ζεστό αέρα όπως αυτά που έδειξα στο #20.
    Είναι η επιλογή μου. Θα το προχωρήσω και του χρόνου θα κάνω έτσι και εγώ.

    Αποδοτικό και με ελάχιστα έξοδα είναι γιατί να μην το κάνετε;

    Αυτοί που μέτρησαν και είδαν έξοδο αέρα στους 72 βαθμούς είναι χαζοί που ζεσταίνονται από τον Ήλιο;
    http://fieldlines.com/board/index.php?topic=145914.0

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Σπύρο, με την 1η ευκαιρία θα συζητήσουμε τα θέματα που αναφέρεις σε φιλοσοφικό επίπεδο, πίνοντας το καφεδάκι μας ή τα σχετικά τσίπουρα....εδώ θα ήθελα να είμαι λίγο πιο "πρακτικός"

    Εννοείται ότι η υγεία είναι μακράν το σημαντικότερο αγαθό.
    Τα ΧΧΧ τα χρειαζόμαστε απλώς για να κάνουμε άνετα τα χόμπυ μας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    ο καζατζακης ειπε = ''αν κατι δεν το απεκτισες ειναι γιατι δεν το θελησες αρκετα''
    χρειαζωμαστε απαρετητα τα ΤΥΧ για να κυνηγησουμε τα ΧΧΧ
    η προσωπικη μου πειρα ετσι μου λεει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    αλλά...όταν δεν έχει ήλιο; ... τέλος πάντων εξαρτάται απο την περιοχή...ξέρετε μιλάω για εκείνες τις ατελείωτες ημέρες του χειμώνα που η συνεφιά και το ψιλόβροχο δεν έχουν τελειωμό....

    Πιστευω οτι κάποιος πρέπει να ξεκινήσει απο ένα μεγάλο μπόιλερ. Εκεί θα καταλήγουν όλα. Και απο εκεί θα θερμαίνεσαι η θα ψύχεσαι αναλογα με την εποχή. Πιστευω οτι το σύστημα που περιγράφεται στο http://fieldlines.com/board/index.php?topic=145914.0 είναι τέλειο(απο το ποστ του Σπύρου)
    . Μπορεί να τοποθετηθεί ακόμα και σε διαμερίσματα στο μπαλκόνι σε οποιοδήποτε εξωτερικό τοίχο για όλες τις χειμωνιάτικες ηλιόλουστε ημέρες...άρα στην χώρα μας πάρα πολλές...και ειδικά σε αστικές νότιες περιοχές...

    Πιστευω οτι στην εποχές που έρχονται δεν πρέπει να έχουμε μια μόνο πηγή θερμότητας γαι τον χειμώνα αλλά πρέπει να ψαχτούμε λιγάκι. Υπεραμύνομαι των pellet, διότι πιστευω οτι έιναι το ευκολο καυσιμο του μέλλοντος -σε άλλο θέμα αλλά 'ντάξει εδώ τι να πάω πέρα δώθε- και βασικά μπορούμε να το κατασκευάσουμε μόνοι μας απο υποπροιόντα ξύλου, υπολείμματα καλλιεργιών (καλαμποκι, σιτηρά), και ακόμα καλιέργειες ειδικά γι' αυτό τον σκοπό...

    Το ξύλο θα ακριβύνει δυστυχώς και δεν πρέπει να καταστρέψουμε την χώρα μας...πήγα κάποτε σε μιά Αλβανία αποψιλωμένη κυριολεκτικά, και ειλικρινά δεν θέλω να γίνουμε έτσι κάποτε...Και το βασικό έιναι να κάνουμε κάτι φθηνό και δικό μας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    επιστρεφω μετα απο αρκετους μηνες στο θεμα με νεα δεδομενα και νεα ερωτηματα.
    η κατασταση εχει ως εξεις . Μεχρι τωρα αλλαξα τα κουφωματα με πλαστικα ενεργιακα σε συνδιασμο με διπλο τζαμι με φιλμ και αργκον. Γενικα απο ενεργιακης αποψης ηταν ο,τι καλυτερο κυκλοφορει.
    Περασα ενδοδαπεδια ,υπερδιαστασιοποιημενη ωστε να μπορω να δουλευω οσο χαμηλοτερα γινετε τη θερμοκρασια νερου.
    Μονωσα τη ταρατσα με 3εκ φιβραντ και κατοπιν κεραμειδια .
    Τωρα μου μενει η μονωση του τοιχου με 10εκ fibran και φυσικα ο λεβητας.
    Τελικα μετα απο πολυ περισυλογη κατελυξα στα εξης . Σαν αμεση πηγη θερμοτητας ,οικονομικη ,και παντα διαθεσιμη διαλεξα αντλια θερμοτητας.
    Σαν δευτερη πηγη θερμοτητας ,οχι παντα διαθεσιμη αλλα ακομη πιο οικονομικη ,θα βαλω τζακι νερου ή ξυλολεβητα (με tunk φυσικα) αλλα αυτο του χρονου(money issues)
    Και οταν θα ηρεμισω θα παιξω με ηλιοθερμια .
    Το ερωτημα μου ειναι η επιλογη της αντλιας θερμοτητας. Με δεδομενο οτι χρειαζομαι μια αντλια 8ΚW εχετε καποια προταση να μου κανετε,? Εχω δει εως τωρα μια mitsubishi (5.500) mia daikin (5200) kai μια daikιn παλι αλλα οχι ινβερτερ sta 4100.
    Αν καποιος απο εσας εχει δοκιμασει κατι θα με βοηθουσε πολυ με την εμπειρια του .

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Daikin με κλειστα τα ματια... εχω δει περασμενο μηχανημα στο τσοτιλι και οι ανθρωποι ειναι ευχαριστημενοι... αλλα να σε ρωτησω κατι... θελω να μου δωσεις τον κωδικο μοντελου απο την αντλια θερμοτητας της daikin που λες οτι δεν ειναι inverter...ρωταω γιατι δεν βγαζει η daikin οχι inverter μηχανημα (πλεον σχεδον ουτε σπλιτακια δεν εχει non ινβερτερ)... μηπως ειναι καμια gree αντλια που λενε οτι εχουν συνεργασια με την daikin? εμενα αυτο μου φαινεται μουφα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    εσω/εξω : ERLQ008BBV3 / EKHBX008BB6V3

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    συγγνώμη για το off topic , dalai μπορείς να γράψεις 2 πραγματα για το fibran?
    κοστος και σύγγριση με το νταου , που νομίζω οτι ειναι το κλασικό μονωτικό

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγγνώμη για το off topic , dalai μπορείς να γράψεις 2 πραγματα για το fibran?
    κοστος και σύγγριση με το νταου , που νομίζω οτι ειναι το κλασικό μονωτικό
    SORRY Δεν εχω ασχοληθει ακομη με το θεμα . Δεν νομιζω οτι εχουν ιδιετερες διαφορες αφου και τα δυο εξιλαισμενη πολυεστερινη ειναι .Απλος αλλαζει η μαρκα (νταου και φιμπραντ ειναι μαρκες) Δες τα datasheet τους apo ta site τους

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΔΙΑΦΟΡΑ AIR CONDITION ΚΑΙ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    By marder in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 06:07
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 14:24
  3. Συναγερμος σε μονοκατοικια
    By kokoblue in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-12, 20:31
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-11, 01:16
  5. αλλαγη κεραιας σε μονοκατοικια
    By Κώστας87 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 21:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας