Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 49

Θέμα: ερωτηση για ηλιοθερμια και αντλιες θερμοτητας σε μονοκατοικια

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή ερωτηση για ηλιοθερμια και αντλιες θερμοτητας σε μονοκατοικια

    Σε λιγες μερες μετακομιζουμε και θα ξεκινησω εργασιες ανακαινισης και σκεφτομουν οτι η γνωμη σας μετραει .Αλλωστε ειμαι ανοιχτος σε νεες ιδεες .
    Το σπιτι στο χωριο λοιπον ,ειναι περιπου 100μ^2 και εχει μεγαλη αυλη περιμετρικα (περιπου 3 στρεμματα) .
    Οι εργασιες που θα κανω σιγουρα απο ενεργιακης αποψης θα ειναι :
    Περιμετρικη μονωση με νταου 10εκ
    Παραθυρα αλλουμινιου
    και ενεργιακο τζακι στο μεσο της οικιας ,οπου με αεραγωγους θα θερμενονται ολα τα σπιτια.

    Τωρα περα απο αυτα σκεφτομαι αλλα δυο τρια πραγματα αλλα με μπερδευει ο λογος κοστους προς αποδωση (αρα αποσβεση)
    Για παραδειγμα δεν ξερω αν αντι για καυστηρα πετρελαιου ,θα ηταν καλυτερα μια αντλια θερμοτητας. Ενας καυστηρας θα κοστισει 1500-2000 ευρω ενω μια αντλια θερμοτητας ειδα οτι κοστιζει σχεδον 6000 ευρω. Ειδα και καποια μαρκας midea στη μιση τιμη αλλα δεν ξερω αν τα εχει λειτουργησει κανεις. Να δωσεις 4000 ευρω περισσοτερα για να γλιτωνεις 300 ευρω το χρονο ειναι πολλα (αν σκεφτεις οτι το τζακι θα ειναι η πρωτη επιλογη θερμοτητας)

    Επισης λογω απλας στην αυλη ,σκεφτομαι σοβαρα την ηλιοθερμια ,αλλα σε ερασιτεχνικη ιδιοκατασκευη. βλεποντας εδω ειδα πολλα συστηματα σε πραγματικα χαμηλες τιμες ,αλλα η αρχη λειτουργιας του ειναι λιγο περιπλοκη, και ευκολα θα μπορουσα να κανω μια τρυπα στο νερο . Εχει φτιαξει κανεις σας παρομοια κατασκευη .Θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω την αποδοση τους

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Νικ,
    αρχικά, με αυτα που λες οτι θα κάνεις
    Περιμετρικη μονωση με νταου 10εκ
    Παραθυρα αλλουμινιου
    και ενεργιακο τζακι στο μεσο της οικιας ,οπου με αεραγωγους θα θερμενονται ολα τα σπιτια.
    είσαι καλυμμένος σε μεγάλο βαθμο. Αν έλεγες οτι θα μονώσεις και τη στέγη σου τόσο καλα, θα ήσουν αψογος.

    Αν μπεις στη φάση όμως και για καναλια (αεραγωγους) και για υδραυλικο δίκτυο (αντλία θερμ. ή λεβητας) , τότε κάνεις διπλές δουλιες , ειδικα σε ενα χωρο που είναι καλα μονωμένος. Γιατι δεν κάνεις το τζάκι υδραυλικό (να ζεσταινει νερό δηλαδη) και στο ίδιο δίκτυο νερου να βάλεις και την αντλία σου ή το λέβητα και όταν δεν καις τζακι να παίρνει το εφεδρικό σου συστημα μπροστα. (?) Ετσι θα γλυτωσεις να βλέπεις τους αεραγωγους και να στήνεις διπλο δικτυο. (ειναι και τα € περισσοτερα).

    Στα 100 τετραγωνικα, αν οπως λες θα δουλευεις το τζακι σαν βασικό, μια μοναδα 14-20 το πολύ Kw (αντλία θερμ. ) σε καλυπτει, [εχεις και τη δροσούλα σου το καλοκαιρι]. Μονο δε σου εγγυώμαι τη διαφορα τιμών μεταξυ ρευματος και πετρελαιου γιατι δε ξερουμε τι μας επιφαλασσει η ΔΕΗ μας στο μέλλον. Τωρα , εκτος απο το alltherma της Daikin (που νομίζω οτι εχει υπερεκτιμηθει και πολυδιαφημιστει), τα μηχανακια της midea ειναι αξιοπιστα, προσωπικα εβαλα 2 14αρια προσφατα καινουρια, το καλοκαιρι πηγαν πολυ καλα, περιμενω να δω αντιδρασεις και στις χαμηλες θερμοκρασιες. Υπάρχουν ομως μηχανακια πολλα και καλα. (π.χ. LG)

    Περι ηλιοθερμίας, πέρα απο το σωτηριο κατασκευασμα που λέγεται ηλιακος θερμοσιφωνας, τα υπολοιπα συστηματα δεν ειναι και τοσο αποδοτικα (τουλαχιστον αυτο υποστηριζουν συναδελφοι μηχανικοι που έχουν ασχοληθει λιγο με το θεμα, εγω δεν εχω κάνει κατι επι του ζητηματος).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    dalai
    Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι το ενεργειακό τζάκι θα σε καλύψει μάλλον απόλυτα.
    Αν θες να έχει και μια εναλλακτική για θέρμανση, ίσως θα ήταν φθηνή και ταυτόχρονα αποδοτική λύση, να εγκαταστήσεις 2 - 3 μικρά κλιματιστικά τελευταίας τεχνολογίας inverter, εν. κλάσης Α.
    Πάντως, αφού το έχεις αποφασίσει για το εν. τζάκι, θα σε συμβούλευα να το δεις πρωτα εν λειτουργία και να αποφασίσεις μετά αν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.

    Παναγιώτη,
    Προτιμώ το τζάκι αερόθερμο και ανεξάρτητο από το υδραυλικό δίκτυο του καλοριφέρ αφού μια ενδεχόμενη βλάβη μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα και να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις προσωρινά κανένα από τα δύο. Το αερόθερμο τζάκι δεν θα βγεί "εκτός λειτουργίας" με τίποτα.

    Για την ηλιοθερμία,
    Οι εφαρμογές που φαίνονται στο site που υποδεικνύει ο Νίκος, μόνο "ερασιτεχνικές" δεν είναι....Είναι πολύ πιο μελετημένες και προσεγμένες από πολλές "επαγγελματικές" εφαρμογές στην Ελλάδα.
    Η ηλιοθερμία γενικά είναι μια εξαιρετική λύση για να συμπληρώνει το "κύριο" σύστημα θέρμανσης. Στην Ελλάδα είναι δυστυχώς "άγνωστη λέξη" και έχουν γίνει ελάχιστες εφαρμογές και όχι όλες επιτυχημένες. Η απόδοση μπορεί να φτάσει και το 60% σε ετήσια βάση ανάλογα με την περιοχή και αρκετούς άλλους παράγοντες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Σε ζηλευω.
    Καταρχην δεν μας λες αν πας στον βορα η στο νοτο.
    Νομιζω σε θεμα κοστους σε συμφερει να κοιταξεις γεωθερμια.καποτε που ειχα ασχοληθει εφτανε τα 20000 για σπιτι.παιζει με αντλια και εκμεταλευται την διαφορα θερμοκρασιας της γης.αυτο παντως.συστηνανε για το πρασινο σπιτι.
    Αν εγω παντως πηγαινα σε χωριο το τζακι και τωρα τα pellets που διαφημιζουνε ειναι οι οικονομικοτερη λυση και η πιο φτηνη χρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη,
    Προτιμώ το τζάκι αερόθερμο και ανεξάρτητο από το υδραυλικό δίκτυο του καλοριφέρ αφού μια ενδεχόμενη βλάβη μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα και να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις προσωρινά κανένα από τα δύο. Το αερόθερμο τζάκι δεν θα βγεί "εκτός λειτουργίας" με τίποτα
    .
    Κωστα, σκεφτεσαι σωστα. Σκεφτεσαι "γκαβατζωτικα". Απλα, εγω ειμαι λιγο διαφορετικης φιλοσοφιας. Δηλαδη προσπαθω να αποφευγω σε κατοικιες τη θερμανση με αερα και γενικοτερα προτεινω συστηματα που εχω δοκιμασει για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Το θερμοδυναμικο τζακι δεν θα παθει τπτ ποτε, ετσι ειναι, θα δουλευει παντα και μαλιστα θα σε χορταινει ζεστο αερα. Σε ενα ωραιο εστιατοριο θα το εβαζα, σε ενα σπιτι ομως?? Δε ξερω, φοβαμαι για την ξηροτητα του αερα, ισως γιατι ειμαι ευαισθητος εγω, αλλα γενικοτερα το προσεχω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη η στεγη ειχε σκετη πλακα και περναω κεραμιδια .Επιπλεον οταν θα μονωνο τριγυρω ,θα ριξω και στη στεγη ενα στρωμα νταου (αλλα σχετικα προχειρα).
    Κωστα :Το τζακι το εχει και φιλος ,ειναι γερμανικης κατασκευης ,6 εξοδων αεραγογων και η τιμη κατω απο 3000 ευρω. Σχετικα με την ξυροτητα του αερα ,θα προσπαθησω να το αντιμετωπισω με ανακυκλωση 50-50 του αερα καυσης(μισος απο μεσα μισος απο εξω) .Τα κλιματιστικα παντως σιγουρα ξεραίνουν τον αερα πολυ περισσότερο και θελω να τα αποφυγω ειδικα στη θερμανση. Γι' αυτο και ακομη και με αντλια θερμοτητας αν βαλω, θα χρησιμοποιησω παθητικα σωματα .
    Βασιλη αμα δωσω 20κ για κλιματισμο ,θα καταστραφω!! Θεωρωντας οτι ειναι επικουρικο συστημα θερμανσης (μαζι με το τζακι) θα κανω αποσσβεση σε 40 χρονια!Η αντλια νερου νερου και πανακριβη ,χωρια τα σκαψιματα κλπ...
    Για τα πελλετ που λετε ,παντως θα διαφωνισω .. ,δεν εχω καμοια ορεξη να καθαριζω καυστηρες καθε 3 μερες και να φτιαριζω πελετ,αλλα ειναι εντελως προσωπικη αποψη.Αλλωστε εχωντας το τζακι σαν σχετικα κοπιαστικη πηγη ενεργιας ,θα χρειαστω μια δευτερη ,ευκολη ,ευκολοδουλευτη,και να μπορω να την ενεργοποιω με χρονομετρο ή απομακρισμενα. και αν θελετε να μιλισουμε και για οικονομια, τα πελλετ υποσχονται 50% οικονομια. Οι αντλιες θερμοτητας και κοντα στο 60% πιο οικονομικες, χωρις καθαρισματα,φτιαρισματα,και ετησια σερβις.Καμοια σχεση... ακομη και στο 40% να παει ,παλι θα συμφερει για την ευκολια του

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dalai : 29-10-11 στις 01:50
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    για την σκεπή θα σου πρότεινα πανελ. θα έχεις και μόνωση και θα γλυτώσεις τα σπασμένα κεραμίδια σε περίπτωση χιονιού η παγετού αν η παρτίδα δεν είναι πολύ καλή και έχει πόρους.φεύγει και το χιόνι πιο εύκολα και δεν επιβαρύνεις την πλάκα σου με μεγάλο βάρος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #8
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    [QUOTE=dalai;470836]Παναγιώτη η στεγη ειχε σκετη πλακα και περναω κεραμιδια .Επιπλεον οταν θα μονωνο τριγυρω ,θα ριξω και στη στεγη ενα στρωμα νταου (αλλα σχετικα προχειρα).


    Νικο η στεγη ειναι η ψυκτρα του σπιτιου οπως οι ψυκτρες για τα τρανζιστορ
    αν κανεις αυτο που θα σου πω θα εχεις 30 % περισωτερη θερμοτητα+οικονομια
    οι ''πλακες'' απο τσιμεντο εχουν ενα ιδιομα=να αποροφουν μεγαλες ποσωτητες νερου
    σε ολη την ζωη τους [100χρωνια+]
    αν ριξεις ενα κουβα με νερο πανω στην πλακα σου θα εξαφανιστει-αποροφηθει αμεσως.
    εφωσον θα βαλεις κεραμιδι να βαλεις οποσδηποτε ασφαλτοπανο η τουλαχιστον μια αναπνεουσα
    μεμβρανη, οχι για το ενδεχομενο ''σταξιματος'' αλλα για την αποτροπη
    του ανεμου να απαγει την θερμοκρασια της ταρατσας σου που εχει ΑΝΤΛΗΣΕΙ απο
    το σπιτι σου.
    και το δευτερο βημα ειναι το βαψιμο της πλακας [ουτε νταου ουτε τιποτα]
    με ασφαλτικο βερνικι [παμφθινο ] με μια βουρτσα πισσας.
    για το οριστικο σταματιμα της ισαγωγης-εξαγωγης νερου και της γειρανσης που προκαλει αυτο
    γιατι οπως καταλαβενεις το νερο καταλιγει στα σιδερα του μπετου.
    -
    -
    -
    οσο για την ηλιοθερμια θα σου πω το εξις =
    μια μερα με χιονι η πολυ ψυχρο βορια [απο αυτον που πευτουν τα σαγωνια]
    βαλε μεσα απο το μπαμπριζ του αυτοκινητου σου ενα μαυρο πλαστικο [σαν τις σωληνες]
    και μετα απο μια ωρα ηλιοφανιας πιαστο με το χερι η μετρισετο με θερμομετρο
    και θα δεις ποση ενεργεια παει χαμενη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Σε ενα ωραιο εστιατοριο θα το εβαζα, σε ενα σπιτι ομως?? Δε ξερω, φοβαμαι για την ξηροτητα του αερα, ισως γιατι ειμαι ευαισθητος εγω, αλλα γενικοτερα το προσεχω
    Παναγιώτη, συμπεριλαμβανομένου του δικού μου, έχω υπ' όψιν άλλα δύο σπίτια που έχουν ενεργειακό τζάκι ως κύρια θέρμανση.....η αλήθεια είναι ότι το δικό μου έχει και κανονικά καλοριφέρ, απλά δεν τα χρησιμοποιούμε παρά μόνο πολύ σπάνια.
    Κανένα δεν έχει πρόβλημα ξήρανσης του αέρα, τουλάχιστον όχι στον βαθμό που συμβαίνει με τα κλιματιστικά. Ο λόγος (μάλλον) είναι ότι το ενεργειακό τζάκι λειτουργεί με φρέσκο αέρα που εισάγει απ' έξω και η ταχύτητα του αέρα είναι σχετικά χαμηλή (σε σύγκριση με τα κλιματιστικά).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Ξερω πολλους που σωθηκαν κυριολεκτικα με χρηση θερμοδυναμικου τζακιου και οι περισσοτεροι εχουν εγκαταστασεις οπως τη δικη σου. Ειχαν το καλοριφερ δηλαδη αρχικά, και μετα εβαλαν το τζακι. Επειδη ο dalai ειπε οτι θα το κατασκευασει τωρα, προτεινα να μην μπλεξει με διπλο δίκτυο.
    Και ναι, σε καθε περιπτωση , αν μπορουμε να βαλουμε νωπό αερα και μαλιστα σε ποσοστο πάνω απο 50-60%, η σχ. υγρασια στο χωρο διατηρειται σε καλα επιπεδα. Και αυτο επειδη το καυσιμο ειναι ξυλο (φθηνό). Σε κεντ. κλιματισμο δεν βαζεις ποτε τοσο νωπο γιατι κοστιζει.

    για την αποτροπη
    του ανεμου να απαγει την θερμοκρασια της ταρατσας σου που εχει ΑΝΤΛΗΣΕΙ απο
    το σπιτι σου.
    Νικο, τέλεια επεξηγηση.

    Και τελος , σχετικα με την ηλιοθερμια, [και ξαναλεω οτι δεν εχω ασχοληθει με το θεμα], πιστευω οτι χρειαζομαστε μεγαλες αποθηκες για να συγκεντρωσουμε τις ποσοτητες ενεργειας που παραγονται κατα την ηλιοφανεια και μεγαλες επιφανειες. Η πηγη (ηλιος) δεν κοστιζει, δε ξερω ομως το χρονο αποσβεσης ενος τετοιου συστηματος.

    βαλε μεσα απο το μπαμπριζ του αυτοκινητου σου ενα μαυρο πλαστικο [σαν τις σωληνες]
    και μετα απο μια ωρα ηλιοφανιας πιαστο με το χερι η μετρισετο με θερμομετρο
    και θα δεις ποση ενεργεια παει χαμενη.
    Να ήταν μονο αυτο για να δουμε πόση ενεργεια παει χαμενη γυρω μας...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον panayiotis1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (29-10-11)

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΔΙΑΦΟΡΑ AIR CONDITION ΚΑΙ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    By marder in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 07:07
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 15:24
  3. Συναγερμος σε μονοκατοικια
    By kokoblue in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-12, 21:31
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-11, 02:16
  5. αλλαγη κεραιας σε μονοκατοικια
    By Κώστας87 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 22:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας