Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 120

Θέμα: Οικονομική στεγανοποίηση φωτοβολταϊκού ?

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    1) Η παρατήρηση αυτή δεν είναι ουσιώδης, ήδη αντιλαμβάνεσαι στο 5 πως ξεφεύγεις από την ουσία. Δηλαδή όλα τα υλικά που αγοράζεις ξεχωριστά και τα στοιχεία και τα εργαλεία ακόμα που δουλέυεις είναι ελληνικής κατασκευής κι έτσι «δε δίνεις λεφτά έξω», σοβαρά; Ντόιν...
    2) Κι αυτό πανάσχετο με το θέμα. Δε μου είπες πως το κάνεις χειροποίητο για να είναι και φτηνό, ή όχι; Με μπερδεύεις.
    3) Η παρατήρηση αυτή δεν είναι ουσιώδης, ήδη αντιλαμβάνεσαι στο 5 πως ξεφεύγεις από την ουσία.
    3) (ξανά 3)Μονοκρυσταλλικό φυσικά (και μάλιστα είναι 85Watt γιατί έχουν θετική ανοχή). Όχι δεν είναι ακριβότερο από το χειροποίητο, κάτσε βάλε κάτω τα υλικά και τα έξοδα που ΣΥΝΟΛΙΚΑ έκανες για ένα μικρό πανελάκι και τα λέμε. Κι αν δε σου πετύχει η στεγανοποίηση και το βάλεις έξω και χαλάσει σε 5 χρόνια ή δε σου πετύχουν οι κολλήσεις και σου τρώει ισχύ τα λέμε πάλι. Από έξω 200€ πάει με τα μεταφορικά λόγω βάρους, είναι ακόμα φτηνότερο. Αν πάρεις περισσότερα είναι ακόμα φτηνότερα. Μάλιστα αν θες να υποστηρίξεις το τόπο σου, τότε πολύ απλά αγόρασέ το από κάποιο ελληνικό κατάστημα που θα βγάλει κέρδος (μέσω G το βρήκα τουλάχιστον σε 3 καταστήματα), οπότε λύνεις και το θέμα 2.
    4) Απάντησα στο «3 ξανά».
    5) Φυσικά και ξεφεύγεις από την ουσία. Εγώ μπήκα να προσθέσω μια πληροφορία για να μη παιδεύεται ο κόσμος άδικα (είπαμε, με εξαίρεση τη δημιουργικότητα) κι εσύ κάθεσαι και μου αραδιάζεις θεωρίες ασύνδετες μεταξύ τους και off topic.

    Τέλος πάντων. Όταν τελειώσεις πες μας πόσο σου κόστισαν τα υλικά (στοιχεία/πλαίσιο/καλώδια/τζάμι ή πλεξιγκλάς/στεγανοποιητικό/αναλώσιμα/βενζίνη ή εισιτήρια ή μεταφορικά για να προμηθευτείς τα υλικά) και ΤΟΤΕ θα δεχτώ μαθήματα «ουσίας». Ήμαρτον, να βοηθήσω μπήκα, όχι να καταργήσω τη κοσμοθεωρία κάποιου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Ανδρέα ρωτάς πόσο θα μου στοιχίσει συνολικά. και ιδού.

    1) Παραγγελία 40 κυψέλες (όχι 36 ) . Γιατί θα σπάσω και μερικές έτσι για πλάκα
    http://www.ricardo.gr/buy/%CE%BA%CE%AE%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AD%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%B1/anakiklosi-perivallon/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84%C E%B1%CE%B9%CE%BA%CE%AC/40-%CF%86%CE%B2-%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%AC-125x125-%CE%B5%CE%BA-bus-tabwire/v/an657975388/

    μ
    έχρι εδώ σύνολο 109 ευρώ + μεταφορικά (ταχυδρομείου) 6 ευρώ = 115 ευρώ .
    Έχει μέσα στο πακέτο και καλωδιοταινίες χοντρές ψιλές , Pen Flux , (Κολλητήρι έχω εγώ δικό μου) άντε να στο βάλω μέσα και αυτό. + 10 ευρώ + 115 τα παραπάνω = Σύνολο 125 ευρώ.
    2) Τζάμι μπροστά 15 ευρώ .... + 125 τα παραπάνω = 140 ευρώ
    3) Πηχάκια αλουμινένια 15 ευρώ ....+ 140 ευρώ τα παραπάνω = 155 ευρώ
    4) Τέλος το (φθηνό υλικό ) που ψάχνω τώρα εδώ μέσα για να το στεγανοποίησω στην πλάτη του.( Άγνωστο πόσο θα καταλήξει) . Αυτά .

    Τώρα Ανδρέα θα μου πεις ... Ε και τι έγινε " εγώ το πήρα 200 ευρώ έτοιμο από το εξωτερικό"

    Για κάνε μου την χάρη και δώσε μου αναλυτικά το Link που βρήκες με το συγκεκριμένο πάνελ όπου να λέει τα αναλυτικά χαρακτηριστικά αυτού του πάνελ που λες ότι βρήκες . Να το εξερευνήσω και εγώ λίγο να δω τι γίνεται με αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Ά μάλιστα, να μιλάμε συγκεκριμένα, τώρα είσαι ωραίος Μιχάλη!

    Καταρχάς μου είπες πως το υπολογίζεις 70 Watt, εγώ αυτό που δίνω είναι για 80+.

    Ορίστε link από έλληνα έμπορο, για να αποθέσεις και ένα πενηντάρι σε ελληνικά χέρια , αφού το έθεσες έτσι:
    http://www.greenenergyparts.com/inde...panel85wp.html
    ...κι άλλο link με το ίδιο:
    http://www.eshops.gr/index.php?act=v...roductId=12247
    ...επίσης κοντά εδώ που μένω έχει κατάστημα με το ίδιο πάλι και με άλλα και μπορείς να το πάρεις και λίγο φτηνότερα ακόμα.

    Το ίδιο πάνελ ακριβώς θα το βρεις από χίλιες πηγές άμα ξέρεις να ψάχνεις. Μερικά έρχονται και από Γερμανία δήθεν ως γερμανικά αλλά είναι κινέζικα. Η Κίνα είναι Νο1 παγκοσμίως στη παραγωγή φωτοβολταϊκών, για όσους δε το γνωρίζουν. Από Κίνα μπορείς να το φέρεις μαζί με την αποστολή γύρω στα 200€ χωρίς διαπραγμάτευση (καμιά φορά παίζει να το διαπραγματευτείς κιόλας).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΩΤΗΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    κοιταξτε αυτο.....http://www.hlektronika.gr/forum/medi...details&mid=54 το εφτιαξα και σας λεω οτι δεν συμφερει... ασε που η κυψελες σπανε για πλακα... καλυτερα να επερνα ετοιμο... θα μου εβγαινε λιγο ποιο ακριβω αλλα θα ηταν ποιο καλο και ποιο αποδωτικο... αν θελεις σου λεω και τα προβληματα που θα συναντησεις...!! καλη επιτυχεια...(στο βιντεο δεν ειχε τζαμι γιατι μολις το ειχα τελειωσει την αλλη μερα το εβαλα κανονικα και εννοειτε το εβαλα και στην καταλληλη κληση...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    1) Μισό λεπτό ποιος σου είπε ότι εγώ μιλάω για 70W? για δες την σελίδα που σου υπέδειξα?
    40 Κυψέλες Χ 2,4W = Πόσο? 70? ...Πάρε καινούριο κομπιουτεράκι .

    2) Τα πάνελ που αναφέρεις τα αναφέρεις με 239 Ευρώ μέσο όρο. Αλλά είναι και άδικο να λες να σου βάλω μέσα και το κολλητήρι και τα μεταφορικά . Ενώ εσύ όχι?

    3) Είναι άδικο να μην παραγγείλω και εγώ κυψέλες από Κίνα (που λες άμα ξέρεις να ψάχνεις). Που αν τις βρω και εγώ από εκεί θα σε φέρω στα μισά πίσω.!!!

    4) Δεν συνυπολογίζεις ότι φέρνεις από έξω το κόστος μεταφοράς και πιθανούς δασμούς στο τέλος (που είναι στα ψιλά γράμματα)

    Οποιαδήποτε πρόκληση για σύγκριση δεκτή . Δεν παρεξηγιέμαι , στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι είναι έτοιμο ....αλλά πας με το μείον αβαντάζ 80 - 100 ευρώ περισσότερα. που αν τα είχα αυτά .... σου έφτιαχνα ακόμα ένα για να στο στείλω δώρο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 01-11-11 στις 14:01

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    (για 75W πάνελ)
    1) Συγνώμη, είχες γράψει 75.

    2) Δε σου είπα να μου βάλεις μέσα το κολλητήρι, πού το διάβασες αυτό. Βέβαια, αν αγόρασες εργαλεία μόνο και μόνο για τη κατασκευή του πάνελ εννοείται πως είναι εντός των εξόδων! Εγώ τα μεταφορικά τα έχω βάλει, σου έγραψα 230~240 με μεταφορικά για παραγγελία εντός ελλαδικού χώρου. Εγώ μάλιστα μπορώ να πάω επί τόπου σε κατάστημα και να το πάρω και λιγότερο. Από Κίνα είναι μαζί με μεταφορικά.

    3) Μη φανταστείς πως τις δίνουν τσάμπα τις κυψέλες σκέτες. Ψιλοίδιο πρέπει να βγαίνει το κόστος των κυψελών αν πάρεις λίγες. Εξάλλου ας έβλεπες και τη Κίνα, εσύ μου είπες δήθεν πως δε θες να φέρνεις υλικά από έξω, δε το είπα εγώ.

    4) Άντε πάλι με τη μεταφορά, σου είπα είναι ΜΕ τη μεταφορά (διόρθωση: με εξπρές από Κίνα < 20 ημέρες παράδοση). Δασμοί έτσι, για το συγκεκριμένο πράγμα που συζητάμε δεν θα παίξουν.


    Όχι δε πάω με μείον, ακόμα δεν είδα το συνολικό σου κόστος και δε το είδα φτιαγμένο να το συγκρίνω ποιοτικά και δε το μέτρησα αυτό που θα φτιάξεις να δω τί σόι ισχύ θα δίνει. Επίσης εγώ στο πάνελ θα έχω κι εγγύηση, εσύ όχι. Η θεωρία «φτιάχνω μόνος μου» με τη πράξη «τί έφτιαξα και τί θα έχω» διαφέρει πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη electrifier : 01-11-11 στις 14:26

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    το είχα γράψει πιο παλιά στην "κατασκευή οικιακού φ/Β συατήματος"...και επανέρχομαι αντιγράφοντάς το....

    οικονομικός απολογισμός

    πάνελ 80 watt στα 12 volt αγορά έτοιμο πχ απο εδώ... http://www.greenenergyparts.com/inde...nel8085wp.html 233 x 2 = 466 ευρώ + μεταφορικά.

    ιδιοκατασκευή
    1.αγορά 108 cells τελική τιμή στην κάρτα 296 ευρώ. (3 πάνελ-κίτ που τα έχει όλα μέσα + tabbs)
    2.αγoρά αλουμινίων για 2μισυ πάνελ 18
    3. 2 τζάμια 120Χ60 πεντάρια 56 (ακριβούτσικο...μπορεί στο επόμενο, έχω τα cell να βάλω τριάρι, έτσι για δοκιμή για να δω πόσο θα αντέξει...)
    4. sylgard 184 (κιτ Χ 2) τελική τιμή 100
    5. ψιλιλόγια..πριτσίνια κλπ 4

    σύνολο 474 ευρώ. τα δύο.

    αλλά έχω ακόμα 38 cell me tabb επάνω, οπότε μου λείπει το τζάμι άντε 3αρι, 20€ + αλουμίνιο 10€ + (δεν θα βάλω sylgard) αλλά κάτι άλλο, σύνολο 504 €υρώ. τα τρία.

    στα τρία απο το παραπάνω site ερχόμαστε στα 699 € + τα μεταφορικά τα οποία υποθέτω οτι μπορεούν να φτάσουν και 30-50 ευρώ.

    τα συμπεράσματα δικά σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    το σύστημα ήδη μετράει τρία χρόνια λειτουργίας, τα δύο πάνελ, και ένα απο το καλοκαίρι τα άλλα τρία. Τα μέτρησα τελευταία φορά τον Σεπτέμβρη και χαλαρά έιμαι στα 3+ amper το ένα. Αλλά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    τρείς διαφορετικές μέθοδοι κατασκευής...

    Στα δύο πρώτα χρησιμοποιήθηκε πλάτη απο πλεξιγκάς, σταθεροποιημένη απο πίσω, κολλημένα πάνω τα cells, και τζάμι μπροστά. Αλουμίνιο γύρω γύρω και σιλικόνη για στεγανοποίηση...αρκετή....ναι έιδα λιιιγους υδρατμούς μέσα, κάποια άνοιξη...μετά ουδέν. Λειτουργούν 3 χρόνια και το σεπτέμβρη κατεβάζουν 3+αμπέρ το ένα...

    Στα δύο δευτερα δεν χρησιμοποίησα πλάτη. σε πεντάρι κρύσταλλο κατευθείαν με sylgard επάνω. Μου ράγισε το ένα κρύσταλλο. Αλλά επιφανειακά. Φέτος θα έιναι ο πρωτος τους χειμώνας...θα δούμε...

    Τρίτο με υπολείμματα cell, το έφτιαξα με πλάτη απο κόντρα πλακέ θαλάσσης και τριάρι τζάμι. αλλά το περιέλουσα απο πίσω με κάμποσο πολυεστέρα και πιστευω οτι το αδιαβροχοποίησα πλήρως.

    Το θέμα της ιδιοκατασκευής έιναι το βάρος. Αλλά αν ανέβουν μετά δεν μετακινούνται. Δεν έχω καταλήξει ποια μέθοδος έιναι η καλύτερη. Αλλά χονδρικά έχεις μια οικονομία, περίπου 50 με 70 ευρώ το πάνελ στην τρέχουσα τιμή...αλλά δεν έιναι μόνο οικονομικό το θέμα...που σε λίγο θα έιναι....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από taxideytis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ιδιοκατασκευή
    σύνολο 504 €υρώ. τα τρία.
    3 X 80W = 240W > 504€ (έστω πως έχεις κάνει τέλεια κατασκευή με ολόκληρα τα max Watts)


    Αυτή τη στιγμή από έξω, έτοιμο, με εξπρές σε <20 ημέρες
    2 X 140W = 280W > ~500€

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή φωτοβολταϊκού σωστή;
    By Songoku in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 11:56
  2. Γέφυρα στασίμων-βατ FM οικονομική
    By tzitzikas in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-13, 13:37
  3. Inverter φωτοβολταϊκού
    By Nas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-11, 19:43
  4. Κατασκευή Φωτοβολταϊκού
    By PyroGeorge in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-11, 00:24
  5. Οικονομική κεραία FM αυτοκινήτου
    By nchatzitou in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-09, 17:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας