Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 41

Θέμα: Πρόγραμμα δοκιμής προϊόντων " CEM Tecnologies" Κίνα ( Πολύμετρο/Παλμογράφος )

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή Πρόγραμμα δοκιμής προϊόντων " CEM Tecnologies" Κίνα ( Πολύμετρο/Παλμογράφος )

    Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι δέχτηκε την πρόταση μου για δοκιμή προϊόντων η Κινεζική CEM (SHENZHEN EVERBEST MACHINERY INDUSTRY CO. LTD).

    Η CEM είναι πραγματικός κατασκευαστής και έχει πολλά δείγματα γραφής ως κατασκευαστής ΟΕΜ , πάρα πολλά προϊόντα τους κυκλοφορούν μέσα από τις αλυσίδες εμπορίας της Extech (Αμερική) και VOLTCRAFT στην Γερμανία.



    Κατά δήλωση της CEM τα υπέρυθρα θερμόμετρα είναι δικιά τους πρωτοπορία ,
    Και ποιο συγκεκριμένα εκείνα που είναι κατάλληλα για την μέτρηση θερμοκρασίας του ανθρώπινου σώματος.


    Η πρόταση μου έγινε δεκτή μέσα σε 60 λεπτά... τόσο χρόνο πήρε ώστε να πάρω την απάντηση από τον διευθυντή του τμήματος προώθησης και σχεδιασμού προϊόντων, Κύριο Jianmin Yuan.

    Το κίνητρο μου, ώστε να κάνω την πρόσκληση στην CEM,
    είναι ένα νέο πολύμετρο & παλμογράφος, και ποιο συγκεκριμένα το 99S /ΒΤ-9989, το οποίο ανήκει στις ποιο φρέσκες καταχωρίσεις στον κατάλογο τους, και βρίσκεται ακόμα στη γραμμή παραγωγής.

    Είμαι σίγουρος ότι δεν περίμεναν τόσο γρήγορα εκδήλωση ενδιαφέροντως,
    Και παρά το γεγονός ότι δεν έχουν άμεσα να παραδώσουν, με ευχαρίστησαν και με έβαλαν στην γραμμή αναμονής , για να πάρω το δείγμα τους μέσα σε λίγες βδομάδες.

    Ο ανεπίσημος προγραμματισμός είναι να διατεθούν στην αγορά στην τελευταία βδομάδα του Δεκεμβρίου του 2011.
    Πληροφορία που βρήκα από έμπορο στην Ευρώπη.

    Έτσι λοιπών μιλάμε για ένα προϊόν που θα κάνει επίσημο ντεμπούτο το 2012.

    Το μηχάνημα παραδόξως έχει μια διαρρύθμιση στην επιφάνεια των ρυθμιστικών κουμπιών, που δεν θεωρείτε πρωτότυπη ,
    μιας και ομοιάζει με ένα μοντέλο που έχει ήδη παρουσιαστή από την Fluke εδώ και κάμποσα χρόνια.
    Αλλά εκείνο ήταν απλά πολύμετρο με Data logging και Min-Max-average.

    Η πρωτοπορία της CEM είναι η ενσωμάτωση μικρού παλμογράφου και έγχρωμης οθόνης.

    Με βασικά χαρακτηριστικά:
    5MHz
    Real time sample rate: 40MS/s
    Rise time: 17.5ns
    Channel: 1
    Max Input Voltage: 400V ( peak )
    Input impedance: 1MΩ/20pF

    Και ως πολύμετρο με βασικά χαρακτηριστικά :
    50.000 counts True RMS
    Voltage DC 1000V 1μV ±(0.025%+5)
    Voltage AC 1000V 1μV ±(0.4%+40)
    Current DC 10A 0.01μA ±(0.15%+2)
    Current AC 10A 0.01μA±(0.07%+5)

    Μιλάμε για κάτι εξαιρετικό το οποίο γίνεται ακόμα ποιο ενδιαφέρων,
    οταν θα ανακοινωθεί η λιανική τιμή, η οποία θα κυμαίνεται κάτω από τα 300€ με φόρους.

    Στα χαρτιά φαίνεται να είναι το τέλειο εργαλείο για τον ηλεκτρολόγο που ασχολείται με ανανεώσιμες πηγές και ινβέρτερ.

    Ενώ πιθανά αποτελεί ένα έξυπνο πακέτο για ηλεκτρονικούς, το οποίο συνδυάζει φιλική τιμή για φορητό παλμογράφο, και στο ίδιο πακέτο και ένα υψηλών αξιώσεων πολύμετρο.


    Για να δούμε !!
    Θα ικανοποιήσει τα γούστα του Κυριάκου στην πράξη ?
    Ο οποίος αντιπροσωπεύει τον βιομηχανικό ηλεκτρολόγο που έχει αναζητήσεις για το κάτι παραπάνω.

    Κάνω υπομονή ... κάντε υπομονή , θα το δούμε .. ο χρόνος κυλάει σαν νερό.

    CEM DT-99S / DT-9989
    http://www.cem-instruments.com/en/pro/pro-463.html


    Invitation to CEM China about Oscilloscope/DMM review Turn out successful !!
    http://www.eevblog.com/forum/index.php?topic=5342.0

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 : 30-10-11 στις 21:39

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη takisegio
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Κυριακο τι προσπαθεις να κανεις με ολες αυτες τις δοκιμες σε διαφορα πολυμετρα και οργανα;;;πιστευω εισαι ο μοναδικος στο ειδος σου και στη Ελλαδα μας

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Δεν ρωτάνε ποτέ μια βρύση, για ποιο λόγο βγάζει νερό ..
    Συνήθως στεναχωριούνται όταν στερεύει.

    Και εγώ είμαι φρέσκια γεώτρηση ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kaptenlouna (01-11-11), nikman (20-12-11), turist (30-10-11)

  5. #4
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Ήρθε το πολυπόθητο μήνυμα, αυτήν την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου, ξεκινάει η αποστολή από Κίνα.

    Άντε και ξεροστάλιασα στο περίμενε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη MegaVolt
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    AN ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με το voltcraft θα ειναι οντως εκπληξη γιατι η τιμη στο Κινεζικο ειναι το 1/3, αλλα ειναι ιδια κατασκευη ή για voltcraft τηρουν καλυτερες προδοαγραφες ενω για τα δικα τους πιο χαλαρες?
    Κινα πηγαινοερχομαι συχνα, αλλα φοβηθηκα να παρω καποιο απο τα Κινεζικα volcraft γι αυτους τους λογους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τίποτα για αυτό το καινούργιο μοντέλο από την CEM.
    Η εταιρεία έβγαλε αρχικά κάποιες προδιαγραφές, οι οποίες άλλαξαν ώσπου να φτάσει στην παράγωγη, και τώρα ξαναγράφουν το τεχνικό εγχειρίδιο από την αρχή.

    Τα volcraft είναι Γερμανικό βάπτισμα κάποιων προϊόντων πολύ οικονομικής σειράς.


    Δεν θα το πιστέψετε, αλλά όσο έγραφα αυτές τις γραμμές έλαβα μήνυμα από την CEM, θα καθυστερήσουν λίγο ακόμα την αποστολή, λόγο μικρο-διορθώσεων στο λογισμικό.
    (Μια βδομάδα πίσω)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 : 23-12-11 στις 14:49

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη MegaVolt
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    χμμμ δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα,
    Στη Γερμανια τα voltcraft θεωρουνται πολυ αξιοπιστα οργανα (και απο αυτο που εχω κι εγω μπορω να πω οτι συμφωνω μαζι τους αρκετα) σαν οργανο που εχει καποιος για διαρκεις μετρησεις.
    Εμενα μου το ειχαν συστησει οι Γερμανοι ΑΒΒ-δες καθως κι ενας συνταξιουχος (αλλα εν ενεργεια ηλεκτρονικος-αυτοματιστης) πρωην τεχνικος της AEG.
    Ολοι αυτοι φυσικα εχουν και τα fluke στην τσαντα τους αλλα στο χερι τους εχουν τα voltcraft. (συγκεκριμενα αυτο ...βλεπω ριξαν κι αλλο τις τιμες, εγω το ειχα παρει καπου 450 ευρω με την εκπτωση απο το conrad http://www.conrad.com/Voltcraft-VC10..._17622_1101025) Το οποιο εχει απ οτι ξερω αντιστοιχο Κινεζικο της UNT.
    Φυσικα ουτε το "Γερμανικο", (και φυσικα υποθετω ουτε το Κινεζικο) δεν ποιανουν μια διπλα σε ενα fluke 867Β (αν και λιγο παλιο μοντελο για μενα ειναι οτι πιο κορυφαιο εχει περασει απο τα χερια μου, ειδικα το οτι ενσωματωνει component tester μου ελυνε τα χερια απιστευτα) αλλα ως προς την αξιοπιστια των μετρησεων εγγυωμαι πως εφ οσον μιλαμε για σωστα καλλιμπραρισμενο οργανο, δεν υστερει σε τιποτα απολυτως ουτε στην αξιοπιστια της ενδειξς ουτε της κυμματομορφης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Δεν επιμένω Νίκο περί voltcraft, αυτό που είναι άξιο λόγου είναι ότι υπάρχει μια έκδοση από το αντίστοιχο CEM από την Fluke.
    Η Fluke το έβγαλε πρώτη, αλλά δεν περιέχει τεχνολογία δικιά της, είναι απλά αγορασμένα εξαρτήματα από μεγάλους κατασκευαστές ολοκληρωμένων,
    έτσι δεν υπάρχει νομικό θέμα ώστε να βγάλει όμοιο και άλλος κατασκευαστής εάν το επιθυμεί.

    Η Fluke το δίνει με ασπρόμαυρη οθόνη κοντά στα 1000$, η CEM το δίνει έγχρωμο και κοντά στα 300€ λιανική, εάν είναι επιτυχημένο θα γίνει σκοτωμός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη MegaVolt
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Δυστυχως με τους Κινεζους πλεον και οι "μεγαλοι κι αξιοπιστοι" κατασκευαστες μας εχουν κανει να χασουμε τη μπαλλα... και στα παντα τελικα δεν εχει πλεον τοσο νοημα η μναρκα οσο το μοντελο.
    Προσωπικα τελευταια εχω φαει χοντρα χουνερια ακομα και με ρελε omron made in China (σε πολυ προσφατη κατασκευη μου 7 στα 60-70 ηταν ελαττωματικα! Μιλαμε για 10% χοντρα-ψιλα σκαρταδουρα ) για να μην πω μια ηλιθια ιστορια στο Κουανζου (Κινα) με omron solenoids 24voltες που τα πηνια καιγοντουσαν το ενα μετα το αλλο και ειχα φτιαξει ολοκληρα συστηματα αυτοματισμου και δε μπορουσα να παραδωσω επι δυο μερες λογο οτι δε δουλευαν οι solenoids (οκ, Κινεζικες μεν αλλα η omron ειχε βαλει τη σταμπα της πανω) και τα πηνια πηγαινοερχονταν delivery σα να εκανα παραγγελια πιτσες
    Γενικα δυστυχως οι "αξιοπιστοι" κατασκευαστες αρχισαν να ριχνουν πολυ την αξιοπιστια τους με τα εργοστασια που ανοιξαν στην Κινα. Απο κει και περα δε μου κανει εκπληξη καθολου αν καποιος Κινεζος χρησιμοποιει καλα στανταρς σε συσκευες δικες του με τα Γερμανικα, Ολλανδικα, Αμερικανικα ή ακομα κι Ελληνικα σχεδια γιατι οντως καποιοι απο αυτους οντως παραγουν καλα πραγματα, το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει καποια εξασφαλιση αυτης της ποιοτητας.
    Αυτο με τη σκαρταδουρα τον τελευταιο καιρο δεν ξερω αν απλα ετυχε και το αντιμετωπισα μονο εγω, η αν ειναι γενικο το κακο, αλλα μεσα σε κανα διμηνο μου εχουν τυχει ελαττωματικα 1 switching 24v/8Α (απο τα 7 που αγορασα), 2 ποτενσιομετρα 1kΩ (απο καμια 30ρια, το ενα ηταν 880 και το αλλο μπαρουτιασε με 4mA! ) καμποσα ενδεικτικα λαμπακια 24v/Μ12 (απο καμια 50ρια πολλα ημιλειτουργουν, και τα θεωρω ολα αναξιοπιστα, απλα την Τριτη θα αλλαξω με αλλης μαρκας οσα ειναι ζωτικης σημασιας), καποιοι πυκνωτες 680nF mkt που ενω γραφαν ταση max 100v μπαρουτιασαν σε παλμο 24v/4-7 Hz (8/8 μπαρουτιασαν και βραχυκυκλωσαν ) και 7 ρελεδακια (απο καμια 70ρια).
    ΑΝ αυτος ο εφιαλτης μου το τελευταιο διμηνο αντιπροσωπευει το μεσο ορο της ποιοτητας των παραγομενων υλικων απο την Κινα (γιατι εκει πλεον φτιαχνονται ολα αυτα τα καλουδια) τοτε πως ειναι δυνατον οι κατασκευαστες -οσο καλες προθεσεις και αν εχουν- να μπορουν να βγαζουν αξιοπιστες κατασκευες? (εκτος πια κι αν περνανε απο ...ιεροεξαταστικο ελεγχο την καθε συσκευη πριν βγει στην αγορα, πραγμα που αμφιβαλλω μια και οι Κινεζοι ειναι περισσοτερο της μεγαλης παραγωγης και του δειγματολειπτικου ελεγχου). Με δυο λογια, αν εσυ μιλας με καποιον manager και του λες πως θες να αξιολογησεις το προιον τους υπαρχει πιθανοτητα απο το δειγματοληπτικο ελεγχο της παραγωγης τους να παρεις κατι οντως αξιοπιστο, ομως αυτο δε σημαινει πως ολοκληρη η παραγωγη τους θα εχει ακριβως τα ιδια στανταρς...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MegaVolt για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    JOUN (24-12-11)

  12. #10
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Νίκο έχεις την πλήρη κατανόηση μου, όσο αφορά την εμπειρία σου με τα ελαττωματικά ρελέ.

    Από την άλλη πλευρά τα πολύμετρα είναι ποιο σύνθετες κατασκευές, για να πάρουν τις διάφορες διεθνείς πιστοποιήσεις περνούν πάμπολλους ελέγχους,
    από διεθνή και ιδιωτικά εργαστήρια.

    Η τελευταία σου φράση αφήνει υποψίες που εγώ προσωπικά δεν αποδέχομαι.
    Στην παρουσίαση που έγραψα περί Brymen BM869, παραδέχτηκα ότι έστειλα πρόσκληση χωρίς να πάρω απάντηση από την Mastech και την Sinometer.
    Ενώ η CEM την αποδέχτηκε αμέσως.
    Περί Brymen BM869, αποδείχτηκε ανώτερο όλων τον προσδοκιών, και μια πραγματική έκπληξη.
    Το συγκεκριμένο έχει μπει στην Ευρωπαϊκή αγορά εδώ και μήνες, και μάλιστα χωρίς την βοήθεια μου.

    Ίσως αυτό που εκτιμούν οι εταιρείες σε μένα, να είναι η φλόγα που εχω ώστε να ανακαλύψω τους πραγματικούς κατασκευαστές,
    που σέβονται τη δουλειά τους και προσπαθούν για το καλύτερο στο 2012.

    Θέλω να πιστεύω ότι όποιος με παρακολουθεί διαβάζοντας τις παρουσιάσεις μου, θα έχει και αυτός μια εικόνα για το πως έχει διαμορφωθεί σήμερα η τρέχουσα αγορά.
    Και το λέω αυτό χωρίς εγωισμό, απλά και μόνο για το γεγονός ότι το παλιό σκεπτικό περί διαχρονικής αξιοπιστίας ενός Brand Name δεν ισχύει πια.
    Αυτό που ισχύει είναι η επιτυχία η όχι, ενός συγκεκριμένου μοντέλου.


    Τις τελευταίες δυο μέρες είμαι στην διαδικασία να σκεφτώ σοβαρά το θέμα δημιουργίας του δικού μου χώρου παρουσιάσεων στο Ίντερνετ, η νέα μου δυναμική επισκίασε ακόμα και την σχέση μου με το EEVBlog.
    Αυτόνομα πια, θα συνεχίσω την δραστηριότητα μου ως παρουσιαστής βιομηχανικών προϊόντων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 : 24-12-11 στις 16:42

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-17, 23:11
  2. Πρόγραμμα δοκιμής προϊόντων " DEREE DE-208A (TRMS) " ( Πολύμετρα )
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-12, 19:39
  3. Πρόγραμμα δοκιμής προϊόντων " BRYMEN Tecnologies" ( Πολύμετρα )
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-11, 10:38
  4. "Ιπτάμενο" Αστικό Λεωφορείο στην Κίνα.
    By moutoulos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-11, 17:55
  5. Πρόγραμμα δοκιμής προϊόντων Agilent ( Πολύμετρα )
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-11, 23:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας