Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: ντιμαρισμα λαμπας led

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω βεβαια υπαρχει κοσμος που μετα απο 20 χρονια, εχει ΑΚΟΜΑ πυρακτωσεως, τι να λεμε.
    (και δεν ειναι καμμια γιαγια στο χωριο.)
    Εγώ είμαι ένας απ' αυτούς. Γιατί να τις αλλάξω αφού δεν μου κουράζουν τα μάτια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη materatsi
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Εχεις δικο οπως το θετεις,ομως θελεις δεν θελεις θεμα χρονου ειναι...Ο καταναλωτισμος σε καθε νεα τεχνολογια παντα αμφισβητηθηκε αλλα και παντα καταναλωθηκε,στην ωρα του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Και οι ενισχυτες με λαμπες εχουν αλλη χαρη, αλλα δεν τις βαζουμε πλεον οπουδηποτε.. (πχ ραδιοφωνα αυτοκινητου..)
    Οτι καταναλωνουν παραπανω ειναι σιγουρο. Και οπου οι ωρες ειναι πολλες οι οικονομικες ειναι η πιο ενδεδειγμενη λυση.
    Οταν αναφερεσαι στα ματια τι εννοεις ακριβως?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Εγώ δεν είπα ότι είναι πιο αποδοτικές αλλά ότι έχουν πιο ξεκούραστο φως. όταν είμαι πολύ ώρα σε χώρο που φωτίζεται από λάμπες φθορισμού μετά από μερικές ώρες τα μάτια μου αρχίζουν να κάνουν πουλάκια. Με τις πυρακτώσεως δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό. Άλλωστε το φάσμα τους είναι συνεχές σε αντίθεση με τις φθορισμού που είναι διάκριτο και φυσικά η ένταση / μήκος κύματος είναι φοβερά ανεβασμένη ώστε η λάμπα να φαίνεται ότι βγάζει δυνατό φως, ενώ στις πυρακτώσεως η ίδια ένταση φωτός αποδίδεται με μικρότερη ένταση / μήκος κύματος και πιο πολλά μήκη κύματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Εχει αναφερθει πολλες φορες οτι δεν ειναι ολα τα ματια ιδια. Υπαρχουν αναφορες και για ευαισθησια σε πυρακτωσεως και οχι σε φθορισμου.
    Απο κει και περα, ενω οι λαμπες πυρακτωσεως ειναι λιγο πολυ ιδιες, (ας αφησουμε στην ακρη ειδικες περιπτωσεις, γιατι και εκει υπαρχουν πολλες ποικιλιες) σε λαμπτηρες φθορισμου υπαρχουν πολυ περισσοτερες τεχνικες, οπως πχ λειτουργια σε υψηλη συχνοτητα για λογους dim, διαφορες επιστρωσεις που επηρεαζουν το φασμα εκπομπης κλπ. Και μην υποτιμας καθολου τον ψυχολογικο παραγοντα του χρωματος επισης.
    Με αλλα λογια θελω να πω οτι η ευαισθησια σου μπορει να οφειλεται σε επιμερους παραγοντες και οχι απαραιτητα στη βασικη αρχη λειτουργιας.

    Οι λαμπες πυρακτωσης υπαρχουν μονο για ιστορικους λογους. Πιστευεις οτι αν ο Eντισον την κατασκευαζε σημερα, θα ειχε καμμια τυχη?


    Απο την αλλη δυσκολευομαι να πιστεψω οτι οσοι εχουν ακομα πυρακτωσεως ειναι επειδη δοκιμασαν τις αλλες και τα ματια τους κανουν πουλακια

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει αναφερθει πολλες φορες οτι δεν ειναι ολα τα ματια ιδια. Υπαρχουν αναφορες και για ευαισθησια σε πυρακτωσεως και οχι σε φθορισμου.
    Απο κει και περα, ενω οι λαμπες πυρακτωσεως ειναι λιγο πολυ ιδιες, (ας αφησουμε στην ακρη ειδικες περιπτωσεις, γιατι και εκει υπαρχουν πολλες ποικιλιες) σε λαμπτηρες φθορισμου υπαρχουν πολυ περισσοτερες τεχνικες, οπως πχ λειτουργια σε υψηλη συχνοτητα για λογους dim, διαφορες επιστρωσεις που επηρεαζουν το φασμα εκπομπης κλπ. Και μην υποτιμας καθολου τον ψυχολογικο παραγοντα του χρωματος επισης.
    Με αλλα λογια θελω να πω οτι η ευαισθησια σου μπορει να οφειλεται σε επιμερους παραγοντες και οχι απαραιτητα στη βασικη αρχη λειτουργιας.

    Οι λαμπες πυρακτωσης υπαρχουν μονο για ιστορικους λογους. Πιστευεις οτι αν ο Eντισον την κατασκευαζε σημερα, θα ειχε καμμια τυχη?


    Απο την αλλη δυσκολευομαι να πιστεψω οτι οσοι εχουν ακομα πυρακτωσεως ειναι επειδη δοκιμασαν τις αλλες και τα ματια τους κανουν πουλακια
    Εγώ μπορώ να πω για μένα και όχι για άλλους. Αφού είμαι ικανοποιημένος γιατί να τις αλλάξω; Ακόμα και ψυχολογικό να είναι το θέμα (που γιατί να είναι);

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη materatsi
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Ισως να ειναι και συνηθεια ολο αυτο,στο δωματιο μου εχω μια crt hitachi(παρατημενη απο πελατη),λοιπον ολοι στο σπιτι μου εμαθαν σε lcd,δεν αλλαζω την hitachi μεχρι να πεσει η οθονη (αν και θα δοκιμασω βομβαρδισμο).Θελω ομως να καταληξω πως αν πλεον εβλεπα την crt σε μια καφετερια δεν θα εμενα ικανοποιημενος,ετσι γινεται σιγα,σιγα και με τον φωτισμο.(Εκτος θεματος και ολα επι του παροντος).Καποια λυση να ντιμαρουμε τα 3watts ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Εχεις δοκιμασει dimmable led 3w με power led?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δοκιμασει dimmable led 3w με power led?
    Τι εννοεις???

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. αντικασταση λαμπας φθοριου με led.
    By kleima in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-16, 14:07
  2. Ντιμαρισμα λάμπασ Τ8 LED
    By tatous in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-16, 16:55
  3. ΝΤΙΜΑΡΙΣΜΑ LED
    By andris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-14, 22:06
  4. φακος καταδυσης,αλλαγη λαμπας σε led
    By kostas007 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-11, 16:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας