Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: κεραια για ιντερνετ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΜΑΓΝΗΣΙΑ
    Μηνύματα
    180

    Προεπιλογή κεραια για ιντερνετ

    καλησπερα θελω τα φωτα σας για μια κεραια κατευθινομενη για ιντερνετ εχει ο φιλος μου και ειναι γυρω 300 το πολυ μετρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχουν κεραίες για internet. Πιθανότατα εννοείς και θες να γράψεις..."θέλω κεραία για να επικοινωνήσω με το router του φίλου μου " . Εχεις οπτική επαφή με το σπίτι του; Με τι κεραία εκπέμπει ο φίλος σου; Tι εξοπλισμό έχεις εσύ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Και επίσης να μας πεις πόσα είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΜΑΓΝΗΣΙΑ
    Μηνύματα
    180

    Προεπιλογή

    ο φιλος μου εχει το ασυρματο ρουτερ που δινει το κονεξ εγω εχω μια μοναδα κεντρικη εχχω οπτικη επαφη δεν εχω κλωδια υψιλης και κοστος οτι φθινωτερο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    τεο
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    θες αυτην εδω http://computers.xpatit.gr/14-%CE%94...-AP-/-CPE.html παρτην απο αυτο το κατάστημα ειναι πολυ καλο και γρήγορο στην παραδοση , την εχω βαλει και εγω εχει εμβέλεια εως και 15 χιλιομετρα με καλη οπτικη επαφη , αρα σε υπερκαλύπτει η αποσταση , παρε μια μονο και δοκίμασε αν μπορεις να επικοινωνήσεις με το ρουτερ του φιλουσου εαν οχι τοτε θα χρειαστείς αλλη μια και απο την αλη πλευρα .Παντος δοκίμασε για αρχη μονο με μια απτην πλευρά σου , αυτη ειναι μια καλη και φτηνή λυση , οταν την παρεις θα σου δώσω και οδηγίες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο φιλος μου εχει το ασυρματο ρουτερ που δινει το κονεξ εγω εχω μια μοναδα κεντρικη εχχω οπτικη επαφη δεν εχω κλωδια υψιλης και κοστος οτι φθινωτερο
    Τι είναι τα καλώδια υψηλής?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από punisher2202 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θες αυτην εδω http://computers.xpatit.gr/14-ΔΙΚΤΥΑΚΑ-ΠΡΟΙΟΝΤΑ/1176-TP-LINK-TL-WA5210G-2.4GHz-High-Power-Wireless-Outdoor-AP-/-CPE.html παρτην απο αυτο το κατάστημα ειναι πολυ καλο και γρήγορο στην παραδοση , την εχω βαλει και εγω εχει εμβέλεια εως και 15 χιλιομετρα με καλη οπτικη επαφη , αρα σε υπερκαλύπτει η αποσταση , παρε μια μονο και δοκίμασε αν μπορεις να επικοινωνήσεις με το ρουτερ του φιλουσου εαν οχι τοτε θα χρειαστείς αλλη μια και απο την αλη πλευρα .Παντος δοκίμασε για αρχη μονο με μια απτην πλευρά σου , αυτη ειναι μια καλη και φτηνή λυση , οταν την παρεις θα σου δώσω και οδηγίες
    Αυτό που δείχνεις φίλε, δεν είναι κεραία. Είναι AP.
    Δεν παίζει να δουλέψει μόνο με ένα AP και απ την άλλη να υπάρχει μόνο μια κεραιούλα OMNI. Θα χρειαστεί κατευθυντική και στην άλλη μεριά.

    Ο φίλος σου θα χρειαστεί ενα πανελ πχ. αυτό και
    Εσύ θα χρειαστείς ένα AP που να δουλεύει ως client πχ αυτό ή ένα bullet και μία κεραία της αρεσκίας σου(όπως το πανελ για τον φίλο σου) + ένα PοE για να το συνδέσεις στο ethernet του υπολογιστή σου.

    Σύνολο 54,34€ εκτός τα μεταφορικά και είσαι κομπλέ. Αμα όμως αρχίσουν οι περικοπές, το δίκτυο δεν θα είναι (πάντα)"εντάξει".

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    τεο
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    ναι το οποιο panel πρεπει ο φιλος του , να εχει αποσπομενη κεραια , να την ξεβιδώσει και να βιδώσει το panel συν οτι θελει και μεγαλο καλώδιο μεχρι να βγάλει το panel ψηλά. Το θεμα ειναι θελει ο φιλος του να μπει , σε αυτές της διαδικασίες? Ενω αυτο που πρότεινα εγω , δουλεύει μονο με ενα καλωδιο ethernet . Κοιτα εγω εχω πετύχει καλη συνδεση μονο με συγκεκριμένο ap-κεραια μόνο απο την μια πλευρά με καλα αποτελέσματα και απτην αλη πλευρα το κλασικό ρουτερ

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-16, 12:44
  2. Ιντερνετ για λιγες μερες.
    By Phatt in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-12, 07:49
  3. κεραια για ιντερνετ
    By fm344 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 19:25
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 22:31
  5. Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-09, 16:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας