Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 104 από 104

Θέμα: Την γνώμη σας για Μπαταρία μολύβδου

  1. #101
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Καλή χρονιά και σε σένα Δημήτρη και σε όλους (αν και δεν την βλέπω καλή την νέα χρονιά ) !! ..

    Η πατέντα #46 ... δεν είναι "πατέντα" ... το επισημαίνω διότι γνώριζα και πιο πριν για τα πειράματα όπως στο # 99.... + άλλα πολλά πειράματα όπως τα (κύτταρα Daniel) κ.τ.λ. Άρα δεν μιλάμε για πατέντα.
    Ο λόγος που το μετέφερα "σχεδόν παρομοίως " .. αλλά με την δική μου "επιμονή " και λογική του "παραδοσιακού" της μπαταρίας μολύβδου - οξέος .. ήταν για να κατανοήσω και εγώ για πιο λόγο "εν μέρει θα αποτύχει" ... και λέω θα "αποτύχει" γιατί το συνδυάζω με το "ντοκουμέντο" της # 99 . και άρα από εκεί συμπέρανα ότι αυτοί οι ερευνητές που ψάχνουν αυτό το θέμα ... λογικά θα έχουν "απορρίψει ήδη " το αν αυτό μπορεί να γίνει στις παραδοσιακές μπαταρίες (μολύβδου - οξέος).

    Επομένως και ένας λόγος που δεν ανέφερα το #99 . ήταν ότι αν το είχα αναφέρει (εξ αρχής) θα παρεκτρέπονταν η συζήτηση προς εκείνη την "νέα εξέλιξη" των μπαταριών ροής. (όχι ότι δεν είναι ενδιαφέρουσα αντιθέτος).

    Παίρνοντας ως "βάση" το επιτυχημένο και επαληθευμένο και εφαρμόσιμο #99. Που εκεί τουλάχιστον αποδεικνύεται ότι ο ηλεκτρολύτης/ες μπορούν να γίνουν και "μεταφερόμενοι" και "αποθηκεύσιμοι" και "επαναχρησιμοποιήσιμοι" και "επαναφορτιζόμενοι" ... (στο #99 βέβαια αναφέρουν 2 ξεχωριστούς ηλεκτρολύτες με διαφορετικό δυναμικό ο καθένας και εκεί είναι το κλειδί τους) ενώ στο "παραδοσιακό" έχουμε έναν ενιαίο ηλεκτρολύτη. Εκτός αυτού στο #99 . έχουν "απορρίψει" (από ότι φαίνεται) την χρήση "παραδοσιακών" πλακών μολύβδου ..και χρησιμοποιούν ημιπερατές όπως λένε μεμβράνες. και τίποτα παραπάνω δεν γνωρίζουμε για αυτές.

    Πέραν τον παραπάνω ... οφείλουμε να εξηγήσουμε την αποτυχία στο #46 . Π.χ. μπορεί να συμφωνήσουμε ότι θα πετύχει π.χ. "μερικώς" ... δηλαδή ότι ναι μεν και με τον "παραδοσιακό τρόπο" ... π.χ. όλα καλά με τον ηλεκτρολύτη .... αλλά .... στις πλάκες θα συμβεί αυτό και εκείνο ... ή μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο που εμείς "επίσημα" δεν το γνωρίζουμε και αποδεδειγμένα. (εκτός και το εφαρμόσουμε στην πράξη). Προς το παρόν μόνο οι κάτοχοι του πειράματος #99 θα το γνωρίζουν ... αλλά εμείς τι γνωρίζουμε?

    Στο μήνυμα #100 Δημήτρη ... λες ότι και οι δύο έχουν δίκιο . Εγώ λέω ότι μόνο ο Dimitris 73 . είναι πιο "μορφωμένος και αντιλαμβανώμενος" σχετικά από τον "Vimaproto" και αυτό γιατί ο δεύτερος , αυτονόητα ακόμα και από όποια σκοπιά να το εξετάζαμε το θέμα . Δεν έχει "αντιληφθεί" καν ...ότι ο ηλεκτρολύτης (ο οποιοσδήποτε ηλεκτρολύτης) θα μπορούσε να έχει "πιθανόν" ιδιότητες του τύπου "μεταφερόμενες" ... "αποθηκεύσιμες" .... "επαναχρησιμοποιήσιμες" .... "επαναφορτιζόμενες" (ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΩ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ) και το θεώρησε "κάθετα άκυρο" και "όνειρο" το αν ο ηλεκτρολύτης θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί με την νοοτροπία του "γεμίζω και φουλάρω το αμάξι μου με "βενζίνα " τύπου ηλεκτρολύτη ή βαναδίου".

    Και εξ ου το μήνυμα και (λεγόμενα ) του Vimaproto στο #44 που λέει
    Ναι Μιχάλη Κυριακίδη. Οπως το λες είναι. Τα υγρα της φορτισμένης μπαταρίας δεν θα κάνουν τίποτα καινούριο στην αφόρτιστη γιατί είναι ποιοτικά τα ίδια που βάλαμε στην πρώτη και στη συνέχεια τη φορτίσαμε. Ετσι και η δεύτερη για να δουλέψει με τα νέα υγρά (που δεν είναι νέα αλλά τα παλιά δηλ. H2SO4 (θειϊκό οξύ)) θέλει φόρτιση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #102
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Καλή χρονιά και σε σένα Μιχάλη προσωπικά. Ούτε εγώ την βλέπω καλή τη χρονιά, αλλά αντικαθιστώντας την ρήση "ότι βρέξει θα κατεβάσει" με την "η ελπίδα παθαίνει τελευταία", θα ευχηθώ σε όλους μας κουράγιο και υπομονή, οπότε ας ελπίζουμε απλά σε κάτι καλλίτερο. Επειδή εσένα και τα άλλα μέλη του forum θεωρώ αφανείς φίλους, όπως έχω ξαναπεί, χαίρομαι ειλικρινά που τα λέμε και πάλι. Άλλωστε νέος χρόνος, νέα αρχή σε όλα. Στο τελευταίο μήνυμα σου θα σου πω ότι συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Είναι γεγονός ότι διαφορετικές τεχνολογίες οδηγούν σε διαφορετικά αποτελέσματα. Έτσι προφανώς μια παραδοσιακή μπαταρία μολύβδου οξέως δεν μπορεί να κάνει ότι μια μπαταρία βαναδίου ή μια άλλης μορφής μπαταρία και πιθανά και το αντίστροφο. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι μπαταρίες ροής ουσιαστικά είναι σε πειραματικό στάδιο και δεν ξέρω αν έχουν κατασκευαστεί για εμπορικούς σκοπούς. Άλλωστε ομολογώ ότι για του τύπου αυτού τις μπαταρίες είχα απλώς ακουστά και δεν ήξερα τίποτα παραπάνω. Ενημερώθηκα και έμαθα κάτι παραπάνω από το δικό σου #99, το οποίο με έβαλε στο κλίμα. Όπως σου είπα και πιο πάνω συμφωνώ με αυτά που γράφεις, αλλά νομίζω ότι αδικείς τον vimaproto δεδομένου ότι κι εκείνος προφανώς, αναφερόταν σε μπαταρίες μολύβδου οξέος και μόνο, ενώ μπορεί να μην γνώριζε και πολλά περισσότερα από εμένα και πολλούς άλλους για τις μπαταρίες ροής. Ο Dimitris73 από την άλλη ανέφερε αυτό που διάβασε στο σχετικό περιοδικό νομίζοντας ότι αναφέρεται στις κλασσικές μπαταρίες των αυτοκινήτων (μολύβδου οξέως) χωρίς να γνωρίζει ότι το άρθρο πιθανώς αναφερόταν στις μπαταρίες νέας τεχνολογίας (ροής ή κάποιας άλλης μορφής). Ομοίως με τον vimaproto θα αδικηθούν και άλλα μέλη του forum που έλαβαν μέρος στην συζήτηση μέχρι τώρα, που δεν κρίνω σωστό να αναφέρω εδώ, δεδομένου ότι όλοι μας αναφερόμασταν αποκλειστικά και μόνο σε μπαταρίες μολύβδου - οξέως, χωρίς να λάβουμε υπ' όψη μας τις μπαταρίες άλλων τύπων. Όλα αυτά τώρα δεν νομίζω ότι έχουν και ιδιαίτερη σημασία για το ποιος είχε το περισσότερο δίκιο από τον άλλο. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι όλοι κάτι μάθαμε που δεν ξέραμε και άρα όλοι είμαστε ωφελημένοι σε κάτι.
    Ειλικρινά χάρηκα που τα είπαμε. Φιλικά Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #103
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Μα και φυσικά ! Δημήτρη ! Γιαυτό και ξεκίνησα αυτήν την ερώτηση έτσι όπως την ξεκίνησα ...και φυσικά (και καλά έκανα που τα "προχώρησα" ως "παγίδες" θα έλεγε κανείς). Και γιαυτό έγραψα από ... "Παντογνώστες" του θέματος στην αρχή. Και αυτό γιατί το περίμενα ότι πολλοί από εμάς δεν έχουν μπει στο "πνεύμα" της μπαταρίας (συμπεριλαμβανομένου και εμένα ακόμη που είμαι ο ερωτών και ο "μαθητής" εδώ) .

    Οι μπαταρίες ροής είναι από ότι διαβάζω "εφαρμόσιμες ήδη" .
    Αυτό που λες ότι βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο .. εννοεί ότι η έρευνες συνεχίζονται πάνω στην ίδια φιλοσοφία του ήδη πετυχημένου πειράματος, αλλά αυτή την φορά με βρωμιούχο βανάδιο . δηλαδή εξερευνούν για ακόμη πιο αποδοτικές μπαταρίες . Και εδώ δεν μιλάμε για μπαταριούλες που μπαίνουν στα κινητά .... αλλά για μπαταρίες MW ή και TW ! με προοπτική τροφοδοσίας ολόκληρων πόλεων! Άλλωστε αναφέρει ότι πολλοί δήμοι έχουν κάνει αιτήσεις για την παροχή αυτής της τεχνολογίας (και καλά λόγια από την γνωστή Greenpeace) , που όμως η γνώμη μου είναι ότι τελικά αυτή η τεχνολογία θα "θαφτεί" σιγά σιγά , όπως άλλωστε γίνεται σχεδόν πάντα στο βωμό του εύκολου χρήματος για ολίγους !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #104
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Δεν έχεις και άδικο. Ας ελπίσουμε να προχωρήσει καλά αφού ήδη έχουν ενδιαφερθεί κάποιοι δήμοι. Ίδωμεν!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη patent61 : 04-01-12 στις 00:26 Αιτία: ορθογραφική διόρθωση

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11

Παρόμοια Θέματα

  1. Την γνώμη σας για πρακτική εργασία.
    By sofos7 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-20, 10:35
  2. Την γνώμη σας για συναγερμό
    By Ευγενιος in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-19, 23:09
  3. Την γνώμη σας για Ασύρματοι συναγερμοί
    By JON567 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-13, 12:52
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-09, 19:50
  5. Για πείτε την γνώμη σας!!!
    By kostas317 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 19:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας