Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 104

Θέμα: Την γνώμη σας για Μπαταρία μολύβδου

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    http://en.wikipedia.org/wiki/Lead%E2%80%93acid_battery

    ριξε μια ματια εδω.
    η υγρου τυπου δεν αποθηκευουν ενεργεια (τα κοκκινα γραμματα αναφερουν για στερεα υλικα) παρα παραγουν.καθε φορα που την φορτιζεις ενεργοποιεις τον καταλυτη (φαινεται και απο ην μετρηση του με πυκνομετρο) μεχρι τον επομενο γυρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Γεια σου Βασίλη .... έριξα μια ματιά στο Link ...ήταν στα Αγγλικά και δεν κατάλαβα και πολλά. Τέλος πάντων μπορείς να μου πεις τελικά τι συμβαίνει με τις μπαταρίες μολύβδου - οξέος?
    Σημείωση : Έχω διαβάσει τα σχετικά και γενικά γύρω από τις μπαταρίες ( τα γνωστά περί ηλεκτρόλυσης - περί πλακών ψευδαργύρου - και μολύβδου ) . φαίνονται όλα απλά και ξεκαθαρισμένα .
    Αλλά εγώ θέλω κατά κάποιον τρόπο να μπω στο "πνεύμα" της μπαταρίας και να κατανοήσω καλύτερα το τι είναι και τι κάνει μια μπαταρία.
    και έθεσα ένα απλό ερώτημα που φαντάζει "βλακεία" . Δηλαδή το ότι δεν διευκρινίζεται πουθενά στο "που" τελικά αποθηκεύεται το φορτίο μετά από φόρτιση . Έχω θέσει αυτήν την ερώτηση και σε επαγγελματίες ηλεκτρολόγους και η πλειοψηφία έχουν αντικρουόμενες απόψεις .

    Άλλος λέει "Μα φυσικά στις πλάκες μολύβδου αποθηκεύεται το φορτίο" και ότι ο ηλεκτρολύτης απλά είναι το "μέσο μεταφοράς" και χημικών αντιδράσεων.

    Άλλος λέει Μα φυσικά και στα δυο και στις πλάκες και στον ηλεκτρολύτη (που όλα λειτουργούν ) αλυλένδετα.

    Άλλος μου λέει ότι μόνο στον ηλεκτρολύτη , και μου δίνει το εξής παράδειγμα προς λέξην ... ( Εγώ πιστεύω ότι οι πλάκες μολύβδου δεν αποθηκεύουν φορτίο και μου λέει ... " αυτό φαίνεται σε μια καινούρια και άδεια μπαταρία (από ηλεκτρολύτη) ... Μόνο με "αέρα" δηλαδή μέσα και την μετρήσουμε , δεν έχουμε τάση στα άκρα της μπαταρίας "άρα οι πλάκες είναι ουδέτερες " !!!!! ( μου εξήγησε άλλωστε ότι επειδή έχουν "κενό διάκενο με αέρα μεταξύ των πλακών γιαυτό δείχνουν ουδέτερες) .... και μόλις ρίξουμε τον ηλεκτρολύτη μέσα στην μπαταρία και λόγο της αντίδρασης μόνο τότε έχουμε τάση .

    Υ.Γ Στις μέχρι στιγμής απαντήσεις που παίρνω γενικά από τους (πολλούς ερωτηθέντες)

    Παρατηρώ μια "τάση" στο να συμφωνούν ότι το φορτίο αποθηκεύεται και "γέρνει " περισσότερο προς τον ηλεκτρολύτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    o υλεκτρολυτης δεν αποθυκευει ρευμα 100%.
    αυτο ειναι το μεσο να ξεκινησει η χημικη διαδικασια παραγωγης ρευματος.Οταν μετρας την μπαταρια με το πωμομετρο(πυκνομετρο-υδρομετρο) στην ουσια μετρας το ειδικο βαρος που εχει ηλεκτρολυτης ,το οποιο αυτο ειναι διαφορετικο σε μια αδεια και σε μια γεματη.Εμεις οταν αγοραζουμε ηλεκτρολυτη τον αγοραζουμε ΄φορτισμενο΄ δηλ. ειδικο βαροσ 1,26-1,28.δεν εχει ομως πουθενα φορτιο.
    Αν οπως λες αφαιρεσεις τον υλεκτρολυτη απο γεματη μπαταρια δεν θα εχεις ταση ειναι απολυτα φυσιολογικο γιατι δεν υπαρχει χημικη αντιδραση.οπως και το αντιθετο αν αδειασεις τον γεματο ηλεκτρολυτη σε μια χαλασμενη μπαταρια δεν θα φορτισει .
    Δες το πιο απλα.τωρα βεβαια λογω μπαταριων ασβεστιου ειναι δυσκολο.
    Στις καινουργιες μπαταριες βαζαμε υλεκτρολυτη και ηταν ετοιμες σε λιγες ωρες (μερικοι τις βαζαν και για φορτιση λιγο) αυτο μας δειχνει οτι παραγεται ρευμα μεσα στην μπαταρια δεν αποθυκευεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    φυσικα στα αγωγιμα υλικα οπως ο μολυβδος.
    σκεψου το αυτοκινητο [συν]που φωρτιζεται με στατικο ηλεκτρισμο
    σε σχεση με το εδαφος [πλην]
    η τα συνεφα [συν] και το εδαφος [πλην]
    η τα συνεφα μεταξι τους οταν ενα εχει μεγαλυτερο φωρτιο απο
    το αλλο ριχνει αστραπη σε αυτο με την μικροτερη ταση.
    οτιδυποτε βρυσκεται αναμεσα στις αποθυκευμενες ενεργειες ειναι μη αγωγιμο
    η ατμοσφαιρα [συνεφα] τα λαστιχα[αυτοκινητο] το οξυ [στις μπαταριες]
    μονο που το οξυ παραγει κιολας ηλεκτρισμο σε σχεση με το απεσταγμενο νερο.
    -

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Βασίλη γεια σου . τα συμπεράσματα που βγάζω σύμφωνα με τα λεγόμενα σου μέχρι στιγμής είναι : (Τα Κόκκινα είναι δικά σου γραφόμενα)

    o υλεκτρολυτης δεν αποθυκευει ρευμα 100%.
    Άρα (1) συμπέρασμα ότι ο ηλεκτρολύτης έχει κάποιο φορτίο έστω και άγνωστο του πόσο κάτω από το <100 % .

    Εμεις οταν αγοραζουμε ηλεκτρολυτη τον αγοραζουμε ΄φορτισμενο΄ δηλ. ειδικο βαροσ 1,26-1,28.δεν εχει ομως πουθενα φορτιο.

    Εδώ με μπέρδεψες .... αν τον αγοράζεις "φορτισμένο" τον ηλεκτρολύτη .... και λες στην συνέχεια δεν έχει όμως πουθενά φορτίο. Ας συμφωνήσω με αυτό δεχόμενος ότι είναι απλά ως προς την χημική ιδιότητα του υγρού του ηλεκτρολύτη (απλά πυκνότερο ως υγρό και μόνο ... αλλά και "ουδέτερο" ) . Δεχόμενος ότι για να γίνει "θετικό" ..."πάει σε συνδυασμό" με την τοποθέτηση του μαζί με τις πλάκες μολύβδου και τα περί αντίδρασης εκείνη την στιγμή.

    Αν οπως λες αφαιρεσεις τον υλεκτρολυτη απο γεματη μπαταρια δεν θα εχεις ταση ειναι απολυτα φυσιολογικο γιατι δεν υπαρχει χημικη αντιδραση.οπως και το αντιθετο αν αδειασεις τον γεματο ηλεκτρολυτη σε μια χαλασμενη μπαταρια δεν θα φορτισει .

    Εδώ Βασίλη .... πάτα λίγο φρένο .... Θα προτιμούσα στα προηγούμενα παραπάνω (με κόκκινα ) να έγραφες καλύτερα ........αν αδειασεις τον γεματο ηλεκτρολυτη σε μια χαλασμενη μπαταρια δεν θα φορτισει .... όχι σε χαλασμένη μπαταρία φίλε μου ! γιατί χαλασμένη? να αδειάσουμε τον γεμάτο ηλεκτρολύτη σε μια (καινούρια μπαταρία) δεν θα φορτίσει? Άλλωστε το επιβεβαίωσες και πριν ότι αν ρίξουμε "φορτισμένο" ηλεκτρολύτη στην μπαταρία μετά από λίγη ώρα θα φορτιστεί αυτόματα.

    Στις καινουργιες μπαταριες βαζαμε υλεκτρολυτη και ηταν ετοιμες σε λιγες ωρες (μερικοι τις βαζαν και για φορτιση λιγο) αυτο μας δειχνει οτι παραγεται ρευμα μεσα στην μπαταρια δεν αποθυκευεται.
    Εδώ με τα παραπάνω εννοείς στην "κυριολεξία " ότι το ρεύμα παράγεται και ΜΟΝΟ μέσα στην μπαταρία ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΤΑΙ?????? . Ε τότε αφού παράγεται το "φορτίο" από ...και .... ΜΟΝΟ .... από το ίδιο "σύνολο της μπαταρίας" ... τότε ... αφού δεν "αποθηκεύεται " .... γιατί αγοράζουμε και φορτιστές για να τις φορτίσουμε?

    Παιδιά με το συμπάθιο αλλά ... έχω τρελαθεί με όλον τον σεβασμό!.
    Όσες απαντήσεις έχω πάρει μέχρι τώρα .... μαζί με όλες τις προηγούμενες των υπολοίπων ... δεν έχω πάρει σαφή εικόνα του μυστήριου "ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ" που περικλείει μια μπαταρία - μολύβδου οξέος. Ως προς το που "τρέχει" που "βρίσκεται" και "αποθηκεύεται" αυτό το "φορτίο" ή αλλιώς για τους απλά σκεπτόμενους " Ηλεκτρόνια " ... πάντοτε αντικρουόμενες απόψεις. Πάντως το πιο συμπερασματικό "αποτέλεσμα " που βγάζω από όλη αυτήν την συζήτηση και απόψεις .... είναι ότι η απάντηση "γέρνει" προς τον ηλεκτρολύτη ..... και έρχεται σε πλήρη αντίθεση στις ιδέες πολλών "κοινά σκεπτόμενων" ότι μια "καλή" μπαταρία "κρίνεται" από το αν έχει (χοντρές σε πάχος πλάκες μολύβδου) .... που για μένα οι χοντρές πλάκες μολύβδου δεν έχουν να κάνουν τίποτα άλλο εκτός του ότι επειδή είναι "χοντρές " δεν σημαίνει ότι με αυτές έχουμε καλύτερη "αποθήκευση" φορτίου "λόγο του πάχους τους" .... αλλά λόγο της μακρόχρονης φθοράς και μόνο. Δίνοντας ταυτόχρονα πολύ "μικρή σημασία" στον ρόλο που παίζει ο ηλεκτρολύτης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    οτιδυποτε βρυσκεται αναμεσα στις αποθυκευμενες ενεργειες ειναι μη αγωγιμο
    η ατμοσφαιρα [συνεφα] τα λαστιχα[αυτοκινητο] το οξυ [στις μπαταριες]
    μονο που το οξυ παραγει κιολας ηλεκτρισμο σε σχεση με το απεσταγμενο νερο.
    -[/QUOTE] Ωραίος ο Nίκος ,,,, τον παραδέχομαι ... είναι από τους λίγους + εμένα που το πιστεύουν αυτό . Αλλά θα προτιμούσα να συμπλήρωνες (προς το τέλος που λες ) "μονο που το οξυ παραγει κιολας ηλεκτρισμο σε σχεση με το απεσταγμενο νερο." + του ότι όταν λέμε ότι (βάζουμε και ειδικευμένους φορτιστές φόρτισης για να φορτίσουμε τις μπαταρίες αυτές) και αυτό ελπίζω να αποδεχτούμε όλοι ... ότι τελικά η φόρτιση με τον φορτιστή .... "ενισχύει " τον ηλεκτρολύτη και ΜΟΝΟ (με επιπλέον φορτίο) .... επομένως καλά δεν θα κάνουμε να αποδεχτούμε και το ότι ο ρόλος που παίζουν οι πλάκες μολύβδου είναι και ο πιο ασήμαντος ? που για μένα είναι απλά "αγώγιμοι κατευθυντήρες" θα έλεγα ... και ουσιαστικά "ουδέτεροί" ως προς την σημασία τους. Εκτός φυσικά από το μέγεθος τους και την αντοχή τους στην διάβρωση που αυτό είναι άλλο θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    θα πρεπει να μελετησουμε
    το φενομενο = μπαταρια με λεμονι η μπαταρια με πατατα
    για να κατανωησουμε την αρχη λειτουργειας των μπαταριων με οξεα.
    αν μπιξουμε ενα καλωδιο χαλκου και ενα σιδηρου μεσα σε ενα λεμονι
    τοτε περνουμε ηλεκτρισμο με συν στο χαλκο και πλην στο σιδηρο
    αλλα αν βαλουμε δυο συρματα χαλκου ????
    η αν βαλουμε δυο συρματα σιδηρου ????
    -
    σας εβαλα και εγω μια ερωτηση που θα σας μπερδεψει αρχικα
    αλλα απαξ και το καταλαβετε θα καταλαβετε πολλα για τον ηλεκτρισμο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Εδώ σε θέλω Νίκο .... μια που σε έχω κοντά. και πες μου την γνώμη σου.

    Έστω λέω ... έστω .
    ότι έχουμε μια καινούρια μπαταρία (κανονικά γεμάτη με τον ηλεκτρολύτη του ) και συνδέσω μια 12 βολτη λάμπα να καίει συνεχώς .

    Και κάποτε αυτή η μπαταρία λογικά θα αποφορτιστεί .....

    Εαν λέω τώρα Υποθετικά ...Εαν βρω τρόπο (λίγο πριν αποφορτιστεί τελείως η μπαταρία)
    να αφαιρώ (ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ) λίγο λίγο τον (εξασθενισμένο ηλεκτρολύτη)

    Και (ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ) ρίχνω συνεχώς εκ νέου άλλον "φρέσκο" ηλεκτρολύτη σε αυτήν την μπαταρία.

    Τι θα συμβεί? θα αδειάσει? ποτέ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    ναι θα αδειασει οταν κορεστουν εξωτερικα τα στιχεια του μολυβδου καθως και τα δραστικα στιχεια του ηλεκτρολυτη.,,,,,,,

    αλλα αν του βαζεις διαρκως πιο δυνατο ηλεκτρολυτη [με μικροτερη αραιωση]
    μεχρι να ειναι καθαρο οξυ τοτε θα αδειασει μονο οταν οι στιλες ''φαγωθουν'' εντελως
    >>>[περιντρολ πρεπει να του προσθετεις προς το τελος]<<<

    -
    ενοηται οτι το λαμπακι που θα βαλεις θα εχει καταναλωση αναλωγη της αντιδρασης μολυβδου-οξεως
    αν ειναι μεγαλυτερο θα την αδειασει γρηγωροτερα και αν ειναι μικροτερο θα εχεις και καιρδος,
    απο την κινηση των ηλεκτρονιων μεσα στην μπαταρια που θα μεταφερουν-τα κορεσμενα
    μορια απο το ενα στιχειο στο αλλο
    -
    κατι παλιες καραβανες στα αυτοκινητα πριν
    γυρισουν την μιζα αναβουν το ραδιοφωνο με την πεπιθηση οτι ''προθερμενεται'' η μπαταρια,,εγω δεν το κανω αλλα εχει μια λογικη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη -nikos- : 08-11-11 στις 13:11

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Ναι σωστά και συμπληρώνω στο σημείο παράγραφος #18 που λέω προς το τέλος....

    Και (ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ) ρίχνω συνεχώς εκ νέου άλλον "φρέσκο" ηλεκτρολύτη σε αυτήν την μπαταρία.

    Συμπληρώνω ότι αυτός ο νέος και "φρέσκος" ηλεκτρολύτης "προέρχεται" από άλλην μπαταρία η οποία φορτίζεται συνεχώς (ας πούμε από ένα πάνελ) . Με σκοπό να στείλω πρώτα τον ηλεκτρολύτη αυτόν το "φορτισμένο" από τα πάνελ σε μια δεξαμενή μεγάλη με μεγάλη ποσότητα ηλεκτρολύτη "φορτισμένου" . Και στην συνέχεια η δεύτερη μπαταρία η (καινούρια) με την αναμμένη λάμπα . να παίρνει και να αναπληρώνει τον "Εξασθενημένο " ηλεκτρολύτη ... από τον "φρέσκο" ηλεκτρολύτη της δεξαμενής. Πιστεύοντας έτσι ότι κατά κάποιον τρόπο με την ίδια μπαταρία θα κερδίσουμε μεγαλύτερη σε διάρκεια χωρητικότητα σε ΑΗ ..... για την διάρκεια κατανάλωσης ας πούμε την νύχτα .


    Έχω καλύψει ήδη το σβέρκο μου ..... για πιθανές σφαλιάρες από κάποιους !!!




    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Την γνώμη σας για πρακτική εργασία.
    By sofos7 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-20, 09:35
  2. Την γνώμη σας για συναγερμό
    By Ευγενιος in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-19, 22:09
  3. Την γνώμη σας για Ασύρματοι συναγερμοί
    By JON567 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-13, 11:52
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-09, 18:50
  5. Για πείτε την γνώμη σας!!!
    By kostas317 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 18:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας