Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: project λαμπατος με 829 parallel push pull

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή project λαμπατος με 829 parallel push pull

    Οσες φορες εφτιαξα καποιον λαμπατο πρωτα τον εκανα και μετα τον παρουσιαζα.Κι ο λογος ηταν γιατι ασχοληθηκα με λαμπες που πολλα παιδια εδω μεσα την ειχαν χρησιμοποιησει οποτε σχεδον παντα εβρισκα λυσεις σε καποιο προβλημα καθως και επερνα πολλες ιδεες.Αυτη τη φορα ανοιγω αυτο το θεμα μονο για να συγκεντρωσω ιδεες και συμβουλες για την κατασκευη ενος λαμπατου ενισχυτη στον οποιο θα βαλω ολες μου τις γνωσεις που μαζεψα αυτα τα 2 χρονια καθως και ολο μου το μερακι και την ορεξη.Θα ειναι ο μεγαλυτερος σε ισχυ που εκανα ποτε καθως και ο οσο μπορω καλυτερος σε ηχο.

    Οσα παιδια λοιπον θα θελαν να με βοηθησουν-συμβουλεψουν η απλα να παρακολουθησουν μαζι μου την κατασκευη με χαρα θα τα πουμε σ αυτο το θεμα

    Σαν αρχη εχουμε 4 λαμπες 829b RCA οι οποιες θα τοποθετηθουν σε τοπολογια παραλληλο push pull δηλαδη 2 λαμπες αν καναλι .Για οσους δεν γωριζουν η 829 ειναι διπλοπεντοδος συνολικης ανοδικης απωλειας 60W (30 η καθε μια)
    Εχω στα χερια μου τους μετασχηματιστες εξοδου οι οποιοι ειναι τετραγωνοι 70W /400ma και πρωτευον 5,7 και 9 kohm χωρις ul taps και δευτερευον 4-6-8 ohm
    Στο θεμα τροφοδοσια δεν εχω μετασχηματιστη ακομα αλλα σκεφτομαι να την δουλεψω με 600v οποτε πρεπει να βρω εναν μετασχηματιστη με 460 v δευτερευον και ρευμα τουλαχιστον 500mA.Και μια απο τις σκεψεις μου ειναι να βαλω ενα ακομα τυλιγμα (200v περιπου) ωστε να δωσω απο ξεχωριστη τροφοδοσια στα screen.
    Πρεπει να δουμε την οδηγηση και τον διαχωρισμο φασης.

    http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/f...049/8/829B.pdf αυτη ειναι η λαμπα για οσους θελουν να ριξουν μια ματια



    829b1.JPG829bamp.jpg
    αυτα ειναι μερικα απο οσα βρηκα να κυκλοφορουν (το πρωτο δεν κρατηθηκα και του εκανα μια εντελως δοκιμη στον αερα ετσι για να δω αν εχουμε προβλημα ταλαντωσης )
    Αυτα για αρχη.
    Δεν βιαζομαστε,χρονο εχουμε οποτε περιμενω ιδεες και προτασεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Ασταμάτητος έτσι ;
    Πάμε λοιπόν ας κάνω εγώ πρώτα μιά γενική παρατήρηση.
    Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να υπάρχει είναι stop αντίσταση σε σειρά με το πλέγμα κάθε λυχνίας εξόδου.
    Η τιμή της πρέπει να είναι απο 1Κ εως 10Κ.
    Θα λιγοστέψει παρα πολύ τις πιθανότητες ταλάντωσης...
    Και μόνο η ύπαρξη τετοιων αντιστασεων , και η χρηση λυχνίας buffer με κάνει να προτιμώ το δευτερο σχέδιο.
    Ας μιλήσουν και οι έμπειροι....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    thanks Γιωργη!η χρηση αυτης της αντιστασης ειναι ηδη στα στανταρ που θα μπει μιας και ειμαι ..παθων!!!

    επι της ευκαιριας εχω μια γενικη απορια.Τι ειναι καλυτερο απο τα δυο πιστευετε?

    Α. Πρωτα προενισχυση και μετα σταδιο διαχωρισμου φασης?

    β. Πρωτα διαχωρισμος φασης και μετα επιμερους ενισχυσεις?

    ρωταω γιατι τα εχω δει και τα δυο να κυκλοφορουν σε σχεδια και ομολογω οτι μονο το πρωτο εχω δουλεψει προσωπικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Επίσης κάπου διάβασα οτι σε κυκλώματα με την συγκεκριμένη λυχνία χρησιμοποιούνται extra πυκνωτές γιατι
    παρουσιαζονται ανεπιθύμητες ταλαντώσεις που οφείλονται στην κατασκευή της.
    Δεν γνωρίζω αν αυτό ισχυει και για το φάσμα των ακουστικών συχνοτήτων που μας ενδιαφέρει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Βαγγελη τον να μπει πρωτα διαχωριστης ενισχυει τις ασυμετριες των 2 μισων του σηματος στα επομενα σταδια, εγω προτιμω τον διαχωριστη σαν τελευταιο οδηγητη πριν την τελικη βαθμιδα δηλαδη. Αρα ψηφιζω την επιλογη Α
    Επισης το 2ο σχεδιο εχει 3 βαθμιδες το οποιο θεωρω υπερβολη
    Η εξτρα ταση για το σκριν μου ακουγεται καλη ιδεα μιας και εχει αρκετο δυναμικο διαφορα απο την ανοδο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    καλησπερα κι απο μενα
    αααααα ρε λαμποφονιαδεςςςςς

    βαγγελη θελω πρωτα να τοδω το θεμα σου και μετα να απαντησω πιο σοβαρα

    εγω με τηνσειρα μου βρισκομαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω οτι οι προσπαθειες μου αποδοσαν
    εφτειαξα τον πρωτο μου προενισχυτη riia με καταπληκτικα χαρακτηριστικα και εντελως δικο μου σχεδιο
    ειναι ακομα δοκιμαστικο και το πολυ καλο ειναι οτι ειναι απολυτως σταθερο και ανεπηρεαστο απο εσωτερικους και εξωτερικους θορυβους .
    χρειαζεται τωρα πολυς χρονος για να το παρουσιασω και να το αναλυσω ωστε να το καταλαβουν ολοι και κολλαω στο το πως ;
    συγνωμη για το ενθετο θα κοιταξω και για τις 829
    ειμαι standby

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    ολα σχετικα ειναι Παναγιωτη,καλα εκανες και το ανεφερες.Περιμενουμε με αγωνια την παρουσιαση σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Μπραβο Παναγιωτη πιο πολυ για το σχεδιο που ειναι δικο σου και μετα μπραβο γιατι δουλευει και σωστα

    Ικαρε ξεχασα να σε ρωτησω το 1ο σχεδιο που ειπες οτι δοκιμασες..παιζει????

    Και μια απορια απο εμενα το κοινο σκριν κατα ποσο σου απογορευει/επιτρεπει να παρεις 2 καναλια απο την ιδια λαμπα
    Σιγουρα ξεχναμε το UL και τη τριοδικη λειτουργια, σε 2 χ 5οδικα με κοινο σκριν ομως????

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    tube.jpg

    εδω αναφερω ενα παραδειγμα γιατι καποιες λαμπες ειναι λιγοτερο επιρρεπης στην αυτοταλαντωση.Δειτε την διαδρομη των αγωγων (μπλε χρωμα) στην μια λαμπα και στην αλλη.Αυτοι οι αγωγοι μπορουν πολυ ευκολα να δουλεψουν σαν 'κεραια΄ στην ολη κατασκευη.Γιαυτο και στην κατασκευη με τις 807 ταλαιπωρηθηκα τοσο ενω σε 3-4 δοκιμες που εκανα με τις 829 δεν τολμησε ουτε για πλακα να ταλαντωσει.


    Τωρα αυτο που λες Σπυρο και συμφωνω μαζι σου, σχετικα με την ταση στα screen δεν μπορουμε να την δουλεψουμε ουτε σαν u.linear ουτε με αντιστασεις μεταξυ screen και ανοδου διοτι με 600 v στην ανοδο δεν μπορουμε να πετυχουμε τα 200v στο screen.Πιστευω δηλαδη με ενα τροφοδοτικο ανεξαρτητο, μια ζενερ 200v και πυκνωτη ηλεκτρολυτικο θα ειναι super

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο Παναγιωτη πιο πολυ για το σχεδιο που ειναι δικο σου και μετα μπραβο γιατι δουλευει και σωστα

    Ικαρε ξεχασα να σε ρωτησω το 1ο σχεδιο που ειπες οτι δοκιμασες..παιζει????

    Και μια απορια απο εμενα το κοινο σκριν κατα ποσο σου απογορευει/επιτρεπει να παρεις 2 καναλια απο την ιδια λαμπα
    Σιγουρα ξεχναμε το UL και τη τριοδικη λειτουργια, σε 2 χ 5οδικα με κοινο σκριν ομως????
    Η δοκιμη που εκανα ηταν η εξης.
    ecc83 σαν phase splitter, 430 V στην ανοδο και 180 στα screen.Δουλεψε βεβαια αν και την ταλαιπωρησα λιγο γιατι ενω απαιτουσε 13,75κω plate-plate εγω την εβαλα σε 4k!!!
    Mια αλλη δοκιμη που εκανα ηταν να κανω τον διαχωρισμο με εναν μετασχημτιστη προσαρμογης με αποτελεσματα ιδια ακριβως.
    Τα αποτελεσματα των δοκιμων ηταν μονο οπτικα στον παλμογραφο και οχι με μουσικη σε ηχειο.

    απ την ιδια λαμπα δεν πηρα δυο καναλια.Απ την ιδια λαμπα πηρα ενα Push pull

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λαμπατος ενισχυτης 2X8w push-pull EL84
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-12, 16:53
  2. Ενισχυτης με λυχνιες 829Β Parallel Push Pull (PPP)
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 23:11
  3. Push or Pull? Μπα... καλύτερα όλα, σε ένα... Push Pull!!!
    By SRF in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-11, 12:13
  4. 6as7 push-pull 10w
    By xazopartalos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 14:54
  5. Βοηθεια για Push-Pull
    By george_007 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-08, 04:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας