Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 53

Θέμα: RIAA- PHONO TUBE PREAMPLIFIER

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    AKΡΙΒΩΣ ΣΠΥΡΟ για τα db
    Το ιδανικο ειναι ο καθε ενισχυτης να τερματιζεται στο ζ εξοδου του για μεγιστη μεταφορα ισχυος
    ομως εδω δεν εχουμε τοσο προβλημα γιατι μιλαμε για μικροβαττ οποτε δεν επιβαρυνουμε την λυχνια
    ας εχουμε υποψιν μας οτι προφανως απο την εξοδο που ειναι τερματισμενη με 27 κωμ αντισταση θα παμε σε καποιο ποτενσιομετρο απο 100κω εως και 1 Μω πολλες φορες επομενως και αυτο το επιπροσθετο φορτιο δεν μας επιβαρυνει

    το ενοχληση μην το ξαναπεις δεν θα σου απαντησω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 06-11-11 στις 23:40

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    spiroscfu (07-11-11)

  3. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.Παναγιωτη respect κι απο μενα .Τολμω να πω οτι αγγιξες τη τελειοτητα κατασκευαστικα, αλλα και ισως η καλυτερη παρουσιαση που εχει γινει στο φορουμ.Μπραβο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    AKΡΙΒΩΣ ΣΠΥΡΟ για τα db
    Το ιδανικο ειναι ο καθε ενισχυτης να τερματιζεται στο ζ εξοδου του για μεγιστη μεταφορα ισχυος
    ομως εδω δεν εχουμε τοσο προβλημα γιατι μιλαμε για μικροβαττ οποτε δεν επιβαρυνουμε την λυχνια
    ας εχουμε υποψιν μας οτι προφανως απο την εξοδο που ειναι τερματισμενη με 27 κωμ αντισταση θα παμε σε καποιο ποτενσιομετρο απο 100κω εως και 1 Μω πολλες φορες επομενως και αυτο το επιπροσθετο φορτιο δεν μας επιβαρυνει
    Παναγιώτη είσαι κατατοπιστικότατος και με καταπληκτικά εργαλεία "παλιάς σχολής".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ενοχληση μην το ξαναπεις δεν θα σου απαντησω
    Ενώ θεωρητικά τα είχα μέσα στο μυαλό μου τα βιντεάκια σου με βοήθησαν να τα συνειδητοποιήσω,
    εγώ π.χ. αν ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο θα χρησιμοποιούσα ένα pc με ένα πρόγραμμά rta άντε και καμιά αντίσταση για προσαρμογή και θα νόμιζα πως έχω καλύτερα αποτελέσματα "ενώ έχω μια dds γεννήτρια και παλμογράφο για να παίζω"


    edit:
    Θέλω να τονίσω πως είμαι άσχετος με της λυχνίες (δεν έχουμε καλές σχέσεις) αλλά η παρουσίαση του το κάνει ελκυστικό .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiroscfu : 07-11-11 στις 02:56 Αιτία: edit

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Κατ αρχην. να ευχαριστησω τον σακη και να δοσω μια διπλη απαντηση και στον σπυρο και στον φιλο μου τον κυριακο

    ΠΕΡΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΛΟΓΟΣ

    Στις δοκιμες που και εσεις ειδατε σε καποιο σημειο εβαλα εισοδο ακουστικου σηματος 40μικροβολτ
    Η γενητρια αυτη λοιπον εχει εναν καταπληκτικο εξασθενητη με αντιστασεις βεβαιως
    Το αποτελεσμα ειναι οτι απο τα 10 βολτ πεφτουμε στα μικρο βολτ με το ιδιο αναλογικα ποσοστο θορυβου και παραμορφωσης
    Τωρα δεν μιλαω φυσικα για ακριβες αλλα οι τυπου γεννητριες (τσιπακια και κινεζικες) σε αυτες τις σταθμες πιστευω οτι δινουν μονο θορυβο
    Σπυρο σου προτεινω να ασχοληθεις δοκιμαστικα με κανα ολοκληρωμενο .το νετ ειναι γεματο απο τετοια

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ Παναγιώτη, τώρα να τελειώσω κάτι εκκρεμότητες που έχω θα το κάνω.

    Υ.γ.
    Θέλω να ξανατονίσω πως οι συμβουλές σου είναι πολύτιμες!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και να δοσω μια διπλη απαντηση και στον σπυρο και στον φιλο μου τον κυριακο

    ΠΕΡΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΛΟΓΟΣ
    Μάλλον με παρεξήγησες, η δικιά μου dds και οι παλμογράφοι συγκρίνονται μόνο στης ψηφιακές ευκολίες σε σχέση με τα δικά σου εργαλεία (μετά οι συγκρίσεις τερματίζονται).

    Δεν θυμάμαι αν ανάφερα κάτι το οποίο σε πείραξε αν το έκανα πραγματικά σου ζητάω συγνώμη δεν είχα κάποια τέτοια πρόθεση, κάτι τέτοια εργαλεία εγώ τα έχω δει μόνο σε φωτογραφίες και φυσικά είναι μουσειακά όχι μόνο λόγο της παλαιότητας αλλά και της αξιοπιστίας.

    ειδικά εκείνο το output meter και το βολτόμετρο είναι όλα τα λεφτά φυσικά και τα άλλα δεν πάνε πίσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    ΣΠΥΡΟ ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΑ
    ΑΠΛΩΣ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ

    Εγω απλως το εγραψα γιατι ετυχε να γνωριζω και τα παλια και τα καινουρια
    γνωριζω τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα των παλιων και των καινουργιων
    θελησα απλως να γραψω κατι του πολλοι δεν το εχουν καταλαβει.ειναι μεγαλη λεπτομερια αυτο.
    οπως και για το αναλογικο ηλεκτρονικο βολτομετρο στο οποιο μπορει να δεις αμεσως το παραμικρο τρεμουλιασμα κατι που τα ψηφιακα δεν μπορουν να το παρακολουθησουν
    βεβαια δεν υποτιμω την τεχνολογια αλλα για ερασιτεχνικη δουλεια που τα θελω εγω μου κανουν .Αλλα ειλικρινα το λεω αυτα τα οργανα δεν τα αλλαζω με ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    ΟΠΩΣ προειπα η κατασκευη ηταν δοκιμαστικη μονο και μονο για μαθηση και πειραματισμο
    IMAG0058.jpgIMAG0060.jpg
    ολα λοιπον εδω ειναι στον αερα διπλοκολημενα τριπλοκολημενα και σε πανω σενα παλιοσασι
    παρα ολα αυτα τα αισχη εδειξε απιστευτη ανοχη σε θορυβους και βομβους
    αυτο λοιπον μας δινει δυναμη να πειραματιζομαστε οσο θελουμε και σιγουρα μια προσεγμενη κατασκευη θα εχει καλυτερα αποτελεσματα
    εαν εχεις απομωνομενο το δυκτιο και τα εναλασσομενα τοτε εχεις πετυχει το πρωτο βασικο στοχο
    η τροφοδοσια των νυματων εγινε με εξωτερικο τροφοδοτικο 12.6vdc


    .ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΒΕΛΤΕΙΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ



    p6dj8_cir.gifενα αλλο σχεδιο παρομοιο οπου προτεινω λυχνια εξοδου πολυ μεγαλυτερη μεχρι και el84 η 6005 για τους λογους πο προαναφερα
    βλεπουμε λοιπον οτι οι επιλογες ειναι απειρες και αυτο του θα το κρινει ειναι οι μετρησεις .
    ενα link υπεροχες κατασκευες οπου υπαρχει προενισχυτης με el34
    και πολλα αλλα


    ΤΟΛΜΗΣΤΕ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΗΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 07-11-11 στις 21:30

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    spiroscfu (08-11-11)

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Το σημειο λειτουργιας της λυχνιας που ειπες αρχικα πως σε βοηθησε για να παρεις το αποτελεσμα που ειδαμε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΠΥΡΟ
    Θα σου απαντησω με πληρη ειληκρινεια
    δεν καθησα να το ψαξω πολυ με τις χαρακτηριστικες εξ αλλου εδω δεν ζηταμε να εχουμε μεγαλο πλατος ενισχυσεως ωστε να πεσεις στο πιο γραμμικο σημειο
    οπου και να κοιταξεις στις χαρακτιριστικες τα 200μιλι βολτ μια κουκιδα και μονον ειναι
    Οι μετρησεις μου το δειξαν εφοσον μπορουσε να μου δωσει 30 βολτrms με μη εμφανη παραμορφωση τοτε ειναι σωστα
    Και αυτο ακριβως εδειξε το δευτερο βιντεο .Ηταν και ο λογος που το εβαλα
    Το πηγα εμπειρικα το στησιμο
    KAI ΛΙΓΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ 12ΒΥ7
    1.jpg2.jpg3.jpg
    Σημειωση,
    Η ανοδικη ταση δεν ειναι 250 βολτ που εχω μαρκαρει γιατι παρεμβαλεται η αντισταση ανοδου καθως και το ρευμα 13 μιλιαμπερ αφορα το ρευμα καθοδου οπου αυτο ειναι ισον με ρευμα ανοδου συν το ρευμα του σκριν

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 08-11-11 στις 08:23

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ερώτηση για preamplifier
    By ryk in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-14, 14:18
  2. ecc82/12au7 preamplifier
    By Nickolaos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-12, 18:03
  3. Diy tube phono preamp
    By VARMAX in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-09, 18:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας