Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΧ84

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΧ84

    Μετα απο αρκετους μηνες διαβασματος ωστε να καταλαβω πως δουλευουν οι λαμπατοι ειπα και εγω να κατασκευασω εναν!!!!Το γελιο ειναι οτι τελικα δουλεψε!!!(περιμενα οτι θα ανατιναχτει,οτι θα παρει φωτια,κ.τ.λ.)Προχωραμε λοιπον στα ενδοτερα.Μετασχηματιστες απο γιατρα,σασι ιδιοκατασκευη,tube town και Φανος!!!Η χαρα απεριγραπτη αλλα ενα μικρο προβληματακι με ψιλοξενερωσε....Τα ποτενσιομετρα Bass,Treble δεν ακουνε καθολου τι τερμα ανοιχτο τι τερμα κλειστα ενα και το αυτο.Gain Middle και Volume δουλευουν κανονικα.O ηχος αρκετα καλος αν και λιγο μουντος,καθαριζει οταν ανοιγεις τερμα το Middle.Απο θορυβους τιποτα,μονο το κλασικο hum απο τους μονους μαγνητες της Stratocaster!!!!Αυτα τα λιγα και φυσικα περιμενω σχολια...!!!
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  PB060250.jpg Εμφανίσεις:  926 Μέγεθος:  139,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  PB060247.jpg Εμφανίσεις:  760 Μέγεθος:  141,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  PB060245.jpg Εμφανίσεις:  646 Μέγεθος:  135,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  PB060243.jpg Εμφανίσεις:  627 Μέγεθος:  133,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  PB060248.jpg Εμφανίσεις:  624 Μέγεθος:  146,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  PB060246.jpg Εμφανίσεις:  555 Μέγεθος:  147,1 KB  


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον snakepit για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (07-11-11)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Γιωργη καλησπερα.
    Καταρχειν θα σου πω ενα μεγαλο μπραβο για την προσπαθεια σου που κατ εμε θεωρειται επιτυχης δεδομενου του πρωτου βηματος στους λαμπατους.Και αν σε καποια ματια φαινεται οχι και τοσο σημαζεμενα τα πραγματα στο εσωτερικο του (αν και γω εχω κανει και χειροτερα) πιστευω οτι και να τα βελτιωσεις μπορεις (ενα συμμεζαματακι δηλαδη) και δικαιολογειται σαν πρωτη κατασκευη.
    Τι χαρα σου την απεριγραπτη ειμαι ενας απ αυτους που μπορουν 100% να την καταλαβουν.Και ειμαι σιγουρος οτι κατι μεσα σου λεει να φτιαξεις εναν ακομα ο οποιος θα ειναι κατα πολυ καλυτερος , ετσι δεν ειναι??

    Τωρα οσο για τα τμηματα εκεινα που δεν σου δουλευουν συν την μουνταδα που λες, βαλε το σχεδιο και θα δουμε τι μπορει να φταιει.

    Και παλι μπραβο

    ΥΓ ελπιζω να δουμε καπακια στο μελλον πανω απο τους μετασχηματιστες γιατι.....τζιζ!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου!

    Μία απορία μόνο, έχω δει και σε πολλούς άλλους λαμπάτους αυτόν τον τύπο σασί, με τα πάντα εκτεθειμένα στην πάνω μεριά, είναι το κλασσικό design. Αλλά με τον μετ/στη χωρίς καπάκια δεν φοβάσαι τις ενώσεις με τα 220V (και πιθανών ακόμα πιο πάνω για τις ανόδους) χύμα? Μήπως τουλάχιστον να έβαζες κανένα θερμοσυστελλόμενο?

    Και πάλι πάντως μπράβο, ιδιαίτερα αφού είναι η πρώτη κατασκευή σου με λάμπες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    με προλαβε ο γιαννης για τους μετασχηματιστες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Συγχαρητηρια Γιωργο
    Θυμαμαι το αρθρο για τον εν λογω ενισχυτη ειναι πολυ καλο στη κατανοηση της λειτουργιας των λυχνιων, αν θες ανεβασε το
    Σαν παρατηρηση μονο τις επαφες των υψηλων να καλυψεις ειναι επικινδυνο ακομα και για εσενα που το εφτιαξες..ποσο μαλλον για τους τριτους
    Καλες ακροασεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Το είπα γιατί το έχω ξαναδεί αυτό και άλλες φορές, σε μία κατασκευή μάλιστα διάβασα ότι είναι ΟΚ γιατί τις πέρασε από πάνω με βερνίκι.

    Δεν λέω, και με το βερνίκι και με θερμοσυστελλόμενο το μονώνεις, αλλά αφού είναι τόσο εκτεθειμένος ο μετ/στης και μπορεί σε μία «βίαιη» επαφή να γδαρθεί πχ το συστελλόμενο, εγώ θα έκανα κάτι άλλο:
    Θα έβαζα πρώτα ένα κομμάτι μόνωση από χοντρότερο καλώδιο (που έχει ένα x πάχος) 1-2 εκατοστά, και μετά από πάνω το συστελλόμενο να είμαι σίγουρος.

    Απλώς σκέψεις κάνω…

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παιδια κατ αρχην χιλια ευχαριστω για τα συγχαρητηρια σας!!!ειναι η πρωτη μου κατασκευη γενικοτερα και οχι μονο στους λαμπατους,και ναι βαγγελη ο επομενος μου θα προσπαθησω να ξεκινησει συντομα κιολας!!!!(λογικα κανενας push pull ετσι για πολλα γκαζια)!!!!Τον τελειωσα χθες και ειχα αχγωθει μπορω να πω τον κοιταγα για κανα 20λεπτο μεχρι να τον λειτουργησω(φοβουμενος τα χειροτερα!!!)αλλα μολις εβαλα και την κιθαρα και επαιζε φρικαρα!!!!Εχω σκοπο να φτιαξω κουτι ξυλινο να μπει μεσα για να ειναι κομπλε!!Σχηματικο θα ανεβασω συντομα με τις τασεις που βγαζει ο συγκεκριμενος!!(δεν μπορω να μετρησω κατι αλλο...)!!!!Και παλι ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Πάντως να ξαναπώ μπράβο για την κατασκευή, έχω τύψεις τώρα που «σε πήραμε από τα μούτρα» για τον μετ/στη…

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητηρια Γιωργο
    Θυμαμαι το αρθρο για τον εν λογω ενισχυτη ειναι πολυ καλο στη κατανοηση της λειτουργιας των λυχνιων, αν θες ανεβασε το
    Σαν παρατηρηση μονο τις επαφες των υψηλων να καλυψεις ειναι επικινδυνο ακομα και για εσενα που το εφτιαξες..ποσο μαλλον για τους τριτους
    Καλες ακροασεις

    Σπυρο εδω ειναι ολα.... ax84.com

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως να ξαναπώ μπράβο για την κατασκευή, έχω τύψεις τώρα που «σε πήραμε από τα μούτρα» για τον μετ/στη…
    ....χαχχα κανενα προβλημα!!!αλλωστε δεν πρεπει να ξεθαρεψω ουτε εγω που ειμαι αρχαριος αλλα ουτε και οι εμπειροι,ξερουμε ολοι πολυ καλα οτι αυτο το πραγμα μπορει χαλαρα να σε σκοτωσει!!!!μια χαρα τα λετε!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΙΘΑΡΑΣ –ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΜΕ ΛΥΧΝΙΕΣ
    By SV3DVW in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-13, 00:19
  2. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΙΘΑΡΑΣ
    By snakepit in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-13, 00:24
  3. Κατασκευη λαμπατου ενισχυτη απο ελεκτορ αξιζει
    By Nikos Anagnostou in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-11, 20:03
  4. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΙΘΑΡΑΣ
    By vergos353 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-11, 14:19
  5. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΠΑΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 16:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας