Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: ασκηση πανω σε ασυγχρονη μηχανη

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή ασκηση πανω σε ασυγχρονη μηχανη

    Λοιπον παιδια. Δεν μπορεσα να λυσω το εξης παρακατω ερωτημα. Αν η ταση ακροδεκτων της συγχρονης μηχανης ειναι 21kV και εχει ενεργο ισχυ 40MW να υπολογιστει ο συντελεστης ισχυος καθως και η αεργος ισχυς.(τα νουμερα πολυ πιθανον να μην ειναι τα δοθεντα, καθως και μερικα δεν τα αναφερω καν αλλα οτι εχω γραμμενο στο παρακατω σχημα δίνονταν, απλα θυμαμαι μερικα μονο).Καμια ιδεα για το τι γινεται?Χωρίς τίτλο.png

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arkoudiaris : 10-11-11 στις 20:49

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.

    Νίκο οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να απαντήσω στο ερώτημά σου, αλλά μπορώ να πω πως τα στοιχεία που δίνεις είναι πενιχρά.

    Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53371 σαν προθέρμανση σ΄ένα μέρος του ερωτήματος σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    μμμ δεν βοηθαει και πολυ... απο οτι ειδα γρηγορα εδω μιλουν για ποιοτητα ισχυος οσον αφορα τον συντελεστη ισχυος που ισουται με τον συντελεστη μετατοπισης επι τον συντελεστη παραμορφωσης λογω αρμονικων.....θα γραψω την δικη μου προσεγγιση μηπως και καπου εχω κολλησει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    λοιπον αρχικα μετατρεπω την συγχρονη αντιδραση σε φυσικες τιμες απο ανα μοναδα που μου δινεται, με βασεις τα ονομαστικα μεγεθη της συγχρονης μηχανης.Παρακατω φαινεται το ισοδυναμο της ασυγχρονης γεννητριας καθως και το διανυσματικο διαγραμμα των μεγεθων.Η τιμη βασης της συνθετης αντιστασης ειναι Zb=Vt^2/Sb=4ohm.Ακομα ισχυει P=squareroot(3)Ia*Vt*cosφ δλδ Iacosφ=P/(Vt*ριζα3). Απο το διαγραμμα εχουμε απο το ορθογωνιο τριγωνο που σχηματιζεται οτι Ef^2=(Vt+Ia*Xs*sinφ)^2 + (Ιa*Xs*cosφ)^2 οπου το δευτερο ορο της δεξιας μεριας τον εχω ηδη απο δεδομενα μου και ψαχνω το Ia*sinφ ............ελα που ομως δεν γνωριζω την ταση διεγερσης Ef....αυτη ηταν η αρχικη μου προσεγγιση αλλα δεν οδηγουσε πουθενα τουλαχιστον με τον τροπο που προσπαθουσα να το λυσω....(μετα σκεφτηκα να παιξω κ με τον Μ/Σ που συνδεει την γεννητρια σε σταθερης τιμης δικτυο των 150kV αλλα η σκεψη ειναι προφανως για κλαματα καθως μου βγηκε συντελεστης ισχυος μεγαλυτερος του 1)....Αυτα ..οποιαδηποτε ειτε σκεψη ειτε ερεθισμα για βοηθεια ευπροσδεκτοΣυνημμένο Αρχείο 25390

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Νίκο οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να απαντήσω στο ερώτημά σου, αλλά μπορώ να πω πως τα στοιχεία που δίνεις είναι πενιχρά.
    Και μενα ετσι μου φαινεται αλλα δεν μπορει κατι δεν γνωριζω ή κατι μου διαφευγει οσον αφορα τις συγχρονες..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    μολις ειδα οτι εχω λαθος τον τιτλο του θεματος ...sorry λαθος απο την βιασυνη μου ...οπως και στο σχημα της ασκησης....η γεννητρια ειναι ΣΥΓΧΡΟΝΗ ..
    Καμια ιδεα παιδια ??

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταυτόχρονη παρακολούθηση 3 σημείων
    By emilios87 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-17, 22:01
  2. Ασκηση πανω στα δικτυα
    By thanasis 1 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-15, 22:24
  3. Μια 25χρονη EL-504 από το πατάρι
    By petermeli in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-14, 21:05
  4. RZ9UMA, εννιάχρονη ραδιοερασιτέχνις σε CW
    By Γαληνίτης in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-10, 00:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας