Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: ελεγχος τασης μπαταριων σε φωτοβολταικο συστημα

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω εγώ κάτι που μου δεν πιάνω:

    Ο φορτιστής πως μετράει τα 7Α του πάνελ όταν δεν τραβάει 7Α κάτι? Φτιάχνει τεχνητό φορτίο? Το υπολογίζει μέσω τάσης? Δεν καταλαβαίνω…
    Βρε παιδιά, ο Γιάννης έθεσε ένα ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ερώτημα. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ Ο ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ 7Α ΣΤΑ ΠΑΝΕΛ ΚΑΙ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΝΑ ΤΡΑΒΑΝΕ 0.3Α ???
    Δεν γίνεται με τίποτα αυτό. Τα AMPERE είναι κατανάλωση φορτίου. Οχι παραγόμενη ενέργεια. Αν ο φορτιστής δείχνει 7Α στα πάνελ και 0.3Α στις μπαταρίες, ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ή ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΙΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ....
    Για δώστε περισσότερα στοιχεία παρακαλώ...

    Υ.Γ. Εδώ είναι το manual του φορτιστή. http://www.smart-cover.gr/manuals/PR.pdf
    Σε ποιά ένδειξη βλέπεις τα 7Α και σε ποιοα τα 0.3Α ??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SV1JRT : 13-11-11 στις 11:43
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Γεια σου Αλεξανδρε
    Ασχολουμαι γεματα 5 χρονια με τα φωτοβολταικα (συναρμολογηση κυψελων,τζαμια, σιλικονες,αλουμινια,βασεις στηριξης,ρυθμιστες φορτισης,μπαταριες ινβερτερς και οτι αυτοματισμους φανταζεσαι.
    Στο διαστημα αυτο εχω κατασκευασει γυρω στους εικοσι ρυθμιστες ειτε αντιγραφοντας ετοιμες συσκευες,ειτε απο περιοδικα και απο το διαδικτυο.
    αλλα με ρελε αλλα με μοσφετ αλλα με θυριστορ.
    ολα παρουσιασαν καποια στιγμη προβληματα με τελευταιο πριν απο 1,5 χρονο περιπου, μια ανατιναγμενη μπαταρια 235ΑΗ που ευτυχως ηταν στο εξοχικο και σε εξωτερικο χωρο χωρις παραπερα τρεχαματα.
    Ετσι αποφασισα να στρωσω κατω τον κ...... μου, και να σχεδιασω εναν δικο μου.
    Δουλευει τωρα εναν χρονο ισως λιγοτερο,αλλα απο την αρχη φανηκε η αξιοπιστη λειτουργεια του
    Ειμαι τοσο ευχαριστημενος που εσβυσα ολα τα προυγουμενα σχεδια πλακετες κλπ απο τον υπολογιστη.
    Επειδη εχει προβλεψη και για εκτροπη του ρευματος μετα το τελος της φορτισης, δινω το σχεδιο για να το δεις.
    Επαναλαμβανω Εχει κατασκευαστει και , βρησκεται αυτη τη στιγμη σε πληρη λειτουργια και ελπιζω να κρατησει για παντα.
    Ελεγχει (με 5 αντι 3 ρελε που φαινοντε στο σχεδιο)πανελ συνολικης ισχυος 2 κιλοβατ σε μπαταριες 1500ΑΗ.
    Ελπιζω να σε βοηθησα. Ευχαριστως να απαντησω σε καθε διευκρινηση .SOLAR.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.441

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδιά, ο Γιάννης έθεσε ένα ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ερώτημα. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ Ο ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ 7Α ΣΤΑ ΠΑΝΕΛ ΚΑΙ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΝΑ ΤΡΑΒΑΝΕ 0.3Α ???
    Δεν γίνεται με τίποτα αυτό. Τα AMPERE είναι κατανάλωση φορτίου. Οχι παραγόμενη ενέργεια. Αν ο φορτιστής δείχνει 7Α στα πάνελ και 0.3Α στις μπαταρίες, ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ή ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΙΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ....
    Για δώστε περισσότερα στοιχεία παρακαλώ...

    Υ.Γ. Εδώ είναι το manual του φορτιστή. http://www.smart-cover.gr/manuals/PR.pdf
    Σε ποιά ένδειξη βλέπεις τα 7Α και σε ποιοα τα 0.3Α ??
    Το manual δεν δείχνει την συγκεκριμένη λειτουργία .... αυτό γίνεται μετά από κάποια (κλίκ) κουμπιά στην οθόνη και εκεί βλέπεις το σημείο φόρτισης σε αμπέρ (προς την μπαταρία ) . Όταν βρω χρόνο θα παρουσιάσω βίντεο "ζωντανό" για να δεις ότι γίνεται!
    και μια που εμφάνισες το Link με το Manual (σου μετέφρασα τις παρακάτω παραγράφους από το Manual.
    χωρίς τίτλο.JPG
    4.2.3.Ενότητατρέχοντα
    Εμφανίζειτην πραγματικήπαραγόμενη ηλιακήμονάδατης
    ρεύμα εξόδου

    4.2.4.ρεύμα φόρτισης
    Εμφανίζει τορεύμα φόρτισηςπου εκβάλλουν
    μπαταρίααπό το ηλιακό στοιχείο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 13-11-11 στις 16:56

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από καπιστρι Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Αλεξανδρε
    Ασχολουμαι γεματα 5 χρονια με τα φωτοβολταικα (συναρμολογηση κυψελων,τζαμια, σιλικονες,αλουμινια,βασεις στηριξης,ρυθμιστες φορτισης,μπαταριες ινβερτερς και οτι αυτοματισμους φανταζεσαι.
    Στο διαστημα αυτο εχω κατασκευασει γυρω στους εικοσι ρυθμιστες ειτε αντιγραφοντας ετοιμες συσκευες,ειτε απο περιοδικα και απο το διαδικτυο.
    αλλα με ρελε αλλα με μοσφετ αλλα με θυριστορ.
    ολα παρουσιασαν καποια στιγμη προβληματα με τελευταιο πριν απο 1,5 χρονο περιπου, μια ανατιναγμενη μπαταρια 235ΑΗ που ευτυχως ηταν στο εξοχικο και σε εξωτερικο χωρο χωρις παραπερα τρεχαματα.
    Ετσι αποφασισα να στρωσω κατω τον κ...... μου, και να σχεδιασω εναν δικο μου.
    Δουλευει τωρα εναν χρονο ισως λιγοτερο,αλλα απο την αρχη φανηκε η αξιοπιστη λειτουργεια του
    Γιάννη, αν και βρίσκω ενδιαφέρων το κυκλωμα που χρησημοποιείς, έχω μερικές ερωτήσεις.
    Στο σχεδιο σου στέλνεις κατευθείαν οποιαδήποτε τάση βγάζουν οι κυψέλες στις μπαταρίες μέχρι να φορτιστούν.
    Μετά την φόρτιση, εκτρέπεις την οποιαδήποτε τάση αε άλλες συσκευές. Τι γίνετε αν η τάση απο τις κυψέλες είναι πολύ υψηλή ή πολύ χαμηλή ??
    Δεν θα ήταν πιο παραγωγικό αν έκανες μια σταθεροποίηση με switching σταθεροποιητή σε 13.8 ή 27.6 Volt (με μικρό συντελεστή απώλειας στο switching) και να έχεις τις μπαταρίες παράληλα με την κατανάλωση σου πάντα ?? Οπως λειτουργούν τα on-line UPS δηλαδή. Ετσι, οι μπαταρίες θα είναι πάντα σε πληρη φόρτιση και οταν ζητηθεί ισχύς, οι κυψέλες θα παρέχουν και αυτές ισχύ στην κατανάλωση υποβοηθώντας τις μπαταρίες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Σωτηρη καλησπερα
    Πριν 2 χρονια ειχα την ιδια σκεψη με σενα.
    Κατασκευασα λοιπον ενα παλμοτροφοδοτικο με το TL 494 με σταθεροποιηση στα 14,5 βολτ.
    Περασα αρκετες ωρες στην ταρατσα του σπιτιου σε δοκιμες.
    ποτε δεν καταφερα να παρω εστω και 100μιλιαμπερ παραπανω με τη χρηση του παλμοτροφοδοτικου απο το να συνδεω κατευθειαν τα πανελ με την μπαταρια.
    Εγκατελειψα την προσπαθεια. Το τροφοδοτικο υπαρχει ακομη καπου συναρμολογημενο.
    Η ταση στην εξοδο των πανελ κυμαινεται απο 17 βολτ περιπου σε βαρεια συνεφια μεχρι 21.6 βολτ σε πληρη ηλιοφανεια.
    Ακομα και με βαρεια συνεφια εχω μετρησει 16 με 25 Α να πηγαινουν στην μπαταρια.Εξαλου αυτος ειναι ο λογος που χρησιμοποιουμε 36 κυψελες ωστε να εξασφαλισουμε οτι και σε συνθηκες χαμηλης ηλιοφανειας ,η ταση θα ειναι πανω απο τα 15 βολτ πραγμα που εξασφαλιζει τη ροη εστω καποιου μικρου ρευματος φορτισης.
    Σε πληρη ηλιοφανεια περνουν γυρω στα 120Α.Ετσι και αλλιως ομως το πανελ συμπεριφαιρεται σαν γεννητρια σταθερου ρευματος που η ποσοτητα του εξαρταται απο την ηλιοφανεια αρα και να θελεις -και ποιος δεν θελει αλλωστε- ΔΕΝ μπορεις να τραβηξεις παραπανω ενταση.
    Οι μπαταριες ειναι παντα σε πληρη φορτιση
    Αν παρατηρησες υπαρχει ενα τριμερ με το οποιο ρυθμιζεται το χαμηλο κατωφλι σκανδαλισμου δηλαδη σε ποια ταση θα επανασυνδεσει τα πανελ με τις μπαταριες
    Εγω το εχω βαλει στα 13,5 βολτ και ετσι η ταση στις μπαταριες δεν πεφτει ποτε -οσο εχει ηλιο φυσικα- κατω απο τα 13,5 βολτ.
    Το ειχα στα 13,8 βολτ, αλλα με 120Α ρευμα φορτισης τα ρελε αλλαζαν κατασταση καθε 2-3 δεπτερολεπτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Γιαννη αξιολογο οτι εχεισ φτιαξει απλα επειση ειμαι ευχαριστημενος με τους ρυθμιστες φορτισης και ειδικα με morningstar 45MPPT και με τον xantrex δεν βρισκω λογω να κατασκευασω ρυθμιστη. Αυτο που ψαχνω να βρω ειναι ενα κυκλωμα που για οσο οι μπαταριες ειναι πληρως φορτισμενες το ρευμα που περνω απο τα panel και την ανεμογενητρια να μην κοβεται απλα να ανοιγει καποιες συσκευες και να τις κλεινει οταν οι μπαταριες δεν καθονται στην πληρης φορτιση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Μιχαλη οι ρυθμιστες φορτισης MPPT ειναι διαφορετικη απο τους υπολοιπους πχ μπορει να περνω 20 Α απο τα πανελ και οι μπαταριες μου φορτωνονται με 80 Α.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτιση μπαταριων απο φωτοβολταικο
    By Marge in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 20:45
  2. Αυτονομο φωτοβολταικο συστημα
    By Nitse in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-11, 00:45
  3. Αποριες για φωτοβολταικο συστημα!!
    By Mixalis xania in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-11, 09:14
  4. αυτονομο φωτοβολταικο συστημα. βοηθειααα
    By ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-11, 14:33
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-09, 18:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας