Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: ελεγχος τασης μπαταριων σε φωτοβολταικο συστημα

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από καπιστρι Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωτηρη καλησπερα
    Πριν 2 χρονια ειχα την ιδια σκεψη με σενα.
    Κατασκευασα λοιπον ενα παλμοτροφοδοτικο με το TL 494 με σταθεροποιηση στα 14,5 βολτ.
    Περασα αρκετες ωρες στην ταρατσα του σπιτιου σε δοκιμες.
    ποτε δεν καταφερα να παρω εστω και 100μιλιαμπερ παραπανω με τη χρηση του παλμοτροφοδοτικου απο το να συνδεω κατευθειαν τα πανελ με την μπαταρια.
    Εγκατελειψα την προσπαθεια. Το τροφοδοτικο υπαρχει ακομη καπου συναρμολογημενο.
    Η ταση στην εξοδο των πανελ κυμαινεται απο 17 βολτ περιπου σε βαρεια συνεφια μεχρι 21.6 βολτ σε πληρη ηλιοφανεια.
    Ακομα και με βαρεια συνεφια εχω μετρησει 16 με 25 Α να πηγαινουν στην μπαταρια.Εξαλου αυτος ειναι ο λογος που χρησιμοποιουμε 36 κυψελες ωστε να εξασφαλισουμε οτι και σε συνθηκες χαμηλης ηλιοφανειας ,η ταση θα ειναι πανω απο τα 15 βολτ πραγμα που εξασφαλιζει τη ροη εστω καποιου μικρου ρευματος φορτισης.
    Σε πληρη ηλιοφανεια περνουν γυρω στα 120Α.Ετσι και αλλιως ομως το πανελ συμπεριφαιρεται σαν γεννητρια σταθερου ρευματος που η ποσοτητα του εξαρταται απο την ηλιοφανεια αρα και να θελεις -και ποιος δεν θελει αλλωστε- ΔΕΝ μπορεις να τραβηξεις παραπανω ενταση.
    Οι μπαταριες ειναι παντα σε πληρη φορτιση
    Αν παρατηρησες υπαρχει ενα τριμερ με το οποιο ρυθμιζεται το χαμηλο κατωφλι σκανδαλισμου δηλαδη σε ποια ταση θα επανασυνδεσει τα πανελ με τις μπαταριες
    Εγω το εχω βαλει στα 13,5 βολτ και ετσι η ταση στις μπαταριες δεν πεφτει ποτε -οσο εχει ηλιο φυσικα- κατω απο τα 13,5 βολτ.
    Το ειχα στα 13,8 βολτ, αλλα με 120Α ρευμα φορτισης τα ρελε αλλαζαν κατασταση καθε 2-3 δεπτερολεπτα.
    Καλημέρα Γιάννη,
    Μπορώ να πώ ότι έτσι όπως το θέτεις το θέμα, έχεις ενα δίκιο, Ασε που δεν νομίζω να είναι ευκολο να κατασκευαστει χαμηλής απώλειας switching σταθεροποιητής στα 150Α για να αντέξει το μέγιστο φωρτίο. Αλλα και πάλι. Η ιδέα να στείλω 21.6V με 120Α στίς δωδεκάβολτες μπαταρίες δεν μου κάθετε καλά. Λέω για την περίπτωση της πλήρησ ηλιοφάνειας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1JRT για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (14-11-11)

  3. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Ο φορτιστής που έχω είναι μικρός, φθηνός, κινέζικος και κάνει αυτόματα ”εκτροπή” του φορτίου
    σε έξοδο του όταν η μπαταρία είναι γεμάτη. Αυτή η λειτουργία του shunt regulator είναι συνηθισμένη.

    Ως αντιστάσεις shunt μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια ή δυο λάμπες 220V 100W σε σειρά.
    Είχα βάλει μια λάμπα 100W ως αντίσταση shunt στην μικρή ανεμογεννήτρια μου που ποτέ δεν άναψε ούτε και ζεστάθηκε.
    Για μεγαλύτερες ανεμογεννήτριες μπορείτε να συνδέσετε shunt ακόμα και στην αντίσταση του θερμοσίφωνου.

    Και εάν ενδιαφέρεστε να κατασκευάσετε ένα κύκλωμα ρυθμιστή φόρτισης με εκτροπή φορτίου σε αντίσταση, να ένα ωραίο που βρήκα για 12V 7-10Α.
    Εύκολα μπορεί να αλλαχτεί το μοσφετ Q3 για μεγαλύτερα ρεύματα.

    http://powersupplycircuit.net/wp-content/uploads/2011/07/solar-panel-shunt-regulator-circuit.gif
    http://powersupplycircuit.net/shunt-regulator.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Σωτηρη.
    Εχω περασει ατελειωτες ωρες στο σχεδιασμο σκεπτομενος με πιο τροπο θα βελτιωσω την αποδοση τοων πανελ.
    Γιαυτο κατασκευασα και το παλμοτροφοδοτικο.Βεβαια η αφορμη ηταν αλλη.
    Επιτρεψε μου παρακαλω μια συντομη αναφορα.
    Τα περισσοτερα απο τα πανελ μου ειναι ιδιοκατασκευη.Αλλα 100 και αλλα 60 βατ.
    Καποια στιγμη ειχα συναρμολογησει 36 κυψελες για ενα πανελ,τις τοποθετησα προχειρα πανω σε ενα τζαμι και τις εβγαλα στον ηλιο για να τις ελεγξω,πριν να τις κολλησω και να στεγανοποιησω το πανελ με σιλικονη.
    Την ωρα που μετρουσα καθε κυψελη χωριστα, ενα σχετικα μικρο φυσημα του αερα , σηκωσε, παρεσυρε τις κυψελες και τις εσπασε.
    Οπως καταλαβενεις στεναχωρηθηκα και για τα χρηματα, και για την δουλεια μου που καταστραφηκε.
    Νευριασμενος πηρα αμεσως τηλεφωνο και παρηγγειλα τοτε 3 πανελ ετοιμα σαντεκ των 180 βατ, χωρις να προσεξω οτι ειναι για 24βολτη φορτιση δηλαδη ταση ανοικτου κυκλωματος 45 βολτ και ρευμα 5Α.
    Ναι ηταν μια κακη ημερα
    Το συνδεσα οπως ηταν στη 12βολτη μπαταρια. Ρευμα? Εχει περασει καιρος και δεν θυμαμαι ακριβως. Γυρω στα 5,2Α Τζιφος.
    Ξεκινησε αλλη μια κακη ημερα
    Αποφασισα να το ανοιξω, να κοψω τη φαρδια ταινια διασυνδεσης, και να βγαλω 2 νεους ακροδεκτες και ναχω ετσι 2 πανελ 12αρια στη συσκευασια του 24ριου.
    Μαυτο τον τροπο θα διπλασιαζα το ρευμα -ελπιζοντας στα 10Α- και θα μειωνα την ταση στο μισο-δηλαδη 22,5 βολτ-.
    Μην θεωρεις αυτη την ταση υπερβολικη για να φορτισεις 12 βολτες μπατ επειδη χρειαζοντε το πολυ 14,4 βολτ.
    Σου θυμιζω οτι προκειται για ταση ανοικτου κυκλωματος με το ρευμα εκεινη τη στιγμη στο 0 Α δηλ ισχυς =0 βατ
    Οσο τραβας περισσοτερο ρευμα, τοσο η ταση πεφτει με το μεγιστο ρευμα να αντιστοιχει στην μικροτερη ταση-αδεια μπαταρια 11.5 βολτ-
    Ακομη αν (που πρεπει παντα) χρεισιμοποιησεις ρυθμιστη, θελει και αυτος 1 με 2 βολτ παραπανω απο τα 14,4 για να λειτουργηση σωστα.
    Παρενθεση τελος ,εμπειριας συνεχεια
    Αποφασισα να το κανω ανοιγοντας μια μικρη τρυπο στο τζαμι, πανω ακριβως απο την καλοδιοταινια (ειπαμε ηταν η δευτερη κακη ημερα)
    το τζαμι εγινε εκατομυρια κοματια σαν τα τζαμια ασφαλειας των αυτοκινητων.
    Βλαστημισα την ωρα και τη στιγμη αλλα ειχε γινει.Ο θρυματισμος συνεχιστικε για μερες , ισως για βδομαδες σπαζοντας σε ολο και μικροτερα κομματια.
    ΕΥΤΥΧΩΣ κανενα δεν εφυγε απο την προσοψη του πανελ. παρεμειναν και παραμενουν ακομα και σημερα 2 χρονια μετα ,ακομα στη θεση τους.
    Νερο δεν περνα μεσα. Ρευμα δινει κανονικα , οποτε τζαμπα η στεναχωρια.
    Ναι αλλα εξακολουθω να περνω 5Α απο το πανελ .Εγω θελω 10Α (30 και απο τα 3) και εχω σπασει ηδη ενα τζαμι.
    Τοτε ψαχνω για παλμοτροφοδοτικο απο 36 σε 15 βολτ .
    Αυτα που βρηκα ειναι τυποποιημενα απο 24 σε 12 . Δεν μου κανουν .Επιπλεον ειναι ακριβα.
    Ετσι κατελειξα σε ιδιοκατασκευη.
    Η προσπαθεια ηταν επιτυχης.
    Η ταση του πανελ γωνατισε απο τα 45 στα 36 βολτ,(η κορυφη της καμπυλης αποδοσης των πανελ),αλλα το ρευμα στις μπαταριες στα 8,5 με 9 Α.
    Παλι τζιφος . Οχι δεν ειμαι τελειομανης. Μονο λιγο τρελος.
    Εκανα αλλη μια προσπαθεια να τροποποιησω τα πανελ σε 12 βολτα. Αυτη τη φορα απο την πισω οψη.
    Εξισα την πισω πλευρα κατω ακριβως απο το σημειο που ηθελα να κοψω την ταινια με ενα dremel οσπου φανηκε καθαρα.
    Αλλαξα το εργαλειο μπροστα σε μικεοτροχο, εκοψα με μια μικρη τομη την ταινια, κολλησα δυο νεα κομματια καλωδια ενα σε καθε ακρη,εβαλα σιλικονη μπολικη,και το εβγαλα στον ηλιο.
    Τζιφος Το ενα τμημα εδεινε κανονικα 22,5 βολτ αλλα με μικροτερο ρευμα βραχυκυκλωματος,(αν θυμαμαι καλα γυρω στα 3,5 Α)
    ενω το αλλο μισο μου εδινε αρνητικη ταση με πολυ μικρο ρευμα μιλιαμπερ.
    Καλα σκευτικα αποσβολωμενος ,Ειμαι τελειως αχρηστος? Δεν ειμει ικανος να κανω μια σωστη συνδεση? Διαολε δεν ειναι παρα μερικες δυνδεσεις απλες.
    και να θες δεν μπορεις να κανεις λαθος. Εγω πως διαολο τα καταφερα.
    Τα παρατησα. Κατεβηκα απο την ταρατσα,εσφαξα ενα σαλαμι,ηπια 3-4 μπυρες και επεσα για υπνο.
    Πεταχτηκα πανω
    ΗΛΙΘΙΕ δεν σκευτικες τα διοδια μεσα στο κουτι συνδεσης.
    Ετρεξα στην ταρατσα, αρπαξα ενα κατσαβιδι,εσπασα το καλυμα του κουτιου και εκοψα με εναν κοφτη τις διοδους.
    Συνδεσα οπως-οπως το πανελ στην μπαταρια, και αρπαξα την αμπεροτσιμπιδα.
    Το μισο πανελ 5,5Α και τα δυο 11Α (ηταν ακομα μασσημερι)
    Σταματησα εκει.Παρατησα καθε παραπερα προσπαθεια βελτιωσης και ηρεμησα.
    Μεχρι τωρα, γιατι παλι ο διαβολος με βαζει σε σκεψεις να βαλω ολα τα suntech (τωρα ειναιν 7) επειδη δινουν ιδιο ρευμα σε σειρα και να παρω 300 βολτ στα 5,5Α
    και μετα να χρησιμοποιησω παλμοτροφοδοτικο.
    Ειπα -αστα εκει που τα βλεπεις .-αστα να πανε στην οργη - παρατατα ΑΛΛΑ τωρα εχω και σενα που με τσιγκλας.....
    Αντε να δουμε που θα καταληξω

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Γιάννη, ήξερες εκείνη την περίοδο ότι υπάρχουν ρυθμιστές MPPT που λύνουν αυτό ακριβώς το πρόβλημα?

    Με σεβασμό στον χρόνο και στα χρήματα που έχεις διαθέσει, απλά ελπίζω όλα τα παραπάνω να έγιναν για λόγους εκμάθησης - πειραματισμού και απλής ευχαρίστησης που προσφέρει η ενασχόληση με κάτι που μας αρέσει και όχι από άγνοια.

    Ο ρυθμιστής ΜΡΡΤ είναι κάτι παραπάνω από ένα DC - DC converter που λειτουργεί σε υψηλή συχνότητα. Είναι ένα DC - DC converter το οποίο με την βοήθεια μικροεπεξεργαστή, "μεταφέρει" συνεχώς το σημείο λειτουργίας του έτσι ώστε να υπάρχει η μέγιστη δυνατή μεταφορά ισχύος από το Φ/Β στην μπαταρία.
    ΔΕΝ είναι τόσο απλό γιατί το Φ/Β πρέπει να "βλέπει" μια αντίσταση εισόδου που θα μεταβάλλεται συνεχώς ακολουθώντας την αντίσταση εξόδου του....δεν είναι τυχαίο που οι ρυθμιστές φόρτισης ΜΡΡΤ είναι "κομματάκι" ακριβοί.....είναι πολύ πιο πολύπλοκοι από τους απλούς PWM.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Καλημερα Γιάννη,
    ΠΟΛΥ ταλαιπωρεία βρε φίλε. Εχεις χώσει πολύ χρήμα και χρόνο απο ότι βλέπω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Οχι δεν γνωριζω τιποτα για ρυθμιστες ΜΡΡΤ και για να ειμαι ακριβης ουτε για αλλους ρυθμιστες γνωριζω πολλα πραγματα.
    Καποτε μου χαρισε μια εταιρια ενα με καμμενο το display. δεν θυμαμαι μαρκα.Μονον οτι ηταν για 40Α, και ειχε αυτοματη επιλογη για 12 και 24
    Αντικατεστησα τον παλιο (ιδιοκατασκευη με ρελε) με τον καινουργιο επειδη ειναι εργοστασιακος.
    με την ιδιοκατασκευη ειχα 20 με 22Α στις μπαταριες Με τον εργοστασιακο δεν ειδα ποτε πανω απο 15Α
    Αφησα ομως τελικα τον εργοστασιακο παρα την μικροτερη παροχη επειδη αυτη η εγκατασταση ειναι στο εξοχικο
    (εδω το λεμε μετοχι) και το ρευμα μου περισευει.

    οσο για τους ΜΡΡΤ, δεν εχω γνωμη γιατι δεν τους γνωριζω. Αν ομως ειναι ακριβοι, τοτε προτιμω να κρατησω την ιδιοκατασκευη μου και να ξοδεψω τα χρηματα σε εξτρα πανελ. ξαναλεω δεν εχω δει. Αν δουλεψω καποτε καποιον , ισως αλλαξω γνωμη. Ολα ειναι θεμα κοστους-αποδοσης.
    Ευχαριστω για την προσοχη σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Γιάννη, το τι είναι "φθηνό" και τι "ακριβό" είναι μια μεγάλη συζήτηση και ο καθένας το βλέπει με τον δικό του τρόπο.
    Σίγουρα πάντως ΔΕΝ είναι φθηνό να παίρνεις ολοκαίνουρια πάνελ και να τα "ανοίγεις" ακυρώνοντας την εγγύησή τους και πιθανόν μειώνοντας την διάρκεια ζωής τους.
    Όπως επίσης ΔΕΝ είναι φθηνό να έχεις 7 x 180Wp = 1260Wp τα οποία δεν σου έχουν δώσει ποτε πάνω από 850 - 900W (λόγω της διαφοράς που υπάρχει ανάμεσα στην τάση μέγιστης ισχύος του Φ/Β και στην πράγματική τάση της μπαταρίας, την οποία έχεις επισημάνει και εσύ).

    Αν κάνεις μία αναζήτηση στην ενότητα που είμαστε θα βρεις αρκετές πληροφορίες για ΜΡΡΤ ρυθμιστές και τον τρόπο λειτουργίας τους.
    Με απλά λόγια, ο ρυθμιστής ΜΡΡΤ "γεφυρώνει" αυτήν την τέραστια διαφορά τάσης μεταξύ Φ/Β και μπαταρίας με αποτέλεσμα να δίνει στην μπαταρία πολύ μεγαλύτερο ρεύμα από αυτό που θα έδινε το Φ/Β απ' ευθείας συνδεδεμένο.
    Ένας καλός ρυθμιστής ΜΡΡΤ θα "εκτοξεύσει" την απόδοση των φωτοβολταϊκών σου και μάλλον θα ψάχνεσαι για μεγαλύτερη μπαταρία μετά από λίγο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    OK επιμενεις. Καλα κανεις .Ισως ναχεις δικιο .
    Σου ειχα γραψει ενα ολοκληρο κατεβατο εξηγοντας πως ανεβασα την παραγωγη απο 47 48Α μαξιμουμ στα 77+ με τα ιδια πανελ απλα ανεβαζοντας τις μπαταριες στην ταρατσα (3 Χ 250 ΑΗ) και προσθεσα αλλες 4 Χ 200ΑΗ., Συνδεσα τα πανελ με με ξεχωριστο καλωδιο 10αρι (2 ζευγαρια καλωδια 10αρια απο καθε πανελ χωριστα προς τις μπαταριες, αλλα πριν προλαβω να στο στειλω, κοπηκε το ρευμα και ξεμεινα. Βαριεμαι να τα ξαναγραφω με λεπτομεριες.
    Για την αποδοση τους , περνω 77Α (πραγματικα ειναι 85Α γιατι η αμπεροτσιμπιδα μου χανει περιπου 10%)απο τα 7 πανελ Χ 14 βολτ(ναι 14 στην φορτισμενη μπαταρια πριν κοψει ο αυτοματος) μας δινει περιπου 1080 βατ - 200 λιγοτερο απο την μεγιστη θεωρητικη.
    Αυτο νομιζω οφειλεται την μεγαλη διατομη των καλωδιων, στα κοντα καλωδια (απο 1 μεχρι 4 μετρα, ) και στον παραλληλισμο 7 μεγαλων μπαταριων των οποιων η εσωτερικη αντισταση συνολικα ειναι τοσο μικρη που ειναι μη μετρησημη.Πρακτικα τα πανελ βλεπουν τις μπαταριες σαν βραχυκυκλωμα .
    τελος παντων πρεπει να φυγω.Χαρηκα που διαβασα το μηνυμα σου και ελπιζω να μας ξαναδωθει η ευκαιρια συντομα να ξαναανταλλαξωμε αποψεις.
    Υγεια και καλη καρδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Και εγώ χάρηκα που διάβασα το δικό σου μήνυμα.....και είναι τόσα πολλά που και εγώ βαριέμαι να γράφω .
    Υγεία και καλή καρδιά επίσης!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ********
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    50200
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Μπορώ πάνω σε ρυθμιστή φόρτισης 30ampere mppt να συνδέσω 2 πάνελ από 8.2ampere και ένα πάνελ 11ampere? ή θα πρέπει όλα τα πάνελ να έχουν ίδια ampere?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτιση μπαταριων απο φωτοβολταικο
    By Marge in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 21:45
  2. Αυτονομο φωτοβολταικο συστημα
    By Nitse in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-11, 01:45
  3. Αποριες για φωτοβολταικο συστημα!!
    By Mixalis xania in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-11, 10:14
  4. αυτονομο φωτοβολταικο συστημα. βοηθειααα
    By ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-11, 15:33
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-09, 19:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας