Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: ελεγχος τασης μπαταριων σε φωτοβολταικο συστημα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή ελεγχος τασης μπαταριων σε φωτοβολταικο συστημα

    επειδη τα παντα στις ανανεωσιμες πηγες ενεργειας ειναι ειδιαιτερα ακριβα (φςτοβολταικα,μπαταριες,ανεμογεννητριες...),ειναι ιδιαιτερα συμαντικο να εχεις σωστη διαχειριση της παραγωμενης ενεργειας.ετσι λοιπον σκεφτηκα να φτιαξω ενα κυκλωμα,που να παρακολουθει την φορτιση των μπαταριων και οταν αυτες ειναι φορτομενες αντι να κοβει, να εκτρεπει το περισσιο ρευμα των φωτοβολταικων - ανεμογεννητριας σε δευτερευουσες δουλειες οπως : σε μια αντλεια για να ανεβαζουμε νερο,να ζεστενη το νερο του θερμοσυφωνα,να θερμενει συμληρωματικα τα σωματα του καλοριφερ.....
    η αρχικη σχεψη που κανω ειναι η εξης:
    ενα κυκλωμα που να μετραει την ταση της μπαταριας και οταν αυτη βρισκετε πχ 13.9v να ανοιγη καποια ρελε για καποιες δευτερευουσες δουλειες. οταν η ταση πεση κατω απο μια ορισμενη τιμη να κοβει την λειτουργεια τους
    παιδια οποιος μπορει να βοηθηση θα το εκτιμησω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη M.ALEX : 12-11-11 στις 18:08

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    προσοχη οταν κανεις επιθεωρηση-συντιρηση στις μπαταριες εχω
    δει κατσαβιδι να εξατμιζται πευτοντας πανω στις συνδεσεις.
    η κατασκευη ειναι αυτη=
    διακοπτης χαμηλη&#962.jpg-για διακοπη της τροφωδοσιας θα αντικαταστισης
    το λεντ με ενα ρελε,η θα το συνδεσεις εν σειρα με το λεντ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Γεια σου Αλέξανδρε .. Συμφωνώ και είναι σημαντικό αυτό που λες ... πολλοί εδώ μέσα που θα διαβάσουν τα λεγόμενα σου . ίσως να πουν " Ε σιγά ρε " και "Δεν θα κερδίσεις και πολλά" κτλ. Αυτό που λες είναι άκρως ενδιαφέρον θέμα που λίγοι θα δώσουν την δέουσα σημασία του.

    Καθώς είναι απορροφημένοι μόνο στο "Απόλυτο" ...πως όσο ποιο μεγάλες μπαταρίες "κυνηγήσουν" τόσο περισσότερη ενέργεια νομίζουν στο "Απόλυτο" θα εξασφαλίσουν. Τεράστιο λάθος !!

    ΕΞΗΓΩ παρακάτω τους λόγους γιατί είναι ΑΚΡΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

    1) Αυτό εγώ προσωπικά το παρατήρησα κατά καιρούς ( Έχω φωτοβολταικά κτλ ) αλλά σε ερασιτεχνική κλίμακα με 400 ΑΗ μπαταρίες . Είχα την "τύχη" να έχω έναν ρυθμιστή φόρτισης με (Οθόνη) . Όπου αυτή η οθόνη του ρυθμιστή , μου έδειχνε εκτός τα Βόλτ κτλ .
    Μου έδειχνε και τα Αμπέρ φόρτισης δηλαδή ....
    Α) Τα αμπέρ που αποδίδουν τα πάνελ π.χ αυτήν την "στιγμή" με την υπάρχουσα και "τρέχουσα " ηλιοφάνεια . (τα αμπέρ από το πάνελ και μέχρι τον ρυθμιστή).
    Β) Τα αμπέρ προς φόρτιση από τον (ρυθμιστή και προς την μπαταρία)

    Παρατήρησα το εξής γεγονός
    "Υποθέτουμε" ότι έχουμε από πριν άδειες τις μπαταρίες μας από την προηγούμενη νύχτα π.χ.

    Α) Την επόμενη μέρα (αρχή ηλιοφάνειας ) αν κοιτάξεις τα αμπέρ που παράγουν τα πάνελ (προς τον ρυθμιστή) το πρωί . Παράγουν π.χ 3 Αμπέρ ... Ταυτόχρονα (γυρίζω να ελέγξω τα αμπέρ φόρτισης από (ρυθμιστή και προς την μπαταρία ) βλέπω ότι είναι και πάλι 3 αμπέρ ή (φόρτιση προς την μπαταρία) ... γιατί λόγου του ότι η μπαταρία μας ήταν από πριν "άδεια " .... ζητούσε ότι ρεύμα μπορούσε να πάρει κατά δύναμην.

    Β) Προς το μεσημέρι και λόγω και περισσότερης ηλιοφάνειας , Βλέπω τα αμπέρ που παράγουν τα πάνελ (προς τον ρυθμιστή) .. π.χ 7 αμπέρ .
    πάω την ίδια στιγμή να δω , τί γίνεται με τα αμπέρ φόρτισης (από τον ρυθμιστή προς την μπαταρία ) .... και βλέπω 0,03 Αμπέρ. (είχαν δηλαδή φορτίσει ήδη οι μπαταρίες μου )

    Άρα είναι άξιο να αναρωτηθούμε ... για τις υπόλοιπες ώρες που (ακόμη παράγει το πάνελ και θέλει να το "δώσει " ) ... αλλά δεν μπορεί γιατί έως εκεί ήταν και το όριο της μπαταρίας μας σε χωρητικότητα . Τι πρέπει να κάνουμε για να "σώσουμε " ... εναλλακτικά αυτό το επιπλέον ρεύμα.

    Εγώ προσωπικά Αλέξανδρε δεν είμαι ηλεκτρονικός και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι τέτοιο . Αν και θα μπορούσα με ποιο απλά μέσα να το πετύχω αν ήθελα (κατά μεγάλην ανάγκη να το κυνηγήσω) για την εκτροπή του ρεύματος . Πάντως αν υπάρχει σύστημα τέτοιο δεν θα έχει να κάνει με έλεγχο με την τάση ... αυτό είναι λάθος ... γιατί η τάση αυτή που υποτίθεται μετράς ανά πάσα στιγμή (την ημέρα π.χ) είναι "πλασματική" γιατί είναι επηρεασμένη και από την τάση που παράγουν τα πάνελ εκείνη την στιγμή ... και δεν αντιστοιχεί στην "πραγματική " τάση της μπαταρίας.

    Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα αυτό το θέμα . ας περιμένουμε μήπως γνωρίζει και κάποιος άλλος κάτι καλύτερο
    Θα προτιμούσα ένα σύστημα ελέγχου των αμπέρ (προς φόρτισης προς την μπαταρία) για να είναι και ποιο σωστό και στο πότε θα πρέπει να γίνει "εκτροπή " και πόσο να διαρκεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσοχη οταν κανεις επιθεωρηση-συντιρηση στις μπαταριες εχω
    δει κατσαβιδι να εξατμιζται πευτοντας πανω στις συνδεσεις.
    η κατασκευη ειναι αυτη=
    διακοπτης χαμηλη&#962.jpg-για διακοπη της τροφωδοσιας θα αντικαταστισης
    το λεντ με ενα ρελε,η θα το συνδεσεις εν σειρα με το λεντ.
    Γεια σου Νίκο. Ο Αλέξανδρος μας μιλάει για (εκτροπή) . όχι για έλεγχο χαμηλής τάσης μπαταρίας ..... και πολύ πολύ πολύ πολύ ενδιαφέρων θεματάραααααα. Τόσο ενδιαφέρων που αυτή την στιγμή "γελάω" με τις απόψεις κάποιον ότι μιλάνε για 16% ή 17% η απόδοση κάποιου πάνελ . Αν αξιοποιηθεί η ιδέα του Αλέξανδρου είναι ότι πολυτιμότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω εγώ κάτι που μου δεν πιάνω:

    Ο φορτιστής πως μετράει τα 7Α του πάνελ όταν δεν τραβάει 7Α κάτι? Φτιάχνει τεχνητό φορτίο? Το υπολογίζει μέσω τάσης? Δεν καταλαβαίνω…

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Γεια σου Γιάννη
    http://www.smart-cover.gr/product_in...products_id=32

    δες τον συγκεκριμένο ρυθμιστή φόρτισης ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ σε όσους είναι "ερασιτέχνες" (όπως εγώ) και "απορούν" στο τι γίνεται στα "εσώτερα" του όλου φωτοβ.συστήματος τους . Για να κατανοήσουν εκ βαθέων τα μυστικά και τον "υπολογισμό" των πραγματικών τους αναγκών είτε σε πάνελ είτε σε μπαταρίες κτλ και όχι μόνο!!
    Σεβαστοί και οι ρυθμιστές φόρτισης PPPT (νέου τύπου ) . Αλλά επιμένω σε αυτό για ερασιτέχνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    ο ρυθμιστης που εχω ειναι mppt και καταναλωνει μεσα του την πλεονασμτικη ενεργεια.αυτο εινα ηλιθιο αν σκεφτης οτι το μεγαλυτερο προβλημα στα αυτονομα ειναι οι μπαταριες,λογο κοστους και γιατι καθε λιγα χρονια πρεπει να τις αλλαζεις.μετα πληρωνουμε του κοσμου τα λεφτα για καλυτερα inverter,controller κλπ για να καρδιζουμε 2 και 3% και απο την αλλη πεταμε ενεργεια που την παραγουμε ετσι και αλλιως.αυτοι που ειναι απο πανω και μας πουλανε τεχνολογεια ειναι για κλαματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Αλέξανδρε, εννοείται ότι είναι λάθος σε ένα σύστημα αυτόνομης ηλεκτροδότησης από φωτοβολταϊκά να "πετάς" ενέργεια συστηματικά. Σε υτή τη περίπτωση "ηλίθιος" ή απλά άσχετος (εφόσον πρόκειται για κάποιον "επαγγελματία" του είδους) είναι αυτός που σχεδίασε το σύστημα αφού προφανώς δεν έλαβε υπόψη τις πραγματικές ανάγκες που έπρεπε να καλυφθούν.
    Οι αυτοματισμοί που ενεργοποιούν κάποια φορτία όταν υπάρχει πλεόνασμα ενέργειας, υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια και ένας σωστός σχεδιαστής - εγκαταστάτης θα ενσωμάτωνε έναν τέτοιο αυτοματισμό σε ένα "καλοσχεδιασμένο" και σωστά διαστασιολογημένο σύστημα.
    Ο απλός συγκριτής τάσης που σου προτείνει ο Νίκος παραπάνω, με προσθήκη αρκετών υλικών ακόμη και με κάποιες τροποποιήσεις θα μπορούσε να κάνει μια τέτοια δουλειά.
    Αν όμως δεν έχεις τις γνώσεις για να εξελίξεις ένα τέτοιο κύκλωμα, υπάρχουν προηγμένοι ρυθμιστές φόρτισης όπως αυτός, ο οποίος διαθέτει μία έξοδο οδήγησης ρελέ την οποία μπορείς να προγραμματίσεις να ενεργοποιείται όποτε θέλεις.

    Εσύ ποιόν ΜΡΡΤ έχεις? Η ενέργεια των Φ/Β ΔΕΝ καταναλώνεται μέσα στον ρυθμιστή όπως νομίζεις. Απλά ο ρυθμιστής αυξάνει την αντίσταση εισόδου του "αναγκάζοντας" τα Φ/Β να μειώσουν την ισχύ τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    εχω τον morningstar 45 mppt.για να μεγαλωνει την εσωτερικη του αντισταση και να φορτιζει μονο με 1,2,3 Α μετα την πληρη φορτιση, ενω απο τα panel περνει 35 Α ,καπου καταναλωνεται αυτη η ενεργεια και καταναλωνεται στισ τεραστιεσ ψικτρες του controller πιστευω.
    οσο για τις αναγκες μου ειμαι καλημενως.ουτε ειναι σωστο να βαλω ενα συστημα 3 φορες μεγαλυτερο για μπορω να κανω αυτες τισ εξτρα δουλειες,ουτε θελω για αυτες τις δουλειες να φθειρω σε ασκοπες φορτο-εκφορτοσεις τισ μπαταριες.το συστημα ειτε λογο πολυ αερα ειτε μεγαλης ηλιοφανειας απο της 9 το πρωι ειναι σε κατασταση συντηρησης.αυτη η ενεργεια δεν θα ηθελα να χανεται.παιδια ψαχνω καπιο σοβαρο κυκλωμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Αν όντως έχεις αυτές τις μετρήσεις, τότε πράγματι κάπου πηγαίνει αυτή η ενέργει και η ψύκτρα του ρυθμιστή είναι ο πρώτο "ύποπτος".
    Πάντως ο tristar απ' όσο ξέρω δεν έχει δυνατότητα "βοηθητικής προγραμματιζόμενης επαφής" όπως ο flexmax.

    Από την άλλη, αν οι μπαταρίες μπαίνουν σε float από τις 9 το πρωί....μάλλον είναι ήδη υπερδιαστασιολογημένο το σύστημά σου.
    Φυσικά και πρέπει να αξιοποιήσεις την ενέργεια που πηγαίνει χαμενη.

    Αν δεν σου κάνει κόπο, κάνε μια σύντομη περιγραφή του συστήματός σου και των αναγκών που καλύπτεις για να έχουμε πιο καλή "εικόνα" της κατάστασης και να "πέσει" καμιά ιδέα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτιση μπαταριων απο φωτοβολταικο
    By Marge in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 21:45
  2. Αυτονομο φωτοβολταικο συστημα
    By Nitse in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-11, 01:45
  3. Αποριες για φωτοβολταικο συστημα!!
    By Mixalis xania in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-11, 10:14
  4. αυτονομο φωτοβολταικο συστημα. βοηθειααα
    By ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-11, 15:33
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-09, 19:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας