Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 100

Θέμα: τεχνικο θεμα πελλετ

  1. #91
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από micalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Φανη,χρονια πολλα να χαιρεσαι το ονομα σου (Σε καμια βδομαδα δηλαδη).Απλως εφτιαξα ενα χωρο να καινε τα ξυλα περιτυλιγμενο απο νερο και ο καπνος να φευγει μεσα απο τουμποσωληνες και αυτους μεσα στο νερο και ΕΤΟΙΜΟΣ.Οταν τον εφτιαξα ξεκινησα με μικρες προσδοκιες (να ζεστενω δυο δωματια που διαβαζαν τα παιδια) .Ελλα ομως που ζεσταθηκε ΟΛΛΟ το σπιτι,εβαλα και μποιλερ.
    Σωστος!

    Τελικα μερικες φορες η διεξοδος σε καποιο προβλημμα ειναι ο πιο συντομος δρομος!
    Δεν καταλαβα με τουσ τουμποσωληνες που καταληγουν στο νερο!

    Απο καπνα πως πας?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  2. #92
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    απο που πήρες τις μπρικετες ? και πόσο πάνε σε κόστος ??

    Εδω Λαγκαδά είχα δει ένα πακέτο 5-6 kg αν δεν κάνω λάθος το έχουν 7-8€ περίπου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  3. #93
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο που πήρες τις μπρικετες ? και πόσο πάνε σε κόστος ??

    Εδω Λαγκαδά είχα δει ένα πακέτο 5-6 kg αν δεν κάνω λάθος το έχουν 7-8€ περίπου
    Εδώ, σχεδόν όλα τα μαγαζιά που έχουν ξηλεία, έχουν, ακόμα και μαγαζιά που πουλάνε λέβητες έχουν.
    5 κιλά 7€? Δηλαδή 1400€ ο τόνος?

    Τα δικά μας είναι 5 κιλά το ένα, συσκευασμένα ανα τριάδες και πάει περίπου 250-300€ ο τόνος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #94
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Γεια σας. και χρόνια πολλά ...
    όσοι ψάχνονται για καλό αναλώσιμο ξυλείας πελετ . Και σαν καινούριος που είμαι με μια σόμπα πελετ που εγκατέστησα στο σπίτι μου . λάβετε και τα εξής διαπιστωμένα από εμένα. Για να ωφεληθούν οι περισσότεροι προς κοινό όφελος όλων μας.

    1) Μην συγκρίνεται το υλικό του πελετ που αγοράζεται με βάση τα κιλά και το κόστος . Και αυτό επειδή διαπίστωσα ότι πολλές φορές το "φθηνότερο " και "περισσότερο" δεν ισχύει το ίδιο και στην διάρκεια της καύσης.!!!!

    2) Έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα 4 διαφορετικές μάρκες πέλετ . και η κάθε μία μάρκα έχει διαφορές που "βγάζουν μάτια" . Και αυτό διότι η μια μάρκα π.χ. μου έβγαζε "ασταθή" και ανομοιόμορφη καύση στον θάλαμο και πολύ κάπνα που στις πρώτες ώρες μαύριζε κιόλας το τζάμι της σόμπας. και άλλες όχι . και επίσης άλλες μάρκες π.χ. καίγονταν γρηγορότερα από άλλες με τις ίδιες καιρικές συνθήκες . και χρόνους.

    3) Υπάρχουν κάποιες μάρκες πέλετ που διακρίνουμε "μέσα στο σακί " . εκτός τα κυλινδρικά και ομοιόμορφα πελετ. και πολλά που είναι σπασμένα σε κοντύτερο μάκρος σε σύγκριση με τα υπόλοιπα. Αυτό σημαίνει ότι δεν πρεσαρίστηκαν καλά από την "μηχανή του εργοστασίου" και παρατηρούμε στο υπόλοιπο μέρος του σακιού ποσότητες σκέτου πριονιδιού σαν χώμα !! περίπου στο 10%.

    4) Από τα μέχρι στιγμής συμπεράσματα που έβγαλα με προσεκτικές παρατηρήσεις μου . διαπίστωσα ότι σε γενικές γραμμές τα καλά πελετ θα πρέπει να είναι καλά πρεσαρισμένα με τέτοιον τρόπο που "λέει ο λόγος" ... αν πιάσουμε στα χέρια μας κάποια από τα κυλινδράκια πέλετ θα πρέπει να μην σπάζουν εύκολα με την παραμικρή πίεση πάνω τους . και αν σπάζουν να μην αφήνουν σκόρπιο πριονίδι.

    5) Να επιλέγουμε τα όσο δυνατόν "μακρύτερα οπτικά " πελετ που αυτό σημαίνει ότι είναι και καλά πρεσαρισμένα.

    6) Αποφυγή των "σκούρων προς το μαύρο σε χρωματισμό" πελετ

    Θα ανέφερα ευχαρίστως ποιες από τις παραπάνω μάρκες που δοκίμασα κατά καιρούς είναι οι πλέον "άχρηστες και ασύμφορες" .... μόνο και μόνο για να μην νομίζουν αυτοί οι "κατασκευαστές πελετ" ... αν θέλουν να λέγονται έτσι ... ότι είναι και φίρμες. Και να φροντίσουν να καταλάβουν ότι ο "καταναλωτής" δεν είναι βλάκας όπως τον περιμένουν. Και δεν αναφέρω τις συγκεκριμένες μάρκες για λόγους "δήθεν προπαγάνδας" ... Αρκεί και μόνο να το διαπιστώσετε και μόνοι σας από τα παραπάνω παραδείγματα και στην πράξη. Καλές επιλογές !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #95
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Μην συγκρίνεται το υλικό του πελετ που αγοράζεται με βάση τα κιλά και το κόστος . Και αυτό επειδή διαπίστωσα ότι πολλές φορές το "φθηνότερο " και "περισσότερο" δεν ισχύει το ίδιο και στην διάρκεια της καύσης.!!!!
    σωστο εδω!

    "ασταθή" και ανομοιόμορφη καύση στον θάλαμο και πολύ κάπνα που στις πρώτες ώρες μαύριζε κιόλας το τζάμι της σόμπας
    Οταν καταλυξεις στο πελετ που θα χρησιμοποιεις πρεπει να ρυθμισεις αναλογα και τη σομπα σου!την τροφοδοσια των μοτερ!Η καπνα στην αρχη σημαινει οτι αρπαζει πιο δυσκολα!το μαυρο τζαμι σημαινει οτι εχεισ ισως λαθος τοποθετημενα τα μπουρια η ειναι μεγαλη η διαδρομη τους στο οριζοντιο!Σου συνηστω να αναβεις την σομπα με προσαναμα θα καταλαβεις τι ενοω για την καπνα!

    Από τα μέχρι στιγμής συμπεράσματα που έβγαλα με προσεκτικές παρατηρήσεις μου . διαπίστωσα ότι σε γενικές γραμμές τα καλά πελετ θα πρέπει να είναι καλά πρεσαρισμένα με τέτοιον τρόπο που "λέει ο λόγος" ... αν πιάσουμε στα χέρια μας κάποια από τα κυλινδράκια πέλετ θα πρέπει να μην σπάζουν εύκολα με την παραμικρή πίεση πάνω τους . και αν σπάζουν να μην αφήνουν σκόρπιο πριονίδι.
    Τα ποιοτικα πελετ ειναι αυτα που δεν εχουν πολυ υγρασια!Με περισοτερη υγρασια πελετ να ξερεις οτι στην πρεσα βγαινουν μεγαλυτερα οποτε εισαι λαθος εδω!

    Να επιλέγουμε τα όσο δυνατόν "μακρύτερα οπτικά " πελετ που αυτό σημαίνει ότι είναι και καλά πρεσαρισμένα.
    Αν συνεχισεις να περνεις μακρια πελετ σιγουρα θα εχεις προβλημα!Τα μακρια πελετ ειναι για καυστηρες!Ο μυλος της σομπας δεν μπορει να παιρνει πελετ πανω απο συγκεκριμενα εκατοστα!Δες το μανουαλ τις σομπας γιαυτο!Θα δεις οτι η φωτια συχνα πυκνα θα πεφτει επκινδυνα με κνδυνο να σβησει!και τοτε να δεις καπνα και μαυρο τζαμι!

    Αποφυγή των "σκούρων προς το μαύρο σε χρωματισμό" πελετ
    Εδω δεν εξηγεις τιποτα αλλα ετσι και αλιως σκεφτεσαι απο την αρχη λαθος!Εγω δουλεψα σκουρο πελετ με φανταστηκα αποτελεσματα στην θερμανση!

    Αυτα και καλη χρονια με καλα μυαλα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  6. #96
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Και όμως το καλύτερο πελετ που έχω κατασταλάξει μέχρι στιγμής είναι αυτό το "μακρύ πελετ" που όπως λες . κάνει μόνο για καυστήρες.!!! Αλλά περιέργος λειτουργεί άψογα στην σόμπα !
    Τώρα για το ότι "δεν μπορεί να παίρνει πάνω από συγκεκριμένα εκατοστά .... τα παίρνει και τα "σπάει" μια χαρά ο μύλος.

    Όσο για υγρασία (λιγότερη και άρα καλύτερη) .... από τα 4 προιόντα που δοκίμασα κανένα δεν είχε επάνω πιστοποιητικά DIN .... μόνο τα 2 έγραφαν ξεχωριστά στο ένα με το άλλο ... το ένα έγραφε κάτω από < 0.50 Τέφρα (στάχτη) και το άλλο (βουλγάρικο) < 6 - 8 % υγρασία. Έλα ντε που το πρώτο από τα δύο μου έβγαλε την χειρότερη τέφρα (όχι μόνο στάχτη ... αλλά και άκαυστο ξύλο !!) ... και το δεύτερο το (βουλγάρικο) με την χαμηλή υγρασία . μας φλόμωσε στην κάπνα !! Και τα 2 παραπάνω ήταν (καφετί σκούρα πελετ). Και εκτός αυτού τα "σκούρα πελετ" στην ομαλή λειτουργία καύσης πετάνε πολλές σπίθες ... κάτι που δεν συμβαίνει στα ανοιχτόχρωμα πελετ. Κατά πρώτον λόγον ... και δεύτερον τα σκούρα πελετ στην ομαλή λειτουργία καύσης έχουν ύψος φλόγας περίπου 30 πόντους από το "καμίνι" με οπτικά "ίχνη" στην άκρη της φλόγας τους κάπνας (και που να δείτε στην έξοδο του μπουριού) ...

    Δεν είμαι ειδικός στο αν παίζει ρόλο στην ποιότητα του πελετ ο χρωματισμός (αν και εμένα με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα ) αλλά νομίζω ότι το σκούρο πελετ πρέπει να είναι "φλούδες δέντρων" και δευτέρας διαλογής υλικό.

    Ενώ τα ανοιχτόχρωμα στην ομαλή λειτουργία καύσης τους ... έχουν 10 εκατοστά ύψος φλόγας και "ζωηρή έντονη φλόγα " και οπτικά στην άκρη της φλόγας βγάζουν .... καθαρό οξυγόνο !! ... ότι πρέπει για της νοσηλευτικές μονάδες των ασθενών!!!

    Και μιλάμε (οι δοκιμές έγιναν πάνω στην ίδια ακριβώς σόμπα ) . και μάλιστα έχοντας άδεια την δεξαμενή καυσίμων . για να ρίχνω εγώ βήμα βήμα και κατά σειρά τα 4 διαφορετικά προιόντα ... στην κανονική λειτουργία καύσης . Ο νικητής ήταν τα ανοικτόχρωμα πελετ . Νικητής από κάθε άποψη .... είτε από άποψη σωστής φλόγας ... είτε από άποψη μείωσης σπίθας .... είτε από άποψη διάρκειας χρόνου καύσης ... είτε από άποψη κάπνας .... είτε από άποψη χρόνου διάρκειας "παύσης" και "επανεκκίνησης" της φλόγας .

    Αυτά για όσους ξέρουν να ...... ψάχνουν !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #97
    Μέλος Το avatar του χρήστη arel
    Όνομα
    arel
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Περίχωρα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    γεια σας...

    γνωρίζει κανείς αν έχει κυκλοφορήσει, αν υπάρχει σόμπα pellet με σταχτοθήκη για να μην επιβάλλεται η αναρρόφηση της ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arel : 12-11-18 στις 11:19

  8. #98
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Στην δουλειά έχουμε κάτι θηριώδεις ευκαλύπτους που θέλουμε να τους χαμηλώσουμε, για λόγους ασφαλείας.
    Ψάχνοντας να βρούμε κάποιον να τους κόψει
    καταλήξαμε σε κάποιον που τους κόβει χωρίς να μας χρεώσει
    προκειμένου να πάρει τα ξύλα για να τα κάνει πέλλετ.
    Το συγκεκριμένο ξύλο από όσο ξέρω είναι τελείως ακατάλληλο για καύση,
    πόσο efficient να είναι ως πέλλετ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #99
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arel Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας...

    γνωρίζει κανείς αν έχει κυκλοφορήσει, αν υπάρχει σόμπα pellet με σταχτοθήκη για να μην επιβάλλεται η αναρρόφηση της ;
    φιλε ολες εχουνε.
    Τωρα μια σκουπα καλο ειναι να υπαρχει καθως η σταχτη παει και σε αλλα σημεια εκτος της σταχτοθηκης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  10. #100
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην δουλειά έχουμε κάτι θηριώδεις ευκαλύπτους που θέλουμε να τους χαμηλώσουμε, για λόγους ασφαλείας.
    Ψάχνοντας να βρούμε κάποιον να τους κόψει
    καταλήξαμε σε κάποιον που τους κόβει χωρίς να μας χρεώσει
    προκειμένου να πάρει τα ξύλα για να τα κάνει πέλλετ.
    Το συγκεκριμένο ξύλο από όσο ξέρω είναι τελείως ακατάλληλο για καύση,
    πόσο efficient να είναι ως πέλλετ;
    δεν ξερω αλλα μπορει να τα ανακατευει με αλλα πριονιδια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10

Παρόμοια Θέματα

  1. δεν μπορω να αφησω σχολιο
    By panoskon in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-12, 20:17
  2. Θερμαστρα πελλετ
    By katmadas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-11, 03:42
  3. Νεο Ραδιοερασιτεχνικο forum...!!!
    By toykaki in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-09, 01:08
  4. ΤΕΧΝΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ Η ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗ
    By makisnas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-08, 20:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας