Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: τροφοδοτικό +- 15V

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Σκοπός του εργαστηρίου είναι η μελέτη, η σχεδίαση και τέλος η κατασκευή μιας γεννήτριας συναρτήσεων. Για την επίτευξη του project είναι απαραίτητη η χρήση ολοκληρωμένων κυκλωμάτων, καθώς και η καλή μελέτη των διαφόρων στοιχείων που ανήκουν στο κύκλωμα. Οι κυματομορφές που ζητούνται είναι οι εξής:

    Ημιτονική - Τετραγωνική - Τριγωνική

    Η γεννήτρια η οποία θα κατασκευάσουμε, πρέπει να έχει τις ακόλουθες προδιαγραφές :

    1. Περιοχές συχνοτήτων:
    1.1. 10Hz - 100Hz
    1.2. 100Hz - 1KHz
    1.3. 1 KHz - 10 KHz
    1.4. 10 KHz - 100 KHz

    2. Κυματομορφές εξόδου:
    2.1. Ημίτονη: 0-12 Vp-p
    2.2. Τετραγωνική: 0-12 Vp-p
    2.3. Τριγωνική: 0-12 Vp-p

    αυτο το κυκλωμα θα κατασκευαστει στο τελος με λεφτα απο την τσεπη μας..οποτε ψαχνουμε το πιο απλο και προπαντως το πιο κατανοητο κυκλωμα ωστε και να μπορεσουμε να το δημιουργησουμε αλλα και να καταλαβουμε και τι μας γινεται ως αρχαριοι που ειμαστε

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Ναι, αλλά δεν είπατε ότι ο Κοκκόσης σας ζητάει το κύκλωμα να μην έχει μέσα ολοκληρωμένα που είναι για τέτοιες δουλειές (βλέπε XR2206, ICL8038, κ.λ.π.). Βρέστε καμιά κατασκευή από κανένα παλιό σπουδαστή να περάσετε το μάθημα, έτσι κι αλλιώς δεν βλέπω να σας ενδιαφέρει ιδιαίτερα (ακόμα δεν είδαμε το κύκλωμα, το τροφοδοτικό θέλουμε να είναι 15V)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά δεν είπατε ότι ο Κοκκόσης σας ζητάει το κύκλωμα να μην έχει μέσα ολοκληρωμένα που είναι για τέτοιες δουλειές (βλέπε XR2206, ICL8038, κ.λ.π.). Βρέστε καμιά κατασκευή από κανένα παλιό σπουδαστή να περάσετε το μάθημα, έτσι κι αλλιώς δεν βλέπω να σας ενδιαφέρει ιδιαίτερα (ακόμα δεν είδαμε το κύκλωμα, το τροφοδοτικό θέλουμε να είναι 15V)
    Δεν εχεις και αδικο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη dimitrisOS
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι σαν ΑΥΤΟ?
    τι διαφορα εχουν τα κυκλωματα ;

    Και κανεται λαθος αν νομιζεται οτι δεν με ενδιαγερει αυτο που σπουδαζω
    αν ηταν δεν θα το δηλωνα καν εγω

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrisOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κανεται λαθος αν νομιζεται οτι δεν με ενδιαγερει αυτο που σπουδαζω
    αν ηταν δεν θα το δηλωνα καν εγω
    Μη μου τα λες εμένα αυτά φιλαράκο, για πες μου, αν δεν δήλωνες το συγκεκριμένο μάθημα, ποιο έπρεπε να δηλώσεις στη θέση του; Δεν ξέρεις να φτιάξεις ένα τροφοδοτικό 15V, κατά τα άλλα σε ενδιαφέρουν τα ηλεκτρονικά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    εγώ δεν καταλαβαίνω ο κοκκόσης τόσα χρονια ακόμα το ίδιο πρότζεκτ βάζει αφου όλοι το ίδιο πανε? θυμαμαι οταν τον είχα εγω τον κοκκόση όλο το τμήμα πήγε το ίδιο σχέδιο γιατι το βρίσκανε...και ενώ το είχανε οι σπουδαστές δε το ψαχνανε κ λιγο να το διαβάσουνε να καταλαβουνε πως λειτουργεί.τι έγινε τώρα ?δεν το δίνουνε ακομα τη λύση?

    όσο για το οτι ο φίλος δεν ξέρει να κάνει απο μόνος του ενα τροφοδοτικό δεν νομίζω ότι φταίει αυτός κ τόσο εφόσον είναι τυπικού εξαμήνου,είναι στην ουσία το πρώτο μάθημα που πιάνεις κολητήρι και εξαρτήματα στα χέρια σου πριν τον κύριο Κλεάνθη Πρέκα όπου είναι ο πιο αυστηρος στο ΤΕΙ κ θα μάθεις πολλα απο αυτόν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ δεν καταλαβαίνω ο κοκκόσης τόσα χρονια ακόμα το ίδιο πρότζεκτ βάζει αφου όλοι το ίδιο πανε? θυμαμαι οταν τον είχα εγω τον κοκκόση όλο το τμήμα πήγε το ίδιο σχέδιο γιατι το βρίσκανε...και ενώ το είχανε οι σπουδαστές δε το ψαχνανε κ λιγο να το διαβάσουνε να καταλαβουνε πως λειτουργεί.τι έγινε τώρα ?δεν το δίνουνε ακομα τη λύση?

    όσο για το οτι ο φίλος δεν ξέρει να κάνει απο μόνος του ενα τροφοδοτικό δεν νομίζω ότι φταίει αυτός κ τόσο εφόσον είναι τυπικού εξαμήνου,είναι στην ουσία το πρώτο μάθημα που πιάνεις κολητήρι και εξαρτήματα στα χέρια σου πριν τον κύριο Κλεάνθη Πρέκα όπου είναι ο πιο αυστηρος στο ΤΕΙ κ θα μάθεις πολλα απο αυτόν.
    Κατά που είναι οι φοιτητές, είναι και ο Κοκκόσης... Εγώ όταν το πέρασα ήμουνα στην ίδια ομάδα με 2 άλλους και κανονίσαμε να κάνω εγώ τη σχεδίαση (στο χαρτί) και την κατασκευή του κυκλώματος, ενώ αυτοί θα σχεδιάζανε το σχηματικό και την πλακέτα στον υπολογιστή (εγώ τότε δεν είχα καν υπολογιστή).

    Έκατσα και σχεδίασα λοιπόν μια γεννήτρια με περιοχές 10 - 100Hz, 100Hz - 1kHz, 1kHz - 10kHz και 10kHz - 100kHz (αυτές ζήταγε), η οποία είχε πολύστροφο ποτενσιόμετρο για την αδιαβάθμητη ρύθμιση, που διάλεγες την επιθυμητή κυματομορφή (τίποτα - ημίτονο - ορθογώνιο - τρίγωνο) καθώς και την περιοχή συχνοτήτων με μπουτόν (η επιλεγμένη φαινόταν με LED), με μεταβλητό duty cycle καθώς και διακόπτη φιξαρίσματος στο 50%, με μεταβλητό dc offset από -14V ως +14V καθώς και διακόπτη φιξαρίσματος στο 0, με μεταβλητό πλάτος εξόδου καθώς και διακόπτη εξασθένησης κατά 20dB, με ενσωματωμένο ψηφιακό συχνόμετρο με 3 LED displays και ένδειξη της μονάδας μέτρησης (Hz - kHz), με ψηφιακή έξοδο επιλεγόμενη για κυκλώματα 5V - 9V - 12V, με 2 εξόδους (μια 50Ω και μια 600Ω) και με ένδειξη ψαλιδισμού της εξόδου με LED.

    Επειδή οι άλλοι δυο δεν μπόρεσαν (...) να σχεδιάσουν πλακέτα, την έβγαλα εγώ, με μαρκαδόρο, στο χέρι.

    Πόσο πήρα στο εργαστήριο; 6.5. Μάλιστα 6.5. Γιατί δεν ήξερα λέει να χρησιμοποιήσω τα λογισμικά σχεδίασης στον υπολογιστή! Πόσο πήραν οι άλλοι 2; Κι αυτοί 6.5. Που δεν ήξεραν ούτε τα λογισμικά, ούτε είχαν σχεδιάσει ή κατασκευάσει τίποτα, και που στην πρακτική εξέταση τους ρώταγε ο Δροσοφορίδης (από αυτόν δεν είχα πραγματικά κανένα παράπονο, εντυπωσιάστηκε με αυτό που είδε, απλώς ο άνθρωπος δεν είχε λόγο στην βαθμολογία) να του δείξουν μια αντίσταση ακριβείας ή ένα παθητικό εξάρτημα πάνω στην πλακέτα, και τον κοιτάγανε σαν εξωγήινο.

    Άμα όμως είχα φτιάξει ένα όμορφο σχέδιο στον υπολογιστή με έναν τελεστικό και 10 τυχαίες αντιστάσεις με τυχαίες τιμές, τοποθετημένες όμως σε ωραίες θέσεις πάνω στο σχήμα, να είναι έτσι ωραίο και συμμετρικό, αλλά το οποίο βέβαια μόνο γεννήτρια δεν θα ήτανε, θα είχα πάρει 10. Όπως το πήρανε κι άλλοι που πήγανε κυκλώματα τα οποία δεν δουλεύανε!

    Και φυσικά γίνεται αυτό που λες, ότι όλοι όλο τα ίδια και τα ίδια σχέδια πάνε... Αφού ζητάνε τα σχέδια από αυτούς του προηγούμενου εξαμήνου!

    Όσο για το ότι ο φίλος μας δεν ξέρει να φτιάξει ένα στοιχειώδες τροφοδοτικό ασφαλώς και φταίει αυτός και μόνο αυτός. Διότι αν τον ενδιέφεραν τα ηλεκτρονικά (όπως του άρεσε να μας πει, λες και δεν καταλάβαμε ότι το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι οι καφέδες), θα είχε πιάσει κάποτε στα χέρια του κανένα περιοδικό με ηλεκτρονικά (αλήθεια, υπάρχει έστω και ένα τεύχος οποιουδήποτε περιοδικού που να μην έχει μέσα έστω ένα τροφοδοτικό με κάποιο 78ΧΧ; )

    Όσο για τον Πρέκα, ναι, είναι αυστηρός, αλλά έχει 1000 δίκια. Δεν μπορεί να είσαι 6ο εξάμηνο και να μην ξέρεις να βρεις το ρεύμα σε ένα κύκλωμα με μια μπαταρία και μια αντίσταση (μη γελάτε, τέτοια πράγματα ρώταγε και πολλοί δεν ήξεραν ν' απαντήσουν). Εγώ τουλάχιστον πολλά απ' αυτά που ξέρω σ΄αυτόν τα χρωστάω. Έκανα και την πρακτική μου στο εργαστήριό του οπότε τον έζησα από κοντά για 6 μήνες. Ο άνθρωπος έχει φοβερές γνώσεις.

    Τώρα μάλλον με μισεί λόγω μιας παρεξήγησης για την οποία έφταιγα εγώ... Πάντως εγώ δεν του κρατάω κακία, και τον ευχαριστώ για όσες γνώσεις μου πρόσφερε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη dimitrisOS
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Μα πιος σας ειπε οτι δεν ξερω να φτειαξω εν απλο τροφοδοτικο !
    απλος παταω εκει στο σχημα να πατησω απαντηση αλλα δεν μπορω δεν με αφηνη το σιτε

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrisOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα πιος σας ειπε οτι δεν ξερω να φτειαξω εν απλο τροφοδοτικο !
    Έλα μου ντε! Ποιος μας το είπε άραγε! Κάποιος που κατά διαβολική σύμπτωση έχει το ίδιο nickname με σένα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrisOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να κυκλωμα για τροφοδοτικο που να βγαζει στην εξοδο +-15V
    τι εχεται να μου προτηνεται που να δουλευει;
    εγω λεω να παρω αυτο το κυκλωμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35684
    κ
    αι στην R1 & R4 να τις βγαλω και να βαλω ενα απλο βραχηκύκλωμα τι λεται ;
    Ούτε ότι άμα βραχυκυκλώσεις τις R1 και R4 θα πάρεις +/- 1.2V δεν ξέρεις. Αλλά βέβαια, εσύ άμα τις βραχυκυκλώσεις θα πάρεις +/- 15V γιατί έτσι σ' αρέσει. Κατά τα άλλα σε παρεξηγήσαμε κιόλας!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Έχει κανείς τροφοδοτικό που να μπορεί να δώσει 15v 30amp
    By jimacid in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 07:12
  2. τροφοδοτικό 15V/ 20A
    By electronio in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-13, 16:54
  3. Μετατροπεας 15V ac σε 15V dc
    By thanasis 1 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-12, 18:58
  4. Απο +15V να πάρω -15V ....
    By JIM_6146B in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 18:34
  5. 0-15v
    By proletarios in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-08, 17:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας