Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: phase control i.c.

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    εγώ κατάλαβα ότι έχει βλάβη στο πλυντήριο και επειδή δεν μπορεί να την εντοπίσει κοιτάζει να κάνει κάποια πατέντα για να ξαναδουλέψει το πλυντήριο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    FILMAN εχεις απολυτο δικιο, ακριβως αυτο θελω να κανω.Προοριζεται για μηχανη που θα κοβει σαπουνια και επειδη θα εχει μικρο μεγεθος η καθε φετα δεν θελω να τις σπαει γιαυτο θελω να εχω τον καλυτερο ελεγχο.


    προσπαθω να δω απο το σχεδιο αυτο μηπως μπορω να χρησιμοποιησω το TDA1085C για να ελεγξω καλυτερα το μοτερ. το 1085 μπορει μονο του να ελεγξει τον κινητηρα και σε αυξανομενο φορτιο να τον "πουσαρει". Απλα επειδη εχω βρει το σχεδιο καπου θελω να προσδιορισω με πιο τροπο το κανει ο συγκεκριμενος ηλεκτρονικος ακριβως. Καλο θα ηταν να μην προτρεχει κανεις σε συμπερασματα αγαπητε chip . Σε περιπτωση που δεν μπορω να βρω ακρη θα ψαξω αλλη δοκιμασμενη λυση καθως θελω εγγυημενα αποτελεσματα . Ευχαριστω παντως για τον κοπο που κανατε και ελεγξατε το κυκλωμα, απλα δεν μπρορω να βρω πιο ευκρυνεστερη εικονα για να ποσταρω

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη olddog : 09-12-16 στις 23:31
    Προσπαθώ να μαθαίνω κάθε μέρα αλλά μου βγαίνει κάθε μέρα το μήνυμα " stack overflow - destruction imminent"

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Δεν είμαστε καλά, την είπες κιόλας στον Θανάση! Ότι κατάλαβε είπε ο άνθρωπος!

    Για να δεις πώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις το TDA1085 και το κάθε TDA1085, ανοίγεις ένα έγγραφο που λέγεται datasheet και όχι κάποιο κύκλωμα πλυντηρίου ή οποιασδήποτε άλλης συσκευής. Η δυνατότητα αντιστάθμισης του γονατίσματος του μοτέρ δεν είναι δυνατότητα του TDA1085 αλλά μπορεί να γίνει με κάθε τρόπο κοιτώντας την ταχύτητα περιστροφής του μοτέρ ή το ρεύμα που τραβάει αυτό, και με βάση αυτό και τη ρύθμιση του χειριστηρίου για την επιθυμητή ταχύτητα κανονίζεις την έξοδο προς το μοτέρ.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (14-12-16)

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παιδια δεν ηθελα να την πω σε κανενα , εαν αυτο καταλαβατε ζηταω συγνωμη. Δεν ειμαστε ολοι ηλεκτρονικοι ουτε μιλαμε και ασχολουμαστε καθε μερα με ηλεκτρονικα για να καταλαβαινουμε τι λετε και πως πρεπει να μιλησω και να γραψω μια απορια ή απαντηση . Εγω προσωπικα ειμαι 1000 χρονων ερασιτεχνης μαστροχαλαστης και μεχρι τωρα οτι εχω μαθει το εχω μαθει μεσω αποτυχημενων πειραματων συνηθως .

    Παντως για το συγκεκριμενο κυκλωμα , παραγγειλα απο Κινα ενα Universal motor speed controller 50€!!! Φτηνα μου βγηκε.. πιο ακριβα κανουν τα υλικα.

    Υ.Σ. ερωτηση πανω σε καποιο υλικο που βλεπω σχεδον σε ολες τις πλακετες που ελεγχουν τα Universal μοτερ. Εχουν κατι σαν ασπρες αντιστασεις ισχυος μεγαλης ισχυος (σαν τουβλα)που γραφουν "2W2 Ω" , ενω κατι αλλες "5W0Ω1 Κ" . ξερει κανεις τι σημαινουν αυτα τα δυο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσπαθώ να μαθαίνω κάθε μέρα αλλά μου βγαίνει κάθε μέρα το μήνυμα " stack overflow - destruction imminent"

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Το πρώτο είναι αντίσταση 2Ω (λίγο περίεργο αυτό, μήπως γράφει κάτι άλλο; Βάλε φωτο) ισχύος 2W ενώ το δεύτερο είναι αντίσταση 0.1Ω ισχύος 5W.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    antistaseis 2.jpgantistaseis.jpg


    Μονο αυτες καταφερα να ανεβασω , την μια μου ειπες οτι ειναι 0,1Ω!!!!! (η δευτερη στην φωτογραφια) . Οι αλλες στην πρωτη μηπως μπορεις να μου πειτε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσπαθώ να μαθαίνω κάθε μέρα αλλά μου βγαίνει κάθε μέρα το μήνυμα " stack overflow - destruction imminent"

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Η πρώτη η μεγάλη είναι 8,2KΩ στα 10W (πιθανολογώ από το μέγεθος) και οι δύο οι μικρές 0,1Ω στα 5W.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (19-12-16)

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    ευχαριστω και τωρα το πιο δυσκολο απο ολα.. στην ιδια φωτογραφια εχει ενα εξαρτημα που λεει 47n (μαλλον εννοει πυκνωτης 47nF ) και 100R .
    1η ερωτηση : 100R εννοει με τη ιδια λογικη 0,100 Ω ???
    2η ερωτηση : τετοιο συνθετο εξαρτημα μπορω να το ελεγξω ξεκολοντας το απο την πλακετα και μετρωντας το πρωτα σαν πυκνωτη και μετα στην κλιμακα των Ωm? Δεν φαινεται να εχει μεσαια ληψη που να μπορει ευκολα κανεις να καταλαβει ποιο μερος του εξαρτηματος κανει τι.... (Για πιο λογο κανανε ενα τετοιο εξαρτημα !!!!!?????? Ποσο πιο μπερδεμενα μπορει να ειναι τα ηλεκτρονικα!!!)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσπαθώ να μαθαίνω κάθε μέρα αλλά μου βγαίνει κάθε μέρα το μήνυμα " stack overflow - destruction imminent"

  11. #19
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από olddog Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω και τωρα το πιο δυσκολο απο ολα.. στην ιδια φωτογραφια εχει ενα εξαρτημα που λεει 47n (μαλλον εννοει πυκνωτης 47nF ) και 100R .
    1η ερωτηση : 100R εννοει με τη ιδια λογικη 0,100 Ω ???
    2η ερωτηση : τετοιο συνθετο εξαρτημα μπορω να το ελεγξω ξεκολοντας το απο την πλακετα και μετρωντας το πρωτα σαν πυκνωτη και μετα στην κλιμακα των Ωm? Δεν φαινεται να εχει μεσαια ληψη που να μπορει ευκολα κανεις να καταλαβει ποιο μερος του εξαρτηματος κανει τι.... (Για πιο λογο κανανε ενα τετοιο εξαρτημα !!!!!?????? Ποσο πιο μπερδεμενα μπορει να ειναι τα ηλεκτρονικα!!!)
    λέει 47n+100R(47n= πυκνωτής 47nF + 100 Ωμ αντίσταση) τώρα αν είναι σε σειρά ή παράλληλα δεν το ξέρω. μάλλον πρέπει να είναι σε σειρά(υποθέτω) και να λειτουργεί σαν περιοριστής ρεύματος κατά την εκκίνηση του πυκνωτή (ξανά υποθέτω). λογικά πρέπει να έχει στο πλάι του το σχέδιο με κάποιες εξτρά πληροφορίες (μάρκα κλπ κλπ). ξεκόλλα το να δεις.
    το R στην θέση που τοποθετείτε σε ένα νούμερο δηλώνει κατά κάποιο τρόπο το κόμμα(,) δηλαδή 100R=100Ω 10R2=10,2Ω 0R1 =0,1Ω κλπ κλπ

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (19-12-16)

  13. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Το εξάρτημα αυτό είναι snubber και αποτελείται από ένα πυκνωτή 47nF και μια αντίσταση 100Ω (100R = 100Ω και όχι 0.100Ω) σε σειρά. Φυσικά και έχει δύο πόδια, το κοινό σημείο πυκνωτή - αντίστασης είναι θαμμένο μέσα στο εξάρτημα και δεν βγαίνει έξω. Αν το ελέγξεις με καπασιτόμετρο θα πρέπει να δεις ένδειξη 47nF (ή ό,τι έχει απομείνει από αυτά τέλωσπάντων), ενώ αν πας να το μετρήσεις με ωμόμετρο φυσικά θα δεις άπειρη ένδειξη λόγω του πυκνωτή που είναι σε σειρά.

    3 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    olddog (26-12-16)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για 3 phase ac motor controller
    By GiorgsS in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-15, 20:01
  2. REMOTE CONTROL
    By Αποστόλης1 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-13, 21:46
  3. control
    By kostas30 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-06, 10:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας