Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35

Θέμα: Eρωτηση σχετικα με ΔΔΕ

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    έχω ένα hager 3φ θα κάνω δοκιμή αύριο. αλλά θα βάλω 35ma για να τσεκάρω και αν δουλεύει σωστά στους συνδυασμούς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελπίζω να μην λέμε αρλούμπες και μπει αύριο ο Φίλιππος και μας δέρνει μέχρι τις εκλογές.
    Βλέπω το κακό να πλησιάζει με δρασκελιές…

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανε εσύ την δοκιμή να βάλω εγώ τις φώτο. μια αντίσταση 6.6Κ 5 βατ κανε την δοκιμή μεταξύ εισόδου εξόδου να δούμε αν πέφτει.
    ελπίζω να μην λέμε αρλούμπες και μπει αύριο ο Φίλιππος και μας δέρνει μέχρι τις εκλογές.
    << να βάλω εγώ τις φώτο >>
    Θα ήθελα να δω και εγώ τα σωθικά του, ανέβασε όλες τις λεπτομέρειες.
    << και μπει αύριο ο Φίλιππος και μας δέρνει >>
    Δε φάνηκε ακόμη, ίσως – που δε νομίζω λόγω κρίσης – να τον πείραξαν τα οινοπνευματώδη σε συνδυασμό με τα πλούσια εδέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Τα μέσα του τα βλέπεις και στο internet, και μάλιστα σε σούπερ-hi-res


    Πάντως βρήκα έναν αρχαίο 3Φ σε ένα ξεχασμένο κουτάκι με αρχαιολογίες (η χαρά της πορσελάνης), οπότε αναμένατε αποτελέσματα…
    0-1.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Λοιπόν έκανα όλες τις πιθανές δοκιμές, δηλαδή L-N σε 1Φ-Ν, 2Φ-Ν, 1Φ-2Φ, 2Φ-3Φ (οπού 1Φ η θέση για πρώτη φάση, 2Φ η θέση στον ρελέ για την δεύτερη φάση κτλ) και ο ρελές πέφτει πάντα!


    Βέβαια το «τεστ» δεν δουλεύει εκτός κι αν είναι η σύνδεση «σωστή» (σε αυτόν τον ρελέ είναι στην «τρίτη» φάση, επαφές 5-6), αλλά το αποτέλεσμα είναι το αντίθετο από ότι είπα στο πόστ #2, δηλαδή το τεστ δεν δουλεύει αλλά ο ρελές πάλι πέφτει σε διαρροή.
    0-2.jpg


    Lepouras σωστότατος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Λοιπον παλικαρια,κατι ακομα που ξεχασα να γραψω χθες.Οι θεσεις που ειπα οτι ηταν τοποθετιμενοι οι αγωγοι ηταν οι μοναδικες που ειχαν και βιδες για να συνδεθουν οι αγωγοι!Δηλαδη στις θεσεις 3-4 και Ν(και στην εισοδο και στην εξοδο) δεν υπηρχαν βιδες!Λετε να τις απομακρινε ο ηλεκτρολογος?Παντως απο το διαγραμμα του test βλεπω οτι ειναι συνδεδεμενο στις θεσεις 1-3 και 5-6.Επισης το μπουτον του test λειτουργει κανονικα οταν πατηθεί.Φιλε selectronic το ρελε ειναι το ιδιο με το δικο σου μονο που οι θεσεις του test ειναι στα 1-3 και 5-6.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Στο 99% των περιπτώσεων όσο και να ξεβιδώσεις την βίδα δεν μπορείς να την αφαιρέσεις τελείως. Μεταλλικό σπείρωμα έχει?

    Γενικά συμβαίνει να χρησιμοποιείτε ένα κέλυφος για διάφορες παραλλαγές της συσκευής και σε μερικές οι θέσεις για καλώδια να είναι κενές, αναλόγως του μοντέλου.
    Αλλά σε ρελέ διαρροής δεν το έχω δει ποτέ, και δεν νομίζω και να βολεύει για 1Φ, αφού το μέγεθος του 3Φ είναι σχεδόν το διπλάσιο (πιάνει πολύ χώρο στον πίνακα χωρίς λόγο)!

    Τι μάρκα είναι, για βάλε μία φωτό αν μπορείς…

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Πάντως τελικά σωστά τα έφτιαξε ο ηλεκτρολόγος, απλώς πέσαμε σε μυστήριο ρελέ…

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο 99% των περιπτώσεων όσο και να ξεβιδώσεις την βίδα δεν μπορείς να την αφαιρέσεις τελείως. Μεταλλικό σπείρωμα έχει?

    Γενικά συμβαίνει να χρησιμοποιείτε ένα κέλυφος για διάφορες παραλλαγές της συσκευής και σε μερικές οι θέσεις για καλώδια να είναι κενές, αναλόγως του μοντέλου.
    Αλλά σε ρελέ διαρροής δεν το έχω δει ποτέ, και δεν νομίζω και να βολεύει για 1Φ, αφού το μέγεθος του 3Φ είναι σχεδόν το διπλάσιο (πιάνει πολύ χώρο στον πίνακα χωρίς λόγο)!

    Τι μάρκα είναι, για βάλε μία φωτό αν μπορείς…
    Εχω δει τετοιο ρελε.Το ενα ηταν αρχαιοτατων χρονων δεν θυμαμαι τι μαρκα ηταν και εχω δει ς=ενα οχι και τοσο παλιο της geyer.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    λοιπόν έφτασα και με προλάβατε. έκανα και εγώ τις δοκιμές με ένα hager 3φ και κανονικά πέφτει.το τεστ για να δουλέψει πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις αντίστοιχες επαφές που έχει το σχεδιάγραμμά του. εγχείρησα 2 διαφορετικά 3φ ρελε και 2 διαφορετικά 1φ
    οι φώτο μου είναι πιστεύω καλές από θέμα ανάλυσης. θα σας τις βάλω ανά ρελε και τα εσώψυχα του. όσο για τον φίλο το ρελε του είναι τελικά το δεύτερο και όντως έχει μόνο επαφές στο 1-2 5-6 είναι μονοφασικό σε 3φ κέλυφος. το πρώτο ένα 3φ siemens παλιό το δεύτερο ένα 1φ siemens πιο καινούργιο το τρίτο ένα hager 3φ καινούργιο και το τέταρτο ένα 1φ hager που είχα ήδη διαλύσει. η εγχείρηση του ηλεκτρομαγνήτη που σκανδαλίζει για να πέσει το ρελε είναι των 2 μονοφασικών και αυτό διοτι και στο hager και στο siemens είναι το ίδιο και σε 1φ και σε 3 φ . η μόνη απορία που έχω είναι τη κάνει η πλακετα του hager. οπότε περιμένω όπιον μπορεί να το καταλάβει να μου εξηγήσει.(κάτι ψυλλιάζομαι αλλά δεν το λέω μην πω βλακεία) απολαύστε και ότι ερώτηση σε τμήματα με ρωτάτε.
    DSC01317m.JPGDSC01367m.JPGDSC01368m.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Tαλαντωτής Colpitts EΡΩΤΗΣΗ!
    By black arrow in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-13, 12:42
  2. Eρωτηση σχετικα με γεφυρα στασιμων
    By diskjohn in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-12, 01:43
  3. Eρωτηση για το EAGLE
    By electricalgian in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-12, 01:33
  4. EΡΩΤΗΣΗ ΠΛΑΚΕΤΑΣ
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-07, 10:22
  5. Eρωτηση για μικτη!
    By rpgcleric in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-05, 00:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας