Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Eρωτηση σχετικα με ΔΔΕ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή Eρωτηση σχετικα με ΔΔΕ

    Γεια σας ρε παλικαρια.Χθες πηγα να αλλαξω μια προβληματικη αυτοματη ασφαλεια στο πινακα του σπιτιου και ειδα οτι ο ηλεκτρολογος που τον ειχε εγκαταστησει,ειχε βαλει τριφασικο ΔΔΕ ενω η ολη εγκατασταση ειναι μονοφασικη.Αυτο που με παραξενεψε ομως πιο πολυ ηταν οτι ενω ο αγωγος της φασης περνουσε απο την υποδοχη με αρθμο 1(και εβγαινε απο την 2),ο αγωγος του ουδετερου αντι να περναει απο την ένδειξη Ν,περνουσε απο την υποδοχη νουμερο 5(και εβγαινε απο την 6).Εχει μηπως καμια σχεση με το test?Δηλαδη,μηπως απο εκει περνανε οι συνδεσεις του test,για αυτο το λογο εκανε αυτη τη συνδεσμολογια?Απο την αλλη ομως,γιατι να μη περασει τον ουδετερο απο την υποδοχη του (Ν)?
    Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά νομίζω ότι ο ουδέτερος πρέπει να πάει στο «Ν». Όταν πατάς το «test» πέφτει ο ρελέ? Αν και αυτό δεν σημαίνει 100% ότι δουλεύει στην περίπτωσή σου, αλλά αν δεν πέφτει τότε σίγουρα έχεις πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    στα τριφασικά ΔΔΕ το τεστ είναι μεταξύ της πρώτης και τρίτης φάσης. Αν δεις το σχέδιο που έχει μπροστά το ρελε δείχνει που συνδέετε η αντίσταση του τεστ.
    Τώρα λογικά ο ΔΔΕ λειτουργεί κανονικά διότι και οι 4 αγωγοί περνάνε από το ίδιο πηνίο οπότε δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα στην λειτουργία του.
    Το ίδιο φαινόμενο δημιουργείτε σε περίπτωση διαρροής. Απλά δεν το έχω κάνει για να σου πω με βεβαιότητα και δεν γνωρίζω αν οι επαφές του ουδετέρου έχουν διαφορά από των φάσεων αν και δεν βρίσκω λόγο να έχουν διαφορά.
    Αν σου λειτουργεί το τεστ τότε λογικά είσαι οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Συνονόματε νομίζω ότι το τύλιγμα του ουδέτερου είναι κάπως διαφορετικό από το/τα άλλα, τυλιγμένο με την αντίθετη φορά ή κάτι τέτοιο. Ξαναλέω δεν είμαι σίγουρος, μπορεί και να είναι όλα το ίδιο. Αλλά αν περάσει 2/4 καλώδια από ένα πηνίο τι θα βγεί? Τίποτα.


    Υπάρχει και «επιστήμων» σε αυτό το φόρουμ, αλλά δεν είναι εδώ τώρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Δεν θα ηταν ποιο σιγουρο ο ηλεκτρολογος να βραχυκυκλωνε τις 3 φασεις και να επερνε την επιστροφη από το Ν??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    να σου πω δεν έχω γδύσει μέχρι στιγμής τριφασικό ΔΔΕ. ένα μονοφασικό τισ hager το έγδυσα εχθές λόγο άλλης ζημιάς επί ευκαιρίας να δω τα εσώψυχα του. αλλά έχω κάτι παλιά siemens οπότε με έβαλες σε σκέψεις. θα κάνω αύριο μια εγχείρηση να το τσεκάρω.πάντως στο μονοφασικό είναι ένα πηνίο και από μέσα περνάν και οι 2 αγωγοί. οπότε στην ουσία εφόσον έχουμε ίση είσοδος έξοδος δεν δημιουργείτε ρεύμα στο πηνίο. το ίδιο πιστεύω ότι συμβαίνει και στο 3φασικο. διότι αν τον ουδέτερο τον είχε σε άλλο πηνίο τότε μια φάση να είναι με λιγότερο φορτίο από τις άλλες θα είχαμε στο πηνίο να δημιουργείτε ρεύμα και κατά συνέπεια πτώση του ΔΔΕ.
    πάντως αν θέλεις θα βάλω αύριο και φώτο και από το μονοφασικό και από το 3φασικο έτσι για να έχουμε να βλέπουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Κι εγώ Siemens τριφασικό έχω ανοίξει, αλλά δεν τσέκαρα το πώς πάνε τα σύρματα στα πηνία, που να θυμάμαι… Μπορεί να είναι και το ίδιο παντού τελικά, τι να πω.

    Γεφύρωμα δεν χρειάζεται πάντως.

    Πάντως πρέπει να έχω 3Φ ρελέ (1Φ σίγουρα έχω), αύριο ίσως κάνω κανένα πείραμα…

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Μιχάλη δεν χρειάζεται να κάνει αυτό που λες . το σωστό που όλοι ξέρουμε είναι ότι βάζεις σε μια φάση(συνήθως την πρώτη) και στον ουδετερο αλλά δεν βλέπω λόγο να είναι λάθος και η σύνδεση αυτή που είπε ο Δημήτρης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    κανε εσύ την δοκιμή να βάλω εγώ τις φώτο. μια αντίσταση 6.6Κ 5 βατ κανε την δοκιμή μεταξύ εισόδου εξόδου να δούμε αν πέφτει.
    ελπίζω να μην λέμε αρλούμπες και μπει αύριο ο Φίλιππος και μας δέρνει μέχρι τις εκλογές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Πάντως δεν το είχα προσέξει ότι έχει και το τεστ κουμπί στο σχέδιο, ακόμα και στον αρχαίο μου Siemens το έχει (στην «πρώτη» φάση, 1-2).

    ΥΓ. Σιγά μην βάλω 5W, ότι βρω για πάνω από 50mA διαρροή θα βάλω κάτσε να βρω 3Φ ρελέ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Tαλαντωτής Colpitts EΡΩΤΗΣΗ!
    By black arrow in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-13, 11:42
  2. Eρωτηση σχετικα με γεφυρα στασιμων
    By diskjohn in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-12, 00:43
  3. Eρωτηση για το EAGLE
    By electricalgian in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-12, 00:33
  4. EΡΩΤΗΣΗ ΠΛΑΚΕΤΑΣ
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-07, 09:22
  5. Eρωτηση για μικτη!
    By rpgcleric in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-05, 23:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας