Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ενισχυτής & Προενισχυτής

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Ενισχυτής & Προενισχυτής

    Παιδιά καλησπέρα σε όλους σας και απο εμένα,

    Με αφορμή τον όμορφο Λαμπάτο ενισχυτή του καλού μου φίλου Sneakpit αποφάσισα και εγώ να φτίαξω μία κατασκευή ή οποία αποτελείτε απο προενίσχυση και τελικό τα οποία τα βρήκα απο εδώ.

    Ο Τελικός είναι αυτός http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40724 και ο προενισχυτής είναι αυτός http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40852

    Έχω κάποιες απορίες και πιστεύω ότι θα μου δώσετε τα φώτα σας και ξεκινάω:

    1. Ο τελικός χρησιμοποιεί το STK και έχω επιλέξει το STK4241, αλλά όπως διάβασα είναι 2 ειδών. Το STK4241II & το 4241V.
    Ποιό απο τα δύο είναι το καταλληλότερο και τί διαφορές έχουν;

    2. Στο σχέδιο του τελικού απο ότι είδα λείπει το τροφοδοτικό. πόσους και τί πυκνωτές θα πρέπει να χρησιμοποιήσω μαζί με την γέφυρα πρίν δώσω την τάση στο κύκλωμα και ποσα Volts / Ampers πρέπει να είναι το τροφοδοτικό;

    3. Το μέγεθος της πλακέτας που υπάρχει στον τελικό ενισχυτή είναι το φυσικό; και αν όχι μπορείτε να με βοηθήσετε να το βρώ η θα πρέπει να αγοράσω το stk και να κάνω δοκιμές στα μεγέθη μέχρι να το βρώ;

    4. Έχει φτιάξει κανείς κάποιο απο τα δύο ή και τα δύο; (Προενισχυτής & Ενισχυτής)

    5. Σε ποιό μαγαζί μπορώ να προμυθευτώ τα υλικά και πόσο περίπου 8α μου κοστίσουν όλα;

    Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων και συγνώμη αν σας κούρασα με τις απορείες μου.

    Υ.Γ δέν θυμάμαι σχεδόν τίποτα απο ηλεκτρονικά διότι τα έχω παρατήσει πολλά χρόνια πρίν.

    Με εκτίμηση
    Γιώργος Λ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Δεν γράφουμε το ίδιο θέμα δυο φορές και μάλιστα σε διαφορετικά σημεία της σελίδας. Το δεύτερο διαγράφηκε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Καλημέρα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γράφουμε το ίδιο θέμα δυο φορές και μάλιστα σε διαφορετικά σημεία της σελίδας. Το δεύτερο διαγράφηκε.
    Καλημέρα.

    Ζητώ συγνώμη για το 2πλό post απλα δέν ήξερα που ακριβώς να το postάρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    και οι δυο κατασκευες εχουν σχετικα χαμηλο βαθμο δυσκολιας αλλα δεν σημαινει τι ειναι και πανευκολες Δυστυχως και οι δυο κατασκευες ειναι πολυ παλιας τεχνολογιας και ενα εινα απολυτα λειτουργιοκες δεν εχουν σχεδον τιποτα να σου προσφερουν ηχητικα...ο ηχος τους απλα αποδεκτος και σε σχεση με την δαπανη που θα κανεις σαφως θα μπορουσες να κανεις κατι πολυ καλυτερο ηχητικα ...

    φιλικα ....

    Σακης Πετροπουλος

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Ριξε διαβασμα και θα σου λυθουν οι πιο πολλες αποριες
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54487
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58622

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Φιλοι σας ευχαριστώ για την απάντηση σας μέχρι τώρα,

    Σάκη τί καλύτερο θα μπορούσα να κάνω ηχητικά; έχεις κάποιο link να μου δώσεις να δώ ή να μου προτείνεις κάτι;

    Διάλεξα αυτή την λύση γιατί απο μία γρήγορη αναζήτηση δέν βρήκα κάτι άλλο.

    Σας ευχαριστώ και πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Σωπα τωρα που δεν βρηκες κατι αλλο ...υπαρχουν μυρια κυκλωματα στο ιντερνετ...απο την μια και απο την αλλη αν απλα ψαχνεις μια ευκολη λυση τοτε και μονο τοτε η επιλογη σου ειναι σωστη ....

    το κυκλωμα του προενισχυτη υποφερει απο μυρια προβληματα οπως η μη ικανοτητα οδηγησης ( χαμηλη εξοδος ) κακη αποκριση συχνοτητων...συνακροασεις απο καναλι σε καναλι αλλα και απο πηγη σε πηγη .... ο δε ενισχυτης ειναι πολυ συμβατικος αν εχει καλο τροφοδοτικο κα σωστη κατασκευη θα βγαλει την ενταση που λεει το ολοκληρωμενο αλλα η ποιοτητα ειναι απλα λιγο πιο πανω απο το μετριο ..... η δυνατοτητα οδηγησης χαμηλης αντισταης 4 ωμ ειναι σχετικα περιορισμενη και φυσικα στον ενισχυτη δεν μπορεις να αλλαξεις η να ρυθμισεις απολυτως τιποτα .....

    για να μπορεσεις να επιλεξεις ενα κυκλωμα πρεπει πρωτα απο ολα να δηλωσεις ποιες ειναι οι πραγματαικες σου αναγκες .... φυσικα το κεφαλαιο που διαθετεις ...και αμεσως μετα ποιες ειναι οι γνωσεις που εχεις για να υλοποιησεις τα παραπανω ....

    αυτα απο μενα

    συνεχιζω να τσαντιζομαι που στο φορουμ δεν υπαρχει λιγη φρεσκαδουρα ....φρεσκες ιδεες και νεα παιδια απο την μια κατασκευαζουν με ιδεες του 1980 αλλα ακομα χειροτερα να παρουσιαζουν τετοια μηχανηματα ως σοβαρες κατασκευες ...... ο κοσμος παει μπροστα ...ειμαστε στην εποχη της ταχυτητας κανενας σοβαρος κατασκευαστης σημερα δεν δουλευει με STK ......

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Φίλε Σάκη κάθησε και σκέυθηκα τα άνωθεν σου,

    Οπότε θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι πάμε μπροστα και κανένας σοβαρός ενισχυτής δέν δουλέυει με STK κλπ και αποφάσισα να ψαχτώ παραπάνω ώστε
    να αποκτήσω κάποιες γνώσεις, να "ανοίξω" λίγο τα μάτια μου και να κατασκευάσω κάτι το οποίο θα "αρμόζει" στο 2012

    Ωστόσο δέν έχω τις τρελές γνώσεις των ηλεκτρονικών και δέν θα ήθελα να κατασκευάσω κάτι Extreme!

    Αναμένω κάποια ιδέα σου για ενισχυτη και ποροενισχυτή!

    Φιλικά
    Λάσκος Γ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    ....μπραβο σου παιδι μου !!! πρεπει να μας πεις την ισχυ αλλα και γενικα την χρηση του μηχανηματος συγκεκριμενα πραγματα και οχι αοριστιες ....απο εκει και μετα βλεπουμε ...

    Για να αρχισεις να μπαινεις στο παιχνιδι ο νουμερο ενα κανονας ειναι περιπου ετσι : .... υπαρχει μια σχεση η οποια λεει: εαν ο στοχος ειναι η υψηλη η πολυ υψηλη ποιοτητα ηχου οι πιθανοτητες να το κανεις αυτο σε μεγαλη ισχυ πεφτουν δραματικα .... εαν ο στοχος ειναι η υψηλη ισχυς τοτε οι πιθανοτητες να εχεις υψηλη η πολυ υψηλη ποιοτητα ειναι λιγες .... τελος η ισχυς ενος μηχανηματος δεν ειναι ο πρωταρχικος στοχος ... μια λογικη σχεση μεταξυ ποιοτητας και ασφαλειας σε συνδυασμο με διαχρονικοτητα και τελικο παρονομαστη το κοστος θα επρεπε κανονικα να ειναι ο στοχος .

    ενας ενισχυτης krell ταξης Α στην λιανικη σημερα μπορει να κοστιζει 3,000 ευρω και φυσικα αν θελεις να κανεις παρτυ στο σπιτι σου δεν μπορεις να το κανεις με αυτον ...

    καλημερες

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής C&A 633
    By genesis in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 11:56
  2. Προενισχυτής με λυχνίες Ελέκτορ τεύχος 56 & 57 (87')
    By GiwrgosTH in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 17:47
  3. Τελεστικός ενισχυτής & τροφοδοσία
    By kplgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-15, 17:30
  4. Προενισχυτής μαγνητικής κεφαλής με τις λυχνίες 6X4W(EZ90), 0B2WA, ΕCC803 & EF86
    By Giannis511 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 22:52
  5. Προενισχυτής για τον ενισχυτή 2x22?
    By Panoss in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-06, 16:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας