Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: Πρόβλημα εντοπισμού η/μ κυμάτων

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νάμιν
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή Πρόβλημα εντοπισμού η/μ κυμάτων

    osc3.JPG
    Μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια κατασκευής ταλαντωντή εμπνεύσεως μου, είπα να δοκιμάσω τον παλιό καλό colpitts. Σύμφωνα με τον simulator δουλεύει και για να το επιβεβαιώσω έδωσα την έξοδο του συλλέκτη σε έναν inverter 74LS04, αφού σύμφωνα με την εξοιμοίωση η τάση αυτή κυμαίνεται από 4 έως 0.5 βολτ και ο αντιστροφέας μπορεί να αντιληφθεί την διαφορά LOW και HIGH αν είναι κάτω από 0.8 και πάνω από 2 βολτ, αντίστοιχα. Έπειτα ο αντιστροφέας δίνει την έξοδο του στο clock ενός φλιπ φλοπ και εγώ το μόνο που έχω να κάνω είναι να αλλάζω το διακόπτη της εισόδου του και να βλέπω αν ανάβει ή σβήνει το λαμπάκι, όπως και έγινε κανονικότατα.

    Το θέμα μου είναι ότι δεν έφτιαξα αυτόν τον ταλαντωντή για ρολόι αλλά για να τον χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή σε πομπό. Έτσι έφτιαξα και εκείνο το κύκλωμα με το darlington, στα αριστερά της εικόνας, όπου η βάση του είναι συνδεδεμένη με ένα αλουμινόχαρτο για καλύτερη λήψη κάθε ηλεκτρομαγνητικού κύματος.

    Ε λοιπόν αυτό δεν δουλεύει. Το λαμπάκι σε καμία περίπτωση δεν δείχνει να ανταποκρίνεται στον ταλαντωντή στο αν δουλεύει ή όχι, παρόλο που δουλεύει όπως θα έπρεπε δίπλα στο κινητό μου, στο λάπτοπ και στο ρούτερ.

    Καμιά ιδέα γιατί ο ταλαντνωτής δεν εκπέμπει, ή έτσι φαίνεται, τίποτα? Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νάμιν
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Κανείς δεν ξέρει? Έστω μια ιδέα να προσανατολιστώ κάπου?

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-16, 21:22
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-16, 10:31
  3. Εξοπλισμός εντοπισμού βλαβών
    By kougianos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-13, 08:51
  4. Σύστημα εντοπισμού σε μηχάνημα
    By ninolas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-13, 13:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας