Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ COP>1 ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ;

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Αναφερομαι στο κατα ποσον μπορεις να βασιστεις στην σταθεροτητα της ενεργειακης πολιτκης του κρατους....
    Ειναι ενα ακομη ρισκο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από einstein 1915 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα kw/h σε ολα τα συστηματα θερμανσης (εξαιρουνται τα ηλεκτρικα σωματα) δεν ειναι η θερμικη ισχύ-αποδοση ,ειναι η ηλεκτρικη καταναλωση ανα/ωρα που απαιτει ο μηχανισμος του καυστηρα ειτε ειναι πετρελαιου ειτε φυσικου αεριου ωστε να λειτουργησουν τα ηλεκτρικα και ηλεκτρονικα μερη του καυστηρα (αντλια ,φτερωτη,αναφλεξη,αισθητιρες κτλ). οι αποδοσεις στους καυστηρες αναγραφονται με kg/h ,με απλα λογια πληρωνουμε και για την αγορα του πετρελαιου και αντιστοιχα την παροχη του αεριου και για το ρευμα που χρειαζεται για να καψεις το πετρελαιο η το αεριο, απλος το καλυτερο απο θεμα αποδοσης θερμοτητας ειναι η ενδοδαπεδια θερμανση επιδει παει παντου ομοιομορφα ,και ολα αυτα τα λεω επιδει εχω τελειωσει θερμικες και υδραυλικες εγκαταστασεις
    Δεν είναι ακριβώς έτσι. Σε όλους τους καυστήρες αναφέρεται ένα μέγεθοςε που λέγεται "Θερμική ισχύς" και είναι πάντοτε σε Κw.Αυτή είναι η θερμική απόδοση δηλαδή πόση "ζέστη" σου παρέχει το δευτερόλεπτο (γιατί μιλάμε για ισχύ). Από αυτήν όμως ΠΟΛΥ εύκολα μπορείς να βγάλεις την παροχή θερμικής ενέργειας σε kwh (που είναι μονάδα μέτρησης ενέργειας και ΟΧΙ ισχύος) ανάγωντας τα kw σε μία ώρα! Για πάρδειγμα ο καυστήρας μου λέει ότι έχει θερμική ισχύ 24kw. Αυτό απλά σημαίνει ότι σε μία ώρα θα μου δώσει 24kwh θερμικής ενέργειας! Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο υπολογίζεις τις kwh και για τα κλιματιστικά είτε μετατρέποντας τα BTU σε kw ή κατευθειαν τα kw της απόδοσης που σου λεει κάνοντας μία αναγωγή "στην ώρα", οπότε έχεις πάλι τις kwh! Στο κλιματιστικό μου π.χ. που είναι 11000ΒTU=3.22Kw αυτό σημαίνει ότι σε μία ώρα θα μου δώσει 3.22KWh θερμικής ενέργειας. Αρα, έχοντας ως κοινό παρονομαστη το "ανά ώρα" μπορείς να ανάγεις τα πάντα σε kwh και να κάνεις άμεση σύγκριση με την ΔΕΗ που όλα τα μετρά σε kwh.Ετσι υπολόγισα ότι ο καυστήρας αερίου που καίει 3 κυβικά ανά ώρα και έχει θερμική ισχύ 24kw το οποίο σημάινει ότι σε μία ώρα θα μου δώσει 24kwh άρα θέλει 1κυβικό για 8kwh και επειδή το κυβικό είναι ~ 80cents χρειάζεσαι ~10cens/kwh θερμικής ενέργειας από το φ. αέριο.


    Γενικα πηρα μια προσφορα 14ΚW/h θερμανση με 4500 ευρω και το σκεφτομαι σοβαρα
    Πω, πω τόσο ακριβά είναι ρε dalai; Με 4500euro θα κάνεις απόσβεση ... δηλαδή είτε έτσι είτε αλλιώς για να ζεστάνεις το πισινό σου σήμερα, πρέπει να στον "πιάσουνε" καλά!
    Και μετά απορούμε που έχουν πέσει όλοι στην αποψήλωση των δασών...
    Συμφωνώ πάντως ότι επειδή το ρευμα είναι απο τα πλεόν βασικά "κοινωνικά αγαθά" είναι το ΜΟΝΟ που δεν τολμάνε να του χώσουνε τρελά νταβατζιλίκια όπως κάνουν στα ορυκτά κάυσιμα. Σκεφτείτε μόνον ότι μόλις πριν 5-6 χρόνια το κόσοτς του κυβικού φ. αερίου ήτνα 30-35cents και τωρα είναι 80!250% αυξηση τιμής σε μία 5ετία! Καλά για το πετρέλαιο θέρμανσης δεν το συζητώ, εκεί πήγαμε από τα 40cents στο 1 euro σε 3 χρόνια και από του χρόνου στο 1.5 και βλέπουμε! Ολα αυτά σημαίνουν ότι μέχρι τώρα τουλάχιστον η ποιο "φτηνή και ασφαλής" εξάρτηση είναι μάλλον απο το ρεύμα, που όχι μόνο αποδυνείεται η φτηνότερη λύση για θέρμανση αλλά και αυτή με τις λιγότερς αυξησεις και νταβατζιλίκια

    0 Not allowed! Not allowed!
    ''Νήφε και μέμνησο απιστείν'' - Να παραμένεις νηφάλιος και να θυμάσαι να δυσπιστείς (Επίχαρμος 530 - 440 π. Χ.)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ποια ειναι η απατεωνιά???
    By Panοs in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 21:51
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-11, 04:41
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-11, 15:01
  4. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-11, 15:11
  5. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ cdm η c&a??
    By beymakias in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-09, 13:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας