Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 122

Θέμα: Γείωση, πόσο σημαντική ;

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη teo_GR
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    619

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Γείωση άκρως απαραίτητη και να τους πεις να αφήσουν το πως δούλευε τόσα χρόνια.
    Πριν από 30 χρόνια έφευγαν από τη Γερμανία και έρχονταν στην Ελλάδα με NSU αν σου δώσουν τώρα ένα θα φύγεις να πας Γερμανία? Δεν νομίζω Τάκη.
    Αφού θα τα δώσεις έτσι κι αλλιώς δώσε κάτι παραπάνω να κάνεις καλή δουλεία που δεν θα θέλει πάλι ανακαίνιση για άλλα 30 χρόνια.
    Και επειδή και εγώ στον κατασκευαστικό τομέα δουλεύω έχω την εξής συμβουλή…
    Πάρε πάρα πολλές προσφορές και μάλιστα αναλυτικές με το τι ακριβώς θα κάνει ο καθένας.
    Υ.Γ. οι πρίζες σήμερα είναι στάνταρ ότι πρέπει να έχουν γείωση φαντάσου ότι δεν υπάρχουν καν να αγοράσεις πρίζες χωρίς γείωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    ναι αλλά ποια διαφορά από την σκιτζίδικη γείωση και ποια η σωστή ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    αν δεν εχει γειωση δεν εχει και αλλα πραγματα η εγκατασταση σου
    οπως καταληλες διατομες καλωδιων,,,
    το 50% των πυρκαγιων σε σπιτια οφηλεται σε ''τσοντες'' στην εγκατασταση
    η σε μικρες διατομες που αργωτερα φωρτοθηκαν με μεγαλητερο φωρτιο αποτι
    ειχε αρχικα προβλευθει =αυξηση της θερμωτητας=λιωσιμο καλωδιων=βραχικυκλομα που
    οδυγει ητε σε ηλεκτροπληξια ητε σε πυρκαγια.
    κατα τα αλλα αν θες να μαθεις μονο για την διαφωρα της σωστης γειωσης
    με την ''γρετζιδικη'' επισκεψου ολα τα υπολυπα θεματα που ειναι σχετικα
    με το δικο σου μιας και εγινες μελος να μαθεις και κατι,,,,,
    οτιδηποτε αλλο θα θεωρηθει σαν ''οδηγιες χρησης'' και δεν το θελω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Δεν θέτω ζήτημα οδηγιών, αλλά περιγραφή του τι χρειάζεται να ζητήσω από τι στιγμή που μπαίνω στη διαδικασία ανακαίνισης της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης.


    Η απάντηση που περιμένω είναι του στυλ :

    Α ) Η σωστή γείωση είναι η θεμελιακή ή Β) Η σωστή γείωση είναι η τάδε...

    Αλλά τέλος πάντων, από την στιγμή που δεν την παίρνω θα αρκεστώ στην τυφλή εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του μάστορα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Τι απαντηση να σου δωσουμε Τακη; Η γειωση που πρεπει να κανεις για να εχεις την ελαχιστη προστασια(τονιζω το ελαχιστη) προυποθετει γυρω στα 2 τετραγωνικα χωμα οπου θα καρφωσεις 3 χαλκινα ηλεκτροδια σχηματιζοντας ισοπλευρο τριγωνο 1.6 μετρων και πανω.Μετα ολο αυτο θα το ενωσεις με χαλκινο αγωγο διατομης 25mm^2 και μετα θα τραβηξεις παλι τον ιδιο χαλκο μεχρι τον μετρητη σου που θα το συνδεσεις με το ουδετερο.
    Αν δεν κανω λαθος δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο ολα αυτα γιατι το ρολοι σου ειναι καπου που δεν εχεις προσβαση σε χωμα,πιθανοτατα σε καποια αποθηκη,ετσι;
    (Ενταξει δεν εννοω να τα κανεις εσυ αλλα ο ηλεκτρολογος σου.)

    P.S Mην αρχισει κανενας "σιγα μην χρειαζεται τρεις ραβδους,τοσα χρονια με μια που βαζαμε τι εγινε" κλπ, η μια ραβδος ειναι εντελως ανεπαρκεστατη και οι τρεις ειναι ελαχιστα καλυτερες απλως οποιαδηποτε αλλη (σωστοτερη) λυση τυπου ταινιας κλπ εχει πολλαπλασιο κοστος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι απαντηση να σου δωσουμε Τακη; Η γειωση που πρεπει να κανεις για να εχεις την ελαχιστη προστασια(τονιζω το ελαχιστη) προυποθετει γυρω στα 2 τετραγωνικα χωμα οπου θα καρφωσεις 3 χαλκινα ηλεκτροδια σχηματιζοντας ισοπλευρο τριγωνο 1.6 μετρων και πανω.Μετα ολο αυτο θα το ενωσεις με χαλκινο αγωγο διατομης 25mm^2 και μετα θα τραβηξεις παλι τον ιδιο χαλκο μεχρι τον μετρητη σου που θα το συνδεσεις με το ουδετερο.
    Αν δεν κανω λαθος δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο ολα αυτα γιατι το ρολοι σου ειναι καπου που δεν εχεις προσβαση σε χωμα,πιθανοτατα σε καποια αποθηκη,ετσι;
    (Ενταξει δεν εννοω να τα κανεις εσυ αλλα ο ηλεκτρολογος σου.)

    P.S Mην αρχισει κανενας "σιγα μην χρειαζεται τρεις ραβδους,τοσα χρονια με μια που βαζαμε τι εγινε" κλπ, η μια ραβδος ειναι εντελως ανεπαρκεστατη και οι τρεις ειναι ελαχιστα καλυτερες απλως οποιαδηποτε αλλη (σωστοτερη) λυση τυπου ταινιας κλπ εχει πολλαπλασιο κοστος.
    φιλε Γιωργο η λυση που προτεινεις ειναι παρα πολυ καλη αλλα σε περιοχες οπου εφαρμωζεται η ουδετερωση (ΤΝ) .στην περιοχη του φιλου μας (αθηνα) εφαρμωζετε η αμεση γειωση(ΤΤ) οπου 3 ηλεκτροδια σε μορφη τριγωνου στην πιο αισιοδοξη εκδοχη της μπορει να δωσει αντισταση μονωσης10-15Ωμ ,απαραδεκτη για αμεση γειωση.η περιπτωση του φιλου μας ειναι "το παραδειγμα προς αποφυγην" καθε σωστα σκεπτομενου συναδελφου. παλια πολυκατοικια χωρος για πλακες-Ε χαλκου κλπ προφανως δε θα υπαρχει και για να μην πολυλογουμε για να φτιαχτει μια επαρκης γειωση 1-2Ωμ πρεπει να γινει μια ΣΟΒΑΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ-ΕΠΕΝΔΥΣΗ απο ολους τους ενοικους της πολυκατοικιας. ειναι δε ενα σοβαρο εξοδο και καθολου ευκαταφρονητο. αν το φτιαξει ο φιλος μας θα το καρπωθουνε ολοι οι ενοικοι τσαμπα.
    εγω θα προτεινα να το συζητησει με ολους τους ενοικους και απο κοινου να αποφασισουν να φτιαξουν μια γειωση σωστη και ασφαλης.

    σαφως και η καλυτερη γειωση ειναι η θεμελιακη αλλα θεμελιακη γειωση σε ιδη ανεγερμενη οικοδομη φιλε Τακη ειναι αδυνατον να κατασκευαστει.(εκτος ισως αν εχεις καποιον τροπο να γυρισεις την πολυκατοικια σου τουμπα,να φτιαξεις την θεμελιακη, και να την επαναφερεις στη θεση της).
    επισης απο ενα πισι δεν μπορει να δωθει μια απαντηση του στυλ"καλυτερη γειωση ειναι η ταδε" επειδη πολυ απλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως καποιοι νομιζουν.
    καλα ξεμπερδεματα
    φιλικα Χρηστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Γράφει επίσης
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γειωση που πρεπει να κανεις για να εχεις την ελάχιστη προστασια(τονιζω το ελαχιστη)
    Και είναι μια λύση (με την παραπάνω σημείωση και το bold), αν δεν θέλει να σηκώσει την πολυκατοικία ή να πληρώσει αρκετά χρήματα.

    Νομίζω δεν είμαι ηλεκτρολόγος

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφει επίσης


    Και είναι μια λύση (με την παραπάνω σημείωση και το bold), αν δεν θέλει να σηκώσει την πολυκατοικία ή να πληρώσει αρκετά χρήματα.

    Νομίζω δεν είμαι ηλεκτρολόγος
    επαρκη προστασια προσφερει σε δικτυο ΤΝ και δε διαφωνω με τον φιλο Γιωργο. σε δικτυο ΤΤ ομως ,οπως της αθηνας ,δεν προσφερει καμοια πρακτικη προστασια.
    οποιος νομιζει οτι μπορει να φτιαχνει καλες γειωσεις του 1Ωμ τσαμπα,ενδιαφερομαι πολυ να τον γνωρισω και να γινουμε συνεργατες.
    φιλε σπυρο η περιπτωση του φιλου μας Τακη ειναι "κλασικη¨ του τι επικρατει στην πλειοψηφια των οικοδομων της αθηνας.η λυση του προβληματος αυτου ειναι ακριβη.
    το "ελαχιστη προστασια" εμενα μου θυμιζει " ολιγον εγκυος".
    η παρουσα κατασταση (αν ειναι αυτη που φανταζομαι) δλδ με γειωση στο δικτυο υδρευσης εχει πολλες πιθανοτητες να προσφερει μικροτερη αντισταση γειωσης απο ενα -τρια -η τριαντατρια ηλεκτροδια γειωσης πεταμενα σε 4 τετραγωνικα ακαλυπτου που ισως τελικα ειναι "μπαζωμα στεγανολεκανης".

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε σπυρο η περιπτωση του φιλου μας Τακη ειναι "κλασικη¨ του τι επικρατει στην πλειοψηφια των οικοδομων της αθηνας.η λυση του προβληματος αυτου ειναι ακριβη.
    Δεν διαφωνώ για αυτό είπα "δεν είμαι ηλεκτρολόγος"

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    το "ελαχιστη προστασια" εμενα μου θυμιζει " ολιγον εγκυος".
    Αναλαμβάνεις της ευθύνες σου, αν θέλεις sex χωρίς προφύλαξη!!


    Αστειεύομαι φυσικά, πάντως σε εμένα που δεν μου παρέχεται γείωση από την δεη είμαι οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    σε κανεναν δεν παρεχετε γειωση απο τη δεη.
    οσον αφορα το θεμα των ευθυνων ισως εχεις δικιο αλλα φαντασου να ζητας ευθυνες απο τον περιπτερα επειδη εσυ δε φορεσες το προφυλακτικο........

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σημαντική Οικολογική Έρευνα Για Τους 'Έλληνες
    By nikostzagarakis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 15:51
  2. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-12, 13:35
  3. Πόσο κοστίζουν....
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-12, 00:22
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 14:56
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-08, 19:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας