Σελίδα 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 122

Θέμα: Γείωση, πόσο σημαντική ;

  1. #71
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητε ξαναδιαβασε τι γραφω....και σε ποιον απαντω,....

    Εντάξει λοιπόν. Θα τα σχολιάσω όλα σ' αυτό το ποστ.

    κοιταξε το προφιλ μου...

    Όχι. Δεν μου λέει τίποτα. Είναι εξίσου εύκολο να γράψεις εκεί οποιαδήποτε φράση, π.χ. "πυρηνικός επιστήμονας", "καρδιοχειρούργος", κ.λ.π.


    σου γνωστοποιώ οτι ειμαι επαγγελματίας 25 χρονια εχω πέντε πτυχία πλήρη γνωση του αντικειμενου αυτου και πολλων αλλων, ξερω απολυτα τι γραφω

    Λυπάμαι. Πραγματικά λυπάμαι. Όταν ως απόδειξη γνώσεων χρησιμοποιούνται φράσεις όπως "ειμαι επαγγελματίας 25 χρονια", "εχω πέντε πτυχία", "ξερω απολυτα τι γραφω", προϊδεάζομαι αρνητικά και η επιβεβαίωση έρχεται με φράσεις του στυλ "η γειωση αφορα περισσοτερο βιομηχανικες εγκαταστασεις, και οχι οικιακους καταναλωτες. αλλωστε οι περισσοτερες συσκευες σου δεν εχουν φις σουκο αλλα απλο φις"... Από αυτά φαίνεται όχι μόνο πως είσαι άσχετος από τεχνικά θέματα, αλλά και ότι δεν έχεις δει μάλλον ποτέ οικιακές συσκευές όπως π.χ. ηλεκτρικό σίδερο, τοστιέρα, θερμάστρα, ψυγείο, επιτραπέζιο ηλεκτρονικό υπολογιστή, κ.ά. Κρίμα, πραγματικά κρίμα...

    εχω εναν φανταστικο αριθμο οργανων και συσκευων, ασχολουμαι με υψηλη τεχνολογια σε επαγγελματικο επιπεδο

    Δεν νιώθεις καθόλου άσχημα που υποχρεώνεσαι να επαινείς τον εαυτό σου;

    και ο λογος που απαντησα ειναι οτι εαν ενας πτυχιουχος μηχανικος πολυτεχνειου γραφει οτι ο ρελες διαφυγης εχει και χρησιμοποιη την γειωση τοτε εχουμε πολυ σοβαρο τεχνικο προβλημα.

    Ασφαλώς και την χρησιμοποιεί, μολονότι δεν συνδέεται πάνω του. Προφανώς δεν ξέρεις (; ) ότι αν δεν υπάρχει αγωγός γείωσης το ρελέ διαρροής ΔΕΝ θα πέσει παρά μόνον αφού κάποιος πάθει ηλεκτροπληξία... Πραγματικά περίεργο να μην το ξέρεις αυτό όντας 25 χρόνια στο κουρμπέτι, ή πηγαίνοντας σε 5 διαφορετικές σχολές... Κρίμα, πολύ κρίμα...


    απο εκει ξεκινησε και η τεχνικη διαφορα μας. οτι λεω ισχιει διεθνως

    όπως αυτό π.χ.: "σημερα ομως εφαρμοζονται καινουργιες λυσεις, και ειναι υποχρεωτικες ,η τοποθετηση ρελε διαφυγης, που αντικαθιστα την γειωση,ειτε υπαρχει ειτε οχι."; Εσύ το έγραψες.


    και αυτοι ειναι οι νομοι της φυσικης και του ηλεκτρισμου. λυπαμε αν δεν τους δεχεσαι αλλα τι να γινει αυτοι ειναι και θα παραμεινουν.

    Φυσικά και τους δέχομαι. Και φυσικά δεν θα αλλάξουν επειδή το θέλουν κάποιοι!


    παντως μη γραφουμε και οτι θελουμε μονο και μονο για να εχουμε συζητηση, πρεπει να ισχυουν και αυτα.

    Συμφωνώ.

    σεβαστες ολες οι αποψεις. μην με χτυπατε.... καλοπροαιρετα και βασει τεχνικης απαντω παντα.
    φιλικα Ι.Μ.

    Όχι. Οι λάθος απόψεις δεν (πρέπει να) είναι σεβαστές. Νομίζω;

    ΥΓ
    μην μου χρεωνεις πραγματα που δεν ειπα,ριξε μια ποιο προσεκτικη ματια να δεις τι εννοω.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Όπως βλέπεις στο συγκεκριμένο ποστ υπάρχουν παραθέσεις μόνο από δικά σου κείμενα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    επιστροφη εννοη οτι σε μια απλη μπριζα (ασφαλεια 10 Α)ΚΑΙ ΜΕ 2χ1,5mm,απλως περνα ενα ακομη καλωδιο το κιτρινο που λειπει,

    Είσαι 25 χρόνια επαγγελματίας αλλά ακόμα δεν ξέρεις ότι στην πιάτσα λέγοντας "επιστροφή" εννοούν το καλώδιο της φάσης που φεύγει από ένα διακόπτη για να πάει σε ένα φωτιστικό, ή τα καλώδια που πηγαίνουν από τον έναν διακόπτη αλέ ρετούρ στον άλλον! Ποτέ δεν εννοούν τη γείωση! Συμπέρασμα: Όχι επαγγελματίας δεν είσαι, ούτε βοηθός ηλεκτρολόγου δεν ήσουνα ποτέ! Ούτε για μια μέρα!

    εκτος εαν στην συγκεγκριμενη μπριζα τωρα θα την χρεισιμοποιησης για να βαλεις θερμοσυσωρευτη οποτε πρεπει να αλλαξει και τα τρια συρματα και να βαλει 3Χ2,5mm.αυτο θα το πεις εσυ και οχι αυτος, για το τι θα βαλεις στην καθε μια μπριζα.

    Υπάρχουν θερμοσυσσωρευτές που συνδέονται σε πρίζες σούκο;

    τα καλωδια που ηδη υπαρχουν δεν χαλανε οσα χρονια και να περασουν,

    Ξεραίνεται το πλαστικό...

    εκτος εαν προσθεσης και αλλες μπριζες και διακοπτες διπλα για περισσοτερες λειτουργιες.

    οπότε και θα πέσει η ασφάλεια, οπότε τα καλώδια δεν θα πάθουν τίποτα...

    η γειωση ειναι πολυ ευκολο να τοποθετηθει...σε ενα ακαλυπτο σημειο του οικοπεςδου, καρφωνει ενα ηλεκτροδιο χαλκου μηκους 1,5 μετρα κατ'ελαχιστο,και απο εκει με ενα συρμα κιτρινο 1Χ10 το μεταφερει καρφωτο μεχρι τον πινακα,οπου και κανει ολες τις συνδεσεις για να γειωθουν θερμοσιφωνες κουζινες, πλυντηρια, και οσες συσκευες θελουν γειωση.

    Αυτό το κάνουν πολλοί, δεν είναι όμως σωστό.

    σημερα ομως εφαρμοζονται καινουργιες λυσεις, και ειναι υποχρεωτικες ,η τοποθετηση ρελε διαφυγης, που αντικαθιστα την γειωση,ειτε υπαρχει ειτε οχι.

    Το ρελέ διαρροής και η γείωση ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ.

    τα καλωδια θα τα αλλαξης μονο στα σημεια που θα θες να βαλεις "ενισχημενη"μπριζα ,π.χ για κλιματιστικο.

    Αν είναι 9000BTU θέλει ενισχυμένη πρίζα;

    οι γειωσεις εχουν αχρηστευθει στα περισσοτερα ακινητα λογω του οτι η ευδαπ ειχει αντικαταστησει τις σωληνες με πλαστικες.

    Λάθος. Το νερό είναι αγώγιμο. Και επίσης οι μεταλλικές σωλήνες φτάνουν ως το έδαφος έξω στο πεζοδρομιο.


    η γειωση δεν προστατευει απο διαρροη παρα μονο ο ρελες διαφυγης.

    Ξανά λάθος.

    καμμια απο τις συγχρονες συσκευες δεν χρησιμοποιη γειωση, παρα μονο οσες ειναι μεταλικες και χρησημοποιουν νερο.

    Όπως ο ηλεκτροικός υπολογιστής ας πούμε;

    μονο ο ρελες κανει 75 ευρω.
    75 ευρώ. Πλάκα μας κάνεις;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΠΟΛΥΤΩς ΣΩΣΤΟΣ.με μια αντίσταση 2 KW, μεταξύ φάσης και γείωσης κάνεις τον καλύτερο έλεγχο για την λειτουργία της γειώσεως.

    Είναι ένας καλός έλεγχος, με την προϋπόθεση ότι η γείωση είναι καλή. Διότι αν δεν είναι, κατά τον έλεγχο θα έχουν τάση τα μεταλλικά σώματα των συσκευών της εγκατάστασης και όποιος τα αγγίξει δεν προστατεύεται από τίποτα...
    Γι αυτό υπάρχουν τα γειωσόμετρα...

    ΜΟΝΟ Ο ΡΕΛΕς ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΊΑ

    Άντε πάλι...

    ΚΑΙ ΕΦ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
    Να και κάτι σωστό!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ρελε διαφυγής αγαπητέ δεν έχει καμιά σχέση με την γείωση.μην γράφουμε ότι θέλουμε.
    δεν ενώνεται ηλεκτρικα με την γείωση , και το ιδιο αδιαφορεί παντελώς εάν έχεις γείωση η οχι.

    Νομίζω το εξήγησα...

    σε λιγο θα πρέπει να στρώσουμε στο πάτωμα χαλκο για να εχουμε αμμεση διαφυγη;

    Αυτό μόνο εσύ το σκέφτηκες.

    Εχει το test και ο κατασκευαστής λέει να το πατάς για έλεγχο 2 φορές τον χρόνο.
    μην γράφουμε οτι θέλουμε για σοβαρά θέματα παρακαλώ.
    φιλικάΙ.Μ.
    Ασφαλώς και έχει το τεστ με το οποίο διαπιστώνεις απλώς και μόνο αν το ρελέ διαρροής έχει κάποιο πρόβλημα. Επειδή εσύ μάλλον νομίζεις ότι το τεστ δοκιμάζει την εγκατάσταση, να σου πω ότι είσαι βαθιά νυχτωμένος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    να θυμασε ομως οτι η γειωση δεν σε γλυτωνει απο ηλεκτροπληξια,

    Άντε πάλι.

    ειναι αλλος ο σκοπος της.

    Αλήθεια ποιος είναι; Να σε προστατεύει από ηλεκτροπληξία...

    επησης ο ρελες δεν σε προστατευει αν πιασης φαση/ουδετερο ,ουτε και οι ασφαλειες.

    Τα είπαμε αυτά...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο όρος γείωση αποτελεί παλιά θεωρητικά στάνταρ τα οποία δεν ισχύουν πλέον, αρκεί να σου πω ότι ένα φθαρμένο (γυμνο) καλώδιο πλυντηρίου αν ακουμπήσει στο μεταλο του πλυντηρίου , και εμφανιζόμενη η τάση στην πόρτα αυτού, τοτε θα δουλέψει η γείωση και θα πέσει η ασφάλεια,

    Σωστά!

    αν όμως έχουν τρέξει νερά στο πάτωμα με ταυτόχρονη επαφής του καλωδίου με το νερό, τοτε αν πατησης το νερό θα γίνεις ψητός αλλα η γειωση δεν θα κανει τιποτα ο ρελες όμως αν υπάρχει θα πέσει.

    Όχι. Για να πάθεις ηλεκτροπληξία πρέπει το ρεύμα στη διαδρομή του να συναντήσει πρώτα εσένα και μετά το έδαφος. Αν συναντήσει πρώτα το έδαφος και μετά εσένα τότε δεν παθαίνεις ηλεκτροπληξία. Αλλά εμένα μου αρέσει να το αλλάξω λίγο. Για πες μας τι θα γίνει στην πρώτη περίπτωση, όπου το καλώδιο ακουμπάει στο σώμα της συσκευής - ψυγείου ας πούμε - και δεν υπάρχει γείωση αλλά υπάρχει ρελέ διαρροής. Ξέρεις να μας πεις;


    σε μια αντισταση θερμοσιφωνου αν απο την πολυ χρηση εχει τρυπησει το περιβλημα της και ερχεται σε επαφη με το νερο που κανεις μπανιο εσυ θα χορευεις αλλα η γειωση δεν θα κανει τιποτα, ενω ο ρελες θα πεσει.

    Αυτό είναι αλήθεια εν μέρει.

    η γειωση παιζει ρολο σε βραχυκυκλωματα συσκευων , και οχι για την προστασια του ανθρωπου στις περισσοτερες περιπτωσεις.

    Ωχ, το μάτι μου! Δηλαδή μια συσκευή με γείωση είναι προστατευμένη από βραχυκυκλώματα! Τι άλλο θα δούμε!

    για την σωστη προστασια ειναι αλλα τα συστηματα και οχι η γειωση.

    ΚΑΙ η γείωση.

    σε πλυμηρισμενα υπογεια και με τα καλωδια και μπριζες μεσα στο νερο υπαρχει ρευμα το οποιο διακοπτεται απο την υπαρξη ρελε και μονο.

    Δεν είπε κανείς το αντίθετο.

    η υπαρξη γειωσεως προστατευει πληρως μονο αν το εναεριο δίκτυο της δεη δεχτεί κεραυνό τοτε θα λιώσουν τα καλωδια και θα οδηγηθει προς την γειωση χωρις βεβαιως να γλυτωσουν οι συσκευες που θα γινουν καρβουνο. σημερα ομως εχουν αλλους τροπους στους υποσταθμους και δεν περνα αμεσα στον καταναλωτη, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα γλυτωσει την ζημια.

    Εδώ σε έχασα, αλλά δεν πειράζει...

    η γειωση αφορα περισσοτερο βιομηχανικες εγκαταστασεις, και οχι οικιακους καταναλωτες. αλλωστε οι περισσοτερες συσκευες σου δεν εχουν φις σουκο αλλα απλο φις.

    Ναι ε; Ποιες μεταλλικές οικιακές συσκευές είναι αυτές; Για πες μου μία;

    με δυο λεξεις ......ειναι παρωχημενο συστημα προστασιας και για λιγες περιπτωσεις.
    η καλυτερη γειωση ειναι η γνωση για την σωστη χρηση του ρευματος.
    φιλικα Ι.Μ.
    Αδιόρθωτος!

    Νομίζω ότι δεν άφησα κάτι ασχολίαστο... Αν μετά τις παραθέσεις των γραφομένων σου νομίζεις ότι σου χρέωσα κάτι που δεν εννοούσες, πές το.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 20-12-11 στις 13:59

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    john micros (20-12-11)

  3. #72
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο διάλογος με την κάθε απορία και γνώμη είναι σεβαστός , ανεξάρτητα επιπέδου και γνώσεων των συνομιλητών. Κανένας όμως δεν μπορεί να παραβλέπει ή να κατακρίνει την τεχνολογία που προχωρεί.

    Τόσο το θέμα των γειώσεων όσο και των παρελκομένων για την προστασία μιας ηλεκτρολογικής εγκαταστάσεως σε μία απλή οικία ή σε ένα επαγγελματικό χώρο
    πρέπει να ακολουθούμε τις βασικές και στοιχειώδεις προδιαγραφές . Σήμερα το HD 384 του ΕΛΟΤ είναι η τελευταία προδιαγραφή , δεν είναι άψογη ούτε τέλεια έχει αρκετές παραγράφους με ερωτηματικά. Αλλά το κράτος μας αυτό μας δίδει σαν κανονισμό.

    Οι κλασσικές διατάξεις από το μετρητή της ΔΕΗ μέχρι τον κεντρικό πίνακα και τις εσωτερικές παροχές είναι "συνεργασία" ηλεκτρολόγου και ιδιοκτήτη.
    Θα καθήσουν "μαζί" και θα αποφασίσουν που θα χρειασθούν παροχές των "μεγάλων" συσκευών Θερμοσίφωνας,κουζίνα, κλιματιστικά, και μετά στις επί μέρους παροχές ρευματοδότες (πρίζες) schucko κατά προτίμηση .Το αυτό ισχύει και για τα φωτιστικά άλλο μια μονή "λάμπα" και άλλο ένα πολύφωτο με 10 "κεριά" των 60 έως 100 W που έχει κατανάλωση 600 έως 1000 W. Αλλά και ούτε μία ασφάλεια για όλες τις παροχές φωτισμού ή ρευματοληπτών.
    Oι λεπτομέρειες είναι πάντοτε ουσιώδεις και εδώ φαίνεται ο σωστός επαγγελματίας πόσο χρόνο θα αφιερώσει στην καταγραφή των προτάσεών του και των απαιτήσεων του ιδιοκτήτη.
    Αλλά δυστηχώς έχουμε συνηθίσει στο πρόχειρο κανένας μα κανένας δεν δουλεύει βάση σχεδίου ακόμη και όταν τελειώσει η εγκατάσταση κανένας δεν παραδίδει σχέδια αυτά είναι περιτά ακόμη και αυτό για την ΔΕΗ είναι ένα μικρό μιας σελίδας με τις απλές παροχές.

    Ας μην κατακρίνουμε όμως όλους υπάρχουν σοβαροί επαγγελματίες που ακολουθούν τις προδιαγραφές .

    Τα θέματα που αφορούν μια εγκατάσταση είναι πάρα πολλά και η βιβλιογραφία μεγάλη γι αυτό τα διάφορα άρθρα σε περιοδικά έντυπα και στο ίντερνετ παίζουν συμβουλευτικό ρόλο όταν οι γράφοντες τεκμηριώνουν την αναφορά τους .

    Η προτροπή μου να διαβάσετε το άρθρο για τις γειώσεις ήταν καθαρά μία πρόσθετη ενημερωσή σας πχ. ράβδοι πιο κοντά από 1,1 φορά το μήκος του ηλεκτροδίου δεν "δουλεύει" δεν χαμηλώνει την αντίσταση . Εάν το έδαφος δεν έχει χαμηλή αντίσταση υπάρχουν βελτιωτικά κλπ στο www.5-9report.gr
    τεύχος 116.

    Οι περισσότερες αστοχίες στις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις προέρχονται από την ελλειπή ενημέρωση δεν θέλω να πω ασχετοσύνη.

    Διότι όταν τοποθετούν παράλληλα στον αυτόματο διαρροής διακόπτη By-Pass σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και "πέφτει" ο αυτόματος και αντί να το λύσουν τον βραχυκυκλώνουν -άριστα- ή εύκολη λύση.

    Για να αναφέρουμε όλες τις περιπτώσεις χρειάζονται Τόμοι... Γι αυτό η παρούσα συνομιλία προάγει τις γνώσεις μέσα από τον διάλογο ή τον αντίλογο.

    Και αυτοί που έχουν γνώσεις και κυρίως πείρα καλό είναι να την προσφέρουν χωρίς υπερβολικά σχόλια.
    οι νομοι ακολουθουνται αγαπητε, και εφαρμοζονται, υπαρχει ομως ενα σοβαρο προβλημα τι θες να περασης στον κοσμο.
    για να γινω πιο σαφης.
    δεν θελω γραμμη για ηλεκτρικο μοτερ τεντας
    δεν θελω γραμμη για συναγερμο
    δεν θελω ηλεκτρονικη κλειδαρια
    δεν δεν δεν δεν δεν γιατι τελικα δεν εχω τα απαιτουμενα χρηματα και ειναι δικαιωμα του πολιτη να εχει οσα θελει και μπορει. η βιβλιογραφια δεν εχει καμμια σχεση με την εφαρμογη. το καθε σχεδιο αρχιζει απο τα εντελως απαραίτητα και αν ζητηθουν επεκτείνεται .δεν ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ.
    η τεχνολογια σιγουρα προχωρει,αλλα δεν μπορω να εχω την απαιτηση να εχει και ο γειτονας 9 δορυφορικες 5 υπολογιστες και γενικα οτι εχω εγω επειδη εγω τα εχω, τα εβαλα μου αρεσουν......μην παθιαζομαστε ο καθενας με το επαγγελμα του και θελουμε να τα εφαρμοσουμε σε ολον τον κοσμο.
    εχω γειωσομετρο NORMA...τωρα αν θες να το παρω στην πλατη και να αρχισω να κανω εκτυπωση τι αντισταση παρουσιαζει η γειωση του γειτονα και να το καταθεσουμε και στο εντυπο της ΔΕΗ ΤΟΤΕ ΦΟΒΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΜΕΙς ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΚΟΣΜΟς.
    αλλο συζητηση και αλλο εφαργη.πισω απο τους περισσοτερους νομους κρυβονται οικονομικα συμφεροντα. η δεη ξερει ποια ειναι λογικα και ποια οχι.
    σε ενα κοινο σπιτι δεν ενδιαφερονται για τιποτα απο αυτα που συζηταμε και δεν προκειται να ενδιαφερθουν και αδιαφορουν αν δεν υπαρχει μπριζα στον τοιχο και κανουν τα καλωδια στριφτα με ζελοτειπ για να παρουν ρευμα .
    ο αυτοματος μπορει να σου πεφτει ακομα και απο την υγρασια που βγαινει απο την κατσαρολα που μαγειρεύεις, επειδή βγαζει πολλους υδρατμους που πανε στον απορροφυτηρα επειδη η νοικοκυρα κανει οικονομια στην θερμανση και δεν αναβει το κλιματιστικο.υπαρχουν περιπτωσεις που δεν αναβουν τον ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑ γιατι καιει λεει ρευμα!!!!!ο ηλεκτρολογος θα δινει οικιακες συμβουλες;;;στο τελος θα τρελαθουμε απο τους νομους.
    σε εργοταξια δεν μπορουν να δουλεψουν επειδη τα καλωδια απο τις μπαλαντεζες ακουμπουν σε χωμα και πεφτει ο ρελες.προτεινω να σταματήσουν να δουλευουν για να εχουμε ασφάλεια ρελε.ακριβως το ιδιο εγινε και με εργασιες στο μετρο.λιγη λογικη σε παρακαλω.
    φιλικα. Ι.Μ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #73
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όπως βλέπεις στο συγκεκριμένο ποστ υπάρχουν παραθέσεις μόνο από δικά σου κείμενα.




    75 ευρώ. Πλάκα μας κάνεις;



    Να και κάτι σωστό!


    Ασφαλώς και έχει το τεστ με το οποίο διαπιστώνεις απλώς και μόνο αν το ρελέ διαρροής έχει κάποιο πρόβλημα. Επειδή εσύ μάλλον νομίζεις ότι το τεστ δοκιμάζει την εγκατάσταση, να σου πω ότι είσαι βαθιά νυχτωμένος.



    Τα είπαμε αυτά...




    Αδιόρθωτος!

    Νομίζω ότι δεν άφησα κάτι ασχολίαστο... Αν μετά τις παραθέσεις των γραφομένων σου νομίζεις ότι σου χρέωσα κάτι που δεν εννοούσες, πές το.
    Αγαπητε ειμαι πολυ υπερηφανος για ολα που ειπα για τον ευαυτο μου για το επιπεδο που εχω φτασει, αλλα και για τα μεσα που διαθετω,δικαιωμα σου να διεστραβλωνεις οτι θες και να λες οτι θες,αν κοιταξεις ολοι οι σχολιασμοι σου σχολιαζουν και χαρακτηριζουν τους υπολοιπους....περνεις μια λεξη και γραφεις οτι θες μετα....καλως....αν εχεις οποιοδηποτε τεχνικο προβλημα ελα να το λυσουμε προσωπικα στον παγκο με οσες μετρησεις θες και με οτι οργανο θες.δεν εχει νοημα να διαφωνουμε για πλακα....τα περισσοτερα απο αυτα τα λες εσυ επειδη ετσι θες να καταλαβεις δικαιωμα σου .κανε οτι θες στο σπιτι σου στο μαγαζι σου η οπου αλλου οριζεις τον χωρο, αλλα μην προσπαθεις να νομοθετησης γιατι θα υπαρξει προβλημα συνταγματικο.
    καλως οτι πεις απο τωρα και στο εξης....
    φιλικα Ι.Μ.

    ειδες πουθενα να γραφω για κλιματιστικο 9000 btu οτι θελει ενισχυμενη μπριζα για καταναλωση 800βατ σε 1,5mm;;;;;εγω εχω 4 των 24000 btu με 3Χ4mm το καθενα ακομη και μια γιναικα που ζητουσε μια γνωμη (ηλεκτρολογος) και εκει ειρωνευόσουν...ενταξει αγαπητε ....οτι πεις.

    φιλικα ...για πολυ καιρο ακομα....Ι.Μ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 20-12-11 στις 14:37

  5. #74
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Είσαι 25 χρόνια επαγγελματίας αλλά ακόμα δεν ξέρεις ότι στην πιάτσα λέγοντας "επιστροφή" εννοούν το καλώδιο της φάσης που φεύγει από ένα διακόπτη για να πάει σε ένα φωτιστικό, ή τα καλώδια που πηγαίνουν από τον έναν διακόπτη αλέ ρετούρ στον άλλον! Ποτέ δεν εννοούν τη γείωση! Συμπέρασμα: Όχι επαγγελματίας δεν είσαι, ούτε βοηθός ηλεκτρολόγου δεν ήσουνα ποτέ! Ούτε για μια μέρα!

    εκτος εαν στην συγκεγκριμενη μπριζα τωρα θα την χρεισιμοποιησης για να βαλεις θερμοσυσωρευτη οποτε πρεπει να αλλαξει και τα τρια συρματα και να βαλει 3Χ2,5mm.αυτο θα το πεις εσυ και οχι αυτος, για το τι θα βαλεις στην καθε μια μπριζα.
    ΤΟΝ ανθρωπο τον εφωναξαν να βαλει γειωσεις που ελειπαν, η επιστροφη ηδη υπηρχε αλλιως δεν θα δουλευε η μπριζα...τι μας λες τωρα.....
    φιλικα (μην πινεις μπυρες συνεχεια...κανουν κακο στα νεφρα) Ι.Μ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #75
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Μη τα παίρνεις προσωπικά αυτά που προανάφερα είναι γενική συμπτωματολογία από πραγματικά γεγονότα .Το τι διαθέτει κάθε κατασκευαστής ναι είναι
    αυτό που καθορίζει την όλη εγκατάσταση αλλά δεν την προδιαγράφει οι κανόνες ασφαλείας προέχουν και πρέπει να εφαρμόζονται γιατί αν προκύψει κάποιο ατύχημα τότε θα κυνηγούν τον ηλεκτρολόγο.

    Η ουσία και ο ρόλος του είναι να συμβουλεύει τον πελάτη αντί για φρου-φρου διακόπτες να βάλει ένα αποχετευτικό υπερτάσεων γιατί οι υπερτάσεις μέσα στο
    δίκτυο της ΔΕΗ είναι απρόβλεπτες αλλά και καταστροφικές κι αυτό στην ουσία εάν δεν έχει "καλή" γείωση ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ παίζει μόνο διακοσμητικό ρόλο .

    Τουλάχιστον 20 περιπτώσεις σε σπίτια στην Αθήνα έχασαν πολλαπλές συσκευές από υπερτάσεις μέσω δικτύου της ΔΕΗ άλλα σε μία μόνο φάση άλλα σε δύο και άλλα και στις τρείς , μα κεραυνικά φορτία στο λεκανοπέδιο υπερβολή όχι είναι πραγματικότης μία περίπτωση στην Βούλα σε αλλαγή του εργοταξιακού τριφασικού σε κανονικό έκαναν λάθος οι τεχνικοί του συνεργείου της ΔΕΗ και έδωσαν φάση στον ουδέτερο με αποτέλεσμα 4 διαμερίσματα να έχουν καμένα δίπορτα ψυγεία και ηλεκτρονικές συσκευές. Ενώ ένα που είχε αντικεραυνικά υπερτάσεων τα τίναξε στον αέρα αλλά σώθηκαν οι συσκευές.

    Αυτά για την ιστορία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #76
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    η γειωση ειναι πολυ ευκολο να τοποθετηθει...σε ενα ακαλυπτο σημειο του οικοπεςδου, καρφωνει ενα ηλεκτροδιο χαλκου μηκους 1,5 μετρα κατ'ελαχιστο,και απο εκει με ενα συρμα κιτρινο 1Χ10 το μεταφερει καρφωτο μεχρι τον πινακα,οπου και κανει ολες τις συνδεσεις για να γειωθουν θερμοσιφωνες κουζινες, πλυντηρια, και οσες συσκευες θελουν γειωση.

    Αυτό το κάνουν πολλοί, δεν είναι όμως σωστό.

    σημερα ομως εφαρμοζονται καινουργιες λυσεις, και ειναι υποχρεωτικες ,η τοποθετηση ρελε διαφυγης, που αντικαθιστα την γειωση,ειτε υπαρχει ειτε οχι.

    Το ρελέ διαρροής και η γείωση ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ.

    ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ Ο ΑΣΣΧΕΤΟΣ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΘΕΜΕΛΙΑΚΗ ΓΕΙΩΣΗ.....ΤΙ ΛΕς ΕΣΥ;;;;;
    φιλικα Ι.Μ.


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #77
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Μια και συζητάμε για γειώσεις η Θεμελιακή Γείωση δεν είναι πάντα και η άριστη . Μπορεί να συνδέει όλο τον οπλισμό του κτηρίου αλλά το έδαφος που
    είναι τα θεμέλια αποφασίζει για την τιμή της αντιστάσεως. Γι αυτό ανεξαρτήτως της βασικής στά άκρα του θεμελιακού σκάματος τοποθετούνται κατά προτήμηση
    και ράβδοι γειώσεως που γεφυρώνονται ξεχωριστά με συνδετήρες ελέγχου με τον οπλισμό της θεμελιακής .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη τα παίρνεις προσωπικά αυτά που προανάφερα είναι γενική συμπτωματολογία από πραγματικά γεγονότα .Το τι διαθέτει κάθε κατασκευαστής ναι είναι
    αυτό που καθορίζει την όλη εγκατάσταση αλλά δεν την προδιαγράφει οι κανόνες ασφαλείας προέχουν και πρέπει να εφαρμόζονται γιατί αν προκύψει κάποιο ατύχημα τότε θα κυνηγούν τον ηλεκτρολόγο.

    Η ουσία και ο ρόλος του είναι να συμβουλεύει τον πελάτη αντί για φρου-φρου διακόπτες να βάλει ένα αποχετευτικό υπερτάσεων γιατί οι υπερτάσεις μέσα στο
    δίκτυο της ΔΕΗ είναι απρόβλεπτες αλλά και καταστροφικές κι αυτό στην ουσία εάν δεν έχει "καλή" γείωση ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ παίζει μόνο διακοσμητικό ρόλο .

    Τουλάχιστον 20 περιπτώσεις σε σπίτια στην Αθήνα έχασαν πολλαπλές συσκευές από υπερτάσεις μέσω δικτύου της ΔΕΗ άλλα σε μία μόνο φάση άλλα σε δύο και άλλα και στις τρείς , μα κεραυνικά φορτία στο λεκανοπέδιο υπερβολή όχι είναι πραγματικότης μία περίπτωση στην Βούλα σε αλλαγή του εργοταξιακού τριφασικού σε κανονικό έκαναν λάθος οι τεχνικοί του συνεργείου της ΔΕΗ και έδωσαν φάση στον ουδέτερο με αποτέλεσμα 4 διαμερίσματα να έχουν καμένα δίπορτα ψυγεία και ηλεκτρονικές συσκευές. Ενώ ένα που είχε αντικεραυνικά υπερτάσεων τα τίναξε στον αέρα αλλά σώθηκαν οι συσκευές.

    Αυτά για την ιστορία.
    Σε παλαια δυκτια ασφαλως και θα γινουν τετοια πραγματα....τωρα για το ανθρωπινο λαθος εεεε τι να κανουμε ανθρωποι ειμαστε ....βλαβες θα γινονται και ζημιες, παντως σε ποσοστα εχουν πεσει πολυ οι αστοχιες.
    κανενα ηλεκτρολογο δεν κυνηγουν γιατι μεσα στα σπιτια (εαν εξαιρεσουμε τα γεροντια) γινονται το ελα να δεις και ο καθε ενας κανει οτι εξυπναδα ηλεκτρολογικη μπορει να φανταστης.
    στις περισσοτερες περιοχες δεν υπαρχει ουδετερωση απο δεη, και αν οι μετασχηματηστες που οι περισσοτεροι δουλευουν οριακα παθουν καποια ζημια....τοτε ειναι φυσικο να εχουμε κλαμα.
    παντως στην δικη μου περιοχη δεν εχω τετοια προβληματα λογω ενισχυσης και βελτιωσης του δικτυου λογω μετρο, ενω πριν γινοταν χαμος.
    οι περισσοτεροι αγαπητε δεν εχουν ουτε την οικονομικη ανεση να παρουν λαμπες οικονομιας,ποσο μαλλον για συστηματα προστασιας.υπαρχουν ατομα που δεν εχουν πλυντηριο....τωρα τι να πω...το βλεπω διπλα μου.
    φιλικα Ι.Μ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #79
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητε ειμαι πολυ υπερηφανος για ολα που ειπα για τον ευαυτο μου για το επιπεδο που εχω φτασει, αλλα και για τα μεσα που διαθετω,
    Ε καλά, δεν είσαι ο μόνος. Έχουμε κι άλλους τέτοιους εδώ, άμα ψάξεις λίγο θα τους βρεις έτσι για να κάνετε παρέα. Ειδικά με αυτόν που κοροϊδεύει τους άλλους που δεν ξέρουν ότι οι θερμοστάτες των θερμοσιφώνων έχουν δευτερεύοντα διακόπτη που πέφτει μόλις ανιχνεύσει νερό!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    δικαιωμα σου να διεστραβλωνεις οτι θες και να λες οτι θες,αν κοιταξεις ολοι οι σχολιασμοι σου σχολιαζουν και χαρακτηριζουν τους υπολοιπους....περνεις μια λεξη και γραφεις οτι θες μετα...
    Κάτι πιο συγκεκριμένο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχεις οποιοδηποτε τεχνικο προβλημα ελα να το λυσουμε προσωπικα στον παγκο με οσες μετρησεις θες και με οτι οργανο θες.
    Ντρέπομαι γι αυτό που θα πω, αλλά δεν μπορώ να πω ψέμματα: Δεν έχω κανένα τεχνικό πρόβλημα που να μη μπορώ να λύσω!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα περισσοτερα απο αυτα τα λες εσυ επειδη ετσι θες να καταλαβεις δικαιωμα σου .κανε οτι θες στο σπιτι σου στο μαγαζι σου η οπου αλλου οριζεις τον χωρο, αλλα μην προσπαθεις να νομοθετησης γιατι θα υπαρξει προβλημα συνταγματικο.
    καλως οτι πεις απο τωρα και στο εξης....
    φιλικα Ι.Μ.
    Λάθος κατάλαβες, είπες κάτι που το πήρα στραβά; Ποιο είναι αυτό; νομοθέτης, όχι, δεν γίνομαι, τεχνικός είμαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #80
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο αυτοματος μπορει να σου πεφτει ακομα και απο την υγρασια που βγαινει απο την κατσαρολα που μαγειρεύεις, επειδή βγαζει πολλους υδρατμους που πανε στον απορροφυτηρα επειδη η νοικοκυρα κανει οικονομια στην θερμανση και δεν αναβει το κλιματιστικο.υπαρχουν περιπτωσεις που δεν αναβουν τον ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑ γιατι καιει λεει ρευμα!!!!!ο ηλεκτρολογος θα δινει οικιακες συμβουλες;;;στο τελος θα τρελαθουμε απο τους νομους.

    Και τι κάνεις εσύ σ' αυτή την περίπτωση; Εγώ μια φορά που μου έτυχε (πραγματική περίπτωση) έβαλα μια στεγανή πρίζα. Να υποθέσω ότι εσύ θα συνιστούσες να φύγει η γείωση ή το ρελέ διαρροής;

    σε εργοταξια δεν μπορουν να δουλεψουν επειδη τα καλωδια απο τις μπαλαντεζες ακουμπουν σε χωμα και πεφτει ο ρελες.

    Κακώς. Να τους πεις να χρησιμοποιούν καλώδια με μόνωση, αντί για γυμνά χαλκοσύρματα.

    προτεινω να σταματήσουν να δουλευουν για να εχουμε ασφάλεια ρελε.ακριβως το ιδιο εγινε και με εργασιες στο μετρο.λιγη λογικη σε παρακαλω.
    φιλικα. Ι.Μ.

    Δεν ξέρω τι έγινε στο μετρό, αλλά σε όσα εργοτάξια πήγα υπήρχε ρελέ διαρροής και τα μηχανήματα δούλευαν. Τώρα επειδή μάλλον κάποιοι νομίζουν ότι η βλάβη είναι η πτώση του ρελέ λόγω διαρροής, να πω ότι η βλάβη είναι η διαρροή...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειδες πουθενα να γραφω για κλιματιστικο 9000 btu οτι θελει ενισχυμενη μπριζα για καταναλωση 800βατ σε 1,5mm;
    ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα καλωδια θα τα αλλαξης μονο στα σημεια που θα θες να βαλεις "ενισχημενη"μπριζα ,π.χ για κλιματιστικο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΟΝ ανθρωπο τον εφωναξαν να βαλει γειωσεις που ελειπαν, η επιστροφη ηδη υπηρχε αλλιως δεν θα δουλευε η μπριζα...τι μας λες τωρα.....
    φιλικα (μην πινεις μπυρες συνεχεια...κανουν κακο στα νεφρα) Ι.Μ.
    Ακριβώς... Και έτσι λέγοντας να "αλλάξει τις επιστροφές" εννούσε στην πραγματικότητα να αλλάξει τις γειώσεις που δεν υπήρχαν... Αλήθεια ποια είναι η επιστροφή που "ηδη υπηρχε αλλιως δεν θα δουλευε η μπριζα..."; Μπύρες δεν πίνω, οπότε αν εσύ με βλέπεις πιωμένο κάτι δεν πάει καλά...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ Ο ΑΣΣΧΕΤΟΣ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΘΕΜΕΛΙΑΚΗ ΓΕΙΩΣΗ.....ΤΙ ΛΕς ΕΣΥ;;;;;
    φιλικα Ι.Μ.

    Ε, όχι βέβαια! Εγώ λέω αφού η γείωση είναι άχρηστη να μην τη βάζουμε ούτε στα καινούρια σπίτια. Αυτό λέω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σημαντική Οικολογική Έρευνα Για Τους 'Έλληνες
    By nikostzagarakis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 15:51
  2. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-12, 13:35
  3. Πόσο κοστίζουν....
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-12, 00:22
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 14:56
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-08, 19:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας