Σελίδα 1 από 13 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 122

Θέμα: Γείωση, πόσο σημαντική ;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Γείωση, πόσο σημαντική ;

    Ανακαινίζω ένα διαμέρισμα, κατασκευασμένο το 1978. Έχω 2 ερωτήσεις...

    1) Όπως είδα και έμαθα αργότερα, η γείωση δεν ήταν δεδομένη την εποχή εκείνη. Το διαμέρισμα λοιπόν δεν έχει γείωση στις πρίζες του (δεν ξέρω τι γίνεται σε πρίζες όπως κουζίνα). Μου είπαν ότι παλιά γείωναν λέει πάνω σε θερμοσίφωνες και άλλα περίεργα.

    Στις διάφορες προσφορές που παίρνω, άλλος μου κάνει αναφορά, άλλος όχι.

    Τελικά πόσο σημαντική είναι η γείωση και κατά πόσο πρέπει να την βάλω στις προτεραιότητες.


    2) Στην εργασία αλλαγής των παλαιών καλωδίων άλλος μου λέει θα τα αλλάξουμε όλα, άλλος μου λέει θα κρατήσουμε αυτά που πάνε και θα βάλουμε καινούργιες "επιστροφές".

    Τι σημαίνει αυτό το δεύτερο ; Να συμβιβαστώ με κάτι τέτοιο ;.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Γεια σου Τακη.
    Η γειωση παντα χρειαζεται σε μια ηλ. εγκατασταση, απλως παλια την καναν με πλημμελη τροπο.Τωρα για να καταλαβεις τι γινεται μιλαμε για την γειωση που εχει η εγκατασταση σου και οχι η καθε πριζα χωριστα.Μιλαμε για πολυκατοικια αν καταλαβα καλα;Γιατι τα πραγματα δυσκολευουν αρκετα σ'αυτη την περιπτωση.
    Για την δευτερη ερωτηση σου ,επιστροφες ειναι το καλωδιο απο τον διακοπτη προς το φωτιστικο και καταπονηται ελαχιστα γιατι ειναι πολυ μεγαλυτερο απ'οτι χρειαζεται.
    Με λιγα λογια η αλλαξε ολα τα καλωδια που ειναι και το προτιμοτερο η μην αλλαζεις τιποτα,το να αλλαξεις μονο τις επιστροφες δεν προσφερει τιποτα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    1. Ναι είναι πολυκατοικία. Το φαντάζομαι από τα λίγα που ξέρω, ότι η σωστή γείωση είναι φασαρία. Απλά αναρωτιέμαι αν αξίζει αυτή η φασαρία να θεωρηθεί αναγκαία.

    2. Μήπως εννοούν τις επιστροφές προς τον πίνακα ; Για να καταλάβεις οι διαδρομές (Λούκια) που έχει το διαμέρισμα είναι οι παλιές μεταλλικές με πισσόχαρτο και όλοι όσοι έχουν έρθει (πλην ενός) μου κάνουν τους δύσκολους.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    υπαρχουν απλες [γρετζιδικες]λυσεις αλλα κανενας σοβαρος
    ηλεκτρολογος δεν θα αναλαβει την ευθηνη για μια κακη εγκατασταση που εγινε
    πριν απο τοσα χρωνια.
    αν σκοτωθει κανενας θα κατηγωρηθει ο τελευταιος που εβαλε χερι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από woodpecker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανακαινίζω ένα διαμέρισμα, κατασκευασμένο το 1978. Έχω 2 ερωτήσεις...

    1) Όπως είδα και έμαθα αργότερα, η γείωση δεν ήταν δεδομένη την εποχή εκείνη. Το διαμέρισμα λοιπόν δεν έχει γείωση στις πρίζες του (δεν ξέρω τι γίνεται σε πρίζες όπως κουζίνα). Μου είπαν ότι παλιά γείωναν λέει πάνω σε θερμοσίφωνες και άλλα περίεργα.

    Στις διάφορες προσφορές που παίρνω, άλλος μου κάνει αναφορά, άλλος όχι.

    Τελικά πόσο σημαντική είναι η γείωση και κατά πόσο πρέπει να την βάλω στις προτεραιότητες.


    2) Στην εργασία αλλαγής των παλαιών καλωδίων άλλος μου λέει θα τα αλλάξουμε όλα, άλλος μου λέει θα κρατήσουμε αυτά που πάνε και θα βάλουμε καινούργιες "επιστροφές".

    Τι σημαίνει αυτό το δεύτερο ; Να συμβιβαστώ με κάτι τέτοιο ;.

    Ευχαριστώ
    << 1) Όπως είδα και έμαθα αργότερα, η γείωση δεν ήταν δεδομένη την εποχή εκείνη. Το διαμέρισμα λοιπόν δεν έχει γείωση στις πρίζες του (δεν ξέρω τι γίνεται σε πρίζες όπως κουζίνα). Μου είπαν ότι παλιά γείωναν λέει πάνω σε θερμοσίφωνες και άλλα περίεργα.

    Στις διάφορες προσφορές που παίρνω, άλλος μου κάνει αναφορά, άλλος όχι.

    Τελικά πόσο σημαντική είναι η γείωση και κατά πόσο πρέπει να την βάλω στις προτεραιότητες
    .>>
    Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να έχω μόνο φωτισμό από λάμπα πετρελαίου παρά να έχω ηλ εγκατάσταση χωρίς γείωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    H γειωση ειναι κατι σαν την ζωνη ασφαλειας..Δεν χρειαζεται οταν χρησιμοποιης κατι(αυτοκινητο,ηλεκτρικη συσκευη) αλλα την εχεις για την μια φορα στα 10 χρονια που ισως χρειαστει..Αυτη η φορα ομως μπορει να ειναι καθοριστικη αν με καταλαβαινεις..
    Επιστροφες στην δουλεια ξερω οτι ειναι αυτο που σου ειπα,τωρα αν εννουν κατι αλλο ,τι να σου πω.. Οι σωληνες με πισοχαρτο που εχει το σπιτι σου ειναι πραγματι δυσκολο να βαλεις-βγαλεις καινουριους αγωγους και επιπλεον ειναι πολυ ευκολο να φυγει το πισσοχαρτο και το μεταλλο απο κατω να ξυσει την μονωση του αγωγου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    1) Οπότε αντιλαμβάνομαι ότι είναι υπερ-απαραίτητη.

    Ας ψάξω στο Google τι είναι αυτό που κάνει...

    2) Λέγοντας αγωγούς εννοούμε το Σπιράλ ? Αν έχω καταλάβει σωστά υπάρχει ένα λούκι (τα σύγχρονα είναι από κάποιου είδους πλαστικό) όπου μέσα σε αυτό περνάνε τα σπιράλ και μέσα στα σπιράλ τα καλώδια ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από woodpecker Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Οπότε αντιλαμβάνομαι ότι είναι υπερ-απαραίτητη.

    Ας ψάξω στο Google τι είναι αυτό που κάνει...

    2) Λέγοντας αγωγούς εννοούμε το Σπιράλ ? Αν έχω καταλάβει σωστά υπάρχει ένα λούκι (τα σύγχρονα είναι από κάποιου είδους πλαστικό) όπου μέσα σε αυτό περνάνε τα σπιράλ και μέσα στα σπιράλ τα καλώδια ??
    Και εγώ με τη σειρά μου αντιλαμβάνομαι ότι σου είναι απαραίτητος ένας μάστορας, οποίος θα έχει τουλάχιστον ίχνος ανθρωπιάς .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Εντάξει... την έχασα την μπάλα....

    Λοιπόν βρήκα το εξής:

    1)Αν για καποιο λογο γινει διαρροη σε μια συσκευη αντι να περασει μεσα απο τον ανθρωπο που τυχον να ειναι γειωμενος και να τον σκοτωσει περναει απο την γειωση οποτε ριχνει την ασφαλεια η το ρελε για προστασια.

    -Μα ρελέ προστασίας έχει και τώρα ο πίνακας (οπότε είναι γειωμένο, αλλά όχι με πλημμελή τρόπο

    Τέλος πάντων, τι ζητάω ; ποια είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος γείωσης ώστε να είμαι καλυμμένος


    - Αναφορικά με την γείωση της εγκατάστασης και όχι της κάθε πρίζας ξεχωριστά, από ότι καταλαβαίνω δεν θα έπρεπε κάθε πρίζα να έχει 3 καλώδια μέσα (το τρίτο η γείωση )


    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Και εγώ με τη σειρά μου αντιλαμβάνομαι ότι σου είναι απαραίτητος ένας μάστορας, οποίος θα έχει τουλάχιστον ίχνος ανθρωπιάς .

    Χααχαχα ! Σωστό..

    Αλλά εντάξει μωρέ, αν δεν είναι και προετοιμασμένος ο πελάτης να ξέρει τι ζητάει, καταντάει και κουραστικό.

    Γιατί μπορεί να σου πει ο άλλος 30 χρόνια εγκατάσταση πως λειτουργούσε ; Άστη έτσι... Εμένα με φώναξε για ένα δύο τρία πράγματα, γιατί να πάρω πρωτοβουλίες


    Πάντα είμαι υπέρ του να έχω ιδία άποψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 13 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σημαντική Οικολογική Έρευνα Για Τους 'Έλληνες
    By nikostzagarakis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 16:51
  2. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-12, 14:35
  3. Πόσο κοστίζουν....
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-12, 01:22
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 15:56
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-08, 20:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας