Σελίδα 7 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 122

Θέμα: Γείωση, πόσο σημαντική ;

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Jan και υπόλοιποι φίλοι της κοινότητας ευχαριστώ για τις απαντήσεις εννοείται ότι θα υπάρχει το ρελέ διαφυγής ακόμη και τώρα που είναι προσωρινά ο πίνακας έχω συνδέσει το ρελέ μάλλον πιο απαραίτητο είναι τώρα. εννοείται ότι τη μέτρηση τη κάνω πριν το ρελέ.
    Η απορία μου είναι αυτή που αναφέρω δηλαδή αν μπορώ να μεταφέρω τη γείωση απο άλλη διαδρομή εκτός των παροχικών καλωδίων, στη πίσω πλευρά της πολυκατοικίας υπάρχει ένα υποτυπώδες κηπάκι και έχει αρκετή υγρασία καθ' ότι είναι μεσοτοιχία με το μεγάλο κήπο ενος παιδικού σταθμού (αποκλείεται η περίπτωση μπαζολεκάνης) και λέω να τη καρφώσω εκεί.
    ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ να την μεταφέρεις απο όπου θες, αρκει να ειναι καρφωτή (δηλαδη να μην την ξηλωνει καποιος),να εχει παχος καλωδιου 1Χ10mm,και αν εισαι φανατικος της τελειοτητας και εχεις λιγο χωρο κάρφωσε 2 ηλεκτρόδια και παραλλήλισε τα.ακομη και μεσω του ηλιακου μπορεις , δηλαδη την πας και γειωνης τον ηλιακο, και ο ηλιακος μεσω του 3Χ4mm την κατεβαζει στον πινακα.(αυτο σε δυσκολες περιπτωσεις).οπου υπαρχει υγρασια εχουμε και την ιδανικη γειωση, αν δεν εχει περιστασιακα την "ποτιζεις" λιγο.σε εξωτερικους τοιχους μπορει να σου κανει πατουρα με τροχο , (οσο ακριβως ειναι το παχος του καλωδιου)το οποιο και καλυπτεται με λιγο στοκο αν δεν θελεις να φαινεται.ο ρελες δεν παθαινει τιποτα οτι και να κανεις,μπορει ομως να κολληση, και αυτο αφορα μονο την κατασκευη του και οχι τις ενεργειες σου.προχωρα αφοβα στο οτι σκοπευεις να κανεις....να θυμασε ομως οτι η γειωση δεν σε γλυτωνει απο ηλεκτροπληξια, ειναι αλλος ο σκοπος της. επησης ο ρελες δεν σε προστατευει αν πιασης φαση/ουδετερο ,ουτε και οι ασφαλειες.διαλεξε μετα απο πολυ σκεψη την καλυτερη διαδρομη και προχωρα.
    φιλικα Ι.Μ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....να θυμασε ομως οτι η γειωση δεν σε γλυτωνει απο ηλεκτροπληξια, ειναι αλλος ο σκοπος της. φιλικα Ι.Μ.

    κυριε καθηγητα ποιος ειναι ο σκοπος της γειωσης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    κυριε καθηγητα ποιος ειναι ο σκοπος της γειωσης?
    αγαπητέ δεν είμαι καθηγητής άλλη είναι η δουλεία μου,
    ο όρος γείωση αποτελεί παλιά θεωρητικά στάνταρ τα οποία δεν ισχύουν πλέον, αρκεί να σου πω ότι ένα φθαρμένο (γυμνο) καλώδιο πλυντηρίου αν ακουμπήσει στο μεταλο του πλυντηρίου , και εμφανιζόμενη η τάση στην πόρτα αυτού, τοτε θα δουλέψει η γείωση και θα πέσει η ασφάλεια,αν όμως έχουν τρέξει νερά στο πάτωμα με ταυτόχρονη επαφής του καλωδίου με το νερό, τοτε αν πατησης το νερό θα γίνεις ψητός αλλα η γειωση δεν θα κανει τιποτα ο ρελες όμως αν υπάρχει θα πέσει.
    σε μια αντισταση θερμοσιφωνου αν απο την πολυ χρηση εχει τρυπησει το περιβλημα της και ερχεται σε επαφη με το νερο που κανεις μπανιο εσυ θα χορευεις αλλα η γειωση δεν θα κανει τιποτα, ενω ο ρελες θα πεσει.
    η γειωση παιζει ρολο σε βραχυκυκλωματα συσκευων , και οχι για την προστασια του ανθρωπου στις περισσοτερες περιπτωσεις.
    για την σωστη προστασια ειναι αλλα τα συστηματα και οχι η γειωση.
    σε πλυμηρισμενα υπογεια και με τα καλωδια και μπριζες μεσα στο νερο υπαρχει ρευμα το οποιο διακοπτεται απο την υπαρξη ρελε και μονο.
    η υπαρξη γειωσεως προστατευει πληρως μονο αν το εναεριο δίκτυο της δεη δεχτεί κεραυνό τοτε θα λιώσουν τα καλωδια και θα οδηγηθει προς την γειωση χωρις βεβαιως να γλυτωσουν οι συσκευες που θα γινουν καρβουνο. σημερα ομως εχουν αλλους τροπους στους υποσταθμους και δεν περνα αμεσα στον καταναλωτη, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα γλυτωσει την ζημια.
    η γειωση αφορα περισσοτερο βιομηχανικες εγκαταστασεις, και οχι οικιακους καταναλωτες. αλλωστε οι περισσοτερες συσκευες σου δεν εχουν φις σουκο αλλα απλο φις.
    με δυο λεξεις ......ειναι παρωχημενο συστημα προστασιας και για λιγες περιπτωσεις.
    η καλυτερη γειωση ειναι η γνωση για την σωστη χρηση του ρευματος.
    φιλικα Ι.Μ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Το θέμα της εγκαταστάσεως θέλει σωστό ηλεκτρολόγο με σύγχρονες γνώσεις ,και προπαντός προσγειωμένο ,γιατι δυστηχώς εκεί έξω κυκλοφορούν πολλά φαινόμενα που τα ξέρουν όλα και τελικά τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

    Πάρε προσφορές από πολλούς ρώτησέ τους αν ακολουθούν τις προδιαγραφές του ΕΛΟΤ ΗD 384 εάν έχουν όργανα να σου μετρήσουν την εγκατάσταση, την γείωση , τις διαρροές κλπ. Ενας σωστός έχει τα όργανα αυτά δεν κάνει τον φακίρη .

    Εγκατάσταση χωρίς σωστή γείωση δεν λειτουργεί γιατι ο αυτόματος διαρροής , ο αποχετευτής υπερτάσεων δικτύου (που κανένας δεν τοποθετεί) θέλουν σωστή γείωση. για περισσότερα περί γειώσεων www.5-9report.gr τεύχος 116 Ιούλιος 2011 σελίδα 16 .
    Εάν πάλι δεν βρείς άκρη επικοινώνησε στο tactel@otenet.gr και θα σε βοηθήσουν .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα της εγκαταστάσεως θέλει σωστό ηλεκτρολόγο με σύγχρονες γνώσεις ,και προπαντός προσγειωμένο ,γιατι δυστηχώς εκεί έξω κυκλοφορούν πολλά φαινόμενα που τα ξέρουν όλα και τελικά τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

    Πάρε προσφορές από πολλούς ρώτησέ τους αν ακολουθούν τις προδιαγραφές του ΕΛΟΤ ΗD 384 εάν έχουν όργανα να σου μετρήσουν την εγκατάσταση, την γείωση , τις διαρροές κλπ. Ενας σωστός έχει τα όργανα αυτά δεν κάνει τον φακίρη .

    Εγκατάσταση χωρίς σωστή γείωση δεν λειτουργεί γιατι ο αυτόματος διαρροής , ο αποχετευτής υπερτάσεων δικτύου (που κανένας δεν τοποθετεί) θέλουν σωστή γείωση. για περισσότερα περί γειώσεων www.5-9report.gr τεύχος 116 Ιούλιος 2011 σελίδα 16 .
    Εάν πάλι δεν βρείς άκρη επικοινώνησε στο tactel@otenet.gr και θα σε βοηθήσουν .
    μην τα πεις πουθενα αυτα γιατι θα εχουμε ασχημη καταληξη...μα πολυ ασχημη, ενα σπιτι θελει να φτιαξη ο ανθρωπος τι ελοτ 384 λες;
    δεν θα βαλει τις κεραιες υμηττου και θα χρειασθει πλεγμα για την RF......αστιευεσαι φανταζομαι.
    τις διαρροες που τις βλεπεις; για υποθαλασσιο αγωγο αναφερεσαι;
    συρματα θα περασει...τα οργανα τι να τα κανει;;θα συντονισει το κυκλωμα εξοδου των κεραιων και θα καταθεσει παλμογραφηματα; λιγη σοβαροτητα χρειαζεται νομιζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    ^^Α ρε μπαρμπα-Γιαννη μαστορα.. Αφου φανταζομαι εισαι της δουλειας θα επρεπε να ξερεις οτι πλεον οποιαδηποτε εγκατασταση παλια η καινουρια πρεπει να ελεγθει κατα ΚΕΗΕ(η παλια ) η κατα HD384( η καινουρια) (για να παρει ρευμα).
    Για να γινει αυτο πρεπει να ελεγθει με καταληλο οργανο και φυσικα απο ανθρωπο με καταλληλες γνωσεις..Εκτος και του προτεινεις να βρει καποιον ο οποιος θα συμπληρωσει την καταλληλη ΥΔΕ γραφοντας και υπογραφοντας ψεματα τα οποια θα καταθεσει στην ΔΕΗ..
    Το σκεπτικο " ε καλα τι καναμε τοσα χρονια μηπως ελεγχαμε και τιποτα .." νομιζω δεν ισχυει πλεον αφου καταθετεις νουμερα μετρησεων,σειριακο αριθμο οργανου κλπ κλπ.
    Τα υπολοιπα περι κεραιες Υμηττου, πλεγμα για προστασια απο RF τα αφηνω ασχολιαστα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    PanagiotisHlektrlogos (20-12-11)

  8. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Φίλε μου μικρέ Γιάννη, καλέ μου φίλε...

    Η γείωση φυσικά και δεν συνδέεται πουθενά πάνω στο ρελέ διαρροής. Εσύ κατάλαβες ότι αυτό σημαίνει πως το ρελέ διαρροής δουλεύει το ίδιο είτε με γείωση είτε χωρίς; Σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι αν υπάρχει γείωση το ρελέ διαρροής θα πέσει μόλις πραγματοποιηθεί η διαρροή (δηλαδή πριν πιάσεις τη συσκευή), ενώ αν δεν υπάρχει γείωση το ρελέ θα πέσει αφού πιάσεις τη συσκευή (δηλαδή αφού σε χτυπήσει το ρεύμα); Και επειδή μάλλον δεν ξέρεις ότι τα δυο σιδεράκια στα φις σούκο είναι γείωση (αφού οι περισσότερες συσκευές τέτοια φις έχουν), να σε πληροφορήσω ότι ΟΛΕΣ οι συσκευές με μεταλλικά μέρη που δεν έχουν κλάση μόνωσης ΙΙ έχουν γείωση. Ακόμα και μερικές που έχουν κλάση μόνωσης ΙΙ πάλι έχουν γείωση. Πάντως εγώ έψαξα σε μια θερμάστρα, σε μια τηλεόραση LCD και στον υπολογιστή μου (που έχουν γείωση) για παροχή ή αποχέτευση νερού, αλλά δεν βρήκα.

    Λυπάμαι για τις απόψεις σου οι οποίες δεν ξέρω από πού προέρχονται, αλλά πάντως σίγουρα όχι από την πραγματικότητα. Μάλλον αυτά που λες τα φαντάστηκες εσύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #68
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ^^Α ρε μπαρμπα-Γιαννη μαστορα.. Αφου φανταζομαι εισαι της δουλειας θα επρεπε να ξερεις οτι πλεον οποιαδηποτε εγκατασταση παλια η καινουρια πρεπει να ελεγθει κατα ΚΕΗΕ(η παλια ) η κατα HD384( η καινουρια) (για να παρει ρευμα).
    Για να γινει αυτο πρεπει να ελεγθει με καταληλο οργανο και φυσικα απο ανθρωπο με καταλληλες γνωσεις..Εκτος και του προτεινεις να βρει καποιον ο οποιος θα συμπληρωσει την καταλληλη ΥΔΕ γραφοντας και υπογραφοντας ψεματα τα οποια θα καταθεσει στην ΔΕΗ..
    Το σκεπτικο " ε καλα τι καναμε τοσα χρονια μηπως ελεγχαμε και τιποτα .." νομιζω δεν ισχυει πλεον αφου καταθετεις νουμερα μετρησεων,σειριακο αριθμο οργανου κλπ κλπ.
    Τα υπολοιπα περι κεραιες Υμηττου, πλεγμα για προστασια απο RF τα αφηνω ασχολιαστα..
    ΑΓΑΠΗΤΕ φιλε μακριά από μένα οποιονδήποτε προσπάθεια συνδικαλισμού απάτης εξαπάτησης αφαίμαξης του πολίτη, αν θες να εφαρμοσης τακτικες για το πως θα κανεις περιοδικους ελεγχους για να εχεις καποιο εισοδημα, ακρως σεβαστο, αλλα οχι με την τσεπη του αλλουνου.
    εχω ολα τα οργανα που μπορεις να φανταστεις αλλα δεν εχω τιποτα να κοιταξω και να ελεξω σε μια ηλεκτρολογικη εγκατασταση με οργανο.
    οι ηλεκτρολογοι δεν γραφουν ψεμματα στο πιστοποιητικο, ουτε ειναι υποχρεωμενοι αν τους φωναξεις για ενα διακοπτη να σου κανουν καινουργια εκατασαση .
    δεν μπορεις να απαιτης απο τον αλλο να ασχολλειτε καθε χρονο με φανταστικους ελεγχους.
    και για να τελειωνω εδω εδω ,υπαρχουν εν λειτουργια πυνακες μαρμαρινοι με μια ασφαλεια τηξεως και ενα διακοπτη και μαλιστα για επαγγελματικη χρηση.
    με το οργανο τι θα μετρησης;γιατι αν θα ερθης να μου πεις ποση χωρητικοτιτα παρουσιαζουν οι γραμμες,αν η περιοχη εχει διακυμανση δικτυου,αν αν αν....τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα φτασω στα ακρα. ακρως σεβαστο το επαγγελμα του ηλεκτρολογου αλλα πρεπει να σεβεστε και τον ευατο του και να μην πουλαει φουμαρα με οργανα και τα τοιαυτα.
    φιλικα Ι.Μ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #69
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου μικρέ Γιάννη, καλέ μου φίλε...

    Η γείωση φυσικά και δεν συνδέεται πουθενά πάνω στο ρελέ διαρροής. Εσύ κατάλαβες ότι αυτό σημαίνει πως το ρελέ διαρροής δουλεύει το ίδιο είτε με γείωση είτε χωρίς; Σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι αν υπάρχει γείωση το ρελέ διαρροής θα πέσει μόλις πραγματοποιηθεί η διαρροή (δηλαδή πριν πιάσεις τη συσκευή), ενώ αν δεν υπάρχει γείωση το ρελέ θα πέσει αφού πιάσεις τη συσκευή (δηλαδή αφού σε χτυπήσει το ρεύμα); Και επειδή μάλλον δεν ξέρεις ότι τα δυο σιδεράκια στα φις σούκο είναι γείωση (αφού οι περισσότερες συσκευές τέτοια φις έχουν), να σε πληροφορήσω ότι ΟΛΕΣ οι συσκευές με μεταλλικά μέρη που δεν έχουν κλάση μόνωσης ΙΙ έχουν γείωση. Ακόμα και μερικές που έχουν κλάση μόνωσης ΙΙ πάλι έχουν γείωση. Πάντως εγώ έψαξα σε μια θερμάστρα, σε μια τηλεόραση LCD και στον υπολογιστή μου (που έχουν γείωση) για παροχή ή αποχέτευση νερού, αλλά δεν βρήκα.

    Λυπάμαι για τις απόψεις σου οι οποίες δεν ξέρω από πού προέρχονται, αλλά πάντως σίγουρα όχι από την πραγματικότητα. Μάλλον αυτά που λες τα φαντάστηκες εσύ.
    Αγαπητε ξαναδιαβασε τι γραφω....και σε ποιον απαντω,....κοιταξε το προφιλ μου....σου γνωστοποιώ οτι ειμαι επαγγελματίας 25 χρονια εχω πέντε πτυχία πλήρη γνωση του αντικειμενου αυτου και πολλων αλλων, ξερω απολυτα τι γραφω, εχω εναν φανταστικο αριθμο οργανων και συσκευων, ασχολουμαι με υψηλη τεχνολογια σε επαγγελματικο επιπεδο,και ο λογος που απαντησα ειναι οτι εαν ενας πτυχιουχος μηχανικος πολυτεχνειου γραφει οτι ο ρελες διαφυγης εχει και χρησιμοποιη την γειωση τοτε εχουμε πολυ σοβαρο τεχνικο προβλημα προβλημα. απο εκει ξεκινησε και η τεχνικη διαφορα μας. οτι λεω ισχιειδιεθνωςκαι αυτοι ειναι οι νομοι της φυσικης και του ηλεκτρισμου. λυπαμε αν δεν τους δεχεσαι αλλα τι να γινει αυτοι ειναι και θα παραμεινουν. παντως μη γραφουμε και οτι θελουμε μονο και μονο για να εχουμε συζητηση, πρεπει να ισχυουν και αυτα.σεβαστες ολες οι αποψεις. μην με χτυπατε.... καλοπροαιρετα και βασει τεχνικης απαντω παντα.
    φιλικα Ι.Μ.

    ΥΓ
    μην μου χρεωνεις πραγματα που δεν ειπα,ριξε μια ποιο προσεκτικη ματια να δεις τι εννοω.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 20-12-11 στις 13:03

  11. #70
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Ο διάλογος με την κάθε απορία και γνώμη είναι σεβαστός , ανεξάρτητα επιπέδου και γνώσεων των συνομιλητών. Κανένας όμως δεν μπορεί να παραβλέπει ή να κατακρίνει την τεχνολογία που προχωρεί.

    Τόσο το θέμα των γειώσεων όσο και των παρελκομένων για την προστασία μιας ηλεκτρολογικής εγκαταστάσεως σε μία απλή οικία ή σε ένα επαγγελματικό χώρο
    πρέπει να ακολουθούμε τις βασικές και στοιχειώδεις προδιαγραφές . Σήμερα το HD 384 του ΕΛΟΤ είναι η τελευταία προδιαγραφή , δεν είναι άψογη ούτε τέλεια έχει αρκετές παραγράφους με ερωτηματικά. Αλλά το κράτος μας αυτό μας δίδει σαν κανονισμό.

    Οι κλασσικές διατάξεις από το μετρητή της ΔΕΗ μέχρι τον κεντρικό πίνακα και τις εσωτερικές παροχές είναι "συνεργασία" ηλεκτρολόγου και ιδιοκτήτη.
    Θα καθήσουν "μαζί" και θα αποφασίσουν που θα χρειασθούν παροχές των "μεγάλων" συσκευών Θερμοσίφωνας,κουζίνα, κλιματιστικά, και μετά στις επί μέρους παροχές ρευματοδότες (πρίζες) schucko κατά προτίμηση .Το αυτό ισχύει και για τα φωτιστικά άλλο μια μονή "λάμπα" και άλλο ένα πολύφωτο με 10 "κεριά" των 60 έως 100 W που έχει κατανάλωση 600 έως 1000 W. Αλλά και ούτε μία ασφάλεια για όλες τις παροχές φωτισμού ή ρευματοληπτών.
    Oι λεπτομέρειες είναι πάντοτε ουσιώδεις και εδώ φαίνεται ο σωστός επαγγελματίας πόσο χρόνο θα αφιερώσει στην καταγραφή των προτάσεών του και των απαιτήσεων του ιδιοκτήτη.
    Αλλά δυστηχώς έχουμε συνηθίσει στο πρόχειρο κανένας μα κανένας δεν δουλεύει βάση σχεδίου ακόμη και όταν τελειώσει η εγκατάσταση κανένας δεν παραδίδει σχέδια αυτά είναι περιτά ακόμη και αυτό για την ΔΕΗ είναι ένα μικρό μιας σελίδας με τις απλές παροχές.

    Ας μην κατακρίνουμε όμως όλους υπάρχουν σοβαροί επαγγελματίες που ακολουθούν τις προδιαγραφές .

    Τα θέματα που αφορούν μια εγκατάσταση είναι πάρα πολλά και η βιβλιογραφία μεγάλη γι αυτό τα διάφορα άρθρα σε περιοδικά έντυπα και στο ίντερνετ παίζουν συμβουλευτικό ρόλο όταν οι γράφοντες τεκμηριώνουν την αναφορά τους .

    Η προτροπή μου να διαβάσετε το άρθρο για τις γειώσεις ήταν καθαρά μία πρόσθετη ενημερωσή σας πχ. ράβδοι πιο κοντά από 1,1 φορά το μήκος του ηλεκτροδίου δεν "δουλεύει" δεν χαμηλώνει την αντίσταση . Εάν το έδαφος δεν έχει χαμηλή αντίσταση υπάρχουν βελτιωτικά κλπ στο www.5-9report.gr
    τεύχος 116.

    Οι περισσότερες αστοχίες στις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις προέρχονται από την ελλειπή ενημέρωση δεν θέλω να πω ασχετοσύνη.

    Διότι όταν τοποθετούν παράλληλα στον αυτόματο διαρροής διακόπτη By-Pass σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και "πέφτει" ο αυτόματος και αντί να το λύσουν τον βραχυκυκλώνουν -άριστα- ή εύκολη λύση.

    Για να αναφέρουμε όλες τις περιπτώσεις χρειάζονται Τόμοι... Γι αυτό η παρούσα συνομιλία προάγει τις γνώσεις μέσα από τον διάλογο ή τον αντίλογο.

    Και αυτοί που έχουν γνώσεις και κυρίως πείρα καλό είναι να την προσφέρουν χωρίς υπερβολικά σχόλια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σημαντική Οικολογική Έρευνα Για Τους 'Έλληνες
    By nikostzagarakis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 15:51
  2. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-12, 13:35
  3. Πόσο κοστίζουν....
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-12, 00:22
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 14:56
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-08, 19:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας