Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Αναζητηση βιντεο με χρωματιστες κολωνες για βαθμονόμηση χρωματων TV καθοδικου σωληνα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Lightbulb Αναζητηση βιντεο με χρωματιστες κολωνες για βαθμονόμηση χρωματων TV καθοδικου σωληνα

    Ορμώμενος απο αυτο εδω το αγγλογλωσσο αρθρο.

    Ψαχνω ενα βιντεο, το οποιο να δειχνει τις χρωματιστες κολωνες, για τοση ωρα ωστε να χωραει να το γραψω σε ενα απλο CD 700 Mb , μετα θα το βαλω σε DVD player και θα το βαλω να το παιζει συνεχεια , θελω μεγαλη διαρκεια για να μην κανει συνεχεια επαναληψη το βιντεο, μετα απο μια αναζητηση εχω βρει ενα βιντεο στο youtube 30 λεπτα αλλα στα δικα μου ματια νομιζω οτι τα χρωματα δεν ειναι τα σωστα ,αυτα που πραγματικα πρεπει να φαινονται , μοιαζουν καπως θολά , για δειτε παρακαλω , και αν οντως ειναι λαθος , αν θελετε προτινετε μου ενα αλλο βιντεο που να εχει τις πραγματικες και σωστες χρωματικες αποχρωσεις , για βαθμονομηση μιας TV.


    ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ (καλα σιγα μη δεν το ξερετε) ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΠΙΙΙΙΙΙΙΠ (100 Hz μαλλον) ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΔΥΝΑΤΑ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Professor : 25-11-11 στις 16:24

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Το test tone είναι 1kHz

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το test tone είναι 1kHz
    Eυχαριστω!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη RF.123
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    στα δορυφορικα καναλια εαν ψαξεις βρισκεις σταθμους που εχουν τον κυκλο και τα χρωματα συνεχεια απο αστρα -και χοτμπερτ και γραφεις ενα cd λιγο ψαξιμο θελει

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    Δεν εχω δορυφορικη τηλεοραση ουτε ποιανω δορυφορικα καναλια ουτε πιατο εχω για ολα αυτα , καποιον αλλο τροπο ;

    ουτε καν τον ψηφιακο αποκωκικοποιητη για τα ψιφιακα καναλια της digea δεν εχω και ουτε προκειται να τον αγορασω ,αναλογικα καναλια οσο τα κρατησουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Professor : 25-11-11 στις 17:21

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΥΜΙΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΓΡΙΝΙΟ
    Μηνύματα
    348

    Προεπιλογή

    Στο ιντερνετ κυκλοφορουν ωραιοτατα κυκλωματακια με ενα και μονο at90s2313 που βγαζει αρκετα test signals σε μορφη video που μεσω scart πανε σε οποιαδηποτε τηλεοραση

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Μπορω να σου φτιαξω εγω ενα.
    Τι αναλυση το θελεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    εξοδο απο PC που να εχει η καρτα γραφικων εξοδο για TV δεν σου κανει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Red Face

    Εχει τετοια θυρα η καρτα γραφικων μου αλλα η αναλυση ειναι κατωτερη των περιστασεων , αισχος δηλαδη , οποτε το παρατησα , επισης εχω AVR τον 8515 L και θα φτιαξω αυτον τον προγραμματιστη , για avr, μονο που το ATINY 2313 πρεπει να "καει" και να περαστει ο κωδικας , κατι το οποιο δεν μπορω να το κανω , και ουτε που χα παερι πρεφα οτι επρεπε να γινει αυτο, και εχω κολλησει εκει τωρα , εχω παρακαλεσει εναν καθηγητη να φερει εναν programmaer για Να περασω το προγραμμα ακομα περιμενω , δανειστηκα ενα dvd player το οποιο το συνεδεσα με το βιντεο και απο το βιντεο παει στην τηλεοραση το σημα.Εβαλα σε ενα DVD καποια βιντεο που βρηκα στο youtube (εμαθα τι ειναι και το SMPTE COLOR BARS <=> ECR 1-1978 ) και ετσι θα κατσω να βαθμονομησω την τηλεοραση , κατι που ειναι αδηνατο που προσπαθησα , ειναi να καταφερω την εικονα να την μικρηνω ωστε να εμφανιζει ολα τα γραμματα και να ειναι σωστα γωνιασμενη , δεν πειραζει δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας...!! να φανταστειτε εχει πυκνωτη στο τροφοδοτικο ο οποιος ειναι μεταλικος και εχει 4 ποδια......δεν το χα ξαναδει αυτο.

    @ bchris Σε ευχαριστω για την προσφορα αλλα , νομιζω , εχω καλυφθει πληρως με τα παρακατω βιντεο , αν θες τσεκαρε τα και συ , καταλαβα οτι θες να μου φτιαξεις ενα βιντεο με color bars.σωστα ?


    αυτα τα βιντεο διαλεξα τα βαζω μπας και κανενας αλλος θελει (αυτο της philips ωραιο ειναι)







    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Αλέξανδρε μου φαίνετε ότι κάπου τα έχεις μπερδέψει.
    Η έξοδος είναι tv και έχει προδιαγραφές tv . αν θες ανάλυση HD 1920x 1080 τότε θα πάρεις έξοδο από το pc από την VGA η από την HDMI έξοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-14, 04:19
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-09, 01:28
  3. Βαθμονόμηση αισθητήρα υγρασίας
    By Lykos1986 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-06, 22:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας