Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ερωτηση για crossover

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ωρωπος / Αττικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Ερωτηση για crossover

    Γεια σας παιδια εχω ενα θεμα το οποιο με εχει μπερδεψει πολυ μπορω να πω...Εχω ενα σετακι ΡΑ ηχεια της Gemini, 10ιντσα και επειδη ο ηχος τους ηταν λιγακι μαπα ,αποφασισα να βαλω απο ενα κροσοβερακι (δεν ειχαν) ,για να κανει ενα ψιλοδιαχωρισμο και να ακουω καπως καλυτερα τις συχνοτητες απο το woofer και την κορνα. Παω λοιπον και παιρνω ενα επωνυμο σετακι 2 δρομων 150-200 watt (τα Gemini ειναι 160 watt) και επιμελως το σεταρω και στα δυο ηχεια. Παω να ριξω τα καλωδια του ενισχυτη και δεν ακουω τιποτα ( ! ) ..... Ολες οι συνδεσεις μου ειναι τσεκαρισμενες και σωστες. Γιατι δεν παιρνω καθολου ηχο απο τα ηχεια ομως ? Ευχαριστω πολυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Αν οι συνδεσεις ειναι σωστες ή τα κροσοβερ ειναι χαλασμενα ή κατι δεν εγινε σωστα????Πολικοτητες ελεγξες?Οι κολλησεις ειναι σωστες?Ποσο επωνυμο ειναι το επωνυμο?Ποσα Ωμ ειναι τα μεγαφωνα και ποσο το κροσοβερ?Οι κορνες μηπως ειναι πιεζοηλεκτρικες?Η λογικη λεει οτι πρωτα αλλαζουμε μονο το ενα ηχειο για να συγκρινουμε ποιο παιζει καλυτερα, με κροσοβερ η χωρις, και μετα προχωραμε.Κανε ολα αυτα και τα ξαναλεμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Ξεχασα να γραψω οτι τα ΡΑ ηχεια ειδικα της Gemini που ειναι αρκετα καλη εταιρεια δεν ειναι πανακεια.Μη περιμενεις απο ενα τετοιο ηχειο θαυματα.Δεν μπορεις απλα να τα συνδεσεις και να παιξουν χωρις καποιο equaliser ή καποιο μηχανημα που μπορει να επεμβει στις συχνοτητες πχ μια κονσολα ηχου.Τα ΡΑ ηχεια κατασκευαζονται με προδιαγραφες για ζωντανη μουσικη και τα πολυ καλης ποιοτητος αντε να παιξουν και CD ή κατι αλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ωρωπος / Αττικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ολες οι συνδεσεις ειναι σωστες ,οι κολλησεις ΔΕΝ ειναι ψυχρες ,οι πολικοτητες ολοσωστες. Δεν ειναι αλλωστε η πρωτη φορα που ανοιγω ηχειο. Ειμαι επαγγελματιας DJ 20 χρονια περιπου ,οποτε καταλαβαινεις την σχεση μου με το αθλημα. Εχω κατασκευασει και απο το μηδεν ,επαγγελματικα ηχεια αλλα αυτο το συναντω πρωτη φορα ομολογουμενως. Ποτε δεν καυχηθηκα πως ειμαι ηλεκτρονικος ,αλλα δεν ειμαι και ασχετος ωστε να μπερδεψω πολικοτητες η να κανω κακες και ψυχρες κολλησεις. Οσο για το γεγονος να ειναι χαλασμενα τα crossovers ,μου φαινεται καπως τραβηγμενο...Και τα 2 ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Τα crossover τι τύπου είναι? Μπορείς να βγάλεις κάποια φωτογραφία?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ωρωπος / Αττικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παιδια το θεμα λυθηκε ! Ηταν θεμα καλωδιων τελικα...Καποια στιγμη τα ειχα αφησει στην ακρη γιατι ειχαν φαει ενα ζορι και ειχαν χασει απο μεσα τις συνδεσεις τους. Εμοιαζαν με καποια αλλα που ηταν σε καλη κατατσταση και ετσι την πατησα ! Οταν εφτιαξα παλι τις συνδεσεις ,ολα λυθηκαν και τα Gemini παιζουν μια χαρα ,δεν ειναι για πολλα πολλα βεβαια αλλα παιζουν καλυτερα απο πριν ,σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας. Οσο για το κροσοβερ ,ειναι το γνωστο της Koda (200 watt)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    ..............

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για crossover
    By Apostolh in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-16, 20:33
  2. ερωτηση για crossover.
    By p_stama in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-12, 18:40
  3. ερωτηση για crossover
    By papkir in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-09, 19:08
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ CROSSOVER
    By panoskatos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-09, 14:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας