Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Ερωτήσεις για Roiscok RP-208CN

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή Ερωτήσεις για Roiscok RP-208CN

    Καλησπέρα, έχω μερικές χαζές ίσως ερωτήσεις αλλά θά θελα να ξέρω πριν τον αγοράσω.

    1) Το πληκτρολόγιο δέχεται πάνω του σύνδεση ζώνης?
    2) Οταν οπλίσουμε με ARM, μετράει ο χρόνος εξόδου, κατά την διάρκεια αυτή ακούγεται συνεχώς ηχητική προειδοποίηση ότι μετράει ο χρόνος ή όχι? Αντίστοιχα κατά την είσοδο στον χώρο με οπλισμένο τον συγαγερμό, χτυπάει το buzzer του πληκτρολογίου για να ειδοποιήσει ότι ο συναγερμός ειναι οπλισμένος και πρέπει να τον απενεργοποιήσεις στα επόμενα δευτερόλεπτα?
    3) Από ότι είδα, οπλίζει με ένα κουμπί, και αφοπλίζει πληκτρολογώντας τον κωδικό. Ευκολο στην χρήση. Επειδή προορίζεται για τους γονεις μου που ειναι μεγαλοι σε ηλικία (βλέπουν όμως καλά), υπάρχει κάτι στην χρήση κατά την γνώμη σας που ενδεχωμένως να τους δυσκολέψει ή μπερδέψει? Βασικά θα πρέπει να καταλαβαίνουν ευκολα αν ειναι οπλισμένος ή όχι και να οπλίζουν/αφοπλίζουν, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο..
    4) μπορεις να ρυθμίσεις μια ζώνη αν θα επηρρεάζει την όπλιση ή όχι? ή πρέπει αναγκαστικά όλες οι ζώνες να ειναι σε ισορροπία για να οπλίσει? (στο manual έτσι λέει αλλά λέω μηπως τελικά είναι παραμετροποιήσιμο αυτό)
    5) Πώς μπορώ να τον ρυθμίσω να δουλεύει μόνο ως τηλεφωνητής και όχι ως κωδικοποιητής? Δηλ σε παραβίαση να χτυπάει η σειρήνα και να καλεί ένα κινητό, χωρις να προσπαθεί να επικοινωνήσει με κέντρο λήψης σημάτων. Αν δώσω την εντολή [*]+[7]+[1] +[κωδικός]+[αρ.τηλ.]+# και δεν ορίσω τηλέφωνα στις θέσεις 02 και 03, θα είμαι οκ?
    6) Για σειρήνα να προτιμήσω MARS-250 ή MARS-2000 ? Σε ένταση είναι αντίστοιχες με μια Sigma Venus (που την ξέρω) ?

    ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    1) οχι δεν εχει ζωνες το πληκτολογιο
    2) ναι μετραει και εχει ηχητικη ενδειξη στην εξοδο-εισοδο( εχει buzer το πληκτρολογιο)
    3)ειναι πολυ ευκολος στον χειρισμο και ακομα πιο ευκολος στον προγραμματισμο..εχει οπτικες ενδειξεις επανω το πληκτρολογιο( και ηχητικη ενδειξη οταν οπλιζεται αν θελεις)
    4) δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιησεις και τις 8 ζωνες αρκει να τις εχεις τερματισει με την αντισταση 2.2 ΚΩ. μπορεις να τις παραμετροποιησεις ολες
    5)δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις κεντρο ληψης σηματων..λειτουργει και ως απλος τηλεφωνητης..οσα νουμερα βαλεις τοσα θα καλεσει..εστω και ενα..δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις 4
    6)MARS-250 την εχω χρησιποποιησει και ειναι πολυ καλη....σε ενταση ειναι ολες περιπου στην ιδια ενταση...οσο για την σηρεινα sigma εχει αλλες λειτουργιες και συνδεσεις που ειναι για κεντρο sigma δεν ξερω αν θα ταιριαξει..

    επειδη εχω βαλει κι εγω σε ηλικιωμενους τον ιδιο συναγερμο δεν ειχανε καποιο προβλημα στην λειτουργια του αρκει να εξηγησεις 2-3 βασικα πραγματακια
    διαβασε προσεκτικα το manual χρησης και οποια αλλη απορια εδω ειμαστε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stinger : 30-11-11 στις 08:59

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

    για το 4) η απορία που είχα (δεν την εξέφρασα σωστά) ήταν αν υπάρχει η δυνατοτητα να προγραμματίσεις την ζώνη να μην επηρρεάζει την όπλιση ως εξης: εχεις στην ζώνη ραντάρ που κοιτάζει στον χώρο με την κεντρική είσοδο. Ετοιμαζεσαι να αποχωρήσεις και θες να οπλίσεις. Στον χώρο υπάρχει κίνηση όμως γιατι είναι κι άλλα άτομα που ετοιμάζονται να εξέλθουν και η ζωνη του ραντάρ δεν ισορροπεί. Αντιστοιχα εχεις ανοιξει και την πόρτα, αρα ουτε η ζωνη της εισόδου ισορροπεί. Στον Apollo (θα μου πεις ρε φιλε ο apollo εχει τα διπλά λεφτά) μπορείς να ορίσεις σε μια ζώνη να επιτρέπει την όπλιση σε οποιο status και να είναι, και μετά την λήξη του χρόνο εξόδου μπαίνει στο παιχνίδι. Μηπως στον Roiscok αυτό ειναι ρυθμισμένο by default? Δηλαδή οι ζώνες καθηστέρησης (εισόδου) και εσωτερικών χώρων, δεν επηρρεάζουν την όπλιση και μπορείς να οπλίσεις είτε ισορροπούν είτε όχι? Με λιγα λόγα αν εχεις ραντάρ που κοιταει στην είσοδο και εχεις και ανοιχτή πόρτα, μπορείς να οπλίσεις? Η πρέπει να εισαι ακίνητος με κλειστή πόρτα?

    μπαταρίες πόσα Ah να πάρω για τον πίνακα και πόσα για την σειρήνα? 7Αh θα τις φορτίζει ή να πάρω μικρότερες?

    ευχαριστω και πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    στον RP-208CN δεν γινεται αυτο που θελεις...γινεται με τον RP-248CN που εχει παρα πολλες δυνατοτητες...δηλαδη με τον RP-208CN πρεπει το ρανταρ που κοιταζει την πορτα να ισοροπει για να οπλισει ο συναγερμος ασχετα αν η πορτα εισοδου-εξοδου ειναι κλειστη η ανοικτη..πρεπει δηλαδη ολες οι ζωνες εξαιρουμενης μονο της εισοδου-εξοδου να ειναι ισοροπημενες...με αλλα λογια αν πας να οπλισεις τον συναγερμο και εισαι στην ζωνη επιτηρησης του ρανταρ πρεπει να καθησεις λιγο ακινητος να ισοροπισει η ζωνη.
    οσο για τις μπαταριες το κεντρο θελει μια 12v 4 mAh και η σηρεινα 12v 7mAh

    η γνωμη μου ειναι αν προκειται για σπιτι ηλικιωμενων να μην βαλεις ρανταρ διοτι αντε να καταλαβει η γιαγια για STAY KAI ARM οπλισμο.....βαλε μονο κυριες ζωνες ωστε να οπλιζει σχετικα ευκολα ο χρηστης αλλιως παιρνεις εναν Apollo οπως λες.. το καλο με τους roiscok ειναι οτι ειναι μαζι με πληκτρολογιο ενω στους αλλους ειναι εξτρα αγορα....και ειδικα αν θελεις και δευτερο ειναι διπλο το κοστος..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stinger : 30-11-11 στις 15:43

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stinger Εμφάνιση μηνυμάτων

    η γνωμη μου ειναι αν προκειται για σπιτι ηλικιωμενων να μην βαλεις ρανταρ διοτι αντε να καταλαβει η γιαγια για STAY KAI ARM οπλισμο.....βαλε μονο κυριες ζωνες ωστε να οπλιζει σχετικα ευκολα ο χρηστης αλλιως παιρνεις εναν Apollo οπως λες.. το καλο με τους roiscok ειναι οτι ειναι μαζι με πληκτρολογιο ενω στους αλλους ειναι εξτρα αγορα....και ειδικα αν θελεις και δευτερο ειναι διπλο το κοστος..

    ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, εξ ου και η ερώτηση για το ραντάρ. Αρα τα εσωτερικά ρανταρ τα ξεχνάω. Θα βαλω beams στα μπαλκόνια, μαγνητικές στα πορτοπαράθυρα και τέλος.

    Σε ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Σχετικά με την MARS-250:

    Συνδέω με το καλό όλα τα tampers (και της σειρήνας) σε σειρά μαζί με μια EOL, σε μια ζώνη προγραμματισμένη ως tamper zone. Οταν θελήσω να αλλάξω μπαταρία στην σειρήνα, προγραμματίζω την tamper ζώνη ως απενεργοποιημένη και ανοίγω την σειρήνα χωρίς πρόβλημα ε? Καλά το πάω ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    μπορεις να κανεις bypass την ζωνη ταμπερ και να ανοιξεις το καπακι της σηρεινας η πιο απλα αν το θελεις ανοιγεις την σηρεινα και οταν βαρεσει συναγερμος τον απενεργοποιεις αμεσως....θα τον συνδεσεις μονος τον συναγερμο ??σε ρωταω γιατι η εγκατασταση ειναι το 70% του συναγερμου και 30% η αγορα να ξερεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    ναι μόνος, εχω ήδη εγκαταστήσει εναν apollo στο δικό μου σπίτι και ήταν ενα project που το ευχαριστήθηκα από την αρχή μεχρι το τέλος (αν και έριξα τρελλό σκάψιμο,σπατουλαρισμα βάψιμο που το ειδα ως αγγαρεία, το ηλεκτρικό μέρος το ευχαριστήθηκα). ηλ. μηχανικος ειμαι, καταπιάνομαι καμποσα χρονια με διάφορες κατασκευές στον (λιγοστό) ελευθερο χρόνο μου, αλλά δεν ειχα εμπλακει ποτέ με συναγερμό σπιτιού, κι επειδή είμαι λίγο ψείρας, ξέρω ότι οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά και μπορούν να οδηγήσουν είτε στην επιτυχία είτε στην καταστροφή. Kαι βέβαια το κάθε τι έχει τα μυστικά του, που καλό ειναι να τα ψαξεις (όσο γίνεται) πριν την εγκατάσταση, παρά να διαπιστώνεις εκ των υστέρων ότι θα μπορουσε να έχει γινει καλύτερη δουλεια. Μελέτησα πολύ τις οδηγίες εγκατάστασης πριν προχωρήσω με τον apollo και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Μου κάνει εντύπωση πάντως που καταπιάνεται με το άθλημα - από όσο διαβάζω, γιατί ειμαι φρέσκος στο συγκεκριμένο φόρουμ - πολύς κόσμος που δεν εχει καμιά σχέση με τον ηλεκτρισμό. Δηλαδή αν δεν ξερεις τι είναι το ρελέ, νομίζω πρέπει να ασχοληθείς με κάτι πιο απλό για ξεκίνημα... anyway.. είναι και η κρίση στην μέση..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    κανεις μας δεν γεννηθηκε μαθημενος...συνεχως μαθαινουμε καινουργια πραγματα..κι εγω δημοσιος υπαλληλος ειμαι αλλα ασχοληθηκα με αυτα...ξεκινησα με τον δικο μου συναγερμο και εχω βαλει αλλους 10 απο τοτε σε φιλους...δεν ειναι τιποτα τοσο δυσκολο οσο φαινεται..κι εμενα οταν χρειαστηκα βοηθεια καποιος αλλος με βοηθησε οποτε αυτα ετσι ειναι σε αυτο το φορουμ πιστευω....καλη συνεχεια και οποια πληροφορια θελεις για τον συγκεκριμενο συναγερμο μας λες.....!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanos_x
    Όνομα
    Θανος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα
    Θα πω την γνώμη μου και για τους δυο συναγερμούς επειδή έτυχε να τους δουλέψω και τους δύο.
    Καμία σχέση από άποψη ποιότητας μα καμία...
    Και να σου πώ και κάτι αγαπητέ φίλε καλύτερα να δώσει ο πελάτης κάτι παραπάνω και να πάρει κάτι πιο αξιόπιστο και να είσαι ήσυχος ότι θα δουλέψει σωστά...
    Και μιλάμε πάντα για σύστημα ασφαλείας... δηλαδή κάτι που το τοποθετείς να προστατέψει την περιουσία κάποιου... στον βαθμό που δύναται να το κάνει...
    Προσωπικά είδα ότι το Roiscok είναι πολύ "ασταθές" σαν σύστημα!
    Μπορεί να είναι δελεαστική η τιμή του αλλά αν δεν δουλέψει σωστά όταν χρειαστεί η φθηνή τιμή θα πάει περίπατο!
    Και κάτι τελευταίο και πιο σημαντικό για μένα προσωπικά...
    Έχωδουλέψει ολα αυτά τα χρόνια πολλούς πίνακες απο ADEMCO PARADOX CADDX FBI παλιότερα εκείνους τους LMS και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι, αλλά το τελευταίο διάστημα αποφάσισα να βάζω πίνακα Ελληνικής Κατασκευής που για τα χρήματα του είναι μια χαρά!
    Στο κάτω κάτω να στηρίξω μια Ελληνική εταιρεία που ζουν και 50 οικογένειες από αυτήν!
    Να πάνε στα τσακίδια οι Κινέζοι... και μακάρι να φτιάχναμε και Ραντάρ Ελληνικά και επαφές τα πάντα... αν ήταν αξιόπιστα, ας στοίχιζαν και λίγο παραπάνω, θα στήριζα τις Ελληνικές μικρές επιχειρήσεις....
    Και φυσικά είναι γνωστό σε όλους μας, ότι τα περισσότερα συστήματα ασφαλείας, τα εισαγωγής, κρατάνε από Κίνα μεριά κι αυτά... και τα παρεμφερή τους φυσικά...
    Καλά λοιπόν έκανες φίλε Γιάννη και έβαλες Απόλλο στο σπίτι σου... προτίμησε να βάζεις και στα ξένα σπίτια κάτι που εμπιστεύθηκες και στο δικό σπίτι να τοποθετήσεις....

    0 Not allowed! Not allowed!
    " Στα γρανάζια του συστήματος φρόντισε να εισαι η Αμμος και οχι το Λάδι" ...

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτήσεις για σύνδεση roiscok RP 208CN
    By gorge in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-14, 22:18
  2. 2 σειρηνες σε Roiscok 208cn
    By atevagge1983 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-14, 11:32
  3. Roiscok 208cn τηλεφωνητης
    By marioskak in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-14, 11:28
  4. εξοδος UO ROISCOK 208CN
    By stinger in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 23:35
  5. ROISCOK 208CN
    By leosedf in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-13, 23:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας