Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: κουτι εμφανισης πλακετων με λαμπες τ5 φθορισμου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή κουτι εμφανισης πλακετων με λαμπες τ5 φθορισμου

    καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!πριν κανα χρονο ειχα φτιαξει ενα κουτακι με led uv για εμφανιση φωτοευαισθητων πλακετων αλλα δεν ειχα πολυ καλα αποτελεσμα..ειχα σκιες και διαφορες ιστοριες με τον χρονο φωτισμου και ποτε δεν ειχα τελειο αποτελεσμα...ειπα λοιπον να το παω ενα βημα παρακατω και να φτιαξω ενα νεο μεγαλυτερο εως και α4 πλακετα και παραπανω ισως με αντι για λεντακια λαμπες φθορισμου...πηρα τις τ5 της sylvania 8 βατ η μια και εχω βαλει 4...αποσταση 5 εκατοστα λαμπα με πλακετα και χρονο φωτισμου 3μιση λεπτα ακριβως!!.εχω φτιαξει ενα χρονοκυκλωμα να μετραει τον χρονο και να σβηνει τις λαμπες οπου ενα ποτενσιομετρο ρυθμιζει τον χρονο που θελουμε.εβαλα εξωτερικα στο κουτι το ποτενσιομετρο, ενα λεντακι να δειχνει οτι και καλα φωτιζει με uv αυτην την στιγμη,δυο ενδεικτικα ενα για οτι ειναι το κουτι στο on και ενα οτι το καπακι ειναι κλειστο οπου αν ανοιχτει το καπακι ξαφνικα σβηνουν οι λαμπες με τον οριοδιακοπτη στην μια γωνια..ενα μπουτον διπλο για start και stop του χρονου..και τα αποτελεσματα ηταν απλα φανταστικα!!μετα απο μεγαλες προσπαθειες εμφανισης φωτοευαισθητης με διαφορους τροπους προτεινω καθαρα αυτο!!!ευκολο φθηνο και τελειο αποτελεσμα..ανεβαζω φωτο απ το κουτι και απο την πλακετα κατα την εμφανιση και μετα την αποχαλκωση..να ευχαριστησω τον φιλο spirtos που εκανα την κατασκευη του..

    IMG_3830.jpgIMG_3825.jpgIMG_3823.jpgIMG_3822.jpgIMG_3821.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη personaldrummer : 22-12-13 στις 00:00

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον personaldrummer για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ironda19 (23-12-13)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    και μερικες εικονες ακομα
    IMG_3844.jpgIMG_3845.jpgIMG_3847.jpg
    η πλακετα μετα την εμφανιση IMG_3852.jpg
    και η πλακετα μετα την αποχαλκωσηIMG_3863.jpgIMG_3865.jpg

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη personaldrummer : 22-12-13 στις 18:42

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Φίλε Πάνο απλή και πολύ καλή κατασκευή. Συγχαρητήρια . Ας το ακούσουν μερικοί που προσπαθούν να κάνουν πλακέτες με τα Led. Βέβαια όχι ότι δεν γίνονται μα όχι με τα αποτελέσματα με λάμπες φθορίου. Εγώ έκανα τυπωμένα πρώτα πριν 30 χρόνια με λάμπες υδραργύρου με καλό αποτέλεσμα αλλά λόγο του μεγάλου όγκου το εγκατέλειψα. Μετά δοκίμασα με Led αλλά με όχι καλά αποτελέσματα και με μικρό χώρο τύπωσης. Ώσπου βρέθηκε ένα σκάνερ χαλασμένο και το μετέτρεψα σε θάλαμο με λάμπες φθορίου 4Χ 8W με χρόνο με ρύθμιση ποτενσιόμετρου όπως και εσύ με ένδειξη Led και με αποτελέσματα επαγγελματικά. Έχω και παρουσίαση παλαιά. Λοιπόν το συμπέρασμα είναι λάμπες φθορίου για εμφανίσεις πλακετών και τίποτε άλλο. Τα γράφο για να παραδειγματιστούν οι ενδιαφερόμενοι που πιθανόν να θέλουν να κάνουν κάποιο θάλαμο. Χωρίς παρεξήγηση για αυτούς που έχουν με Led. Πάνο συγχαρητήρια και πάλι και καλές πλακέτες.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Πάνο απλή και πολύ καλή κατασκευή. Συγχαρητήρια . Ας το ακούσουν μερικοί που προσπαθούν να κάνουν πλακέτες με τα Led. Βέβαια όχι ότι δεν γίνονται μα όχι με τα αποτελέσματα με λάμπες φθορίου. Εγώ έκανα τυπωμένα πρώτα πριν 30 χρόνια με λάμπες υδραργύρου με καλό αποτέλεσμα αλλά λόγο του μεγάλου όγκου το εγκατέλειψα. Μετά δοκίμασα με Led αλλά με όχι καλά αποτελέσματα και με μικρό χώρο τύπωσης. Ώσπου βρέθηκε ένα σκάνερ χαλασμένο και το μετέτρεψα σε θάλαμο με λάμπες φθορίου 4Χ 8W με χρόνο με ρύθμιση ποτενσιόμετρου όπως και εσύ με ένδειξη Led και με αποτελέσματα επαγγελματικά. Έχω και παρουσίαση παλαιά. Λοιπόν το συμπέρασμα είναι λάμπες φθορίου για εμφανίσεις πλακετών και τίποτε άλλο. Τα γράφο για να παραδειγματιστούν οι ενδιαφερόμενοι που πιθανόν να θέλουν να κάνουν κάποιο θάλαμο. Χωρίς παρεξήγηση για αυτούς που έχουν με Led. Πάνο συγχαρητήρια και πάλι και καλές πλακέτες.
    ευχαριστω πολυ!!ναι δεν το συζηταω καν για λεντακια η αλλες λαμπες...δοκιμασα δηλαδη και δεν συγκρινεται το ενα με το αλλο...και με την μια μου βγηκε...δεν επαιξα και πολυ με χρονο...το βαλα στα 5 εκατοστα αποσταση πλακετα με λαμπες και μετα εκοψα το υπολοιπο μια πλακετας και εγραψα χρονους απο πισω απο μισο εως εξι λεπτα....και ειδα οτι στο 3 με 3μιση ηταν το τελειο και κρατησα τον χρονο αυτο...και κυριως φθηνο αφου 4 ευρω πηρα την μια λαμπα και τα μπαλαστ ενα ευρω το ενα απο μια αγγελια και το ξυλο το ειχαμε σπιτι και απλα το εκοψα σε εναν ξυλουργο..το πιο σημαντικο ειναι οτι με αυτες εχεις τελεια διαχυση ενω με τα λεντ οσο καλα και να τα μετρησεις τις αποστασεις τους καπου θα εχεις σκιες και θα πρεπει να παιξεις πολυ με το υψος και τους χρονους....απλα λαμπες φθορισμου και για θεμα ταχυτητας εμφανισης...3 λεπτακια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Συγχαρητηρια για την κατασκευη σου.Με θαλάμους UV ξεκίνησα κι εγώ.
    Απο τη στιγμη που δοκιμασα τα χαρτια για σιδεροτυπα με laser πηραν δρομο και οι θαλαμοι και οι φωτοευαισθητες πλακετες.
    Μικροτερο κοστος , δυνατοτητα διορθωσης πριν την εμφανιση-αποχαλκωση και αν δεν μου κανει την ξαναφτιαχνω απο την αρχη.
    Για διαδρομους εως 0.4 mm το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικό . ( για μένα ).
    Οι διαδρομοι του κυκλωματος παρακάτω ειναι 0.75 και τα test απο 0.1 εως 1.0 mm.
    PRINTESALL_zps48fadd41.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kentar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητηρια για την κατασκευη σου.Με θαλάμους UV ξεκίνησα κι εγώ.
    Απο τη στιγμη που δοκιμασα τα χαρτια για σιδεροτυπα με laser πηραν δρομο και οι θαλαμοι και οι φωτοευαισθητες πλακετες.
    Μικροτερο κοστος , δυνατοτητα διορθωσης πριν την εμφανιση-αποχαλκωση και αν δεν μου κανει την ξαναφτιαχνω απο την αρχη.
    Για διαδρομους εως 0.4 mm το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικό . ( για μένα ).
    Οι διαδρομοι του κυκλωματος παρακάτω ειναι 0.75 και τα test απο 0.1 εως 1.0 mm.
    PRINTESALL_zps48fadd41.jpg
    ωραιο το αποτελεσμα αλλα και παλι εχεις το σιδερωμα πρεπει να βρεις την θερμοκρασια και καταλληλη δυναμη για το πατημα και ισως καπου να μην σου βγει το ''μελανι'' ενω με τον θαλαμο την πετας μεσα για 3 λεπτα βαζεις και δυο μαζι και 3 κ οσες χωρανε και εχεις παντα το ιδιο αποτελεσμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spirtos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά . Καλες εκτυπωσεις!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μητρός τε και Πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστίν η Πατρίς

    2+2=5 (for extremely large values of 2!)

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Spirtos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    personaldrummer (22-12-13)

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από personaldrummer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιο το αποτελεσμα αλλα και παλι εχεις το σιδερωμα πρεπει να βρεις την θερμοκρασια και καταλληλη δυναμη για το πατημα και ισως καπου να μην σου βγει το ''μελανι'' ενω με τον θαλαμο την πετας μεσα για 3 λεπτα βαζεις και δυο μαζι και 3 κ οσες χωρανε και εχεις παντα το ιδιο αποτελεσμα...
    Οταν θα σου κάτσουν πλακετες αλλης μαρκας , αλλης συνθεσης φωτοευαίσθητου υλικού , ή ...ηλικίας σου εύχομαι να μην αναθεωρήσεις...
    Σε κάθε περίπτωση καλές εκτυπώσεις Πάνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kentar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν θα σου κάτσουν πλακετες αλλης μαρκας , αλλης συνθεσης φωτοευαίσθητου υλικού , ή ...ηλικίας σου εύχομαι να μην αναθεωρήσεις...
    Σε κάθε περίπτωση καλές εκτυπώσεις Πάνο.
    αυτα συμβαινουν και σε περιπτωσεις σαν την δικη σου οπως πχ να χαλασει το σιδερο σου και να παρεις αλλο (χτυπα ξυλο ) η να παρεις αλλη μαρκα χαρτιου η αλλον εκτυπωτη και ποσα ακομα...εχω ενα μαγαζι στον αγιο δημητριο που εμπιστευομαι και απο κει αγοραζω τα παντα οποτε την ιδια μαρκα θα παιρνω (οσο υπαρχει)γι αυτο υπαρχουν τοσες μεθοδοι να βολευουν τον καθεναν αναλογως...εγω για μενα λεω μιας και δοκιμασα ολες τις μεθοδους και πιστευω οτι αυτη ειναι η καλυτερη για μενα μιας και που οι επαγελματικες τυπωσεις γινονται με κουτια σαν αυτο και με λαμπες ιδιες με αυτες... φιλικα παντα ετσι?!και οπως λες ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλον τροπο καλες μας τυπωσεις!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Πάνο απλή και πολύ καλή κατασκευή. Συγχαρητήρια . Ας το ακούσουν μερικοί που προσπαθούν να κάνουν πλακέτες με τα Led. Βέβαια όχι ότι δεν γίνονται μα όχι με τα αποτελέσματα με λάμπες φθορίου. Εγώ έκανα τυπωμένα πρώτα πριν 30 χρόνια με λάμπες υδραργύρου με καλό αποτέλεσμα αλλά λόγο του μεγάλου όγκου το εγκατέλειψα. Μετά δοκίμασα με Led αλλά με όχι καλά αποτελέσματα και με μικρό χώρο τύπωσης. Ώσπου βρέθηκε ένα σκάνερ χαλασμένο και το μετέτρεψα σε θάλαμο με λάμπες φθορίου 4Χ 8W με χρόνο με ρύθμιση ποτενσιόμετρου όπως και εσύ με ένδειξη Led και με αποτελέσματα επαγγελματικά. Έχω και παρουσίαση παλαιά. Λοιπόν το συμπέρασμα είναι λάμπες φθορίου για εμφανίσεις πλακετών και τίποτε άλλο. Τα γράφο για να παραδειγματιστούν οι ενδιαφερόμενοι που πιθανόν να θέλουν να κάνουν κάποιο θάλαμο. Χωρίς παρεξήγηση για αυτούς που έχουν με Led. Πάνο συγχαρητήρια και πάλι και καλές πλακέτες.
    Δες αυτο http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post626658
    και προσεξε την αναλυση που βγαζουνε τα led και αυτη που εχουνε βγαλει οι λαμπες φθοριου.
    Με leds ειναι καλυτερος ο θαλαμος αν τον κανεις σωστα.

    Επισης ενας καλος θαλαμος πρεπει να εχει το φωτισμο απο πανω για μπορεις να κεντραρεις τη διαφανεια ευκολα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 23-12-13 στις 05:44

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. UV LED BOX!!! Ενας υπεροχος θαλαμος εμφανισης πλακετων.
    By katmadas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 23:11
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-14, 21:59
  3. Ο δικος μου θαλαμος εμφανισης πλακετων.
    By bchris in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 15:30
  4. Θαλαμος εμφανισης PCB
    By p_stama in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-12, 20:49
  5. Ερωτηση για λαμπες φθορισμου
    By xtreme84 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-11, 12:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας