Σελίδα 13 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 180

Θέμα: Κατασκευή ενισχυτή μπάσου!

  1. #121
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    αυτα που περιγραφεις ειναι τα συμπτωματα ....κατα πασα πιθανοτητα εχεις καμμενα τρανσιτορ εξοδου τα οποια πρεπει να τσεκαρεις για βραχυκυκλωμα και φτου και απο την αρχη

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  2. #122
    Μέλος Το avatar του χρήστη ibanezbass
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Φιλτατοι!
    Βρηκα τελικα την ακρη και τον επισκευασα τον ενισχυτη!

    Τι εκανα?
    Μετρησα αντισταση αναμεσα στα pins T11,T13 και αφου το κυκλωμα ειναι το ιδιο και στην αρνητικη πλευρα υπεθεσα πως πρεπει να εχω τις ιδιες τιμες και στα T12,T14....
    Δεν ειχα ομως!
    Ετσι αποφασιζω να αντικαταστησω ενα απο τα Τ12,Τ14 και να ξανακανω μετρησεις!
    Κανω αμπε μπαμπλομ και τυχαινει το T12 το βγαζω το μετραω σε σχεση με ενα υγιες τρανσιστορ και βλεπω οτι κατι δεν παει καλα!
    Βαζω λοιπον το καινουργιο κανω ξανα τις μετρησεις και ειναι και στις δυο πλευρες ιδια η ενδειξη(θετικη πλευρα ειναι τα Τ11,Τ13/αρνητικη πλευρα ειναι τα Τ12,Τ14)

    Αλλαζω ασφαλεια τον ανοιγω και λειτουργει και παλι οπως παλια!



    Αφου τον ζωντανεψα τωρα μπορουμε να συζητησουμε για το θεμα συμβατοτητας?
    Δηλαδη τι μαγικα κανει ο μικτης και παιζει το μπασο μεσα απο αυτον οπως θα επρεπε?
    Εαν ξερετε πειτε μου γιατι γινεται αυτο για να φτιαξω ενα παρομοιο κυκλωμα και να τον λειτουργησω τον ενισχυτη!

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #123
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    τα τρανσιστορ δεν μετριουνται με την κλιμακα της αντιστασης αλλα με την κλιμακα της διοδου ....το ρευμα ηρεμιας θελει ξανα ρυθμισμα μετα απο αλλαγη τρανσιτορ .. και τελος πολυ δυσκολα θα φιαξεις καποιο κυκλωμα που θα περιχει ολες τις λειτουργιες μιας κονσολας ( και οχι μικτη ) και να παιζει και να λειτουργει σωστα

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  4. #124
    Μέλος Το avatar του χρήστη ibanezbass
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα τρανσιστορ δεν μετριουνται με την κλιμακα της αντιστασης αλλα με την κλιμακα της διοδου ....το ρευμα ηρεμιας θελει ξανα ρυθμισμα μετα απο αλλαγη τρανσιτορ .. και τελος πολυ δυσκολα θα φιαξεις καποιο κυκλωμα που θα περιχει ολες τις λειτουργιες μιας κονσολας ( και οχι μικτη ) και να παιζει και να λειτουργει σωστα
    Για την ρυθμιση πρεπει να ξαναβαλω αντιστασεις 10ohm(στην θεση των ασφαλειων) ή μπορω απλα να βαλω το πολυμετρο παραλληλα με την ασφαλεια και να το ρυθμισω?

    Τι εννοεις να περιεχει ολες τις λειτουργιες της κονσολας?
    Εγω απλα θελω να εχω το ιδιο σημα εξοδου(οτι χαρακτηριστικα και εαν εχει αυτο) για να μπορω να παιζω σωστα οπως οταν συνδεω το μπασο στο μικτη και μετα στον τελικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #125
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    ναι πρεπει να τις ξανααβλεις ( μπορεις να φανταστεις οτι υπαρχει πιθανοτητα να μετρησεις πτωση τασης πανω σε μια ασφαλεια ? )
    δεν μπορει να λειτουργησει αυτο που περιγραφεις
    Ο λογος που ολα αυτα τα μηχανηματα εχουν ενα καρρο ρυθμιστικα ειναι οτι εχουν την δυνατοτητα να προσαρμοστουν στον χωρο στην ενατση στις χροιες και στο παιξιμο του μουσικου .

    Οι ερωτησεις σου αγγιζουν τα ορια της ασχετοσυνης και εχει καταντησει εκνευριστικο να πρεπει να σου απανταει σε τετοιου ειδους θεματα .... ειναι πολυ εκνευριστικο οτι δεν ανοιγεις εναν βιβλιο η δεν μελετας λιγακι πριν βαλεις μια ερωτηση . μου δινεις την εντυπωση οτι ψαχνεις ετοιμες λυσεις και απαντησεις το οποιο δεν ειναι ουτε στις προθεσεις μου ουτε στο πνευμα του diy ....

    Αποχωρω απο το νημα σου ...ισως τα ξαναπουμε σε κανα δυο χρονια αν εχεις ανοιξει κανα βιβλιο η αν αρχισεις να παιρνεις τα βηματα μ την σωστη τους σειρα

    ( σωστη σειρα:
    --ανοιγουμε κανα βιβλιο
    --διαβαζουμε τις σελιδες της esp ( υπαρχουν σιγουρα και αλλες πηγες )
    --κατασκευαζουμε κανενα σμαρτ κιτ ...
    --και μετα κολυμπαμε στα βαθεια )

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  6. #126
    Μέλος Το avatar του χρήστη ibanezbass
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Οκ Σακη,
    ευχαριστω για την αγενεια σου.
    Πραγματικα σε πολλα απο αυτα που λες εχεις δικαιο(και φυσικα δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου ή τις κατασκευες σου που ειναι εκπληκτικες) αλλα απο το πρωτο σου ποστ εχεις ενα παρα πολυ επιθετικο υφος απεναντι μου!

    Με συγχωρεις αλλα δεν αξιζω τετοια συμπεριφορα.
    Προσπαθω να γραφω οσο πιο καθαρα γινεται απο το #1 ποστ και εσυ αντι να μου δωσεις κανα δυο συμβουλες με θαβεις και μου ριχνεις την ψυχολογια!

    Δεν ηρθα ασχετος μια μερα να πω:''Α σημερα θα φτιαξω τον Nmos200'' εχω κανει και αλλες κατασκευες στο παρελθον(οχι κιτ) οι οποιες μια χαρα δουλευουν μεχρι και σημερα....

    Θα τα πουμε λοιπον σε 2χρονια φιλε Σακη.
    Καλη συνεχεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #127
    Μέλος Το avatar του χρήστη ibanezbass
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Γεια χαρα,
    η κατασκευη προοδευει απλα ακομα δεν εχω καταφερει να βρω το κυκλωμα που πρεπει να βαλω μπροστα απο τον ενισχυτη μου για να δουλεψει στην ενταση που θα επρεπε!

    Για οσους δεν διαβασαν τις προηγουμενες σελιδες ξανααναλυω το προβλημα...
    Οταν συνδεω το μπασο κατευθειαν στον ενισχυτη ή ακομα και οταν βαζω μια προενισχυση απο μπροστα(οπως 1 2 3 ) εχω πολυ χαμηλη ενταση,περιπου 20watt...
    Οταν ομως συνδεω το μπασο σε ενα μικτη και μετα στον τελικο η ενταση στο ηχειο ειναι παρα πολυ δυνατη!(200watt)
    Επισης οταν βαζω το μπασο μου στον ibanez sw65 που εχω(ενισχυτης μπασου) και απο το lineout του, στελνω στον τελικο παλι η ενταση ειναι πολυ δυνατη οπως θα επρεπε!Στο manual λεει πως το lineout στελνει σημα 0dbm.

    Σας παρακαλω εαν μπορειτε προτεινετε καποιο κυκλωμα με το οποιο θα μπορεσω να παιξω οπως θα επρεπε στον τελικο μου...
    Ή στην χειροτερη καποιο αλλο κυκλωμα για τελικο γυρω στα 200w...

    Οριστε και μερικες φωτογραφιες απο την κατασκευη...
    Δεξια απο την πλακετα του ενισχυτη θα μπει το dc detect και πισω απο τον μετασχηματιστη το soft start...
    Η μπλε πλακετα δηλωνει τη θεση της προενισχυσης.
    100_0247.jpg

    Εννοειται πως η καλωδιωση θα τακτοποιηθει και το κουτι θα βαφτει...
    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #128
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Καταρχήν να σημειώσω ότι τα καλώδια που ενώνεις τον ενισχυτή με το τροφοδοτικό είναι πολύ λεπτά.Πρέπει να βάλεις πιο χοντρά,οπωσδήποτε.Τώρα όσο για προενίσχυση, μπορείς να φτιάξεις ένα κύκλωμα με τελεστικούς.Το παρακάτω έχει και ρύθμιση bass,mid,treble και μπορείς να αλλάξεις το κέρδος(ενίσχυση) του 1ου ενισχυτή, αλλάζοντας κατάλληλα την αντίσταση R2(ή μπορείς να προσαρμόσεις κατάλληλα και κάποιο ποντεσιόμετρο, για να ρυθμίζεις την ενίσχυση).Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις και κάποιο άλλο αντίστοιχο,νέου τύπου,(ή και παλιότερο αν διαθέτεις κάποιο), τελεστικό (IC)π.χ.NE5532,OPA... κ.α.


    preamp with 3band EQ.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #129
    Μέλος Το avatar του χρήστη ibanezbass
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Δηλαδη λες να ειναι μονο προβλημα gain?
    Ελεγα να βαλω αυτο το eq...Ηδη εχω βρει ποιες συχνοτητες θα χρησιμοιησω(εβαλα socket στους δυο πυκνωτες που ρυθμιζουν τις συχνοτητες ακουσα διαφορες και κατεληξα στις 6 αγαπημενες μου...)
    Μηπως εχεις καποιο κυκλωμα το οποιο θα δινει μονο gain χωρις τα ρυθμιστικα?Υποψιν οτι θα πρεπει να εχει υψηλη αντισταση εισοδου καθως οι μαγνητες του οργανου ειναι γυρω στα 50k.

    Τα καλωδια οντως ειναι αρκετα λεπτα οταν βαφεί το σασι τοτε θα κανω ολες τις καλωδιωσεις ακριβως οπως πρεπει.

    Ευχαριστω για τις επισυμανσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ibanezbass : 28-02-12 στις 00:23

  10. #130
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Είναι θέμα προσαρμογής αντιστάσεων (εισόδου-μαγνήτη οργάνου) και προενίσχυσης του σήματος του οργάνου,ώστε να έρθει στην κατάλληλη στάθμη,για να οδηγήσει σωστά τον ενισχυτή.Και βέβαια, είναι καλό να υπάρχει ρύθμιση gain.Το κύκλωμα στο link, με μια πρώτη ματιά, φαίνεται καλό.Ίσως χρειαστεί κάποιες τροποποιήσεις, στις τιμές κάποιων αντιστάσεων κυρίως, ίσως όμως και να μην χρειαστεί.Θα έλεγα ότι μπορείς να το ξεκινήσεις και οι μετατροπές,αν χρειαστεί, είναι σχετικά εύκολες.Δες όμως και την έτοιμη λύση με κάποιο πετάλι μπάσου(προενίσχυσης,EQ,κ.λ.π).Ίσως να βρείς κάτι έτοιμο και οικονομικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 13 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή ενισχυτή ήχου
    By leder in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-14, 14:39
  2. Μετατροπή σε προενισχυτή ηλεκτρικού μπάσου
    By geovinios in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 18:14
  3. Ψαχνω σχέδιο προενισχυτή μπάσου με eq.3 περιοχων
    By savasp in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 01:38
  4. κατασκευή ενισχυτή
    By kobi in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 00:42
  5. Υπάρχουν σχέδια για προενυσχυτή ηλεκτρικού μπάσου?
    By staaronis3 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-08, 23:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας