Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Βοηθεια για inverter σε φωτοβολταικα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη mankam
    Όνομα
    μανος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    κατερινη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή Βοηθεια για inverter σε φωτοβολταικα

    καλησπερα απο γαυδο,το νοτιοτερο σημειο της ευρωπης!
    Για οσους δεν ξερουν το νησι δεν εχει παροχη ηλεκτρικου της δεη και τα περισσοτερα σπιτια ειναι με γεννητριες η φωτοβολταικα.
    Ηρθα λοιπον φιλοξενουμενος στον θειο για καμια 10αρια μερες και αποφασισα να του κανω μια βασικη εγκατασταση στα ηλεκτρικα μια και ηταν σε χαλια κατασταση χωρις πινακα και με διαφορες αλχημιες δικης του εμπνευσης,το σπιτι τροφοδοτειται με φωτοβολταικα και μπαταριες 12v που συλλεγουν το ρευμα.
    Οι γνωσεις μου στα ηλεκτρικα ειναι σε καλο επιπεδο,στα φωτοβολταικα δεν εχω γνωσεις και θα χρειαστω τα φωτα σας.
    Στο προβλημα μας λοιπον:
    Αυτη τη στιγμη λειτουργει με ενα inverter 300w που καλυπτει τις απαραιτητες αναγκες,δηλαδη 2-3 λαμπες led το βραδυ και μια τηλεοραση μικρη 60w ,ψυγειο δεν αντεχει,ακομα και το λαπτοπ οταν το συνδεω με τον φορτιστη ριχνει το τροφοδοτικο για 20 δευτερα και μετα επανερχεται μαλλον πρεπει να τραβαει στιγμιαια πολυ ρευμα.υπαρχει και ενα αλλο inverter 3000w τροποποιημενου ιμιτονου το οποιο δοκιμασα επανειλλημενως με διαφορα φορτια,π.χ. ψυγειο, τηλεοραση μεγαλη 130w το λαπτοπ και λειτουργει κανονικα για 30 εως 45 λεπτα μετα κοβει το ρευμα ενω το λαμπακι λειτουργειας ειναι ανοιχτο,στις εξοδους του που μετρησα με πολυμετρο δεν βγαζει καθολου ρευμα,θεωρω πως εχει καποιο προβλημα για να δουλευει τοσο λιγο,επανερχεται μετα απο ωρες η την επομενη μερα παλι για 30-45 λεπτα και μετα σταματαει.
    Δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να το μετρησω,διαθετω ενα απλο ψηφιακο πολυμετρο,οπως και να εχει θα ηθελα να μου συστησετε ενα τροφοδοτικο κατα προτιμηση καθαρου ημιτονου που να αντεχει ενα μεγαλο ψυγειο μια μεγαλη τηλεοραση,3-4 λαμπες ηλεκτρονικες η led,γενικως δεν νομιζω σε αθροισμα να ξεπερασει τα 1500w και να ειναι σε λογικη τιμη.
    Σας παραθετω στοιχεια απο τα φωτοβολταικα και τις μπαταριες που υπαρχουν στο κυκλωμα οπως τα σημειωσα για να σχηματισετε καλυτερη αποψη αλλα και να επισημανετε τυχον λαθη π.χ αν τα φωτοβολταικα εχουν την δυνατοτητα να τροφοδοτησουν αυτες τις μπαταριες η αν αντεχουν και αλλες.

    τα φωτοβολταικα ειναι 2 συστοιχιες EUROSOLAR οι οποιες αποτελουνται απο 4 πανελ η καθε μια,το καθε πανελ εχει τα εξης στοιχεια:
    Peak power (pmax) w69,3
    Peak power voltage (vmp) v18,0
    Peak power currend (imp) A:4,1
    Short circuit curent (isc) A:4,7
    Open circuit voltage (voc) v:21,7
    MAX SYSTEM VOLTAGE 600V

    Και μια συστοιχια 9 πανελ SIEMENS με τα εξης στοιχεια στο καθε πανελ (δηλαδη 9 πανελ με τα παρακατω στοιχεια το καθε ενα):

    Max power 50w
    MAX SYST.
    open ckt voltage
    600V
    Current
    short ckt 3,4 a
    rated 3,05 a
    VOLTAGE
    open ckt. 21,4v
    rated 16,6v
    saries fuse 6a

    αυτα καταληγουν σε ενα controller http://colemanair.us/vp_asp/scripts/shopexd.asp?id=585
    και συνδεονται μεσω αυτου σε μια σιστοιχια μπαταριων υγρου τυπου 2v 600AH επι 6 εν σειρα με αθροισμα 12v και συνολο 3600AH
    σε παραλληλη συνδεση με τις παραπανω υπαρχουν και 8 μπαταριες ξηρου τυπου 12v 100AH Δηλαδη σε αθροισμα 1200AH και στο συνολο των μπαταριων εχουμε 4800ah

    ευχαριστω προκαταβολικα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Γεια σου Μανο . Ειμαι ο Γιαννης απο την Ιεραπετρα , την νοτιοτερη πολη της Ευρωπης.
    Στην περιοχη μου δισυτυχως εχουμε ΔΕΗ. Την εχω κοψει ομως και λειτουργω το σπιτι μου με φωτοβολταικα, και υγραεριο.
    Ας αρχισουμε ομως με δυο τρια πραγματακια που αφορουν εσενα.
    ΠΑΝΕΛ: 4 των 70βατ=280βατ + 9 των 50 βατ = 450 βατ . Συνολο 730 βατ.
    Το μεγιστο ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ρευμα που μπορεις να παρεις απο αυτα για να φορτισεις τις μπαταριες σου ειναι (4Χ4Α)+(9Χ3Α)=43Α
    Στην πραξη ομως το ρευμα ειναι μικροτερο (οχι σωστος προσανατολισμος, θερμοκρασια, απωλιες στις συνδεσεις και στα καλωδια και αλλοι πολλοι τετοιοι παραγοντες.
    Ενας πρακτικος τυπος στον οποιο εχω καταληξει μετα απο χρονια ενασχοληση με το θεμα ειναι να διαιρω την μεγιστη θεωρητικη ισχυ με το 20.
    Ετσι στην περιπτωση σου εχουμε 730 / 20 = περιπου 37Α.και αυτα, οχι κατα την διαρκεια ολης της ημερας, εκτος και αν οι ηλιοστατες σου περιστρεφουν τα πανελ προς τον ηλιο που δεν νομιζω να εχεις τετοιο πραγμα. Αν υποθεσουμε οτι εχεις μεσο ορο 30 Α απο 9 μεχρι τις 4 το απογευμα, τοτε τα πανελ παραγουν
    7Χ30Α=210ΑΗ.
    ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ: 6 των 2 βολτ/600ΑΗ =12 βολτ /600ΑΗ (ΟΧΙ 3600) + 8 των 100ΑΗ= 800ΑΗ .Συνολο 1400ΑΗ.
    Φανταζομαι οτι το συστημα ειναι σε λειτουργια μερικα χρονια, οποτε η χωριτηκοτητα των μπαταριων ειναι μονο ας πουμε 1000ΑΗ
    Για να φορτισουν πληρως χρειαζοντε 1000/210=4 μερες πληρους ηλιοφανειας περιπου ΧΩΡΙΣ να τραβας καθολου ρευμα απο αυτες.
    Για να παρεις μια ιδεα για το τι περιπου συμβαινει μια και το μονο οργανο που διαθετεις ειναι το πολυμετρο, μετρησε την ταση στους ακροδεκτες της μπαταριας.
    Με ηλιο πρεπει να ειναι απο 12 μεχρι 14,4 βολτ (χωρις να τραβας ρευμα)
    Το βραδυ με τον ινβερτερ σε λειτουργια πρεπει να ειναι απο 12,5 μεχρι 10,5 βολτ.
    Τα 10,5 ειναι η ταση που κλεινουν τα ινβερτερ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ να μην αφηνουμε τις μπαταριες να κατεβουν τοσο χαμηλα,αλλιως κινδυνευουν αμεσα με καταστροφη οι μπαταριες.
    Απο αυτα που γραφεις νομιζω οτι αυτο ακριβως συμβαινει σε σενα. Ζητας παρα πολλα απο το συστημα, σου αδειαζοντας τελειως τις μπαταριες.Παρακολουθησε -μετρα τακτικα -την ταση τους.ΜΗΝ περιμενεις να κατεβει τοσο χαμηλα , ωστε να κλεισει ο ινβερτερ.Αν μπορεις κρατησε την πανω απο τα 11,7(οσο ψηλοτερα, τοσο το καλλιτερο).Αν τωρα ανεβαινει γρηγορα στα 14,4 βολτ,(κανονικα με αυτα που γραφεις χρειαζοντε 4 μερες) ας πουμε μεσα σε μερικες ωρες, τοτε η χωρητικοτητα των μπαταριων εχει πεσει παρα πολυ, και χρειαζεσαι νεες μπαταριες. Ξερω ειναι ακριβες αλλα......
    ΙΝΒΕΡΤΕΡ: Eχω 2 των 3κιλοβατ, και 1 των 5 κιλοβατ. ολα τροποποιημενου ημιτονου. Δεν συναντησα κανενα προβλημα στην λειτουργια των συσκευων μου (μοτερ ψεκαστικου 2,2 κιλοβατ-μοτερ αντλητικου 1,5 κιλοβατ,-ψυγειο,-ψυγειοκαταψηκτης-και γενικα ολες τις οικιακες συσκευες οπως συστημα σιδερωματος,
    κλπ.
    ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ συσκευες που δεν δουλεψαν με το τροποποιημενου, ηταν ο φουρνος μικροκυματων που θελει διπλασιο χρονο για το ζεσταμα, και ο λεβητας αεριου για την κεντρικη θερμανση, που εδεινε λαθος πληροφορια ενας αισθητηρας ταχυτητας μοτερ,εξ αιτιας του τροποποιημενου,και εκλεινε τελειως.
    ΨΥΓΕΙΟ. Η πιο ενεγροβορα ηλεκτρικη συσκευη. ΟΥΤΕ το θερμοσιφωνο δεν καταναλωνει τοσο ρευμα. 150 βατ επι 20 ωρες λειτουργιας θελει 3 κιλοβατωρες το 24ωρο. Για να παραγεις και να αποθηκευσεις τοση ποσοτητα ρευματος θελεις τουλαχιστον 1500 με 2000 βατ πανελ.ΟΙ σησωρευτες σου ειναι αρκετοι, (αν και οσο μεγαλυτερη χωρητικοτητα τοσο το καλλιτερο) εφ οσον δεν εχουν καταστραφει απο την μεχρι τωρα χρηση.
    Προτεινω ενα μικρο ψυγειο υγραεριου (ενταξυ ειναι ακριβα αλλα....) εχω ενα στο μετοχι και το δουλευω μονο το καλοκαιρι Μαιος-Σεπτεμβριος με 1 μεγαλη φυαλη προπανιου (γυρω στα 50 ευρω)
    Εναλλακτικα χρησιμοποιησε την καταψυξη του ψυγειου (το εχω κανει) σαν συντηριση, και δουλεψε το με εναν φτηνο (3-5 Ε) χρονοδιακοπτη πχ μιση ωρα ΟΝ και 2 ωρες ΟΦ . Την νυχτα απο πχ 22.00 μεχρι 07.00 συνεχεια ΟΦ. Τελως παντων αυτα θα τα δεις στην πραξη.

    Εγραψα πολλα . Φτανει για την ωρα. Ο καφες μου εχει κρυωσει. Να εισαι καλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον καπιστρι για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kaptenlouna (06-12-11)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη mankam
    Όνομα
    μανος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    κατερινη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Γιαννη σου ειμαι υποχρεος για την τοσο αναλυτικη απαντηση σου,ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με φωτοβολταικα και εχω ακομα 10 μερες να του δωσω την καλυτερη λυση μια και ειναι 70 χρονων και ζει μονος του.
    δυο διορθωσεις μια και δεν περιεγραψα σωστα τα πανελ και τις μπαταριες:
    στα πανελ θα προσθεσεις αλλο ενα ΠΑΝΕΛ: 4 των 70βατ=280βατ μια και ειναι 2 τεσσαρια eurosolar
    επισης υπαρχει ενα ακομα που δεν εχει συδεθει στο κυκλωμα με τις ιδιες δυνατοτητες και αποσο μου περιγραφεις θα χρειαστει για να κανει καλυτερη φορτιση στις μπαταριες οποτε συμπεραινω οτι πρεπει να το συνδεσω.
    οι 2βολτες μπαταριες ειναι 600ah η καθε μια ειναι περιπου μισο μετρο υψος η καθε μια οποτε αφου ειναι 6 ακομα και εν σειρα στο συνολο δεν δινουν 3600ah?
    το inverter 3000w που σταματαει μετα απο 30-45 λεπτα λειτουργιας παρατηρησα στο βολτομετρο του controller οτι τα βολτ δεν επεσαν ποτε κατω απο 12.5 ενω το ανωτερο ηταν 13.9 αρα συμπεραινω οτι ειναι προβληματικο,το μικρο των 300w δεν σταματει λειτουργια εφοσον δεν περασω την αντοχη του σε καταναλωση.
    Θελω λοιπον να βρω ενα αξιοπιστο inverter γυρω στα 3000w με καλη σχεση τιμης αγορας και αποδοσης για να του το παραγγειλω,προτιμω μια δοκιμασμενη λυση απο καποιον που ηδη χρησιμοποιει ενα συγκεκριμενο και ειναι ικανοποιημενος.
    οι απαιτησεις του ειναι χαμηλες μια και δεν δουλευει σιδερο λεβητες μικροκυματα,μαγειρευει με υγραεριο οποτε πιστευω ενα 3000w να τον καλυπτει ανετα για τηλεοραση 3 λαμπες χαμηλης καταναλωσης ενα ψυγειο και μια τηλεοραση και ενα ρουτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mankam : 06-12-11 στις 22:39

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    [οι 2βολτες μπαταριες ειναι 600ah η καθε μια ειναι περιπου μισο μετρο υψος η καθε μια οποτε αφου ειναι 6 ακομα και εν σειρα στο συνολο δεν δινουν 3600ah?

    Oxi συνδεοντε σε σειρα για να παρεις τα 12βολτ. Η χωρητικοτητα μενει η ιδια -600ΑΗ - Θα ειχες 3600ΑΗ αν συνεδεες παραλληλα τις μπαταριες, οποτε θα 6απλασιαζες την χωρητικοτητα, αλλα φυσικα η ταση θα παρεμενε 2 βολτ

    το inverter 3000w που σταματαει μετα απο 30-45 λεπτα λειτουργιας παρατηρησα στο βολτομετρο του controller οτι τα βολτ δεν επεσαν ποτε κατω απο 12.5 ενω το ανωτερο ηταν 13.9 αρα συμπεραινω οτι ειναι προβληματικο,το μικρο των 300w δεν σταματει λειτουργια εφοσον δεν περασω την αντοχη του σε καταναλωση.

    Τρεις ειναι οι λογοι που θα κανουν ενα ινβερτερ να σταματησει
    1. χαμηλη ταση - κανει μπιπππππ στα 11 βολτ και σταματα στα 10,5 (δεν ειναι η περιπτωση σου)
    2. θερμοκρασια στις ψυκτρες των τρανζιστορ πανω απο 70 βαθμους κελσιου.(ζεστενεται? δουλευουν οι ανεμηστηρες?)
    3.Υπερβολικο φορτιο. Οταν του ζητηθει ισχυς μεγαλυτερη απο την ονομαστικη του. στην περιπτωση σου πανω απο 3000 βατ 'η 6000 βατ για μερικα δεπτερολεπτα. (μηπως περνει μπρος καποιο μεγαλο μοτερ?) 'η κατι αλλο που στο ινβερτερ φαινεται σαν βραχυκυκλωμα? παντως πρεπει να σου δεινει ηχητικη ειδοποιηση αν συμβαινει κατι τετοιο 'η να σου αναβει καποιο λεντ.
    Θα προσθεσω κατι ακομη. Κανε ενα ελεγχο στα καλωδια που συνδεουν το ινβερτερ με την μπαταρια. ελεγξε τους ακροδεκτες που γεφυρωνουν τις μπαταριες.
    Καθε αλλαγη στο χρωμα ,στην οψη, τυχον αλλαγες γενικα στην εμφανηση ειναι υποπτη για αυτο που αντιμετοπιζεις. Ξεσυνδεσε ξεβιδωσε καθε ακροδεκτη .Καθαρισε τον και βαλτον στη θεση του. Σφυξτον δυνατα χωρις ομως να τον σπασεις.
    Μετα με το πολυμετρο σου και τον ινβετρερ σε λειτουργια, αναψε φωτα τηλεοραση και λοιπα, και μετρησε μεταξυ ακροδεκτη και πολου μπαταριας.
    Ναι ξερω ,ειναι σφυγκτα βιδωμενα μεταυ τους και επομενως η ταση πρεπει να ειναι 0, ομως δεν ειναι ετσι. Υπαρχει μια διαφορα δυναμικου, που οσο ειναι κατω απο ας πουμε 10mV ειναι ΟΚ. Αν ειναι μεγαλυτερη ξαναβγαλε, και ξανακαθαρισε τον πολο. Απο οτι λες μαλλον ο ινβερτερ ειναι ενταξυ μιας και ξαναδουλευει μετα απο λιγο . Πιστευω οτι προκειται για καποια κακη επαφη καλωδιου, σκουριασμενο παξιμαδι σε καλωδιο 'η κατι τετοιο.







    Θελω λοιπον να βρω ενα αξιοπιστο inverter γυρω στα 3000w με καλη σχεση τιμης αγορας και αποδοσης για να του το παραγγειλω,προτιμω μια δοκιμασμενη λυση απο καποιον που ηδη χρησιμοποιει ενα συγκεκριμενο και ειναι ικανοποιημενος.
    οι απαιτησεις του ειναι χαμηλες μια και δεν δουλευει σιδερο λεβητες μικροκυματα,μαγειρευει με υγραεριο οποτε πιστευω ενα 3000w να τον καλυπτει ανετα για τηλεοραση 3 λαμπες χαμηλης καταναλωσης ενα ψυγειο και μια τηλεοραση και ενα ρουτερ

    και ενα 1000 βατ ειναι ικανοποιητικο ανετα για τις καταναλωσεις που θελεις. (υποθετω οτι το ρουτερ ειναι για το ιντερνετ -10βατ- και οχι ξυλουργικο εργαλειο -1200βατ-
    Αν αποφασισεις να αγορασεις καινουργιο στα 1000 βατ , τοτε σε συμβουλευω να παρεις πραγματικου ημιτονου. σε αυτη την ισχυ δεν ειναι και τοσο ακριβο και επιπλεον οι συσκευες σου καταναλονουν 20% λιγοτερο βελτιωνοντας την οικονομια σε ρευμα.
    Εχει παρα πολλα καταστηματα στο ιντερνετ για να παρεις μια ιδεα για τιμες. πχ δες mimikos.gr

    Ξεχασα ενα συμαντικο.για τον ινβερτερ. Προσεξε στα ξαρακτηριστικα του, το ρευμα ηρεμιας να ειναι οσο το δυνατον κατω απο 1 Α. Εχω αγορασει καποιον 3000βατ χωρις να προσεξω,και εχει ρευμα ηρεμιας 2,5Α, που μεταφραζεται σε 60ΑΗ ημηρεσιως.τζαμπα καταναλωση χωρις να αναψει ουτε λαμπα. Φυσικα τον ξαναβαλα στο κουτι του και τον κρατησα σαν εφεδρικο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη καπιστρι : 07-12-11 στις 00:07

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Μάνο, ας τα πάρουμε ένα - ένα γιατί μαζεύτηκαν πολλά εδώ....

    Φωτοβολταϊκά.
    Έχεις 8 x 70Wp = 560Wp (χωρισμένα σε 2 4τράδες) και 9 x 50Wp = 450Wp, σύνολο 1.010Wp.....Σωστά?
    Η ισχύς αυτή είναι ικανή να παράγει ημερησίως (καλοκαιρινή περίοδος) μέχρι περίπου 4,5 - 5kWh (με απλό ρυθμιστή τύπου PWM) και μέχρι 6 - 6,5kWh (με ρυθμιστή φόρτισης τύπου MPPT).
    Η ενέργεια αυτή, ακόμα και οι 4,5kWh / ημέρα είναι υπεραρκετή για να καλύψει:
    - Ηλεκτρικό ψυγείο οικιακού μεγέθους ενεργειακής κλάσης Α ή Α+ (ακόμη καλύτερα0 το οποίο καταναλώνει λιγότερο από 1,5kWh / ημέρα.
    - Φωτισμό. 5 - 15 λαμπτήρες ηλεκτρονικούς 7 - 15W (ή LED ακόμη καλύτερα) οι οποίοι θα λειτουργούν κατά μέσο όρο περίπου 3 -4 ώρες ημερησίως.
    - Τηλεόραση με ισχύ λειτουργίας μέχρι 100W η οποία θα λειτουργεί κατά μέσο όρο μέχρι 5 ώρες την ημέρα ημερησίως.

    Συμπέρασμα....Από Φ/Β είσαι "κομπλέ", πάμε να δούμε που είναι το πρόβλημα.

    Ρυθμιστής φόρτισης.
    Δεν είμαι σίγουρος ότι ο ρυθμιστής φόρτισης που έχεις είναι κατάλληλος για Φ/Β....μάλλον για ανεμογεννήτρια μου φαίνεται πιο ταιριαστός.
    Χρειάζεσαι έναν απλό PWM ρυθμιστή για 80Α τουλάχιστον (ή 2 των 40Α) και αν θες να πας σε έναν πραγματικά καλό ρυθμιστή τύπου MPPT, αυτός είναι ο κορυφαίος κατά την γνώμη μου.

    Μπαταρίες.
    Κανόνας: Δεν παραλληλίζουμε ΠΟΤΕ μπαταρίες διαφορετικού τύπου. Άρα, άμεσα αποσύνδεσε τις "υγρές" από τις "κλειστές" και θα δοκιμάσεις τις δύο συστοιχίες πλέον για να δεις ποιες θα κρατήσεις συνδεδεμένες τελικά.
    Ανοιχτού τύπου μπαταρίες. Έχεις να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία για αυτές, γράφουν κάτι πάνω τους? Πόση είναι η ηλικία τους? είναι σε διαφανή δοχεία ή σε αδιαφανή (συνήθως μαύρα ή γκρι)? Έχουν υγρά? Μετράς σε όλα τα στοιχεία την ίδια τάση?
    Κλειστού τύπου μπαταρίες. Είναι "βαθιάς εκφόρτισης"? Μήπως είναι μπαταρίες για αυτοκίνητα? Σε αυτήν την περίπτωση ΔΕΝ κάνουν για φωτοβολταϊκά. Αν είναι όμως πρόσφατα αγορασμένες ίσως να αντέχουν ακόμη....

    Υ.Γ. Όταν συνδέουμε μπαταρίες σε σειρά, προστίθενται οι τάσεις τους και μένουν ίδια τα αμπερώρια. Όταν συνδέουμε μπαταρίες παράλληλα, η τάση μένει ίδια και προστίθενται τα αμπερώρια.

    Inverter.
    Είναι πλέον αναχρονιστικό να πάρεις οτιδήποτε άλλο εκτός από inverter καθαρού ημιτόνου. Το τροποποιημένο ημίτονο ταλαιπωρεί οτιδήποτε έχει κινητήρα και παλμοτροφοδοτικό. Εκτός από την αυξημένη κατανάλωση και καταπόνηση, σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να γίνει ζημιά στην συσκευή.
    Ανεπιφύλακτα σου προτείνω να πάρεις όχι απλό inverter, αλλά inverter/charger ώστε να έχει την δυνατότητα ο θείος σου να φορτίζει εύκολα, γρήγορα και απλά τις μπαταρίες, χρησιμοποιώντας μια μικρή γεννήτρια 4 - 6kVA και χωρίς να κόβεται το ρεύμα στο σπίτι κατά την διάρκεια αυτής της διαδικασίας. Αυτό θα είναι χρήσιμο κυρίως τον χειμώνα σε ημέρες με συνεχόμενη συννεφιά.
    Ένα μηχάνημα μέχρι 1000W (όπως π.χ. αυτό) είναι αρκετό για να καλύψει τις ανάγκες που θέλεις και απλά θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις να είναι επεκτάσιμο ή όχι. Επεκτάσιμο σημαίνει ότι υπάρχουν μηχανήματα που αν θέλεις στο μέλλον περισσότερη ισχύ (για να καλύψεις συσκευές με μεγαλύτερη ισχύ, π.χ. πλυντήριο), μπορούν να παραλληλιστούν με όμοια μηχανήματα για να 2πλασιάσεις, 3πλασιάσεις, κλπ. την ισχύ τους, ανάλογα με τις νέες ανάγκες. Ένα τέτοιο μηχάνημα είναι αυτό.

    Βρες λίγο χρόνο να διαβάσεις σε αυτό το θέμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56021 γιατί έχουν γραφτεί πολλά χρήσιμα που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις. Το θέμα δεν είναι καθόλου απλό αλλά να το πιάσεις με υπομονή όλα θα γίνουν.
    Οι μπαταρίες είναι πολύ σημαντικές οπότε αναμένουμε περισσότερες πληροφορίες για αυτές.

    Να θυμάσαι ότι - δυστυχώς - ΔΕΝ υπάρχει "φθηνό" και "καλό"...ότι πληρώνεις παίρνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη mankam
    Όνομα
    μανος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    κατερινη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    καλημερα κωστα,ευχαριστω για την αναλυση που εκανες οι μπαταριες κλειστου τυπου ειναι για φωτοβολταικα και ειναι στο συνολο 16 αλλα εχω λιγοτερες απο τις μισες συνδεδεμενες μια και θελω να δω ποιες ειναι σε καλυτερη κατασταση για να τις βαλω σε λειτουργια και εδω θα χρειαστω τη βοηθεια σας μια και μονο πολυμετρο διαθετω,πχ. τις αποσυνδεσα ολες και τις μετρησα μια μια με διαφορα ωρων και σημειωσα τα βολτ που μου δινουν,αν υπαρχει αλλος τροπος θα ηθελα να μου τον υποδειξετε,η ηλικια τους ειναι καποιων ετων οπως και του υγρου τυπου αλλα δυστυχως δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα αντικαταστασης,οποτε αναγκαστικα θα βρω τις καλυτερες για να τις χρησιμοποιησω.
    οι μετρησεις που εκανα στις μπαταριες κλειστου τυπου 12v μου εδωσαν διαφορετικες τιμες απο 11βολτ μεχρι 8.40 καποιες αλλες που συμπεραινω οτι αυτες με τις πολυ χαμηλες τιμες ειναι ακαταλληλες, οι μετρησεις εγιναν δυστυχως καποιες ωρες μετα που αποσυνδεσα τα φωτοβολταικα και ηταν ακομα συνδεδεμενες παραλληλα πριν τις απομονωσω μια μια,εκανα και μια δευτερη και τριτη μετρηση με διαφορα ωρων και διαπιστωσα οτι καποιες ειχαν πεσει σε βολτ αναλογικα με την πρωτη μετρηση περισσοτερο απο καποιες αλλες.
    τις 6 μπαταριες 2v ανοιχτου τυπου που εχω εν σειρα δεν τις απομονωσα μια μια ακομα αλλα στο συνολο τους οταν ειναι συνδεδεμενες μου δινουν σταθερα πανω απο 12v,αν πρεπει να τις μετρησω μια μια να μου το πειτε αλλα αν λεπει μια απο τις 6 δεν μπορω να βγαλω 12v .
    σας στελνω φωτογραφιες απο τις μπαταριες για να δειτε καλυτερα.
    IMAG0059.jpgIMAG0058.jpgIMAG0057.jpg


    εριξα μια ματια στα τροφοδοτικα που προτεινεις αλλα οι τιμες ειναι απαγορευτικες για τον θειο μου οποτε εχουμε θεμα εδω,εαν εχεις καποια εναλλακτικη λυση ακομα και λινκ που μπορουμε να παραγγειλουμε καποιο σε καλυτερη τιμη κατα προτιμηση απο ελλαδα θα με διεκολυνες πολυ.
    ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mankam : 08-12-11 στις 13:28

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    man
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε θα σου πρότεινα να καθαρίσεις τους ακροδέκτες απ τις μπαταρίες και να δεις τις διατομές στα καλώδια .Τα βλέπω λίγο ψιλά στις φώτο . Επίσης η απόσταση μεταξύ μπαταριών και inverter να είναι η μικρότερη…μέχρι 50 εκατοστά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platon5 : 08-12-11 στις 13:43

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Μάνο, μια χαρά οι φωτό....ξεκαθάρισαν αρκετά πράγματα.

    Μπαταρίες κλειστού τύπου
    Οι συγκεκριμένες μπαταρίες είναι σχεδιασμένες κυρίως για χρήση stnad-by σε μεγάλα UPS. Η αντοχή που έχουν σε κύκλου πρέπει να είναι γύρω στους 400 κύκλους σε βάθος εκφόρτισης 80% (D.O.D. 80%). Αν είναι άνω των 3 - 4 ετών οι μετρήσεις που παίρνεις είναι φυσιολογικές και σημαίνουν ότι οι μπαταρίες έχουν "τελειώσει". Θα πρέπει να κρατάνε την τάση πάνω από 12,5V για ημέρες, όχι μόνο για ώρες. Άρα επικεντρωνόμαστε στις "υγρες".

    Μπαταρίες "υγρές".
    Πρόκειται για 2βολτα στοιχεία PzS ή μπαταρίες "έλξεως" όπως συνηθίζεται να ονομάζονται γιατί η βασική τους χρήση είναι σε περονοφόρα οχήματα (κλαρκ).
    Έχουν μεγάλη αντοχή σε κύκλους (πάνω από 1.200 κύκλους @ 80% D.O.D.) αλλά ΔΕΝ ενδείκνυνται για χρήση σε φωτοβολταϊκά συστήματα λόγω του υψηλού βαθμού αυτοεκφόρτισης που έχουν και λόγω της ανάγκης για συχνή και υψηλής έντασης φόρτιση ώστε να μην υφίστανται θειίκωση (ή θείωση).
    Παλιότερα τις χρησιμοποιούσαμε πιο συχνά σε Φ/Β συστήματα λόγω του σχετικά χαμηλού κόστους τους, όμως θεωρούνται πλέον παρωχημένες.

    Δεν χρειάζεται να τις αποσυνδέσεις για να τις μετρήσεις μία - μία, απλώς βάλε τους ακροδέκτες του πολυμέτρου σε κάθε μία από αυτές και φρόντισε να το κάνεις το βράδυ όταν θα βρίσκονται σε εκφόρτιση, για να έχουμε ασφαλές συμπέρασμα. Θετικό θα είναι να βρίσκονται όλες περίπου στην ίδια τάση, να μην υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

    Ρυθμιστής φόρτισης
    Είδα λίγο το manual του ρυθμιστή φόρτισης και υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης της τάσης "αποκοπής". Εφόσον έχεις αποσυνδέσει οριστικά τις κλειστές μπαταρίες, περίμενε το πρωί να ανέβει ο ήλιος αρκετά και ρύθμισε τον ρυθμιστή ώστε να αποκόπτει τα Φ/Β όταν η τάση των μπαταριών θα φτάσει τα 30,5 - 31V.
    Θα ακούς τις μπαταρίες να βγάζουν φυσαλίδες σε αυτή την τάση και αυτό είναι κάτι που το χρειάζονται οι συγκεκριμένες. Βέβαια, θα πρέπει να ελέγχεις πιο συχνά τα νερά τους (1 φορά τον μήνα είναι αρκετό) και να συμπληρώνεις αποσταγμένο νερό αν χρειάζεται (χωρίς όμως να τις ξεχειλίζεις - άφηνε 1 - 2 πόντους κενό).
    Θα παρατηρήσεις ότι την πρώτη φορά θα φτάσουν τα 31V σχεδόν αμέσως ενώ κάθε επόμενη φορά και καθώς τα στοιχεία θα "ξυπνάνε", θα δυσκολεύονται όλο και περισσότερο να φτάσουν αυτήν την τάση και αυτό σημαίνει ότι ανακτούν την ικανότητά τους να απορροφούν ενέργεια.
    Αντίστοιχα θα παρατηρήσεις ότι ΔΕΝ θα πέφτει εύκολα η τάση τους όταν θα εκφορτίζονται.
    Αν οι μπαταρίες "έχουν" ακόμη να δώσουν θα το δεις σε 2 - 3 ημέρες.

    Inverter
    Για τον inverter που έχεις και σβήνει μετά από κάποια ώρα, σύνδεσέ τον στις μπαταρίες και άφησέ τον να λειτουργεί χωρίς φορτίο. Θα σβήσει μετά από 30 - 40 λεπτά?
    Το σύμπτωμα που βλέπεις τώρα πιθανόν να οφείλεται στην αδυναμία της μπαταρίας να δώσει μεγάλα ρεύματα και όχι στον inverter. Η τάση μπορεί να πέφτει στα 11V (κάπου εκεί σβήνουν) όταν ο inverter τραβάει ρεύμα, και να "πηδάει" γρήγορα στα 12,5V αμέσως μόλις σταματήσει η εκφόρτιση....τυπική συμπεριφορά θειικομένης μπαταρίας. Αν οι υποψίες μου είναι σωστές, τότε με την αυξημένη τάση φόρτισης θα δεις ότι ο inverter θα αντέχει όλο και περισσότερο.

    Σχετικά με το κόστος των καλών μηχανημάτων....είναι δύσκολες οι εποχές για όλους μας και γι' αυτό έχει ακόμη μεγαλύτερη σημασία να "ακουμπάμε" τα χρήματά μας σε αξιόπιστες λύσεις που ξέρουμε ότι σίγουρα θα κάνουν αυτό που θέλουμε. Σκέψου ότι αν τα χρήματα που έχουν δοθεί μέχρι στιγμής είχαν δοθεί για καλύτερο εξοπλισμό, θα είχαν "πιάσει" τόπο και δεν θα υπήρχαν αυτά τα προβλήματα τώρα.
    Η επιλογή π.χ. των δεύτερων μπαταριών έγινε μάλλον με γνώμονα το κόστος και χωρίς κάποιος να σκεφτεί ότι δεν ταιριάζουν με τις υπάρχουσες μπαταρίες. Τα χρήματα πήγαν "στράφι" που λέμε και η ποιότητα λειτουργίας εν τω μεταξύ, δεν ήταν η ζητούμενη.
    Εφόσον δεν υπάρχει προοπτική ηλεκτροδότησης, είναι σημαντικό να αποκτηθούν κάποια καλής ποιότητας μηχανήματα τα οποία ΔΕΝ θα αλλάξουν από εδώ και μπρος, και θα μπορείς να βασιστείς πάνω τους για να "χτίσεις" το σύστημα σταδιακά μέχρι να φτάσει στο επίπεδο που πρέπει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη mankam
    Όνομα
    μανος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    κατερινη
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    κωστα αισθανομαι πραγματικα υποχρεωμενος για το ενδιαφερον σου,ελπιζω να μπορεσουμε να τα πουμε αυριο τηλεφωνικα και να μου λυσεις αποριες.
    καταληγω στο συμπερασμα οτι οι μπαταριες 2v ειναι μαλλον η καλυτερη λυση αλλα πρεπει να τις χρησιμοποιησω μονες τους χωρις τις κλειστου τυπου μια και σιγουρα οι δευτερες υπερβαινουν τα 4 χρονια ζωης ισως και περισσοτερο,σημερα αποσυνδεσα τελειως τις ανοιχτες και συνδεσα 8 κλειστου τυπου τις καλυτερες που ξεκαθαρισα απο τις 16 αλλα δεν βλεπω τα βολτ τωρα που επεσε ο ηλιος να ειναι στα επιπεδα της συστοιχιας του ανοιχτου τυπου,αυριο θα συνδεσω μονο τις ανοιχτου τυπου που ειναι για κλαρκ και θα προσπαθησω να ανεβασω τα βολτ που κοβει ο κοντρολερ,δεν ξερω αν μπορει να ανεβει στα 31 που λες,παντως τωρα παρατηρησα οτι κοβει το ρευμα απο τα φωτοβολταικα στα 15 βολτ και ξεκιναει στα 12,4 παλι,εχει μεσα καποια ποτενσιομετρα αλλα πρεπει να διαβασω το μανουαλ για να βρω ποιο ειναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ
    By music4ever in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-20, 16:56
  2. ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΜΕ ΠΙΝΑΚΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By kouros9 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-16, 14:01
  3. ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ
    By apollonas in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-12, 15:55
  4. Ερωτηση για φωτοβολταικα.
    By p_stama in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 15:42
  5. Βοηθεια- Inverter 12Vdc to 230Vac
    By jordan in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-10, 09:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας