Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: ΠΩΣ ΕΜΦΑΝΙΣΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΛΑΚΕΤΑ! ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΦΤΗΝΑ!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή ΠΩΣ ΕΜΦΑΝΙΣΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΛΑΚΕΤΑ! ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΦΤΗΝΑ!

    Άσχετα με το τι λένε οι γκουρού εγώ εμφάνισα πλακέτα με μεγάλη επιτυχία με τον παρακάτω τρόπο:

    ΥΛΙΚΑ:



    ~ ΦΩΤΟΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΠΛΑΚΕΤΑ (ΘΕΤΙΚΗ) (12 ευρώ η Α4)
    ~ 2 ΛΑΜΠΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ 20W~25W (εγώ είχα cool light άσπρο όχι κίτρινο κλασσικό) (5 ευρώ η μία)
    ~ Διαφάνειες για εκτυπωτή laser ή inkjet (ανάλογα τι εκτυπωτή έχεις)(0,35 η μία)
    ~ TuBoFlo <b>για κρύο νερό</b> (0,80 το φακελάκι)
    ~ Perydrol (απο φαρμακεία, είναι το υλικό που φτιάχνουν τον οξυζενέ το ζητάμε και αν δεν το έχουν το παραγγέλνουν) (10 ευρώ το μπουκάλι)
    ~ Κεζάπ (απο σούπερ μάρκετ, είναι κόκκινο μπουκαλάκι και γράφει οτι περιέχει υδροχλωρικό οξύ)
    ~ Γάντια για προστασία (σουπερ μάρκετ 2 ευρώ)
    ~ τζαμάκι (εγώ πήρα απο κορνίζα!) λίγο μεγαλύτερο απο την πλακέτα
    ~ σκαφάκι που βουτάμε το ρολό όταν βάφουμε (κατά προτίμηση μπλέ)
    ~ έχουμε έτοιμη μια λάμπα χαμηλού φωτισμού στο δομάτιο




    1) Τυπώνουμε το κύκλωμα που θέλουμε σε μια διαφάνεια τρεις φορές
    2) κόβουμε και κολάμε τις εκτυπώσεις τη μία ακριβός πάνω στην άλλη (εγώ τις κόλλησα με κόλα στιγμής αλλα και κολλητική ταινία κάνει) ΠΡΟΣΟΧΗ! ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙς ΣΕ 2 ΜΙΚΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΣΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΤΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ!!
    3) Βάζουμε τις λάμπες οριζόντια την μία 4-5 πόντους απο την άλλη.
    4) ετοιμάζουμε το μέρος έτσι ώστε να μη κάνουμε πολύ ώρα να βάλουμε την πλακέτα απο κάτω τους η πλακέτα πρέπει να έχει απόσταση 6-7 άντε 10 πόντους
    5) ανάβουμε τις λάμπες κανένα 10λεπτο πριν γίνει η δουλειά ώστε να ζεσταθούν και να βγάλουν το μέγιστο φως.
    6) πάμε σε ένα άλλο δωμάτιο ή μέσα σε ένα ντουλάπι (ώστε να μη χτυπάει πολύ φως για αυτό το βήμα) ξεκολλάμε το αυτοκόλλητο απο την πλακέτα και βάζουμε ΑΜΕΣΩΣ επάνω τη διαφάνεια και απο πάνω το τζάμι. (ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΤΗ ΒΑΛΕΤΕ ΑΝΑΠΟΔΑ! ΚΑΙ ΒΓΕΙ Η ΠΛΑΚΕΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΣΜΕΝΗ!!
    7) Βάζουμε την πλακέτα κάτω απο τις λάμπες για 30 λεπτά, τα τελευταία 15 λεπτά την κάνουμε βόλτες ανα 5λεπτο δεξιά αριστερά μπρος πίσω 4-5 πόντους έτσι ώστε να περάσει όλη η πλακέτα κάτω απο τα σημεία της λάμπας που βγάζουν το περισσότερο φως (όχι απαραίτητο αλλά βοηθάει να βγει η πλακέτα ομοιόμορφη)
    μέχρι να γίνει η πλακέτα βάζουμε στο σκαφάκι νερό (όσο πιστεύουμε οτι θα σκεπάσει την πλακέτα) και ρίχνουμε μέσα 5-6 κουταλάκια του γλυκού tuboflo, ανακατεύουμε λίγο το αφήνουμε 5 λεπτά και μετά με το κουταλάκι σπάμε όλους τους κόκους
    9) μόλις περάσουν τα 30 λεπτά έκθεσης της πλακέτας στο φως σβήνουμε τις λάμπες ανάβουμε την λάμπα χαμηλού φωτισμού που <b>δεν</b> πρέπει να χτυπάει κατευθείαν πάνω στην λεκάνη μας, βγάζουμε την διαφάνεια από επάνω και την βουτάμε στο σκαφάκι. αμέσως θα εμφανιστεί το σχέδιο! ανακατεύουμε λίγο και κουνάμε το σκαφάκι να γίνουν κυματάκια, βγάζουμε την πλακέτα και την ξεπλένουμε στο νεροχύτη. (όλο αυτό πρέπει να κρατήσει το πολύ 3 λεπτά)
    ΠΡΟΣΟΧΗ! ΌΣΟ ΛΙΓΩΤΕΡΟ ΦΩΣ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΈΡΑ ΤΌΣΟ ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!
    ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΤΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΕΤΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ!
    10) Αδειάζουμε το νερό από το σκαφάκι σε ένα ποτήρι ή δοχείο (θα χρειαστεί!) και βάζουμε φρέσκο (λίγο λιγότερο αυτή τη φορά)
    11) αδειάζουμε μέσα κάμποσο κεζαπ (σε 3/4 του ποτηριού νερό άδειασα 1/3 του μπουκαλιού κεζαπ) και λίγο perydrol (σε 3/4 του ποτηριού νερό άδειασα 6 καπάκια μπουκαλιού perydrol) δεν είναι ανάγκη να μετράμε ακριβώς, με το μάτι φτάνει
    12) βάζουμε μέσα την πλακέτα και κουνάμε το σκαφάκι απότομα ώστε να γίνονται κυματάκια, μετά απο 2 λεπτά θα αρχίσει να αφρίζει κιόλας. αν δούμε οτι δεν γίνεται δουλειά βάζουμε λίγο perydrol ακόμα. το σκαφάκι το κουνάμε με απότομε μικρές κινήσεις σαν να θέλουμε να φτιάξουμε φραπέ. πότε μπρος πίσω και πότε δεξιά αριστερά. ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΠΙΤΣΙΛΑΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ/ΧΕΡΙΑ/ΤΥΧΟΥΣ/ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ! Η πλακέτα πρέπει να χτυπάει στα τοιχώματα της σκάφης τακ τακ τακ τακ! όσο πιο λίγο νερό έχουμε τόσο πιο καλή δουλειά θα γίνει! Η πλακέτα πρέπει ίσα που να σκεπάζετε! μετά απο 4-5-6 λεπτά θα αρχίσει να φαίνεται μαύρο στα σημεία που φαγώθηκε ο χαλκός (για αυτό σας είπα ΜΠΛΕ σκαφάκι!) και το κύκλωμα θα μένει χρυσό χρώμα. Κάθε λίγο τραβάμε την πλακέτα στο κατηφορικό τμήμα της σκάφης και βλέπουμε αν είναι εντάξει. αν όχι την ξαναβάζουμε μέσα, προσαρμόζουμε το κούνημα της σκάφης ώστε τα κυματάκια να περνάνε απο τα σημεία που δεν φαγώθηκε και τόσο καλά! αν υπάρχει κάποιο σημείο εκτος κυκλώματος που έμεινε με χαλκό δεν είναι ανάγκη να το φάμε, όσο πιο γρήγορα σταματήσουμε τόσο πιο πολύ χαλκός θα μείνει στους διαδρόμους του κυκλώματος και τόσο πιο καλή θα γίνει η πλακέτα!
    13) ξεπλένουμε την πλακέτα μας τη σκουπίζουμε και την βάζουμε ξανά κάτω απο τις λάμπες αυτή τη φορά χωρίς διαφάνεια για 10 λεπτά
    14) πετάμε το μείγμα αποχάλκωσης και ξαναβάζουμε το μείγμα με το tuboflo μέσα στη σκάφη. βουτάμε μέσα την πλακέτα, το κουνάμε για 30-40 sec, βγάζουμε την πλακέτα την ξεπλένουμε και την σκουπίζουμε.
    15) Πίνουμε μια μπύρα και απολαμβάνουμε το δημιούργημά μας!


    Η πλακέτα που έφτιαξα με αυτόν τον τρόπο έχει πάρα πολλούς και λεπτούς διαδρόμους κι όμως βγήκε ΤΕΛΕΙΑ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tomari : 10-12-11 στις 09:55
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που καταλαβαίνουν τον δυαδικό κώδικα και αυτοί που δεν τον καταλαβαίνουν

  2. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον Tomari για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (10-12-11), Mousikantis (18-03-12), vagj (15-02-12)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Μπραβο φιλε μου. Ετσι για να μαθενουν και οι νεοι.
    βαλε μας και μια φωτογραφια την πλακετα να την δουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    και εγώ νέος είμαι φίλε μου αλλά αγανάκτησα, όχι πάρε λάμπες 30 ευρώ η μία, όχι πάρε το τάδε χημικό 15 ευρώ το φακελάκι, όχι φτιάξε θάλαμο, όχι χόρεψε τον χορό της πλακέτας για να βγει καλή....τα πράγματα είναι πολύ απλά! με 15 ευρώ έχεις υλικά για 3-4 πλακέτες και μετά χρειάζεσαι μόνο tuboflo (0,80) και φωτοευαίσθητη (12 για να βγάλεις 3 μεγάλες). την συγκεκριμένη δεν μπορώ να την βγάλω φωτό στον ιντερνετ για διάφορους λόγους αλλά κάποια άλλη που θα φτιάξω θα τη βγάλω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που καταλαβαίνουν τον δυαδικό κώδικα και αυτοί που δεν τον καταλαβαίνουν

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    θα ριξω ακομα λιγο την δαπανη προτεινοντας αντι για tuboflo ενα σακουλακι σκονης ξεβουλοματος αποχετευσεων απο μαγαζι με χρωματα και σιδηρικα που ειναι ενα κιλο και κανει 4 ευρω.Και διαφανειες ενα πακετο με 50 κολες κανουν 12 ευρω.(αν χρησιμοποιετε inkjet εκτυπωτη τις πλενετε με νερακι και τις ξαναχρησιμοποιειτε )

    και αφου κανεις ολη αυτην την διαδικασια βαλε και το rosol 3 στο παιχνιδι να γινει και επικασσιτερωση να παρεις το τελειο αποτελεσμα



    Μπραβο για την αναλυτικη σου περιγραφη

    σοβαρη παρατηρηση: οχι σκετη μπυρα! θελει και μεζεδακι

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ikaros1978 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (10-12-11)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εγώ αγοράζω τον τριχλοριούχο σίδηρο 3ε το σακουλάκι, μάλιστα χρησιμοποιώ το μισό και φτάνει για πολλές πλακέτες. για την εμφάνιση 2ε μία μεγάλη σακούλα καυστική σόδα,2 κουταλιές σε 300ml
    και τη πλακέτα Α4 10ε
    αυτά τα αγοράζω απο το καραχρήστο στον άγιο Δημήτριο σύνορα δάφνης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    έλα φίλε μου στην Ξάνθη και ρώτα τιμές για ηλεκτρονικά! θα το ρίξεις και εσύ στα τουμποφλό! ακόμα χειρότερα πήγαινε Αλεξανδρούπολη να κάνεις φαλάκρα!! χώρια το "δεν έχω αυτό πάρε εκείνο, ίδιο είναι" ειδικά αυτό μου τη σπάει 100 φορές πιο πολύ απο τις τιμές!!! επικασσιτέρωση δεν έχω κάνει ποτέ! την κάνουμε πριν κολλήσουμε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που καταλαβαίνουν τον δυαδικό κώδικα και αυτοί που δεν τον καταλαβαίνουν

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Δες το βιντεο


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον aris285 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (10-12-11), Tomari (10-12-11)

  11. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    μμμμ πόσο κάνει αυτο το μπουκαλάκι ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που καταλαβαίνουν τον δυαδικό κώδικα και αυτοί που δεν τον καταλαβαίνουν

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    περιπου 15Ε αλλα ειναι δυσκολο να το βρεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    πρόσφατα πέρασα σόμπα/καλοριφέρ πελετ στο σπίτι και ο υδραυλικός έβαζε στους χαλκοσολήνες κάτι παρόμοιο πριν τους κολλήσει αλλά δεν ήταν ασημί χρώμα ήταν μωβ/κίτρινο/ροζ είχε διάφορα μπουκαλάκια και όποιο του ερχόταν στο χέρι το έβαζε. αυτό δεν κάνει; ξέχασε ένα εδώ !!!! η ετικέτα είναι σκισμένη όμως

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που καταλαβαίνουν τον δυαδικό κώδικα και αυτοί που δεν τον καταλαβαίνουν

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-13, 19:36
  2. η πρωτη μου φωτοευαίσθητη
    By snapster in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-12, 02:46
  3. η πρωτη μου κατασκευη
    By kinderdl in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-12, 23:35
  4. To πρωτο μου πανελ (15w 18v) και η πρωτη μου απορια
    By makis129 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-11, 18:49
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-08, 02:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας