Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Κατασκευη τελικου ενισχυτη απο αρχαριο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Κατασκευη τελικου ενισχυτη απο αρχαριο

    Καλησπερα παιδια. Απο μικρος ημουν ερωτευμενος με οποιαδηποτε κατασκευη ειχε να κανει με καλωδιακια, πλακετες κλπ. αλλα διστυχως ποτε δεν ασχοληθηκα σοβαρα με αυτο. Τελευταια ανακαλυψα το φορουμ σας και μπορω να πω οτι εχω λιωσει στο διαβασμα Η ερωτηση μου ειναι η εξης, απο θεωρια δεν ξερω τιποτα παραπανω περα απο αυτα τα λιγοστα του λυκειου περι ηλεκτρομαγνητισμου κλπ. Εδω και πολυ καιρο λοιπον ηθελα να φτιαξω εναν τελικο ενισχυτη και με το που βρηκα το φορουμ το ματι μου επεσε κατευθιαν στο pdf για τον τελικο στα 100w. Εχω καποιες ερωτησεις ομως, εχω διαβασει παρα πολλες φορες το pdf και θεωρητικα δεν μου φαινεται κατι το ακατορθωτο (εδω να πω οτι εχω μια εμπειρια με κολιτηρι) απλα θελω να ρωτησω τι δυσκολιες μπορει να συναντησω στο ταξιδι αυτο. Εφοσον λεει ακριβως που θα συνδεθουν οι αντιστασεις, πυκνωτες κλπ. και εχει ετοιμα σχεδιαγραμματα τι μπορει να με παιδεψει? Ποια η γνωμη σας, να το αρχισω η δεν παιζει να τα καταφερω?

    Τωρα θελω να ρωτησω κατι για την κατασκευη. Αυτος ειναι μονοφωνικος ενισχυτης, για να τον κανω στερεοφωνικο απλα κατασκευαζω ενα ολοιδιο και τους εχω σαν 2 μονοφωνικους σε ξεχωριστο μπλοκ με δικη του τροφοδοσια ο καθενας η σαντουιτς με κοινη τροφοδοσια και σε ενα μονο μπλοκ? Τι ειναι καλυτερο ως προς την ποιοτητα ηχου?

    Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες post

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Γιωργη καλησπερα.Για να αυξησεις την πιθανοτητα επιτυχιας του ενισχυτη που θελεις να φτιαξεις θα σου προτεινα να φτιαξεις κατι πιο απλο για αρχη ετσι για να παρεις τον αερα καποιων κατασκασεων και φυσικα να αποκτησεις εμπειρια.Κανεις πολυ καλα παντως που διαβαζεις και αποκτας θεωρητικες γνωσεις.Αν παλι θελεις να προχωρησεις οπωσδηποτε σ αυτην την κατασκευη καντο αργα και προσεχτικα.Τωρα αν εχεις ολα τα υλικα μπροστα σου, τις πλακετες και γενικα το hardware που λενε τοτε δυσκολα θα παει κατι στραβα.Και αν καπου παρεμποδιστει η δουλεια,δεν εισαι μονος σου στον πλανητη.
    Εφοσον ειναι μονοφωνικος , ναι θελεις δυο με μια κοινη τροφοδοσια εντος του ιδιου χωρου βεβαια υπαρχει και η λυση των δυο ανεξαρτητων ενισχυτων που προφανως απαιτουν δυο τροφοδοτικα πραγμα που πιο σπανια συνανταται.
    Οσο για την ποιοτητα ηχουν δεν θα βρεις αξιοσημειωτη διαφορα πιστευω

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Αυτο το σκεφτομουν κ εγω, μηπως αρχιζα απο κατι πιο απλο για να δω πως ειναι γενικα. Υπαρχουν κ αυτα τα κιτακια π τα συναρμολογεις αποτι ειδα, τωρα βεβαια δεν ξερω τι ποιοτητες παιζουν. Τωρα τα χριστουγεννα που θα εχω χρονο ισως παρω πλακετες χαλκου για να φτιαξω καμια πλακετα μονος μου να δω τι εστι Απλα το συναισθημα του να φτιαχνεις μονος σου απο την πλακετα μεχρι τη συναρμολογιση και στο τελος να εχεις ενα πληρες λειτουργικο συστημα πρεπει να ειναι φοβερο. Για να δουμε λοιπον..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Αν θες φτιάξε κάτι απλό και εύκολο με ολοκληρωμένο για αρχή όπως εδώ : http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post289563

    Τα LM3886 ,5 ευρω το ένα τα είχα πάρει παλιά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα το συναισθημα του να φτιαχνεις μονος σου απο την πλακετα μεχρι τη συναρμολογιση και στο τελος να εχεις ενα πληρες λειτουργικο συστημα πρεπει να ειναι φοβερο..
    αυτο το 'φοβερο΄ μας εχει φαει Γιωργηηηηηη!!!!

    Καλη η ιδεα για το κυκλωμα με το lm3886....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και παλι!
    Μετα απο αρκετο ψαξιμο αποφασισα οτι μαλλον θα προχωρισω για το lm3886 μιας και ειναι απλο στην κατασκευη (τουλαχιστον απο φωτος :P) αλλα και παρεχει ικανοποιητικη ισχυη. Λογω οικονομικων δυσκολιων (φοιτητης) ειπα μηπως αγορασω ετοιμες τις πλακετες αντι να τις φτιαξω εγω απο το ebay. Με ενα 10αρικο εχω τις 2 πλακετες για τα lm και τη μια του τροφοδοτικου σπιτι μου. Αυτο που με προβληματισε λιγο ειναι η κατασκευη του τοροειδη μετασχηματιστη. Δεν εχω βρει καποιο αναλυτικο οδηγο για την κατασκευη του. Εδω εχω μια ερωτηση, Aν εχω καταλαβει καλα, για να μπορω να βαλω και 8 και 4Ohm ηχεια με βαση το datasheet πρεπει ο μετασχηματιστης να βγαζει περιπου 2χ21vac η 2χ29vdc αν εγω βαλω 2χ35vac με 4ohm ηχεια απλα θα παραμορφωνει σε δυνατες εντασεις? Η θα υπαρχει καποιο αλλο προβλημα?
    Και κατι αλλο, βρηκα ποσα v πρεπει να βγαζει ο μετασχηματιστης αλλα δεν εχω δει πουθενα ποσα W και Α χρειαζεται. Η δεν εχει να κανει αυτο?


    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Σε έναν ενισχυτη αυτα που κοστίζουν αρκετά είναι ο τοροειδής και οι πυκνωτές.τα άλλα είναι ψίχουλα.Για να βάλεις 2χ35V ac το οποίο μετα απο ανόρθωση και εξομάλυνση γίνεται +-49V DC ,το ξεχνάς και για 4Ω και για 8Ω.

    Η θα βάλεις 2χ21V ac = +-29V DC και για 8Ω και για 4Ω λειτουργία.
    ή 2χ24V ac = +-34V DC και για 8Ω.για 4Ω λειτουργία απλά μην τον ζορίζεις τέρμα.

    Ποια κατασκευή του τορροειδή?θα τον αγοράσεις απο Φανό ή Γιατρά.Γυρω στο 50 ευρα πιστεύω μπορει και λιγότερα.
    Ο τοροειδής να είναι 2χ21V ac ή 2 χ24V ac στα 200VA και πυκνωτές τουλάχιστον 2χ10000uF/50V γύρω στα 5 ευρά ο ένας.Aκόμα καλύτερα 4χ10000uF/50V αν έχεις τα λεφτά.

    Αν διαθέτεις τορροειδή 2χ35V ac μπορείς να φτιάξεις κάτι με το tda7293 περισσοτερα watt αλλά δε το έχω ακούσει απο ποιότητα ήχου.λένε ότι το lm3886 είναι αλύτερο ποιοτικά.
    στο ebay υπάρχει ολόκληρο κιτ με πλακέτες για 2 καναλια και όλα τα εξαρτήματα και τα tda7293

    http://www.ebay.com/itm/PCB-board-TD...ht_3520wt_1037

    http://www.ebay.com/itm/New-TDA7293-...ht_2049wt_1037

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maouna : 13-12-11 στις 14:39

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Μαλλον για 2χ24 με βλεπω και καλη ψυξη. Ετσι και αλλιως δεν ακουω ποτε τοσο δυνατα μουσικη. Αν βαλω 2 η 4 πυκνωτες παιζει κανενα ρολο? Θα δω καποια συμαντικη διαφορα στον ηχο? Στο ebay βλεπω pcb's τροφοδοτικου με 2 και με 4 υποδοχες πυκνωτων. Απλα μεχρι στιγμης οδηγιες και σχηματικα εχω βρει για αυτη με τους 2. Εκτος και αν δεν πρεπει να αλλαξουν οι τιμες των αλλων στοιχειων(αντιστασεων, πυκνωτων κλπ) βαζοντας 2 παραπανω πυκνωτες, που δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο Οσο για το tda ισως ειναι η δευτερη κατασκευη μου, αν αυτη παει καλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι και αλλιως δεν ακουω ποτε τοσο δυνατα μουσικη.
    Γιωργο το οτι δεν ακους δυνατα μουσικη δεν σημαινει οτι θα φτιαξεις καποιον με χαμηλη ισχυ εξοδου.Ας εχει την δυνατοτητα να παιξει δυνατα και ας τον ακους εσυ χαμηλα.Ετσι,θα εχεις χαμηλοτερη παραμορφωση.Και σιγουρα πιο ξεκουραστα γιαυτον

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη teo_GR
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    619

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Γιώργο και καλή αρχη.ωραιο σχεδιακι και εύκολο και σου μηλαω αν αρχάριος αλλά θεωρώ ότι είναι καλύτερα να φτιάξεις εσύ τις πλακέτες όχι για φτηνότερα γιατί θα σου βγει το ίδιο, αλλά για την εμπειρία και τη χαρά. δεν είναι και πολύ δύσκολο και υπάρχουν δυο τρία θέματα στο φόρουμ για αυτό. Και εκτός αυτό θα μπεις και στο κλήμα της πλακέτας γενικότερα ενώ αν τις πάρεις έτοιμες απλά θα κολλήσεις τα εξαρτήματα.
    Ότι και να κάνεις καλή επιτυχία, και να φτιάξεις κάτι όμορφο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    By keap in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 21:04
  2. Τροφοδοσια τελικου ενισχυτη
    By Johnnyfive in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-14, 18:15
  3. Ευαισθησια τελικου ενισχυτη
    By kokoblue in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 23:27
  4. Κατασκευη λαμπατου ενισχυτη απο ελεκτορ αξιζει
    By Nikos Anagnostou in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-11, 19:03
  5. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΗΧΟΥ
    By taseas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-09, 21:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας