Σελίδα 79 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 29 69 77 78 79 80 81 89 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 781 έως 790 από 898

Θέμα: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 1950-1980

  1. #781
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή


    Transceiver RT-505/PRC-25Τ



    VHF/FM TADIRAN- ISRAEL





    Ένας PRC-77 για άλλες συχνότητες
    FREQUENCY 26,0-71,9MHZ

    Εάν και είχαμε αποκτήσει τους ΑΝ/PRC-25 που όπως είδαμε ξεκινούσαν από τους 30Μhz
    ζητήθηκε ένας παρόμοιος, κατά παραγγελία πομποδέκτης για τις ανάγκες του ΕΣ
    Ο ΕΣ δεν είχε βεβαίως την δυνατότητα να αλλάξει με μιας τα πάντα Έτσι ήθελαν μια ευρύτερη κάλυψη (και που σωστό ήταν) , γιατί πολλοί ενεργοί ασύρματοι παλαιοί με λυχνίες χρησιμοποιούσαν συχνότητες κάτω των 30 μηζ

    Υπολογίζω χωρίς να μπορώ να το διασταυρώσω, ότι ήταν περίπου το1974 ,με το τεράστιο τότε εξοπλιστικό πρόγραμμα ,(ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα όπως αναφέρει) σε ένα άλλο θέμα, το μέλος Ακρίτας εδω
    Οι σχέσεις είχαν ανοίξει για τα καλά και με το ΙΣΡΑΗΛ- TADIRAN καθότι ήδη είχαμε προμηθευτεί AN/GRC-106 και παράλληλα ετοιμάζονταν νέες ομάδες επαφής ΜRC-107&108, που θα συμπλήρωναν τις πρώτες αμερικανικής εκδόσεως, που ήδη είχαμε από τις αρχές του 70ς
    Έτσι λοιπόν και με τα τότε πρόγραμμα παραγγελίας για την Ελλάδα να τρέχουν ,η ΤΑDIRAN δεν θα μπορούσε να μην δεχτεί την απαίτηση αυτής της ιδιαιτερότητας και προχώρησε στην κατασκευή αυτού του μοναδικού μοντέλου
    Δεν γνωρίζω πιθανόν ο PRC-25Tνα ήταν και στην σύνθεση των τότε ομάδων επαφής της TADIRAN

    Εσωτερικά το επάνω μέρος




    καμιά απολύτως διάφορα από τον PRC-77

    όπως και στο εσωτερικό ενδιάμεσο σασί




    οι βαθμίδες και η διάταξη ήταν ίδια

    Tο κάτω μέρος





    Πολλές βαθμίδες εδώ είναι διαφορετικές
    Οι συχνότητες που κάλυπτε ήταν χαμηλότερες και έτσι τα πηνία ήταν διαφορετικά
    Για να είναι αναγνωρίσιμες και να μην μπερδεύονται, προστέθηκε μια εκατοντάδα στην τυπική αρίθμηση των
    Οι διαφορές στο αριστερό μέρος είναι ανύπαρκτες, καθώς όλες οι βαθμίδες του synthesizer ήταν ίδιες εκτός του VCO (A139) όπου αυτό λειτουργούσε 4Μηζ κάτω από την συχνότητα του PRC-25-77 Το VFO του πομπού νέα και εδώ βαθμίδα η Α138 και τελικός ενισχυτής η (Α136)
    Στον δέκτη άλλες τρεις νέες βαθμίδες, η ( Α132) , (Α133), (Α134)
    Οι διαφορές ήταν κυρίως τα πηνία ,που είχαν πιο πολλές σπείρες ,κατά τα άλλα ήταν όμοιες
    Βαθμίδα έλεγχου συχνότητας και εδώ η (Α31)

    Ένα διαφορετικό MANUAL ,προσφορά του Στέλιου για το ιστορικό του θέματος




    τα κυκλώματα του δεν έχουν όπως είπα διαφορά ,αλλά θα βάλω δυο τρία πράγματα


    Από το block διάγραμμα του
    synthesizer





    βλέπουμε εδώ ότι η συχνότητα του VFOA139 είναι σε συχνότητες από 37.5 μηζ έως 60.45




    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 28-03-14 στις 23:46

  2. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (31-03-14), Dragonborn (26-03-14), WIZARD (28-03-14)

  3. #782
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Transceiver RT-505/PRC-25Τ page2


    H βαθμίδα Α37




    Που εδω μας δίνει το τρανζίστορ 2N3866, κάτι που πρώτη φορά εγώ βλέπω και από ότι τώρα φαίνεται το ένστικτο μας δούλευε καλα

    H βαθμίδα Α136




    και εδώ που δίνει τύπο τρανζίστορ εξόδου το 2Ν3773

    Η βαθμίδα εισόδου κεραίας (Α132)




    Δεν έχω κάτι να πω άλλα απλώς την βρήκα


    Μια σημαντική βλάβη





    Οι βαθμίδες του συνθεσάιζερ είχαν έξι ποδιά και κούμπωναν σε μια πράσινη βάση . Αυτή ήταν κολλημένη στην πλακέτα που βλέπουμε και στερεώνονταν με μια βίδα. Επειδή οι ακροδέκτες της βάσης των βαθμίδων δεν λύγιζαν ,ήταν κολλημένοι κάθετα στην πλακέτα (χωρίς να είναι στραβωμένοι ) Πολλές φορές παρουσιάζονται διακοπές με χτυπήματα και η αιτία ήταν αυτή ,καθότι είχαν αρχίσει να ξεκολλούν. Έτσι στην εικόνα αυτή που βλέπετε επάνω, με τους μαρκαρισμένους κόκκινους κύκλους, εγώ προσωπικά θα τους ξαναπερνούσα ένα χεράκι κόλληση, ασχέτως εάν δεν φαίνεται κάποια διακοπή
    Δεν να προσθέσω καθότι κάτι άλλο, ισχύουν και εδώ όλα τα προηγούμενα τεχνικά θέματα
    ΑΝΤΕΞΑΝ μέχρι το 2001 πριν αποφασιστεί η απόσυρση τους


    Λίγα χρόνια μετά την παραλαβή τους το μεγάλο παιχνίδι είχε αρχίσει
    Πρώτη σύμβαση που βρήκα και ήταν τυπωμένη επάνω στο ταμπελάκι 4547/79


    PRC-277 / RT 2841 25κηζ





    Ανακατασκευές από επωνύμους και μη των PRC-25 KAI 77



    Συνεχίστηκε με νέες κατασκευές από ότι γνωρίζω γύρω στο 1985 από την ΕΑΒ των PRC-277 ΥΠΕΡΟΧΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ .. Περίσσεψαν και ανταλλακτικά που τα πήραμε όσο όσο
    Εδω θα δούμε και ένα ακόμα βύσμα με την ονομασία .....Χ-MODE
    Είπα ότι ο PRC-77 είχε την δυνατότητα κωδικοποιημένου σήματος ομιλίας, σε λειτουργία wide band , εδώ όμως λόγο του ότι το βήμα είναι 25ΚΗΖ και το diviation είναι μισό ( 5κηζ) υπήρχε μια τροποποίηση για να (χωρέσει ) το data σήμα

    Γι αυτόν θα μιλήσω αργότερα, με περισσότερα στοιχεία


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 26-03-14 στις 22:34

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (31-03-14), WIZARD (28-03-14)

  5. #783
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή



    Range Booster Amplifier RB-25 & Range Booster Amplifier AM-4475




    Booster Amplifier VHF/FM 26-76Mhz





    Δυο ενισχυτές ίδιοι με διαφορετικές ονομασίες Ο RB-25 Ισραηλίτικος της ΤADIRAN και ο δεύτερος AM-4475 Αμερικανικός. Ταίριαζε και για τον PRC-25 ,PRC-25T,PRC-77 Μπορούσε να χρησιμοποιηθεί με μαστίγιο 3 ποδών αλλά και εγκατεστημένος επί οχήματος με την βάση κεραίας AS-1729/VRC (-10 ποδών)

    Tεχνικά χαρακτηριστικά

    Συχνότητες 26-76Mhz
    Είσοδος 0.5-4W
    Έξοδος low 6W / HI 30W
    Βάρος 2.7Κg
    Τάση τροφοδοσίας 24V
    Είναι πραγματικά ένα θαύμα εποχής, το τι έχει δεν περιγράφεται και αξίζει να ξεφυλλίσετε

    Tο manual είναι πρόσφορα για τα μέλη και για όλον τον κόσμο από τον SRF .
    Ευχαριστώ Γιώργο για τον κόπο σου
    Μπορείτε όλοι να το κατεβάσετε από εδώ
    http://www.pdf-archive.com/2014/02/02/rb25-sm/

    Επίσης υπάρχει και το Αμερικανικό
    http://radionerds.com/index.php/AM-4477

    Μια μικρή περίληψη




    Επιλέγω αυτήν την εικόνα με την σφραγίδα του SRF, να δείξω ότι το μόνο κουμπί που υπήρχε ήταν το OFF-6W-30W
    (Την κατασκευή αυτήν δεν έτυχε να δω ανοικτή ,έτσι θα περιγράφει ως άγνωστη για εμένα)

    H σύνδεση του




    Το πρώτο που βλέπουμε είναι ότι η κεραία ΑS -1729/VRC συνδέεται κατ ευθείαν στον ενισχυτή . Που είναι το περίεργο καθώς και την κεραία θα τα δούμε σε λίγο

    Το block διάγραμμα




    και εδω αρχίζει το σεμινάριο ,Ξεχάστε ότι ξέρατε

    Ξεκινώντας από επάνω, βλέπουμε το σήμα εισόδου να μοιράζεται σε δυο κλάδους
    Κάτω στην βαθμίδα Α300-Α250-Α750 ,όπου αυτές φροντίζουν για την αυτόματη αλλαγή της μπάντας λειτουργίας της κεραίας και επάνω !!! Oχι το σήμα δεν ενισχύεται, δεν είναι linear όπως περίμενα, αλλά απλώς αναγεννιέται .
    Ένα κύκλωμα PHASE LOCKING με ένα βρόχο ανάδρασης-σύγκρισης ,έλεγχε την συχνότητα ενός νέου ταλαντωτή VCO , αναπαράγοντας της συχνότητα εισόδου ,και την διαμορφωση
    Έτσι όλα ξεκινούσαν από την αρχή, αφήνοντας έξω τυχόν μη γραμμικότητες και αναποδιές του σήματος- στάθμης του πομπού
    Ακολουθεί η ενίσχυση ,ο τελικός ενισχυτής , φίλτρα και συντονιστές κεραίας .Ναι όλα αυτά εκεί μέσα

    Automatic Tuning Detector




    Έντεκα συντονισμένα κυκλώματα ,αναγνωρίζοντας την συχνότητα εισόδου, έδιναν αναφορά τάσης για το μηχανισμό του μοτέρ της κεραίας, μετακινώντας την στην σωστή μπάντα Έτσι λοιπόν ο ενισχυτής δεν χρειαζόταν τον ενισχυτή ΑΜ-2060, ούτε καν την χειροκίνητη επιλογή ζώνης , αλλά είχε την δυνατότητα μόνος του να περιστρέφει αυτόματα την κεραία
    1η (26-30Μ), 2η (30-33Μ) ....έως 11η (70.5 -76Μ)

    Power
    Amplifier






    Ένας broadband amplifier με κυκλώματα επιλογής ισχύος, αλλά και την τάση ALC έλεγχου της ισχύος (automatic level control) Ακολουθούσαν φίλτρα και συντονιστικά κεραιών ,δίνοντας του την δυνατότητα να λειτούργει και σαν φορητός. Πολλά μα παρά πολλά τα κυκλώματα που απορώ πως χώρεσαν
    Το manual τα δείχνει όλα , να μην το κουράζω περισσότερο


    Ήταν πραγματικά μια καταπληκτική συσκευή για την εποχή του .Συσκευή που θα μπορούσε
    να λειτουργήσει με οποιαδήποτε πηγή διέγερσης 0.4-4W και να συντονίζει αυτόματα την κεραία ΑS-1729



    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 26-03-14 στις 22:41

  6. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (31-03-14), Dragonborn (26-03-14), SRF (11-04-14), WIZARD (28-03-14)

  7. #784
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Amplifier/Power Supply AM-2060A/OA-3633A






    Μιλάμε για την βάση που καθόταν επάνω ο πομποδέκτης. Αριστερά το τμήμα που περιέχει τον ενισχυτή ακουστικής με το μεγάφωνο ,το τροφοδοτικό και τον επιλογέα της θέσης της κεραίας



    Οι πίσω συνδέσεις για την παροχή τροφοδοσίας και την σύνδεση της κεραίας φαίνονται οι υπέροχοι αυτοί ρευματολήπτες της (Αmphenol ) που καθιερώθηκαν και συνέχισαν να μπαίνουν οι ίδιοι και σε κατασκευές του 1990+

    Το σχέδιο



    Antenna Frequency Control
    Ο χειρισμός της κεραίας γινόταν από αυτό το κουμπί
    Δεν έχω να σημειώσω κάτι , απλώς σημειώστε ότι γινόταν χειροκίνητη η τοποθέτηση του μεταγωγού στην σωστή συχνότητα ,ώστε η κεραία με τον κινητήρα να μεταφερθεί στην ίδια θέση







    Αntenna AS-1729/VRC







    Antenna MX-6707/VRC ( η κουκουνάρα )
    Με την ονομασία (Antenna AS-1729/VRC ) εννοούμε όλο το σύστημα, ενώ ο κωδικός
    MX-6707 αφορά μονό την κουκουνάρα που βλέπουμε Δεν ήταν απλώς ένα κορμος στήριξης των στοιχείων ,όπως μέχρι τώρα είχαμε δει , αλλά ένα ολοκληρωμένο τηλεχειριζόμενο σύστημα προσαρμογής της μαστιγωτής κεραίας ( τριών στοιχείων 10 ποδών )
    Χρησιμοποιήθηκε σε πολλές άλλες συσκευές όπως:
    AN/VRC-12 AN/VRC-49, AN/VRC-53, AN/VRC 64, AN/VRC- 65, AN/VRC-6550, and AN/GRC-160,

    Τα χαρακτηριστικά της


    FrequencyRange30-76 MHz.
    Band Segments 10.
    Tuning Automatic & manual.
    Solenoid Operating Voltage 24 Vdc nominal.
    Input Impedance 50 ohms.
    VSWR 3 : 1 maximum.
    Power Handling 70 W maximum.


    Το εσωτερικό της πλήρως στεγανό περιείχε ένα μικρό εργοτάξιο


    Τίποτα δεν έλλειπε, πηνία ,πυκνωτές, τριμερακια γυάλινα ,
    μοτέρ που έπαιρναν εντολή από το καλώδιο σύνδεσης, να καταλήξουν του μεταγωγους στην σωστή θέση.

    Το σχέδιο



    Συντόνιζε την κεραία στις χαμηλές συχνότητες σε μήκος L/4 ,L/2 ,και 3L/4 στις υψηλές
    Η φορά περιστροφής δεξιόστροφη ,έως ότου κλειδώσει στην σωστή θέση




    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 26-03-14 στις 22:28

  8. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (31-03-14), Dragonborn (26-03-14), WIZARD (28-03-14)

  9. #785
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Επίλογος



    Ήταν ένα θέμα που ξεκίνησε 18-12-13, 21:04 #677
    και βάστηξε αναπάντεχα πάρα πολύ
    Θεώρησα στην πορεία ότι ήταν μια ευκαιρία και η κατάλληλη στιγμή, να γίνει μια ευρύτερη παρουσίαση όχι μονό του ασυρμάτου, αλλά και πολλών άλλων θεμάτων .

    Δείχτηκε πώς πρώτο-ξεκίνησε την δεκαετία του 60,



    πως μεταπηδήσαμε στα Τρανζίστορ , πώς εξελίχτηκε και πώς ακόμα μετά από σαράντα χρόνια μεταλλασσόταν Δείχτηκε ο τρόπος κατασκευής ,τα κυκλώματα όποια ήταν βασισμένα στην τεχνολογία των λυχνιών και όπως είπα θα μπορούσε αντί για τρανζίστορ να είχε ξεκινήσει με λυχνίες Ο τρόπος κατασκευής με τις εύκολα αφαιρούμενες βαθμίδες, έδωσαν το δικαίωμα συνεχών αναβαθμίσεων Τα παρελκόμενα οι συνοδευτικές συσκευές, η χρήση σαν φορητός η οχήματος, τον έκαναν ξεχωριστό
    Όλα αυτά μας έδειξαν τον τρόπο εκκίνησης και μετάβασης σε μια άλλη εποχή
    Σε μια άλλη εποχή με τα τρανζίστορ, που και αυτά τώρα περνούν στην ιστορία Ήταν τότε που το κάθε εξάρτημα είχε ένα σκοπό, και μπορούσες να κατανοήσεις τον λόγο.

    Τέλος δείχτηκε τρόπος επισκευής των επιμέρους κυκλωμάτων (βαθμίδων), τις υποδομές , τις διαδικασίες
    , τεχνικά- εμπειρικά θέματα αποκατάστασης και ότι χρειάζονταν ώστε να αποκτούν τις εργοστασιακές προδιαγραφές
    Και φυσικά δεν μπορούσα να αγνοήσω τα όργανα έλεγχων, που χάρις αυτών γίνονται οι επισκευές . Δείχτηκαν τα καλύτερα αναλογικά που στιγμάτισαν μια ολόκληρη εποχή, καθώς τις διαδικασίες και τρόπους εφαρμογής έλεγχων Έτσι με αυτά τα όργανα περάσαμε στην ψηφιακή εποχή





    Τέλος δεν θα κρίνω εγώ τυχόν παρατράγουδα ,εγώ μιλώ μόνο για την ιστορία και τα τεχνικά θέματα. Εξ άλλου αναβαθμίσεις, κακές επισκευές , λάθη, συνέβησαν παντού, γιατί το επέτρεψε ίδια η συσκευή




    PRC-77 για πάντα.... μέχρι και σήμερα










    Εξοπλισμών Συνέχεια


    Γιατί συνέχιζαν με αυτούς και όχι άλλους ,δεν είναι δικό μου θέμα, εφόσον όμως υπήρχε ο σπόρος συνεχίζαμε να φυτεύουμε κάτι που ισχύει παντού Το στρατιωτικό υλικό είναι ακριβό και δύσκολα αλλάζει Χαρακτηριστικά να πω ότι έχω δει το 1993 στην SEL να επισκευάζονται συσκευές με λυχνίες Είχαμε φυσικά και άλλες παρόμοιες συσκευές, άλλα μοντέλα και από άλλα κράτη, ίσως και καλύτερες Ας δούμε όμως τι ακολούθησε την ίδια στιγμή που αναπαραγόταν
    Το 1982 ο Ε.Σ προχώρησε στους εξοπλισμούς με μια ίδιας χρήσης και χαρακτηριστικών συσκευών .Αυτήν την φορά Γερμανική και με την ονομασία SΕΜ
    ( Mου προξενεί εντύπωση που ελάχιστες Φώτο και αναφορές υπάρχουν στο ΝΕΤ. Μάλλον σε εμένα πέφτει πάλι το βάρος )

    Ήταν οι SE-170 η αλλιώς SEM-170 της εταιρίας SEL



    Σαφώς μικρότεροι, φορητοί για πιο εύκολη φορητή χρήση με χρήση και τεσσάρων αποθηκευμένων καναλιών , που σε κατοπινή έκδοση έγιναν οκτώ Συμπληρωματικές συσκευές, όπως :
    O προσαρμοστήρας με την ονομασία FZ-180 , που έμπαινε μέσα ο πομποδέκτης & η βάση GP-170 που περιείχε όλο το σύστημα αυτοελέγχου, Το σύστημα αυτό με αυτές τις συσκευές ήταν για όχημα, με την ονομασία SEM-180 , Μπορούσε στο επάνω μέρος να δεχθεί τον ενισχυτή LS-190, που ανέβαζε την ισχύ στα 40 βατ.

    Τέλος το σύστημα μπορούσε να έχει δυο πομποδέκτες λειτουργώντας έτσι και σαν αναμεταδότης με την ονομασία SEM-180/190
    Να υπενθυμίσω και τις Ελληνικές κατασκευές του 306 Ε.Β.Τ Υπόσχομαι σχετική Φώτο με την σφραγίδα






    Mια σύνθεση που βρήκα έχει και άλλες συσκευές που δεν γνωρίζω ( την δεύτερη και την τέταρτη από κάτω. προφανώς CRYPTO )
    Κάτω η βάση GP-170 , η 3 & 5 συσκευή ο πομποδέκτης ,μέσα στον προσαρμοστηρα FZ-180 και επάνω ο ενισχυτής LS-190
    Αργότερα περί το 1995 είχαμε από την ίδια εταιρία και τα πρώτα με "Frequency Hopping"
    Oμως τότε που όλα είχαν αλλάξει, ήρθε η μεγαλο-ελεημοσύνη των Γερμανών ,κάτι με τα leopard κάτι σε αντάλλαγμα





    Ναι τι να τα έκαναν πλέον, πάρτε να ξεχρεώνουμε και ήταν τα SEM-25
    Mια απίστευτη κατασκευή για χρήση επί οχήματος της δεκαετίας του 60
    Σίγουρα την έχετε δει στην ταινία (Σειρήνες Στο Αιγαίο)


    Κάπου εδώ διακόπτω την μετάδοση Ήταν απλώς ένα ενδεικτικό το τι παράλληλα χρησιμοποιείτο




    Ένα τελευταίο


    Στα πλαίσια των γενικών συμβάσεων ,υπήρξαν και Ελληνικές κατασκευές και αναβαθμίσεις που για εμένα σωστά έγιναν. Δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω όλα αυτά και να έχω στοιχεία

    Πάντως εγώ απέρριψα μια τέτοια κατασκευή, ενός ενισχυτή μάλλον AM-4475, δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν γνώριζα και δεν πρόσεξα το μοντέλο , όταν μου ζητήθηκε η εξέταση -αξιολόγηση τους δυο δειγμάτων. Δυστυχώς με στάσιμα (SWR < 1:1.7 ) δεν λειτουργούσαν σωστά .Ως τεχνικός εκφράζω την απορία μου ,σε δυο που μπορούσαν να είχαν συμβεί. Δεν γνώριζαν την διαδικασία σε αυτόν τον τόσο σημαντικό έλεγχο για ένα ενισχυτή , η θελαν να το περάσουν στο ντούκου μην έχοντας αποκαταστήσει το πρόβλημα. Ότι πάντως και να ήταν, το ένα ήταν πιο βαρύ από το άλλο Μετά τι έγινε δεν ξέρω, πάντως τα πήραν και έχω δει να υπάρχει ένα σε κάποιο ράφι

    Δεν θέλω να θίξω κανέναν ,ούτε να εξυμνήσω άλλους με αυτό που γραφώ, όμως πραγματικά λυπάμαι που η κρίση έχει οδηγήσει στο να μαραζώσει αυτός ο τομέας , οι τόσες επιχειρήσεις και οι εργαζόμενοι συνάδελφοι μας .
    Δεν είναι όμως μονό αυτό Με κάθε έργο με κάθε κατασκευή, μένει μια εμπειρία και ένας εξοπλισμός, που όλα αυτά τώρα χάνονται και εξαφανίζονται Ο ιδιωτικός τομέας δούλεψε με τον Ε.Σ προσφέροντας εξαιρετικές υπηρεσίες . Πολλές φορές όμως δεν τα κατάφερε όπως έπρεπε. Δεν στέκομαι όμως ούτε σε αυτό, γιατί και οι αποτυχίες δίνουν γνώση
    Θέλω με όλα αυτά ,να πω το έξης:
    Δεν φταίει μόνο ο προμηθευτής σε κάθε λάθος,
    φταίνε και οι δικοί μας, γιατί δεν μπορούσαν να δώσουν σωστές και ακριβείς προδιαγραφές. Επίσης η συνεχής αναζήτηση, ο ανταγωνισμός προς όφελος της υπηρεσίας και της ποιότητας, θα μπορούσε να λειτουργούσε καλύτερα Τέλος να ελέγχεται πραγματικά το ότι έργο η συσκευή παραλαμβάνεται , να υπάρχουν και να αποδίδονται ευθύνες στο κάθε εμπλεκόμενο ,στην κάθε παράβλεψη


    Ας ελπίσουμε όλα αυτά να ξαναρχίσουν. Να ξαναρχίσουν με περισσότερη γνώση, διαφάνεια και υπευθυνότητα , γιατί ο στρατός έχει την ανάγκη και τις γνώσεις του ιδιωτικού τομέα και ο ιδιωτικός τομέας την ανάγκη του στρατού





    Το συμπέρασμα μου από όσα έχω γράψει
    Τελικά είναι δυσκολότερο να αποδίδεις και να κρίνεις την σύγχρονη ιστορία, παρά την παλαιότερη .


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 26-03-14 στις 23:22

  10. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (31-03-14), SV1EDG (29-03-14), WIZARD (28-03-14)

  11. #786
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Mιά φορά και ένα καιρό

    Εκτός του ότι υπάρχει λίγο βαρεμάρα για το νέο θέμα, τον χρόνο μου βρήκε να κλέψει κάτι άλλο

    Eνα SITE που μου γνωστοποίησε ο chris73 και τον ευχαριστώ
    Απίστευτο υλικό από την αρχή που όλα ξεκίνησαν, με πομπούς spark , δέκτες γαληνίτη , απ ευθείας ενίσχυσης, υπεραναδρασης και τα πάντα όλα. Oμως υπάρχουν και αναφορές για τα millitary radio με όμορφες εικόνες

    Από το επετειακό τεύχος του RADIO NEWS ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 1944, να δείξω μερικές
    Tα τεύχη του radio news http://www.americanradiohistory.com/...Page_Guide.htm





    O BC-611







    O BC-1000/SCR300 και το τηλέφωνο ΕΕ-8







    O BC-191








    O SCR-608 και SCR-299







    O SCR-299



    Που γι αυτόν υπάρχουν πολλές σελίδες






    O SCR-399



    Ο αγαπημένος μου


    κατεβάστε το 624σελιδο τεύχος
    http://www.americanradiohistory.com/...-1944-02-R.pdf







    ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑΣ


    Radio in the Home απο το 1923

    http://www.americanradiohistory.com/...zine_Guide.htm

    Radio Craft απο το 1929
    http://www.americanradiohistory.com/...Page_Guide.htm

    Radio Age
    http://www.americanradiohistory.com/...aster_Page.htm




    Καλή διασκέδαση



    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 07-04-14 στις 23:32

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (10-04-14), Dragonborn (08-04-14)

  13. #787
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    είμαι φίλος του Στέλιου του Βέη. Θα ήθελα να μάθω το εύρος συχνότητας λειτουργίας του ελληνικού PRC-6

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #788
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    ΓΙΑΝΝΗ καλώς ήρθες

    Εχει φτιαχτεί πινάκας περιεχόμενων για διευκόλυνση και μπορείς εύκολα να μεταβεις στο κάθε θέμα

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post626788

    Ο Ελληνικός τηρεί τις συχνότητες του ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΥ , και τα χαρακτηριστικά του είναι ακόμα καλύτερα




    44

    Radio set, RT-196/PRC-6

    Πομποδέκτης VHF
    Ίσως το διασημότερο walkie talkie (μπουζουκάκι)

    Μεταφέρω σχετικό

    Τα τεχνικά χαρτακτηριστικα του
    Η συχνότητα λειτουργίας με ένα κρύσταλλο
    Λειτουργεί σε ένα κανάλι στην περιοχή 47-55,4 MHz.


    Οι 43 κρύσταλλοι, για αύξηση της συχνότητας με
    βήμα100 kHz , είναι του τύπου CR-23 / U. Τρόπος λειτουργίας FM (F3)




    ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ MANUAL. (TM11-296 1951/4069 TM11-1952)



    45

    Radio set, RT-196/PRC-6 Ε (GR)

    Πομποδέκτης VHF
    Μέσα στα παλιά κουφάρια χτίσθηκε ένας νέος ελληνικός




    1 Not allowed! Not allowed!

  15. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (18-04-14), Dragonborn (11-04-14)

  16. #789
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φορά περιστροφής δεξιόστροφη, έως ότου κλειδώσει στην σωστή θέση
    Και με το χέρι πάλι περιστρέφεται μόνο προς την μια κατεύθυνση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  17. #790
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Ελπιδοφόρος Φρέρης

    Υπάρχει τηλέφωνο;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 79 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 29 69 77 78 79 80 81 89 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιστρατος - μετεκπαιδευση στρατου
    By street in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-17, 21:44
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 11:16
  3. Πρόβλημα με link c&a 10W στους 1950
    By tzovani in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-14, 13:40
  4. VHF-UHF HANDBOOK 1980-1985
    By dovegroup in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 23:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας