Σελίδα 11 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 21 61 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 898

Θέμα: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 1950-1980

  1. #101
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε γιαννη
    Επιτρεψε μου να λεω την γνωμη μου αντικειμενικα και συμφωνα με αυτα που εχω δει
    Ο ταλαντωτης για παραγωγες 1950+ ηταν λειαν επιοικως απαραδεκτος-(με κεφαλαια γραμματα)
    Θα δουμε πολυ συντομα ταλαντωτες collince (βαρελακια) και θα περιμενω την γνωμη σου
    Ακομα και οι λυχνιες πολυ ξεπερασμενες
    Οσον αναφορα τα τεχνικα δεν εχουμε τελειωσει θα ασχολουμαστε κανα μηνα ακομα

    Εχουμε τους κλωβους που τον περιειχαν και το θεμα ειναι ανοικτο και εξελλισεται

    ευχαριστω.........
    ισως θα πρεπει παναγιωτη να συγκρινεις χρονο και μονο χρονο και οχι ταλαντωτες.
    μιλας για το 50....ειχαμε ραδιοφωνο; τηλεοραση μηπως;μια κεραια ρομβο στην ταρατσα για να πιασουμε το δευτερο προγραμμα,απο λιοσα, αποσταση 5 χιλιομετρων.η ηλεκτρονικη μετα το 80 νομιζω οτι αρχισε να παιρνει τα επανω, με τους ημιαγωγους.η επικοινωνια σε μεγαλες αποστασεις,στην καροτσα ενος ρεο, με υγρασια 100%,με μπολικα χτυπηματα ετσι για να δουλευει καλυτερα....δεν νομιζω οτι ειναι και οι ιδανικες συνθηκες για πομποδεκτη. υπηρχε και η βαση για κρυσταλο......αλλα καποιος ελεγε οτι ειναι κρατικο μυστικο, και γιαυτο δεν κυκλοφορουν.
    αν παρεις ομως σαν μετρο τα ρυθμιζομενα πηνια τους, τους πυκνωτες κενου, την διαταξη κατασκευης,
    νομιζω οτι ηταν αρκετα καλα για τετοιου ειδους επικοινονιες. αλλωστε δεν ειμαστε και καμια ποιοτικη αγορα να μας εδιναν τελευταιου τυπου τεχνολογια.
    οι λυχνιες και γενικα ολος ο εξοπλισμος ηταν για εμας....αυτοι ειχαν εξελιγμενες λυχνιες , ειδικες κατασκευες, που δεν εχουν καμια σχεση με αυτα.απο την βιβλιογραφια 50-60 θα δεις κατασκευες με κεραμικες λυχνιες λυχνιες ισχυος σειρας 3cx...4cx...αλλα μονο για αυτους.τα δικα τους mobile συστηματα ηταν με τρνζιστορ και οχι με λυχνιες (στην πλατη).
    παντως αυτοι που καννιβαλιζουν σε τετοια συστηματα, μονο και μονο για να πουλησουν ,βασεις ,αεροφυλους,πυκνωτες κενου,θελουν κοψιμο τα χερια τους.
    ο ελληνικος στρατος δεν πηρε ποτε αξιολογη τεχνολογια, κατα την αποψη μου παντα, και ο λογος ειναι οτι δεν υπηρχαν ατομα να ασχολουνται αποκληστικα και μονο με τις επικοινωνιες.σημερα εχουν νομιζω αλλαξει τα πραγματα, αλλα ποτε δεν θα ειμαστε κορυφη.ψαχνω να βρω εναν σκληρο που εχω κατι δικα μου αρχεια,αν τον βρω θα ανεβασω και ταλαντωτες με τα "βαρελακια", τα οποια ηθελαν και ειδικο κατσαβιδι για να συντονιστουν.
    με πηγες πολυ πισω.....σε ωραιες εποχες....να εισαι καλα.
    ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ
    ριξε μια ματια σε παρακαλω εδω να δεις γιατι δεν ειχαμε ουτε θα εχουμε αιχμη τεχνολογιας.......κατα την αποψη μου ειναι η καταντια μας......://www.5-9report.gr/59report/5-9 REPORT vol113.pdf
    αν το διαβασης θα καταλαβης , οτι κανοντας παζαρια σε υψηλη τεχνολογια, αυτοι θα μας δινουν πατατες και μαλιστα βραστες.

    Υ.Γ.
    με αυτην την συμπεριφορα χασαμε την μοναδικη κεραια LHF , πολυ χαμηλων συχνοτητων ,υψηλης ισχυος, καθως και ολον τον απαιτουμενο εξοπλησμο,που ο μονος σκοπος του ηταν ο εντοπισμος υποβρυχιων σε ολη την μεσογειο και μονο,,εξ ου και η ισχυ του των 100KW.ξεφυγαμε απο το θεμα....αλλα και αυτο ηταν τεχνολογια....αιχμης.
    συγνωμη .....διορθωση....τοσωστο ειναι....http://www.5-9report.gr/59report/5-9...T%20vol113.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 06-01-12 στις 00:11 Αιτία: ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον john micros για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (05-01-12), weather1967 (07-01-12)

  3. #102
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    ......................BC-614.........................

    BC-614.jpg
    Προκειται για τον προενισχυτή ακουστικής του ΒC-610

    Μια εξυπνη κινηση να ειναι ξεχωριστο κομματι και οχι ενσωματωμενος Αυτο βοηθησε τον χειριστη να βρισκεται σε καποια θεση μαζυ με τον δεκτη του,τα χειριστηρια και το κυτιο ελεγχου

    ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ MANUAL ΑΠΟ ΕΔΩ

    το σχέδιο
    bl.jpgΜεσα στο manual θα βρειτε τα παντα και ειναι και πεντακαθαρο
    .................................................. ...............

    το στάδιο εισόδων

    1.jpg Ειχε δυο εισοδους για μικροφωνο ανθρακος αλλα και για δυναμικο
    .................................................. .....................

    αναστροφέας φάσεως και τελικός

    2.jpg Ο αναστροφεας φασεως και η εξοδος με την 6SN7 σε διαταξη push-pull H ισχυς εξοδου του+19db/ 4,995v στα 500ωμ . Δηλ 50mw
    .................................................. ........................
    Ο περιοριστής

    3.jpg


    Παιρνοτας το σημα εισοδου της λυχνιας εξοδου μεσω ενος ποτενσιομετρου (οπου μπορουσες να το ελεγχεις )εδεινε στο οδηγο της λυχνιας .Στην ανοδο ειχε ενα μ/τ 10κωμ/80κωμ
    Το δευτερευον συνδεοταν στις ανοδους της διοδου λυχνιας και εκανε διπλη ανορθωση
    Αποτελεσμα ηταν η παραγωγη μιας αρνητικης τασης αναλογη του σηματος εισοδου Η ταση αυτη συνδεοταν στο οδηγο της 2ης ενισχυτριας.Οσο μεγαλυτερο σημα ,τοσο περισσοτερη αρνητικη ταση ,περιοριζε την ενισχυση

    Σιγουρα ειναι μια καλη λυση για οσους σκεφτονται να κακομεταχειριζονται τους λαμπατους για μουσικα οργανα

    .................................................. ....

    το εσωτερικό


    SAVE0133.jpg

    Η συναιχεια του κυκλωματος προς τον BC-610 εχει περιγραφει στο ΠΟΣΤ 90



    ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΒΛΑΒΕΣ




    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 07-01-12 στις 23:28

  4. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ikaros1978 (07-01-12), john micros (07-01-12), weather1967 (07-01-12)

  5. #103
    Μέλος Το avatar του χρήστη a75
    Όνομα
    LEF
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    το θεμα αυτο ειναι μια "κοινωνικη" προσφορα .Σ ευχαριστουμε Τ.Α.Μ σειρα 164 83γ Εσσο Σ.Ε.ΤΗΛ 23 εβδομαδες εκπαιδευση εφτιαξα ολη την μικροφωνικη γυρω σ ολο το στρατοπαιδο .Τι μου θυμισες
    Σ ευχαριστω και παλι

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον a75 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (07-01-12)

  7. #104
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    ίσως τα σχέδια των ενισχυτών .βοηθούσαν πολλούς που αναζητούν σχέδια και κατασκευές λαμπατων.
    με πολύ μικρές τροποποιήσεις στις λυχνίες εξόδου, θα μπορούσαν να φτιάξουν έναν αρκετά μεγάλο σε ισχύ ενισχυτή.
    σε ευχαριστούμε για την προσφορά p.gabr

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον john micros για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (07-01-12)

  9. #105
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Χίλια μπράβο Παναγιώτη!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (07-01-12)

  11. #106
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω ολους σας
    Και να επαναλαβω
    Δεν θελω να ειμαι πολυ αναλυτικος, ειναι κουραστικο και για σας

    ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΡΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ


    Επομενο θεμα
    Ειμαστε ετοιμοι λοιπον για τον πρωτο κλωβο τηλ/νιας SCR-399

    bc610-shelter.jpgimage617.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 08-01-12 στις 00:03

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    weather1967 (07-01-12)

  13. #107
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    να είσαι αναλυτικός και άσε εμάς να κουραστούμε, δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει.
    επειδή δεν σου άρεσε ο ταλαντωτής που "τσούλαγε" , στείλε μου σε μένα αν έχεις κάποιο εργαλείο.....και άσε να παιδεύομαι.
    σε τι απόσταση ήταν οι συνηθισμένες επαφές σας αν έχεις κρατήσει αρχείο, και αν υπήρχε κάποιου τύπου κωδικοποίηση;
    απο τα σύρματα που βλέπω στις μπαλαντεζες, πρέπει να είχατε προτίμηση στις χαμηλές συχνότητες;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 07-01-12 στις 23:43

  14. #108
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Γιαννη τα καλλωδια ( εκτυλικτριες) ηταν για τα τελεφωνα ΕΕ-8 ,που μπορουσες να το πας χιλιομετρα μακρια
    Ηταν ενα καταπληκτικο ατσαλινο ,πολυκλωνο επαργυρωμενο καλωδιο ΤΤ.Για επιγεια και εναερια χρηση
    Τα 400βαττ ισχυος σε αυτες τις συχνοτητες, ειχαν ακομα και παγκοσμια καλλυψη
    Αναλογως της διαδοσης ,της ωρας, και της συχνοτητας
    Η κωδικοποιηση ηταν ακομη μακρια
    Αργοτερα στους κλωβους τηλετυπων υπηρχε η δυνατοτητα να παρεις ετοιμη την ταινια (διατρητη) κωδικοποιημενη ,να την στειλεις με τον ασυρματο, να την παρουν αλλοι,και να την δωσουν για αποκωδικοποιηση
    Εγω παντως δεν ειχα δει .Ηταν αλουνου παπα ευαγγελιο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 08-01-12 στις 01:06

  15. #109
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη τα καλλωδια ( εκτυλικτριες) ηταν για τα τελεφωνα ΕΕ-8 ,που μπορουσες να το πας χιλιομετρα μακρια
    Ηταν ενα καταπληκτικο ατσαλινο ,πολυκλωνο επαργυρωμενο καλωδιο ΤΤ.Για επιγεια και εναερια χρηση
    Τα 400βαττ ισχυος σε αυτες τις συχνοτητες, ειχαν ακομα και παγκοσμια καλλυψη
    Αναλογως της διαδοσης ,της ωρας, και της συχνοτητας
    Η κωδικοποιηση ηταν ακομη μακρια
    Αργοτερα στους κλωβους τηλετυπων υπηρχε η δυνατοτητα να παρεις ετοιμη την ταινια (διατρητη) κωδικοποιημενη ,να την στειλεις με τον ασυρματο, να την παρουν αλλοι,και να την δωσουν για αποκωδικοποιηση
    Εγω παντως δεν ειχα δει .Ηταν αλουνου παπα ευαγγελιο
    Υ.Γ. και επειδή είδα οτι ψάχνεις γεννήτρια RF, νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα αν κάποια στιγμή χρειαστείς λυχνια και δεν την βρισκεις. ισως θα ηταν καλυτερα να παρεις μια καινουργια εστω και αν ειναι φτηνοκατασκευη.....εκτος και εχουν ανταλλακτικα.

    ειχαν πεσει στα χερια μου μερικα μετρα απο τετοια σύρματα,,παντα επαργυρα....και αργοτερα η RCA με καθε λυχνια προτεινε
    και επιχρυσο πηνιο. τα 400 βαττ εμενα δεν με καλυπτουν εν μέσω παρεμβολών του αντιπάλου, και η μεταδωση
    χωρις κωδικα κανει πληρη χαρτογραφιση ο αντιπαλος για τις μετακινησεις κ.λ.π.
    λογω δουλειας εχω συνηθησει τις δορυφορικες εποικινωνιες που εχουν συνεχομενη και σταθερη επικοινωνια. ποτε μου δεν μπορεσα να συνηθησω τον θορυβο των χαμηλων, παθαινα ημικρανιες.παντως ευχαριστως μετατρεπουμε μια μοναδα σε 15-20 KW.οποτε μου πεις ειμαι ετοιμος....εσυ θα βαλεις τους πυκνωτες κενου και τους μεταβλητους.
    ΣΚΕΨΗ
    πολλα απο αυτα τα μηχανηματα νομιζω οτι δεν επρεπε να διαλυθουν, και να χρησιμοποιηθουν σαν σταθερες μοναδες παρεμβολων σε περιπτωση αναγκης, για να δυσχαιρενουν τις εποικινωνιες του αντιπαλου. επισης το ιδιο , για κατι βορειους που αλλωνιζουν βραχεα και μεσαια.η μετατροπη τους και η εγκατασταση τους θα ηταν αστεια απο θεμα χρονου και κοστους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 08-01-12 στις 02:03 Αιτία: συμπληρωση

  16. #110
    Μέλος
    Όνομα
    ΖΑΧΑΡΙΑΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    παναγιωτη πολυ καλο το θεμα σου,με ενδιαφερει.
    εχω και εγω εναν δεκτη TELEFUNKEN GRC-9,και εναν πομπο-δεκτη BC-1306.

    0 Not allowed! Not allowed!

  17. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΖΑΧΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (08-01-12)

Σελίδα 11 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 21 61 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιστρατος - μετεκπαιδευση στρατου
    By street in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-17, 21:44
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 11:16
  3. Πρόβλημα με link c&a 10W στους 1950
    By tzovani in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-14, 13:40
  4. VHF-UHF HANDBOOK 1980-1985
    By dovegroup in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 23:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας