Σελίδα 78 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 28 68 76 77 78 79 80 88 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 771 έως 780 από 898

Θέμα: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 1950-1980

  1. #771
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λέξη βιβλιοστάσιον πολύ μου άρεσε κωστα
    Από ότι θυμάμαι έτσι έλεγαν ένα μέρος της βιβλιοθήκης όπου είχαν βιβλία & περιοδικά που δεν ήταν σε άμεση ζήτηση και τα είχαν σε dexion αντί για ωραίες ξύλινες προθήκες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην όλη ιστορία έχω τις αμφιβολίες μου όπως είπα και πιστεύω εάν τελικώς είχε ολοκληρωθεί ,ο ιδιος ο Κος Σαντορινης θα είχε βαστήξει αρχεία που θα είχαν αργότερα δημοσιευτεί
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV2IPW Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θέμα Σαντορίνη...δεν γνωρίζω αν είναι αληθές ή όχι (μην πέσουμε στο άλλο άκρο... αλλά Γιόλβας και ομάδᴨΈ¨) , αλλά θεωρώ την πηγή του WIKIPEDIA Νεώτερον Εγκυκλοπαιδικόν Λεξικόν Ηλίου. τομ.16ος, σελ.855 ποιο έγκυρη από την ίδια την wikipedia!!!!
    Δεν είναι πλέον "κύριος" αλλά "μακαρίτης", δεδομένου ότι πέθανε το 1986. Και εγώ διατηρώ τις αμφιβολίες μου γιατί δεν έχω καταφέρει να διασταυρώσω αυτές τις ιστορικές αναφορές σε κανένα ξένο βιβλίο ή περιοδικό. Την εγκυκλοπαίδεια ΗΛΙΟΣ την έχω και εγώ και από εκεί είχα το κίνητρο να ξεκινήσω το ψάξιμο. Νομίζω ότι όσα άρθρα του Π.Σ. είχα φωτοτυπήσει τα έχω πετάξει πλέον και δεν μπορώ να δώσω ακριβείς αναφορές. Όμως θυμάμαι ότι τα περισσότερα ήταν για την σχεδιαζόμενη κάλυψη του δικτύου ραδιοφωνικών σταθμών μεσαίων και μόνο ένα για το radar, και μάλλον κανένα δε για τον πυροσωλήνα προσέγγισης και το σύστημα κατεύθυνσης βλημάτων. Την Ελληνική Βικιπαίδεια δεν την θεωρώ ιδιαίτερα αξιόπιστη για λόγους που δεν είναι του παρόντος, αντίθετα από την αγγλική Wikipedia που γενικά είναι πολύ εκτενής και τεκμηριωμένη. Όμως αποτελεί μια άμεσα προσβάσιμη πηγή πληροφοριών για αρκετά ελληνικά θέματα, που είναι δύσκολο να βρεθούν αλλού.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV2IPW Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσο για την πρόταση του Παναγιώτη για OLD RADIOS CLUB να πω ότι στο εξωτερικό υπάρχει και συχνότητα διατεθειμένη στους 3885ΚΗΖ/ΑΜ για επικοινωνία παλιών military Radios... η συχνότητα δεν είναι τυχαία , είναι αυτή που είχαν προ τοποθετημένη(Κρυστάλους -πηνία) τα πρώτα walky-Talky της GALVIN-MOTOROLA!!!!
    Κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να γίνει εδώ, όμως όσοι αδειούχοι ραδιοερασιτέχνες διαθέτουν παλιούς στρατιωτικούς πομποδέκτες θα μπορούσαν να συμφωνήσουν σε μια συχνότητα AM γύρω στους 3700 kHz.

    Για σχετικές πληροφορίες σχετικά με το hobby αυτό, δείτε την ιστοσελίδα της Military Radio Collectors Association (MRCA)

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dragonborn : 13-03-14 στις 22:56 Αιτία: MRCA website

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dragonborn για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (13-03-14)

  3. #772
    Μέλος Το avatar του χρήστη CLOCKMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Παναγώτη βοήθησες αρκετά ευχαριστώ
    Επειδή ίσως κάπου έχω ένα πρόχειρο ΜΤ στα 350βολτ με τη ανορθωση 500, θα δοκιμάσω με αυτόν
    Τώρα, τα τελευταία νέα είναι ότι κατάφερα και βρήκα σημείο ανάγνωσης της συχνότητας, χρησιμοποίησα probe παλμογράφου και το αποτέλεσμα είναι να φεύγει
    παραθέτω το σημειο σύνδεσης του συχνομέτρου με το σχέδιο του δεκτη

    το σημείο είναι το κίτρινο χ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CLOCKMAN : 13-03-14 στις 21:32

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον CLOCKMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    WIZARD (24-03-14)

  5. #773
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Post

    Με αφορμή τη συζήτηση για τον Π. Σαντορίνη, έψαξα σε ελληνικά sites και βρήκα διάφορες αναφορές στο ίδιο θέμα. Ένα στοιχείο που ξεφεύγει από όλους τους είναι πως ότι magnetron προμηθεύτηκε ο Π.Σ. προπολεμικά δεν είναι το cavity magnetron που ξέρουμε σήμερα και λειτουργεί σε μερικούς GHz (3 & 10 GHz στα ναυτικά radar ναυτιλίας). Τα προπολεμικά magnetrons ήταν πρωτόγονες συσκευές, απλές δίοδοι κενού με μαγνήτη και λειτουργούσαν από 100-900 MHz με πολύ χαμηλή απόδοση και όχι πολύ χρήσιμα. Άλλωστε η αναφορά σε "εκατοστομετρικό radar" εκεί οδηγεί.

    Το cavity magnetron, που λανθασμένα χρησιμοποιείται στην εικονογράφηση των blogs, αναπτύχθηκε σε προϊόν στο Radiation Laboratory του MIT μετά την είσοδο των ΗΠΑ στον πόλεμο, με βάση βρετανική εφεύρεση των Randall & Boot που εστάλη με την επιτροπή Tizard. Βιομηχανοποιήθηκε από την GEC στην Βρετανία και την Bell στις ΗΠΑ γύρω στο 1942-3. Βλέπε και "The Invention That Changed the World: The Story of Radar from War to Peace" του Robert Buderi, Abacus, 1999.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dragonborn : 14-03-14 στις 10:05

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dragonborn για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (14-03-14)

  7. #774
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανωλης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Test

    Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #775
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανωλης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    …………RT-196/ PRC-6/E……Πομποδέκτης……EΛΛΗΝΙΚΟΣ…..


    Εσωτερικη φωτογραφια του νεου και Ελληνικου PRC-6/E

    Συνημμένο Αρχείο 29937



    O PRC-6 κατασκευαστηκε αργοτερα και από αλλα κρατη όπως η Γερμανια που εβγαλε το 1960 τον prc-6/6

    Η εταιρια που τον κατασκευασε ηταν η Lorenz μετεπειτα SEL ( Standard Elektrik Lorenz )
    Γνωστη στον ελληνικο χωρο για τους ΑΣΥΡΜΑΤΟΥΣ SEM

    Επισεις και ο Ισδραηλινός στρατος παρηγαγε και αυτος τον ιδιο

    O PRC-6 σταθηκε αξιοπρεπως μεχρι το 1980

    Οι νεοι ασυρματοι PRC-25 τοτε και οι PRC-77 τους εθεσαν στην ακρη
    Καθως και λιγο αργοτερα οι SEM
    Από κει και περα σταματησε πλεον να επισκευαζεται-.παρεμειναν όμως στοιβαγμενα στις αποθηκες χωρις να εκποιηθουν λες και κατι περιμεναν

    Να πουμε ότι σε τετοιο ειδος (χειρος)ηταν ακομη λιγοστοι και το 1990

    Το θεμα και η ελλειψη κατι του πολύ ευκολου ασυρματου χειρος ,να καλυπτει μια ομαδα περιπολιας ηταν παντα επικαιρο

    Οι νεοι αυτοι ασυρματοι ηταν σαφως μεγαλυτεροι κατι λιγοστα PRC-68 δεν αρκουσαν
    Οποτε αποφασιστηκε συμωνα με γνωμες ,να ερευνηθη κατά ποσο μπορουσε να γινει μια νεα κατασκευη
    Και η λυση βρεθηκε

    Το 306 ΕΒΤ ηταν ετοιμο για κατι τετοιο

    Ενας τεχνιτης μεσης εκπευδευσης ,να πω και το μικρο του ονομα (Ελπιδοφορος,) ,εδώσε την λυση

    Ηταν ενας εκκεντρικος τυπος, σε μονιμη διασταση με την κάθε διοικηση, αλλα στην δουλεια του αριστος. Και μπορω να πω αυτοδιδακτος
    Αφου ότι ειχαμε μαθει στις σχολες ηταν παρελθον
    Δυσκολος τυπος-Οταν τον επιανες ομως στα καλα του…. ένα τον ρωταγες 500 σου ελεγε

    Ειχε ετοιμασει κατι, γιατι ποτε δεν σταματουσε την αναζητηση ,το οποιο ταιριαζε

    Το προχωρησε ,το υλοποιησε ,εφτειαξει μονος του τις πρωτες πλακετες ,γιναν οι δοκιμες και οι αλλαγες


    Από κει και περα περασε όλα τα τεστ και αρχισε η εξερευνηση των υλικων
    Οι παλαιοι PRC-6 ηρθαν στο εργοστασιο, αποξηλωθηκαν TA ΠΑΝΤΑ και σταλθηκαν τα κουφαρια στο 301 για αμμοβολη και βαφη

    Παραγελθηκαν τα καλλυτερα υλικα Μεχρι και τα πινς ηταν επιχρυσα τα δε πηνια φτειαχτηκαν στο χερι Ηταν στο τελος της δεκαετιας του 80
    Όλα πηγαν πολύ καλα και ολοκληρωθηκε το προγραμμα που αφορουσε 1000 κομματια η αρχικη κατασκευη και ισως αλλους τοσους η δευτερη

    Όμως η λειτουργεια τους βαστηξε λιγο διαστημα ,γιατι το σωμα εξοπλιστηκε με νεας γενειας τετοιους ασυρματους τους RACAL PRM-4720
    Συγχρoνους σε ολο το φασμα λειτουργειας Απο 30-85MHZ

    Τιποτα όμως δεν πηγε χαμενο .Αποκτηθηκε εμπειρια και τεχνογνωσια

    Δουλεψαν ανθρωποι και μαθαν εστω τουλαχιστον να κολλανε


    .................................................. ............

    Λειτουργουσε με μια μπαταρια 12 βολτ


    Συνημμένο Αρχείο 29938Η ΕΞΟΔΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΣΑΦΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ Και αγγιζε το ένα βαττ
    T/R EΞΟΔΟΥ 2Ν 4427

    .................................................. ..............................


    Συνημμένο Αρχείο 29939

    .................................................. ..............................



    ΕΤΣΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΥΤΗ ΜΑΚΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ PRC-6
    Παναγιωτη ειμαι και εγω απο αυτους που προλαβαν την δευτερη παρτιδα και μαλιστα δουλεψα αρκετα πανω σε αυτα. Ημουν τοτε στον περικλη αν θυμασαι.

    Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #776
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Αυτά (τα ανακατασκευασμένα PRC-6) είχαν καταλήξει σε κάτι επιστρατευόμενες μονάδες τρίτης σειράς όπου έμειναν για μια δεκαετία+ Ένας γνωστός μου διαθέτει ένα τέτοιο συλλεκτικό σε λειτουργική κατάσταση, αν και του είναι εντελώς άχρηστο γιατί στα 6m δεν επιτρέπεται στην Ελλάδα η χρήση FM.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dragonborn : 15-03-14 στις 21:58

  10. #777
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CLOCKMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα, τα τελευταία νέα είναι ότι κατάφερα και βρήκα σημείο ανάγνωσης της συχνότητας, χρησιμοποίησα probe παλμογράφου και το αποτέλεσμα είναι να φεύγει
    Γιωργο να τον ρυθμίσεις τον δέκτη,δεν είναι δύσκολο Ακολούθησε τις οδηγίες και θα βγει σωστός, το πολύ να ξεφεύγει μια γραμμή





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αφορμή τη συζήτηση για τον Π. Σαντορίνη, έψαξα σε ελληνικά sites και βρήκα διάφορες αναφορές στο ίδιο θέμα. Ένα στοιχείο που ξεφεύγει από όλους τους είναι πως ότι magnetron προμηθεύτηκε ο Π.Σ. προπολεμικά δεν είναι το cavity magnetron που ξέρουμε σήμερα και λειτουργεί σε μερικούς GHz (3 & 10 GHz στα ναυτικά radar ναυτιλίας). Τα προπολεμικά magnetrons ήταν πρωτόγονες συσκευές, απλές δίοδοι κενού με μαγνήτη και λειτουργούσαν από 100-900 MHz με πολύ χαμηλή απόδοση και όχι πολύ χρήσιμα. Άλλωστε η αναφορά σε "εκατοστομετρικό radar" εκεί οδηγεί.

    Το cavity magnetron, που λανθασμένα χρησιμοποιείται στην εικονογράφηση των blogs, αναπτύχθηκε σε προϊόν στο Radiation Laboratory του MIT μετά την είσοδο των ΗΠΑ στον πόλεμο, με βάση βρετανική εφεύρεση των Randall & Boot που εστάλη με την επιτροπή Tizard. Βιομηχανοποιήθηκε από την GEC στην Βρετανία και την Bell στις ΗΠΑ γύρω στο 1942-3. Βλέπε και "The Invention That Changed the World: The Story of Radar from War to Peace" του Robert Buderi, Abacus, 1999.

    Δεν το ήξερα αυτό δημητρη ,όμως για αυτό να πω και κάτι τελευταίο

    πολλές φόρες η ιστορία μεταφερόμενη από δημοσιογραφικούς κύκλους παραποιείται, ίσως επειδή δεν γνωρίζουν το αντικείμενο και η σημασία μιας λέξης παραποιεί τα πάντα
    Απ οτι πιστεύω επειδή δεν μπορώ να αγνοήσω τα γεγονότα ,ίσως φτιάχτηκε η πηγή ,και έγινε ανιχνεύσιμη σε αεροπλάνο 160 κμ μακριά. βέβαια και αυτό πολύ μου φαίνεται από την βάση του παλαιού Φαλήρου με δεδομένο την καμπυλότητα της γης και το ότι τα τότε αεροπλάνα αντε να φτάνανε τα 8000 πόδια
    Εχω τύχει δοκιμής μέσα σε ελικόπτερο από την βάση της παχης μεγάρων και στους 47μηζ ,που ετσι και κατεβαίναμε κατω απο τα 400 πόδια με ισχυ 8 βαττ πάνω από τα 5 μίλια ,έχανε την επαφή ενω πάνω απο τα 600 πήγαινε μέχρι 8 μιλια
    Και βέβαια χρειαζόταν και το κομμάτι του δεκτή που εκεί τα πράγματα ήταν πολύ πιο δύσκολα να ανιχνεύσει το ασθενές ανακλώμενο σήμα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά (τα ανακατασκευασμένα PRC-6) είχαν καταλήξει σε κάτι επιστρατευόμενες μονάδες τρίτης σειράς όπου έμειναν για μια δεκαετία+ Ένας γνωστός μου διαθέτει ένα τέτοιο συλλεκτικό σε λειτουργική κατάσταση, αν και του είναι εντελώς άχρηστο γιατί στα 6m δεν επιτρέπεται στην Ελλάδα η χρήση FM.
    Ηταν πολύ καλοί για την τότε εποχή οι δε ρυθμίσεις του βγαίναν εύκολα χωρίς κόπο.και όπως είπα χρησιμοποιήθηκαν τα καλύτερα πιστοποιημένα υλικά





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dmakis_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιωτη ειμαι και εγω απο αυτους που προλαβαν την δευτερη παρτιδα και μαλιστα δουλεψα αρκετα πανω σε αυτα. Ημουν τοτε στον περικλη αν θυμασαι.

    Ελα βρε Μανωλιό καλώς ηρθες

    και βέβαια σε θυμάμαι .Ηταν το 93 και το 94 που ολοκληρώθηκε οι μισοί ήρθαν προς το μέρος το δικό μου (διόρθωσε με αν κάνω λάθος)

    Κλείνοντας το θέμα με τον PRC-6 είχα πει αυτό

    Τιποτα όμως δεν πηγε χαμενο . Αποκτήθηκε εμπειρία και τεχνογνωσία Δούλεψαν άνθρωποι και έμαθαν έστω τουλάχιστον να κολλάνε
    Αν και δεν σας καλο-υποδεχτηκαμε ( όχι όλοι) πολλοί από εσάς που αγάπησαν το αντικείμενο ,γίνατε καλύτεροι από εμάς
    Εγώ πάντως αισθάνομαι όμορφα που από τότε εχω την παρέα σας, μέχρι και τώρα... έστω και από μακριά

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 16-03-14 στις 09:44

  11. #778
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βέβαια χρειαζόταν και το κομμάτι του δεκτή που εκεί τα πράγματα ήταν πολύ πιο δύσκολα να ανιχνεύσει το ασθενές ανακλώμενο σήμα
    Σωστά το έθεσες, οι δέκτες radar της εποχής ήταν απλοί φωρατές με διόδους point-contact, προγόνους της 1N21, 1N23 κλπ, και όλη η ενίσχυση ελάμβανε χώρα στο αποδιαμορφωμένο σήμα. Καταλαβαίνεις πόσο χαμηλή ήταν η ευαισθησία αυτών των πραγμάτων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dragonborn : 16-03-14 στις 11:07 Αιτία: εικόνα 1N23

  12. #779
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανωλης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο να τον ρυθμίσεις τον δέκτη,δεν είναι δύσκολο Ακολούθησε τις οδηγίες και θα βγει σωστός, το πολύ να ξεφεύγει μια γραμμή








    Δεν το ήξερα αυτό δημητρη ,όμως για αυτό να πω και κάτι τελευταίο

    πολλές φόρες η ιστορία μεταφερόμενη από δημοσιογραφικούς κύκλους παραποιείται, ίσως επειδή δεν γνωρίζουν το αντικείμενο και η σημασία μιας λέξης παραποιεί τα πάντα
    Απ οτι πιστεύω επειδή δεν μπορώ να αγνοήσω τα γεγονότα ,ίσως φτιάχτηκε η πηγή ,και έγινε ανιχνεύσιμη σε αεροπλάνο 160 κμ μακριά. βέβαια και αυτό πολύ μου φαίνεται από την βάση του παλαιού Φαλήρου με δεδομένο την καμπυλότητα της γης και το ότι τα τότε αεροπλάνα αντε να φτάνανε τα 8000 πόδια
    Εχω τύχει δοκιμής μέσα σε ελικόπτερο από την βάση της παχης μεγάρων και στους 47μηζ ,που ετσι και κατεβαίναμε κατω απο τα 400 πόδια με ισχυ 8 βαττ πάνω από τα 5 μίλια ,έχανε την επαφή ενω πάνω απο τα 600 πήγαινε μέχρι 8 μιλια
    Και βέβαια χρειαζόταν και το κομμάτι του δεκτή που εκεί τα πράγματα ήταν πολύ πιο δύσκολα να ανιχνεύσει το ασθενές ανακλώμενο σήμα




    Ηταν πολύ καλοί για την τότε εποχή οι δε ρυθμίσεις του βγαίναν εύκολα χωρίς κόπο.και όπως είπα χρησιμοποιήθηκαν τα καλύτερα πιστοποιημένα υλικά








    Ελα βρε Μανωλιό καλώς ηρθες

    και βέβαια σε θυμάμαι .Ηταν το 93 και το 94 που ολοκληρώθηκε οι μισοί ήρθαν προς το μέρος το δικό μου (διόρθωσε με αν κάνω λάθος)

    Σωστα τα λες. Ειχες ή σου ειχανε και ενα χοντρο μαζι σου αν δεν κανω λαθος (το επωνυμο του αρχιζει απο σ και τελειωνει σε ς). Εγω τοτε ημουν ακομη κουταβακι με κλειστα ματια, μου ειχαν μαθει μια διαδικασια εκει στον ποιοτικο και την ακολουθουσα τυφλα χωρις να κατανοω στο 100% αυτα που εκανα. Ηταν ομως μεγαλο σχολειο για μενα ο ποιοτικος εμαθα πολλα πραγματα και ηταν η σπιθα για τα επομενα που ηρθαν.


    Κλείνοντας το θέμα με τον PRC-6 είχα πει αυτό



    Αν και δεν σας καλο-υποδεχτηκαμε ( όχι όλοι) πολλοί από εσάς που αγάπησαν το αντικείμενο ,γίνατε καλύτεροι από εμάς
    Εγώ πάντως αισθάνομαι όμορφα που από τότε εχω την παρέα σας, μέχρι και τώρα... έστω και από μακριά
    Παναγιωτη εγω δεν ειχα προβλημα σχεδον με κανενα. Με ολους μιλαγα. Απλα καποιοι ηταν επιφυλακτικοι και δεν ανοιγοντουσαν. Ειχα βεβαια και εγω τις προστριβες μου (λογω ποιοτικου ελεγχου) . Ενας απο αυτους ηταν ο συγχωρεμενος που ηταν τοτε στα sem (του επεστρεφα sem απο τον ποιοτικο ελεγχο τα οποια ειχα ο ιδιος ελεγξει και τρελενοταν. Βεβαια και ο περικλης διασκεδαζε με το ολο σκηνικο
    ). Εσυ ομως ησουν ανοιχτη εγκυκλοπαιδεια για μενα και φανταζομαι και για αλλα παιδια. Χαιρομουν ειλικρινα οταν μου δημιουργειτω καποια απορια που ηξερα οτι ειναι μεσα στο ευρος των γνωσεων σου, γιατι ηξερα οτι θα μου λεισεις αυτη την απορια και με το παραπανω.

    Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  13. #780
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Ας το αφήσω αυτό το ποστ να μπω σε νέα σελίδα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 78 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 28 68 76 77 78 79 80 88 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιστρατος - μετεκπαιδευση στρατου
    By street in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-17, 21:44
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 11:16
  3. Πρόβλημα με link c&a 10W στους 1950
    By tzovani in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-14, 13:40
  4. VHF-UHF HANDBOOK 1980-1985
    By dovegroup in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 23:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας