Σελίδα 89 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 39 79 87 88 89 90 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 881 έως 890 από 898

Θέμα: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 1950-1980

  1. #881
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Οσα χρόνια και να περάσουν δεν ξεχνιέται..ολα παιζόταν στο μεσαίο τμήμα του πομπου της 6ης φωτο..με την αντιγα λευκου-μαυρου που ανεφερα παραπανω ..και την επιλογη απο πινακα και μετα με τον μεσαιο διακοπτη στη θεση driver grid και driver cath επρεπε να εχεις μεγιστες ενδειξεις για την σωστη επιλογη του διάυλου.Τα υπολοιπα ηταν παιχνιδι..και με την σχεδιαση που ειχε η τελικη ΑΜ-915 με μια multiplier 4x150 a στην εξοδο 4x150g και οι δυο σε κοιλοτητα..η προσασμογη τους ηταν τελεια ..εμεις βαζαμε και φιλτρο στη θεση του εικονικου μετα την διαδικασια συντονισμου..στην μεση φαινεται και το AFC με το μηχανικο- LOCK
    Στη πανω μερια στην ιδια φωτο ειναι ο διαμορφωτης με εισοδο απο 12πλο φερεσυχνο και στην 5 φωτο ειναι το πανελ του φερεσυχνου
    Παναγιώτη ειχα χρεωθει τοτες.3 πληρη συστηματα 1 αναμεταδοτη mrc 73 Και καμια σε 15 mrc 68..Μακαρι να ημουν φανταρος απλος..μα στην επιλογη για βαθμοφορους τοτε..ο αρχηγος του οπλου των διαβιβασεων..με ρωτα γιατι δεν θελω να γινω εφεδρος αξιωματικος..του απαντω ..οτι δεν εχω τον ενθουσιασμό-χαρισμα του διοικείν..και μ απαντά αξέχαστα ...σιγα που θα σε ρωτησουμε ...(Ο Θεός να τον συνχωρεσει)
    Τοτε στα νησια βαζανε τα tadiran και η τεχνολογια των -λυσε- στα βορεια συνορα ηταν ξεπερασμενη...
    Αυτο που δεν βλεπω στις φωτο ειναι ο μετατροπεας κλησεων τηλ γραμμής η 2w-4w (δισυρματο σε τετρασυρματο) Ειχε 12 το μεγαλο και 4 το μικρο

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Notios38 : 14-09-15 στις 00:26

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Notios38 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jeik (29-12-15)

  3. #882
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Δημητρη αυτα που ζητάς τα έχω βάλει φωτογραφία στον κλωβό MRC-68 εδω
    Radio Terminal Set, AN/MRC-68A

    και εδώ γίνεται πλήρης αναφορα
    Telegraph-Telephone Signal Converter, TA-182/U
    Τηλεφωνικός μετατροπέας ,για την επικοινωνία-κλήση τηλέφωνου-κεντρου

    Ξεχασες κάτι σημαντικό να αναφέρεις
    Ηταν το πιο τρομακτικό σύστημα , όταν βάραγε το BUZZER βλαβών σου τρύπαγε την καρδιά






    3 Not allowed! Not allowed!

  4. #883
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    TAD -200 (TADIRAN)




    TADIRAN TAD -200.jpg


    Ενα φερεσυχνο σύστημα (το τέταρτο χρονολογικά ) σε συχνότητες UHF που αποκτήθηκε το 1980+ και κάλυψε -εγκαταστάθηκε στο νησιωτικό σύμπλεγμα της Ελλάδος

    Tad 200 tadiran.jpg
    Ο πομπός και ο ενισχυτής



    Tadiran multiplexer (2).jpg
    O πολυπλεκτης




    base band system tadiran.jpg

    Tadiran multiplexer (1).jpg


    Οι φωτογραφίες αυτές είναι μοναδικές και πρώτη φορά εκδιδόμενες
    Ίσως αργότερα εάν βρεθεί manual να επανέλθω Γιατί γενικά από TADIRAN δεν βγαίνει καμιά πληροφορία



    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 14-09-15 στις 21:26

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (27-09-15), WIZARD (01-10-15)

  6. #884
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Δεν τα ειχα δει Παναγιώτη αν και παρακολουθουσα το θεμα...Οντως τα tadiran ειναι ακομη σε εφαρμογες με αλλη σχεδιαση στο crypto.....τοτε ηταν απο την philips ..αλλα μετα επειδη τα ιδια ειχαν κ οι γειτονες ..ειχαν τροποποιησει το τμημα αυτο για υψηλοτερη ασφαλεια ...ξαναγυριζω να δω οτι εχω χασει απο το θεμα..Θυμαμαι το μετατροπεα κλησεων ..τα 1600 ΗΖ την συχνοτητα πιλοτο για τις κλησεις...αντε αν δεν σφυριζες καλα να πιασεις διαρκεια-τονο...Δεν εχουν αφησει τιποτα εστω για εκθεση σε καποιο χωρο πολεμικου μουσειου?Δυο φορες εχω παει στο τεχνολογικο μουσειο στο Μοναχο...και παλι δεν το ειδα ολα..εδω ενας ανθρωπος να σωσει απο ολα ενα σετ ..μα καλοπληρωμενα τα ειχαμε..κριμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #885
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Δημητρη σου προσφέρω ακόμα μερικές φωτογραφίες
    Είναι από φίλο συλλέκτη και δεν υπάρχει πουθενά κάτι καλύτερο στο ΝΕΤ

    TRC-24 TRANSMITTER SET. (1).jpgTRC-24 TRANSMITTER SET. (2).jpgTRC-24 TRANSMITTER SET.jpgTRC-24 TRANSMITTER.jpg

    Οσο αναφορά για μουσείο που ψάχνεις ,το έχω πει και αυτό

    Στο χαιδαρι υπάρχει αυτο που ζητάς και λειτουργεί .
    Η σελίδα του στο FB
    https://www.facebook.com/%CE%9C%CE%B...8699/timeline/

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 21-09-15 στις 22:40

  8. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (27-09-15), Notios38 (09-10-15), tiger135 (21-09-15), WIZARD (01-10-15)

  9. #886
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    1939 Μηχανοκίνητη μονάδα επαφής

    ( Επιχρωματισμένη )



    colorized.JPG

    Άλλη μια πολύ σημαντική εικόνα βρέθηκε .
    Μηχανοκίνητη μονάδα , απόκτημα με το πρόγραμμα εξοπλισμών 1936-40 , που ήταν αποκλειστικά με Γερμανικές συσκευές. To όχημα είναι ΝAG-Z , παραπλεύρως βλέπουμε τις σωλήνες των ιστών της κεραίας και στο έδαφος την γεννήτρια φόρτισης των συσσωρευτών. Το τι έκρυβε στο εσωτερικό του ακόμα δεν το γνωρίζουμε. Έγινε μια επαφή με το πιο έγκυρο Γερμανικό φόρουμ και η απάντηση ήταν η ακόλουθη

    Diffucult to tell from the picture what we are looking at. I can't realy recognise the type of generator, but it is likely to generate 12 Volt to charge the vehicle's batteries, not specific to any equipment inside the vehicle.
    Looking at the antenna mast equipment , the 13 rods visible look to be at least 1.5 meters long, possibly for at least two masts with an "L" or "T" antenna in between, which may point at shortwave equipment.
    The relatively compact size of the equipment visisble through the window points at relatively low powered equipment. A potential candidate could be family of the "Stat. 268F", originally designed for the Kriegsmarine, the set was developed further and addopted by the Luftwaffe as the FuG III: http://forum.axishistory.com/downloa...3476&mode=view
    Versions of this set were exported by Telefunken so perhaps also to Greece. The transmitter had a Longwave (300-600 kHz) power output of 70 Watts and Shortwave (3-6 Mhz) power output of 40 Watts. The use of both longwave and shortwave would also explain the lavish amounts of antenna rods, as two antennas would ideally be required.
    A huge amount of speculation and not a lot to go on, but perhaps it can help your further research.
    regards,

    To όχημα είναι μοντέλο του 1931 ΝAG-Z

    german-truck NAG-Z.jpg

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 22-09-15 στις 19:28

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (27-09-15), WIZARD (01-10-15)

  11. #887
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή


    Τρουμανάκι


    Μάθαμε μόλις τώρα πως αποκαλούσαν οι παππούδες μας τους φορητούς "Radio Set, SCR-536 / BC-611" :
    Tα " Τρουμανάκια" ! ! ! Διότι ήρθαν στην Ελλάδα με το δόγμα Τρούμαν ! (1947)


    Προς τον αγαπητό Νικόλαο


    BC-611.jpg

    Δεν είναι Μ-1 "επ ώμου αρμ" ούτε πεπόνι .... είναι ένα μικρό Τρουμανάκι



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 19-11-15 στις 23:12

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (20-11-15)

  13. #888
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    TAD -200 (TADIRAN)




    TADIRAN TAD -200.jpg


    Ενα φερεσυχνο σύστημα (το τέταρτο χρονολογικά ) σε συχνότητες UHF που αποκτήθηκε το 1980+ και κάλυψε -εγκαταστάθηκε στο νησιωτικό σύμπλεγμα της Ελλάδος

    Tad 200 tadiran.jpg
    Ο πομπός και ο ενισχυτής



    Tadiran multiplexer (2).jpg
    O πολυπλεκτης




    base band system tadiran.jpg

    Tadiran multiplexer (1).jpg


    Οι φωτογραφίες αυτές είναι μοναδικές και πρώτη φορά εκδιδόμενες
    Ίσως αργότερα εάν βρεθεί manual να επανέλθω Γιατί γενικά από TADIRAN δεν βγαίνει καμιά πληροφορία


    Τό συγκεκριμένο μηχάνημα τό έχω λειτουργήσει εγώ στήν ΑΣΔΕΝ τήν περίοδο 1984 - 1986 .Τη υπέροχο μηχάνημα ! Έχω ανοίξει τόν πομπό , ή κατασκευή του είναι υπέροχη. Έχω (δανειστεί) καί τά σχέδια ,καθώς καί φωτογραφίες εσωτερικά τού πομπού . Είναι κάπου καταχωνιασμένες στό πατρικό μου στήν Ελλάδα , εάν τής βρω ,θα τής ανεβασω , καθώς καί τόν κωδικοποίητη τής Philips .Νά αναφέρω εδώ ότι ,τήν περίοδο εκείνη στήν ΑΣΔΕΝ ,εκτός τού άνωθεν λειτουργούσαν ,επί μονίμου βάσεως καί όι Τ-301/TRC ,καθώς καί ένας TRC-1, ό οποίος ήταν σάν εφεδρικός , γιά επαφή μέ Κρήτη Χανιά , καί Λέρο .Είμαι ένας από τούς τελευταίους, άν όχι ό τελευταίος έφεδρος ,όπου έχει πάρει επαφή (τηλέφωνα, τηλέτυπα) από ΑΣΔΕΝ μέ Κρήτη , τό 1986 μέ ΤRC-1. Τόν συγκεκριμένο τόν έχω επισκευάσει (στό φυλάκιο διαβιβάσεων, στή Λέρο) καθότι τόν είχαν φάει τά ποντίκια ,καί τόν λειτουργούσα σάν σταθμό στά FM(γιά νά περνάει ή ώρα) .καθότι τό συγκεκριμένο φυλάκιο σταμάτησε οριστικά τήν λειτουργία του καί μεταφέρθηκε στό στρατόπεδο τού πυροβολικού τό 1986. Τούς T-302/TRC χρεώθηκα 8 από αυτούς ,όταν ήμουν στήν Ξάνθη (τέταρτο σώμα στρατού , στήν ταξιαρχία) όλοι κατεστραμμένοι ,κατόπιν μελέτης καί αρκετού χρόνου επισκευής ,λειτούργησαν όλοι τέλεια. Ιδικά ή βαθμίδα Β (μέ λίγες μετατροπές, στης τάσης τροφοδοσίας) ήταν ένα καί ένα γιά συνομιλίες στά FM.Τέλος θέλω νά δώσω τα συγχαρητήρια μου σέ όλους γιά όλα αυτά πού διάβασα ,διαβάζω στό συγκεκριμένο thread

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #889
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή


    XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ -ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ




    Σε ευχαριστώ Γιάννη για το ιστορικό που προσέθεσες , να πω ακόμα μια φορά ότι σε πολλά θέματα οι πληροφορίες είναι μοναδικές , ειδικά για το θέμα των TAD-200 δεν υπάρχει τίποτα στο διαδίκτυο και μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις με αναζήτηση.

    Είμαι ένας από τούς τελευταίους, άν όχι ό τελευταίος έφεδρος ,όπου έχει πάρει επαφή (τηλέφωνα, τηλέτυπα) από ΑΣΔΕΝ μέ Κρήτη , τό 1986 μέ ΤRC-1.
    και αυτή η πληροφορία που μου δίνεις ειναι πολύ σημαντική , γιατί κατά την διάρκεια αυτής της έρευνας διαπιστώθηκε, ότι ενώ νόμιζα ότι διάφορα υλικά είχαν αποσυρθεί τα βρήκα να υπάρχουν ακόμα και περισσότερο από δέκα χρόνια εν ενεργεία


    Τέλος έχω φτιάξει ένα ημερολόγιο οποίος θέλει μπορεί να το κατεβάσει και να το εκτυπώσει

    https://www.dropbox.com/s/9bvcrgja1v...CE%BD.pdf?dl=0

    7.jpg



    3 Not allowed! Not allowed!

  15. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (06-01-16), CybEng (29-12-15), matthew (29-12-15)

  16. #890
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παραθέτω ένα λινκ με διάφορα σχέδια σχετικά με όσα γράφεις Παναγιώτη... που ίσως βέβαια το γνωρίζεις ήδη, αλλά ας είναι και εδώ...
    http://www.tuberadio.com/robinson/Manuals/

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  17. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (06-01-16), CybEng (29-12-15)

Σελίδα 89 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 39 79 87 88 89 90 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιστρατος - μετεκπαιδευση στρατου
    By street in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-17, 21:44
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 11:16
  3. Πρόβλημα με link c&a 10W στους 1950
    By tzovani in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-14, 13:40
  4. VHF-UHF HANDBOOK 1980-1985
    By dovegroup in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 23:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας