Σελίδα 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 112

Θέμα: Ατμομηχανη

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    ειδα στο otherpower.com τα παιδια εχουν φτιαξει μια τετοια κατασκευη που δεινει 2 κιλοβατ μαχ, με καταναλωση 60 παουντ ξυλα, δηλ περιπου 28 κιλα ξυλα ανα κιλοβατωρα, και με ατμομηχανη 6 ιππους.
    Δεν εχω σχετική εμπειρία αλλα το ξύλο εχει θερμική απόδοση 3,7 kWh/kg
    Επομένως εχει πολύ κακή απόδοση η συσκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ενεργεια παραγεται απο ατμομηχανες ητε παλινδρομικες[πιο παλια] ητε περιστροφικες [σημερα]
    Αγαπητέ Νίκο, επιμένεις οτι η ενέργεια παράγεται...Θα πρέπει να σου πω πως μάλλον θα ήταν πολύ καλύτερο για σένα πρώτα αλλά και για άλλους αγαπητούς συνδαιτημόνες αυτού του forum να παραθέτεις όποια πληροφορία για συζήτηση αν έχεις και κάποια τεκμηρίωση πάνω σε αυτήν. Για όλους μας είναι εύκολο να λέμε σε μια συζήτηση το οτιδήποτε και για οποιοδήποτε θέμα, αλλά αν αυτό έρχεται σε τέτοια δημόσια επεξεργασία, είναι απίθανο να μην καταπέσει αν δεν έχει σωστά στηριχτεί σαν άποψη. Με βάση λοιπόν την εδώ και αιώνες συγκεντρωμένη σοφία του ανθρώπινου γένους και τις άπειρες μελέτες, πειράματα, φιανόμενα και καταγραφές, η ενέργεια ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ. Η ενέργεια είναι η ικανότητα ενός σώματος ή συστήματος να παραγάγει ΕΡΓΟ. Το έργο παράγεται και όχι η πηγή του που είναι η ενέργεια! Κάνει επίσης πολύ καλό, αν υπάρχουν αμφιβολίες, να βοηθούμαστε απο άλλους καλούς ανθρώπους που κοπίασαν να συγκεντρώσουν τη γνώση για να διευρύνουμε το δικό μας πεδίο. Αυτοί λοιπόν οι καλοί άνθρωποι εδώ:

    http://el.wikipedia.org/wiki/Ενέργεια

    λένε ακριβώς αυτό. Δεν είμαι φυσικός ή κανενός είδους επιστήμονας. Είμαι ένας μηχανικός που μερικές φορές κοντεύω να ξεχάσω και αυτά που ξέρω...

    Nικο με καθε καλη προθεση αλλο Τεραβολτ και αλλο Τεραβατ ετσι;
    Τα παραπάνω, φαίνονται και ακριβώς σε αυτή τη δήλωση, με αναφορά στην παραγωγή πυρηνικών σταθμών για χιλιάδες τεραβόλτ (ΤV)... και χιλιάδες και τεραβόλτ... όπως και FM και stereo...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον manolena για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (15-12-11), Nemmesis (15-12-11)

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω σχετική εμπειρία αλλα το ξύλο εχει θερμική απόδοση 3,7 kWh/kg
    Επομένως εχει πολύ κακή απόδοση η συσκευή.
    Eνταξυ ,αν και δεν το γνωριζα, η αποδοση ειναι το τελευταιο που με απασχολει. Εχω πολλα ξυλα και θα συνεχισω να εχω για πολλα χρονια.
    Αυτο που θελω ειναι ενα εργαλειο για να παιζω. Θα δουλευει περιστασιακα για λιγο χρονο και μονο αν χρειαστει. Πιο πολυ το θελω για να εχω αιτια να ασχοληθω με κατι που παντα μου αρεσε. Επι πλεον εχω εναν γειτωνα που με ειρωνευεται επειδη εκοψα την ΔΕΗ και δουλευω το σπιτι μου με φωτοβολταικα.
    Ετσι αν δουλεψει θα γυρισω την εξατμηση προς το σπιτι του για να τον νευριαζω.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Στη κατοχη ειχαν μετατρεψει τα λεωφορεια σε γκαζοζεν(απο καυση ξηλανθρακων)
    Γνωριζει κανεις περισσοτερα για αυτο
    Παλια που ειχα ψαξει οι πληροφοριες ηταν πολυ αοριστες
    http://topaliatzidiko.blogspot.com/2...st_15.html?m=1

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 14-12-11 στις 19:29

  6. #15
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Νίκο, επιμένεις οτι η ενέργεια παράγεται... Με βάση λοιπόν την εδώ και αιώνες συγκεντρωμένη σοφία ...........
    Τα παραπάνω, φαίνονται και ακριβώς σε αυτή τη δήλωση, με αναφορά στην παραγωγή πυρηνικών σταθμών για χιλιάδες τεραβόλτ (ΤV)... και χιλιάδες και τεραβόλτ... όπως και FM και stereo.............
    .

    σοβαρα ? ? ωραια λιπων και '''Με βάση λοιπόν την εδώ και αιώνες συγκεντρωμένη σοφία .......''
    τι εχεις να προσθεσεις στο θεμα εκτος απο την απαγωρευση της εκφρασης ''παραγεται'' ??
    -
    και θα ηταν ευχαριστο αν αυτοι που πανε να μας διορθοσουν δεν μπερδευαν το teraVolt ''TV'' με το television και με τα FM και τα STEREO
    http://en.wiktionary.org/wiki/teravolt

    -
    -
    να προσθεσω οτι ηδη μερικοι το εχουν στα σκαρια,,=http://www.youtube.com/watch?v=wMCKd...eature=related
    και μαλλον εχουν αρχισει την ΠΑΡΑΓΩΓΗ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη -nikos- : 14-12-11 στις 21:08

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Eνταξυ ,αν και δεν το γνωριζα, η αποδοση ειναι το τελευταιο που με απασχολει. Εχω πολλα ξυλα και θα συνεχισω να εχω για πολλα χρονια.
    Ισως δεν είναι αποδοτική η συγκεκριμένη λύση
    Απ ότι θυμαμαι απο μηχανικό Ε.Ν. που ηξερε πολύ καλά ατμοστρόβιλους, ελεγε οτι είναι η πιο αποδοτική θερμική μηχανή και ξεπερνάει (λίγο) το 30%
    Γι αυτο και η παραγωγή ρευματος γινεται κατα ~80% απο ατμοστροβιλους.
    με την ευκαιρία ψάχνοντας βρήκα αυτό http://www.youtube.com/watch?v=vW0fPvfu4Uw

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    παλικαρια μιλατε για (τερα) σαν να μιλατε για ενα κιλο φασολια εχετε κατα νου οτι αν ειχαμε ενα τερα βαττ ηλεκτρικη ενεργεια δεν θα γινωταν λογος για αυξηση του λογαριασμου της δεη ;;
    ο καυγας ολος εδω στην ελλαδιτσα μας γινετε για μερικα μεγαβαττ απο τις λιγνητικες μοναδες ουτε καν γιγα παραγωγης ενα αυτο και ακομα ενα που αφηνουν ανεκμεταλευτη δικη μας πρωτη υλη σε αερια μορφη για την παραγωγη ηλεκτρικης ενεργειας που ειοναι τα κοτσια που επρεπε να εχουν καποιοι για να παρουμε ανασα;; μαλον ειμαστε να γυρναμε στον καρβουνιαρη παλι

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Το πιο τρελο ειναι αυτο =http://www.youtube.com/watch?v=p95OG...eature=related
    που δεν χρεισιμοποιη καν νερο και ατμο αλλα μονο την διαφωρα ψυχρου-θερμου αερα,,,,
    προσεξτε οτι το μοντελο δουλευει με ενα φυτιλι σαν τις λαμπες πετρελαιου.

    και μια σχετικη γεννητρια απο το 1951 που
    ομως εγκαταλιφθικε γιατι τοτε το πετρελαιο ηταν φθυνο και πιο αποδοτικο
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ph...Stirling_1.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη -nikos- : 14-12-11 στις 21:52

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και θα ηταν ευχαριστο αν αυτοι που πανε να μας διορθοσουν δεν μπερδευαν το teraVolt ''TV'' με το television και με τα FM και τα STEREO
    http://en.wiktionary.org/wiki/teravolt ...
    Λοιπόν, αγαπητέ, θα σου πω το εξής, γιατί θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ευγενή για να μπώ σε χαρακτηρισμούς που ίσως δεν αρμόζουν...
    Ξέρω πολύ καλά όλες τις συντμήσεις prefix του αυτού τύπου (kilo-, mega-, giga-, tera-, exa-, zetta-, yotta-), καθώς και πόσα μηδενικά
    προσθέτουν σαν δύναμη του 10 που υψώνεται σε έναν αριθμό, όταν αυτόν τον προσδιορίζεις με τέτοιο χαρακτηρισμό.
    Όπως επίσης γνωρίζω και τα υποπολλαπλάσια που δίνει μια αρνητική δύναμη του 10 πεφρασμένη με αυτό τον τρόπο (mili-, micro-, nano-, pico-,
    femto-) που βάζω στοίχημα οτι οι δικές σου πενιχρές γνώσεις περί στοιχειωδών πράξεων πολλαπλασιασμού δεν αρκούν για να καταλάβεις
    τι λές και τι γράφεις...
    Επίσης, θα σου πώ και κάτι άλλο, για το οποίο ποτέ δεν θα έκανα σε κάποιον παρατήρηση, αν ο ίδιος δεν παραδεχόταν την αμορφωσιά του.
    Το να είσαι αγράμματος, δεν είναι κακό γιατί ίσως οι περιστάσεις της ζωής σου δεν βοήθησαν σε αυτό. Για κάποιον όμως που το παίζει
    επιστήμονας και θέλει να υποστηρίζει τις απόψεις του γράφοντας τη γλώσσα του, τη μητρική του γλώσσα κατ' αυτόν τον τρόπο σαν να
    βιάσθηκε απο πλήρωμα αεροπλανοφόρου και μη μπορώντας να στοιχειοθετήσει μια έστω πρωτόγονη σύνταξη στα γραφόμενά του αναγκάζοντας
    τον συνομιλητή του να θέλει ειδικό μεταφραστή ή στην καλύτερη περίπτωση πολλή ώρα απο το χρόνο του για να καταλάβει αυτά
    που γράφεις, ε, αυτό δεν μπορώ να το δεχθώ. Πόσο μάλιστα όταν αυτός ο "επιστήμονας" είναι και καλωδιωμένος με internet και
    τεχνολογίες...
    Όσο για το TV που σου έγραψα, αν είχες λίγο, πολύ λίγο όμως χρόνο να διαβάσεις αυτό το link που μου μόστραρες, θα έβλεπες
    οτι σημαίνει ακριβώς αυτή τη ασυναρτησία που έγραψες, τα teravolt (Tera-Volt), όπως KV (Kilo-Volt) ή GHz (Giga-Hertz)...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Συνεχίζω...

    Το "FM και stereo" αφορά ένα λογοπαίγνιο για την επίσης ασυναρτησία που έγραψες "χιλιάδες teravolt"... και σου λέω κι εγώ και
    χιλιάδες και tera, δηλαδή και 1.000.000.000.000 και επι τα "χιλιάδες" και βγαίνει ένα τρένο σε volt... Σαν να λές και FM και stereo...
    Αλλά δεν μπορείς ούτε αυτό να καταλάβεις...

    Πιάνω τον εαυτό μου να μπαίνει σε μια διαδικασία που καιρό τώρα την απέφευγα, αλλά δεν γίνεται να βλέπω τέρατα και να μην μιλάω.
    Και νομίζω πως πάρα πολύς κόσμος εδώ μέσα καταλαβαίνει πάρα πολύ καλά τι λέω. Λυπάμαι για την παρεκτροπή μου ίσως, αλλά θεώρησα
    σκόπιμο να το κάνω. Λυπάμαι αν κούρασα.

    Α, και λίγο διάβασμα, δεν βλάπτει. Καλύτερο σε κάνει...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κουρευτικη μηχανη
    By ster2012 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-14, 13:46
  2. ΠΕΛΛΕΤΟΜΗΧΑΝΗ
    By γιωρυος in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-11, 07:25
  3. εκκολαπτικη μηχανη
    By Michalis Eva in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-11, 19:31
  4. κλωσσομηχανη
    By Michalis Eva in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 14:22
  5. Μηχανη καπνου
    By _ab in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-05, 19:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας