Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 112

Θέμα: Ατμομηχανη

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Tον αραπη κι αν τον πλυνεις το σαπουνι σου χαλας ... που λεει και η παροιμια φιλε Μανο..Απορω που καθεσαι και γραφεις κατεβατα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (15-12-11), manolena (15-12-11)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tον αραπη κι αν τον πλυνεις το σαπουνι σου χαλας ... που λεει και η παροιμια φιλε Μανο..Απορω που καθεσαι και γραφεις κατεβατα..
    Έχεις πολλά, πάρα πολλά δίκια αγαπητέ Γιώργο...

    "Το πιο τρελό" http://www.youtube.com/watch?v=p95OG...eature=related εν τω μεταξύ, είναι μια απλή
    φυσική εφαρμογή της Θερμοδυναμικής, που στα παιδικά μας χρόνια ήταν εκείνο το παιχνίδι με το πουλάκι
    που ταλαντευόταν μπρός-πίσω, γιατί ήταν γεμισμένο με μια μικρή ποσότητα πτητικού αιθέρα που όταν
    το έβλεπε λίγο ήλιος πήγαινε πίσω απο το βάρος του γιατί ο αιθέρας μέσα του εξατμιζόταν,
    ανεβαίνοντας προς τη μύτη του ψυχόταν στην υπόλοιπη επιφάνεια και ξανα-
    μαζευόταν στην ουρά υγρός και δώσ' του αυτό πήγαινε μπρός και πίσω...

    Μου είναι ιδιαίτερα ευχάριστο να συνομιλήσω με κάποιον για θέματα σαν κι αυτά, αλλά δεν μπορώ καθόλου
    να δεχθώ αχαρακτήριστα επιχειρήματα που λέγονται χωρίς σκέψη, μόνο και μόνο για να γίνει το μπάμ
    και να ακουστεί κάποιος βγαίνοντας για λίγο απο την ασημαντότητα της μίζερης ζωής του... Έλεος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Για τον Σπυρο ποστ 16
    Ευχαριστω Σπυρο.
    Χρονια πολλα για τη γιορτη σου
    Αυτες τις κατασκευες με 10,20 'η και 100.000 στροφες το λεπτο τις φοβουμε για ιδιοκατασκευες. Γι αυτο το λογο εχω απορριψει γενικα τις τουρμπινες.
    Αν θελω να εχει -εκτος απο το παιγνιδι-και καποια χρησιμοτητα, να παραγει ας πουμε καμοια 10ρια αμπερια για τις μπαταριες, τοτε τα πραγματα αρχιζουν να σοβαρευουν επικινδυνα.Φαντασου εναν σφονδυλο μισου κιλου, να εκσφενδονιζεται περιστρεφομενος με 50.000 στροφες. Ποιος ειδε τον Θεο και δεν τον φοβηθηκε, 'η αλλιως, τρεχατε ποδαρακια μου. Κατεληξα λοιπον οτι η κατασκευη μου θα ειναι με πιστονι.και στροφαλο. Καποιος ειπε για χρηση μπουκαλας-εμβολο - αεριου, ομολογω οτι μου φανηκε καλη ιδεα αλλα δεν γνωριζω αν αντεξουν τα στεγανα στον ατμο!!!
    Τελος παντων ειμαι στα σχεδια ακομη. Αν υλοποιησω καποτε καποια κατασκευη θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα.

    ΥΓ Μολις εστειλα τα προυγουμενα και διαβασα τα ποστ απο 17 και κατω.
    Ας ειμαστε ΟΛΟΙ πιο συγκρατημενοι. Λυπουμε για την τροπη που πηρε η συζητηση.
    Εδω βρησκομαστε για να ανταλλασουμε αποψεις, και να βοηθαμε αν μπορουμε ο ενας τον αλλον, και ΟΧΙ να να προσπαθουμε να φανουμε εξυπνοι.Ας ξεχασουμε οτι ειπωθηκε, και να ξαναδωσουμε τα χερια.Ας πουμε οτι ηταν μια κακη ωρα.
    Φιλικα Γιαννης απο Ιεραπετρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη καπιστρι : 14-12-11 στις 22:29

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Αυτες τις κατασκευες με 10,20 'η και 100.000 στροφες το λεπτο τις φοβουμε για ιδιοκατασκευες. Γι αυτο το λογο εχω απορριψει γενικα τις τουρμπινες.
    Και εγω αυτό φοβάμαι, και για ιδιοκατασκευή δεν το σκεύτομαι, κουζινετα ή ρουλεμαν σε αυτες τις στροφες
    είναι πολυ κρίσιμα, επιπλέον πρέπει ο ροτορας να είναι άψογος απο ζυγοσταθμιση.

    Απο την άλλη, οι εμβολοφόρες θέλουν και αυτές ακρίβεια στην κατασκευή κλπ

    Αλλα για ένα αρχικο πειραματισμό, ενα turbo απο αυτοκίνητο, σίγουρα θα δουλέψει και μπορεί να βρεθεί ακόμα και δωρεαν

    Το επόμενο πρόβλημα, ανεξαρτήτως μηχανής, ειναι το καζάνι και το δικτυο του ατμου που πρέπει να αντέχει τουλάχιστον 20 bar συνεχως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...οι ατμομηχανες ακουγωνται σαν απολιθωματα μιας περασμενης εποχης ενω στην πραγματικοτητα
    ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΦΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ !!!!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...τι εχεις να προσθεσεις στο θεμα εκτος απο την απαγωρευση της εκφρασης ''παραγεται'' ??
    Και για να προσθέσω στο θέμα όπως ζήτησες, έχω να σου πώ το εξής:
    Έχω υπηρετήσει σαν Μηχανικός σε αντιτορπιλλικά του στόλου με ατμοστρόβιλους... οπότε εσύ, μάλλον είσαι ο
    τελευταίος εδώ μέσα που θα μου πείς για ατμομηχανές, βαθμούς απόδοσης, εντροπίες και ενθαλπίες, θερμοδυναμικούς
    κύκλους (που βάζω στοίχημα οτι τις 3 τελευταίες λέξεις πρώτη φορά τις ακούς...), εγχυτήρες κενού, συμπυκνώματα
    και θερμοδοχεία, οικονομητήρες (τι σου λέω τώρα...)

    Και ξέρω πως εργάζονται αυτές οι μηχανές και τι κόπο πρέπει να καταβάλλει κάποιος για να λάβει αποδοτικό
    έργο ​απο την ενέργεια που θα μετατραπεί απο θερμική σε μηχανική...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΣ
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζω...

    Το "FM και stereo" αφορά ένα λογοπαίγνιο για την επίσης ασυναρτησία που έγραψες "χιλιάδες teravolt"... και σου λέω κι εγώ και
    χιλιάδες και tera, δηλαδή και 1.000.000.000.000 και επι τα "χιλιάδες" και βγαίνει ένα τρένο σε volt... Σαν να λές και FM και stereo...
    Αλλά δεν μπορείς ούτε αυτό να καταλάβεις...

    Πιάνω τον εαυτό μου να μπαίνει σε μια διαδικασία που καιρό τώρα την απέφευγα, αλλά δεν γίνεται να βλέπω τέρατα και να μην μιλάω.
    Και νομίζω πως πάρα πολύς κόσμος εδώ μέσα καταλαβαίνει πάρα πολύ καλά τι λέω.
    Συγγνωμη που παρεμβαινω στην "ομορφη" και πολιτισμενη κουβεντα σας αλλα εσυ δεν εχεις ακουσει τις 2 mwh για παραδειγμα να τις αναφερουν και ως 2000 kwh?

    Μπορεις να κανεις παρατηρησεις στο Νικο για χιλιαδυο πραγματα αλλα νομιζω οτι στη συγκεκριμενη εκφραση που σταθηκες και εδωσες τοση εμφαση εισαι λαθος

    φιλικα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχεις Όλυμπε θεούς, μήτε λεβέντες η Όσσα, ραγιάδες έχεις, μάνα Γη, σκυφτούς για το χαράτσι,
    κούφιοι κι οκνοί καταφρονούν την θεία τραχιά σου γλώσσα, των Ευρωπαίων περίγελα και των αρχαίων παλιάτσοι!
    Κωστής Παλαμάς

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Δεν είναι αυτό το πρόβλημα αγαπητέ μου... Είναι εντελώς ανθρώπινο να κάνει κάποιος
    ένα τέτοιο λαθάκι... Εγώ πρώτος είμαι που θα το παραδεχθώ. Είναι όμως άλλο αυτό και
    άλλο σε γενόμενη -έστω και τέτοια- παρατήρηση να περνάς σε άμυνα του τύπου:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    "...σοβαρα ? ? ωραια λιπων και '''Με βάση λοιπόν την εδώ και αιώνες συγκεντρωμένη σοφία .......''
    και...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    "...και θα ηταν ευχαριστο αν αυτοι που πανε να μας διορθοσουν δεν μπερδευαν το teraVolt ''TV'' με το television και με τα FM και τα STEREO..."
    ...μη καταλαβαίνοντας οτι τα στοιχειώδη σε έκφραση, γραπτό λόγο και σκέψη είναι και
    αυτά που σε κάνουν να στέκεσαι σε μια συζήτηση και να μη γίνεσαι περίγελως των πάντων.

    Φιλικά επίσης, Μάνος-

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    νευρακια-νευρακια ??
    το ''φιλικα Μανος'' ηταν το καλυτερο.

    αν θες να ξερεις πριν διαβασεις τα datasheets σου η αποδωση ενως πυρηνικου αντιδραστηρα σε ηλεκτρισμο μετριεται σε τεραβολτ !!
    και δεν περνω τιποτα πισω απο αυτα που ειπα.

    τουλαχιστον δεν ειμαι τοσο υποκρητης ωστε να υπογραφω με ''φιλικα ταδε'',
    να ανησιχεις για τους φιλους σου παρα για μενα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη -nikos- : 15-12-11 στις 10:11

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων

    αν θες να ξερεις πριν διαβασεις τα datasheets σου η αποδωση ενως πυρηνικου αντιδραστηρα σε ηλεκτρισμο μετριεται σε τεραβολτ !!
    και δεν περνω τιποτα πισω απο αυτα που ειπα.
    Θα σε παρουν με τις πετρες,μην τα γραφεις αυτα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  11. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (15-12-11), manolena (15-12-11), Nemmesis (15-12-11)

  12. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.460

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......................
    αν θες να ξερεις πριν διαβασεις τα datasheets σου η αποδωση ενως πυρηνικου αντιδραστηρα σε ηλεκτρισμο μετριεται σε τεραβολτ !!
    και δεν περνω τιποτα πισω απο αυτα που ειπα.
    ..................................

    << η αποδωση ενως πυρηνικου αντιδραστηρα μετριεται σε τεραβολτ !! >>
    Η απόδοση όλων των μηχανών είναι:
    αποδιδόμενη ισχύς / Προσδιδόμενης ισχύος (1)
    Μονάδα ισχύος συνηθίζεται στις ηλ μηχανές να είναι το Watt, και όχι το Volt – τεραβολτ. ; όπως καλά ενημερώθηκες.
    Για μεγάλες γεννήτριες κάνομε χρήση των πολλαπλασίων του Watt που είναι τα: MWatt και τα G Watt.

    Παράδειγμα
    Μια μηχανή μας αποδίδει 9 MWatt ισχύ, και τις δίνομε 10 MWatt
    9 MWatt / 10 MWatt < = > 9 / 10 – Mwatt / MWatt, (1)
    Κάνομε τη διαίρεση 9 : 10 και έχομε 0,9 συνεχίζομε να βρούμε τις μονάδες πως; Κάνοντας διαίρεση Mwatt : Mwatt αποτέλεσμα αδιάστατο ( χωρίς διάσταση ), επομένως η μηχανή του παραδείγματος έχει βαθμό απόδοσης 0,9 χωρίς άλλη κουβέντα ( neto –sxeto)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  13. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (15-12-11), manolena (15-12-11), Nemmesis (15-12-11)

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κουρευτικη μηχανη
    By ster2012 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-14, 13:46
  2. ΠΕΛΛΕΤΟΜΗΧΑΝΗ
    By γιωρυος in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-11, 07:25
  3. εκκολαπτικη μηχανη
    By Michalis Eva in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-11, 19:31
  4. κλωσσομηχανη
    By Michalis Eva in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 14:22
  5. Μηχανη καπνου
    By _ab in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-05, 19:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας