Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 112

Θέμα: Ατμομηχανη

  1. #81
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    "...μετανιωνω μονο για το οτι δεν ακολουθισα το τελευταιο μηνημα μου στο ''ηλεκτρικη αυτονομια οικιας''...
    Ωωωωωωω, μα αυτό είναι ένας θησαυρός!!! Είναι ραψωδία! Είναι ελεγεία! Είναι πραγματεία ολόκληρη!!!
    Δεν το είχα πάρει χαμπάρι!!!

    Η "ηλεκτρικη αυτονομια οικιας" είναι, έχω την εντύπωση, απόσταγμα γνώσης (όχι θεωρητικής, η θεωρία λέει
    ΠΑΝΤΑ μα@#$ίες) που αξίζει να θεωρείται και ισοδύναμο σε αξία ολόκληρου κρατικού θησαυροφυλακίου.
    Ειδικά όταν έρχεται κάποιος εδώ για "να πίνει καφέ" ρε παιδί μου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #82
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.012

    Προεπιλογή

    Μάνο, this is for you.

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49740&highlight=%EC%FC%ED%EF+%EB% DC%E8%E7

    από το #9 και κάτω.

    Υ.Γ. Τώρα θέλει να πάρει και παλμογράφο! Οϊμέ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolena (16-12-11)

  4. #83
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάνο, this is for you.

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49740&highlight=%EC%FC%ED%EF+%EB% DC%E8%E7

    από το #9 και κάτω.

    Υ.Γ. Τώρα θέλει να πάρει και παλμογράφο! Οϊμέ!
    Τι είπες τώρα!!! Τι μου είπες τώρα!!! Γιατί βρε παλιόπαιδο δεν είπες τίποτε για τη δίοδο
    απο γή σε έξοδο; Γιατί; Αλλά καλά αυτό, για το short εισόδου με γή; Γιατί;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #84
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.012

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είπες τώρα!!! Τι μου είπες τώρα!!! Γιατί βρε παλιόπαιδο δεν είπες τίποτε για τη δίοδο
    απο γή σε έξοδο; Γιατί; Αλλά καλά αυτό, για το short εισόδου με γή; Γιατί;
    Ποια γη; Είδες εσύ καμιά γη; Η γη είναι εκεί που λέει "-12"!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #85
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.012

    Προεπιλογή

    Άλλο!

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...E3%ED%DE%F4%E7

    Πώς είπατε; Δεν ξέρατε ότι γυρνώντας ανάποδα τον ένα μαγνήτη σε ένα μοτέρ DC, τότε αυτό μετατρέπεται αυτόματα σε μοτέρ AC;

    Καημένα παιδάκια... Ούτε τα παπούτσια μου δεν θα φτάσετε ποτές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #86
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια γη; Είδες εσύ καμιά γη; Η γη είναι εκεί που λέει "-12"!
    Έλα μου ντέ! Ποιά Γή; Αυτά γίνονται σε άλλο σύμπαν, σε άλλο γαλαξία, σε άλλο πλανήτη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #87
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια ωραια παρεα
    μπραβο παιδια
    για μια ακομη φωρα δηξατε απαρτια

    μετανιωνω μονο για το οτι δεν ακολουθισα το τελευταιο μηνημα μου στο ''ηλεκτρικη αυτονομια οικιας''

    απο αυτο το φορουμ εχω βγαλει [και συνεχιζω] λευτα,μεσω παραγγελιων
    σε κατασκευες 50\50 δηλ παραγγελνω σε δυο διαφωρετικα ατομα το ιμιση μιας κατασκευης
    και κανεις απο τους δυο δεν ξερει την τελικη χρηση της κατασκευης εκτως απο
    μενα που απλα ''συνδεω καλωδια'' και το πουλαω με ικανοποιητικο καιρδος,χωρις να ειμαι ουτε
    φιλιπος ουτε κατι αλλο.
    δεν υποστηριξα ποτε οτι ειμαι ηλεκτρονικος αλλα χομπιστας που του αρεσει να μοιραζεται.
    Για αυτο δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο απο αυτο που εχω στην παραθεση.
    να στε καλα,,θα σας παρατηρω σιωπηλα στο μελον, αλλοστε εχω μαθει παραπολλα απο τοτε
    που εγινα μελος.
    εσεις ομως το μονο που καταφερατε ειναι να δηξετε τον χαρακτηρα σας [που ειναι γνωστος λιγο-πολυ]
    θα με πειραζαν αυτες οι εξυπναδες αν σας σεβομουν και ενωω το τριο φιλιππος-γιωργος[τζουν]-Ηλιας-Α.
    να στε καλα -
    για τον μανο δεν εχω αρνητικη αποψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #88
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.012

    Προεπιλογή

    Κλαψ... Συγκινήθηκα... Αλήθεια τι έκανες τελικά με αυτή την πατέντα:
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...F5%ED%E1%EC%EF
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω και ενα αλλο σχεδιο που κανει τον δυναμο να βγαζει απο 3 εως 70 βολτ με ποντεσιομετρο με ακριβεια 0,05 βολτ αλλα επειδη θα το πατενταρω θα το κρατισω για την ωρα.
    Βλέπω προοδεύουμε σχεδιαστικά, ε; Πουλάκι μου... Μπράβο. Κι εγώ που έλεγα πως δεν ξέρεις να συνδέσεις ένα 7805...

    Αλλά για να σου κάνω σπάσιμο, επειδή είμαι πιο μπροστά από σένα, θα προβώ στην εξής δήλωση:

    Μάγκες, βρήκα μια σούπερ - ντούπερ πατέντα με 2 αντιστάσεις που βγάζει τα μισά βόλτ (τεραβόλτ; ) από αυτά που της δίνεις. Τώρα θα το κατοχυρώσω. Δεν σας λέω τις τιμές των αντιστάσεων που να χτυπιέστε κάτω.

    Για τεχνικές γνώσεις σε όποιο θέμα σας απασχολεί να απευθύνεστε στον κ. Νίκο. Έχει μεγάλη γκάμα από γνώσεις, αμπεροτσιμπίδες, μπαλαντέζες - μπομπίνες, συνδεσμολογίες Steinmetz, μαύρους πυκνωτές εκκινήσεως κινητήρων, μετατροπές σε μοτέρ (από DC σε AC), τροφοδοτικά από 12 σε 5V, φορτιστές μπαταριών, πυρηνικούς αντιδραστήρες, μετατροπή 3Φ σε 1Φ μέσω 3 πυκνωτών, ιδέες για εκμετάλλευση του χαμένου ρεύματος του ουδετέρου, θερμοστάτες θερμοσιφώνων, παραλληλισμούς πρωτευόντων μετασχηματιστών, άλλο ρεύμα μπαίνει - άλλο βγαίνει, ατμομηχανές, on line inverter από DC σε AC με 2-3 triac και 2-3 αντιστάσεις (νομίζω και έναν πυκνωτή), διπλούς πολλαπλασιαστές για μοτοσυκλέτες, κ.ά. Ένα αληθινό τέρας (πολύ πρωτότυπων ομολογουμένως) γνώσεων! Εκμεταλλευτείτε τις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #89
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Δίχως να συμφωνώ με όλα τα γραφόμενα του Νίκου ομολογώ πως κάποιες ιδέες και θέματα του
    είναι ενδιαφέροντα.

    Και δεν είναι κακό να γελάμε με ότι μας φαίνεται αστείο. Δεν υπονοώ ότι ο Νίκος γράφει και οι άλλοι γελούν. Μπορεί να γελούν γιατί όταν τον διαβάζουν καταλαβαίνουν κάτι διαφορετικό από αυτά που ο Νίκος εννοεί.

    Το ότι κάποιοι ξέρουν περισσότερα από άλλους για κάποια θέματα δεν τους κάνει θεούς.
    Αυτά που γράφτηκαν για τα διαμάντια του Νίκου είναι διορθώσεις λαθών και όχι κακοήθειες.
    Δεν θέλει κανείς να σταματήσει τον ποταμό ιδεών του Νίκου.

    Εκ μέρους όλων όσων πιστεύουν στην θετική ενέργεια που εκπέμπει ο Νίκος, τον ευχαριστούμε για την συνεισφορά του
    και τον προτρέπουμε να συνεχίσει να δείχνει το ίδιο ενδιαφέρον, τον χρειαζόμαστε..

    Φίλλιπε είσαι πολύ γκρινιάρης, νομίζω που χαίρεσαι να διαβάζεις Νίκο αλλά ντρέπεσαι να το ομολογήσεις J

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spyropap για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolena (16-12-11)

  12. #90
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.012

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyropap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίχως να συμφωνώ με όλα τα γραφόμενα του Νίκου ομολογώ πως κάποιες ιδέες και θέματα του είναι ενδιαφέροντα.
    Εγώ διαφωνώ, αλλά τέλωσπάντων αυτό είναι υποκειμενικό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyropap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεν είναι κακό να γελάμε με ότι μας φαίνεται αστείο. Δεν υπονοώ ότι ο Νίκος γράφει και οι άλλοι γελούν. Μπορεί να γελούν γιατί όταν τον διαβάζουν καταλαβαίνουν κάτι διαφορετικό από αυτά που ο Νίκος εννοεί.
    Δεν νομίζεις ότι θα ήμουνα πολύ ηλίθιος αν γελούσα με κάποιον που υποστηρίζει ότι 1+1=2, ενώ εγώ είμαι πεπεισμένος ότι 1+1=3; Ποιος είναι θεμιτό να γελάει σ' αυτή την περίπτωση; Και δεν καταλαβαίνουμε τίποτα διαφορετικό απ' αυτό που εννοεί ο κ. Νίκος. Δηλαδή για πες μου π.χ. τί καταλάβαμε λάθος στην περίπτωση του θερμοστάτη (που το επανέλαβε και σ' αυτό το θέμα ο γελοίος! ). Μιλάμε για άτομο ανεπίδεκτο μαθήσεως. Τη βλακεία που του καρφώθηκε στο μυαλό θα την υποστηρίζει έως θανάτου. Αφού λοιπόν δεν μπορώ να του αλλάξω μυαλά, δεν είναι τουλάχιστον θεμιτό να γελάω με τις βλακείες που γράφει; Το κατεβατό περιπτώσεων που έγραψα στο #88 αφορά πραγματικές καταστάσεις - μηνύματα του κ. Νίκου. Και δεν είναι όλα!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyropap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι κάποιοι ξέρουν περισσότερα από άλλους για κάποια θέματα δεν τους κάνει θεούς.
    +100000. Μπορείς να θυμηθείς σε παρακαλώ κάποια περίπτωση που εγώ, ο Ιούνιος ή ο Ηλίας (που δεν μας έχει σε εκτίμηση ο κ. Νίκος) είπαμε κάτι διαφορετικό;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyropap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που γράφτηκαν για τα διαμάντια του Νίκου είναι διορθώσεις λαθών και όχι κακοήθειες. Δεν θέλει κανείς να σταματήσει τον ποταμό ιδεών του Νίκου.
    Διορθώσεις λαθών που τις έκανε ποιος; Για ποιον ποταμό ιδεών μιλάμε; Για αυτόν που προτείνει να φτιάξουμε ένα μετασχηματιστή που να ξαναδιοχετεύει το ρεύμα του ουδετέρου στη φάση για να μην πηγαίνει χαμένο; Για αυτόν που υπερηφανεύεται για την ευαίσθητη αμπεροτσιμπίδα του που μετράει έχοντας όλους τους αγωγούς περασμένους από μέσα; Να μην τα ξαναπώ πάλι όλα!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyropap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκ μέρους όλων όσων πιστεύουν στην θετική ενέργεια που εκπέμπει ο Νίκος, τον ευχαριστούμε για την συνεισφορά του και τον προτρέπουμε να συνεχίσει να δείχνει το ίδιο ενδιαφέρον, τον χρειαζόμαστε..
    Όχι. Θέλουμε να σταματήσει να λέει τις μπούρδες με τις οποίες έχει επί σειρά ετών διαποτίσει τον εγκέφαλό του, και αν δεν γίνεται να το κάνει αυτό τουλάχιστον να το ξανασκέφτεται και όχι να κοροϊδεύει όταν οι άλλοι του λένε πως 1+1 κάνει 2 και όχι 3 που λέει αυτός!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyropap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλλιπε είσαι πολύ γκρινιάρης, νομίζω που χαίρεσαι να διαβάζεις Νίκο αλλά ντρέπεσαι να το ομολογήσεις
    Δεν νομίζω ότι δίνω την αίσθηση του υποκριτή, έτσι δεν είναι; Σου το έχω ξαναπεί νομίζω: Πιστεύω ότι είσαι ο πιο παράξενος άνθρωπος μέσα στο φόρουμ. Πολλές φορές δυσκολεύομαι να καταλάβω αν είσαι κακός ή καλός. Πολλές φορές διαβάζοντας αυτά που γράφεις σε χάνω. Εντάξει, καταλαβαίνω τη συμπάθειά σου για τον Νίκο μιας και απ' ότι βλέπω σου αρέσει κι εσένα η πειραματική ενασχόληση με - να το πω - "ενεργειακά" πειράματα, αλλά υπάρχουν και όρια. Όταν ο άλλος επιμένει ότι το ρεύμα που μπαίνει σε μια αντίσταση είναι περισσότερο από το ρεύμα που βγαίνει, όχι, δεν χαίρομαι που το διαβάζω. Έχω άδικο;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κουρευτικη μηχανη
    By ster2012 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-14, 12:46
  2. ΠΕΛΛΕΤΟΜΗΧΑΝΗ
    By γιωρυος in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-11, 06:25
  3. εκκολαπτικη μηχανη
    By Michalis Eva in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-11, 18:31
  4. κλωσσομηχανη
    By Michalis Eva in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 13:22
  5. Μηχανη καπνου
    By _ab in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-05, 18:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας