Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: πρόβλημα(;) με πρίζες ρεύματος

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον προηγούμενο (Νίκο) . Λογικά το πρόβλημα το βλέπω στην συγκεκριμένη μπρίζα (όπου λέει ότι δείχνουν και οι δύο πλευρές διέλευση ρεύματος στην Φάση + ουδέτερο).
    1) Το πιθανότερο είναι ...(εφόσον θεωρούμαι ότι στην πλευρά του ουδέτερου της μπρίζας ) που πρέπει λογικά σαν "σκέτη " μπρίζα να κατευθύνεται και μόνο προς τον ουδέτερο της γραμμής. χωρίς καμια ενδιάμεση παρεμβολή ή σύνδεση.
    2) Μήπως αυτή η συγκεκριμένη μπρίζα είναι η συγκεγκριμένη όπου βρίσκεται κάτω από τον διακόπτη (αλε ρετούρ ) όπου αναφέρει ο Στέφανος και έγινε εκεί η "πατάτα"?
    3) Θα πρέπει να ελεγχθεί η (συνέχεια του ουδέτερου) της συγκεκριμένης μπρίζας εαν καταλήγει εκεί που πρέπει ή αν σε αυτόν τον ουδέτερο κάνανε το σφάλμα από ασαφή σύνδεση και λανθασμένη "επιπλέον σύνδεση" .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.990

    Προεπιλογή

    Φίλε μου οι σπίθες που βλέπεις βάζοντας ή βγάζοντας ορισμένες συσκευές στην / από την πρίζα είναι φυσιολογικές. Από ότι έχεις γράψει δεν βλέπω να έχεις κάνει κάποιο λάθος. Το καλό σφίξιμο των συνδέσεων είναι πολύ σημαντικό και αναγκαίο. Στις πρίζες έχει σημασία να μπει σωστά η γείωση. Η φάση και ο ουδέτερος μπορούν να μπουν και ανάποδα χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο κάτω - κάτω, το φις μπαίνει είτε έτσι, είτε ανάποδα! Τώρα όσο για τη χαλασμένη πρίζα. Εφόσον το δοκιμαστικό σου ανάβει και στα δυο καλώδια, τότε το καλώδιο που έπρεπε να σου φέρνει ουδέτερο είτε σου φέρνει φάση είτε είναι κομμένο. Ό,τι από τα δυο και να συμβαίνει, οποιαδήποτε συσκευή και να βάλεις εκεί αυτή δεν θα τροφοδοτείται και φυσικά δεν θα λειτουργεί. Το να πηγαίνει η φάση σε ένα διακόπτη (για να του δώσει παροχή) και μετά να συνεχίζει προς μια πρίζα δεν είναι λάθος, και γίνεται συχνά. Πάντως αν δεν έχεις μια σχετική εμπειρία καλό είναι να μην ασχολείσαι με τέτοια πράγματα, φώναξε κάποιο φίλο σου που να ξέρει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Φίλιππε αν όπως λες
    Εφόσον το δοκιμαστικό σου ανάβει και στα δυο καλώδια, τότε το καλώδιο που έπρεπε να σου φέρνει ουδέτερο είτε σου φέρνει φάση είτε είναι κομμένο.

    Αν ήταν κομμένος ο ουδέτερος ... επειδή εδώ ΔΕΝ πρόκειται για διακόπτη .... αλλά για μπρίζα ... (και εφόσον όπως λέει ΔΕΝ έχει βάλει κάποια συσκευή στην μπρίζα) τότε και πάλι δεν θα "έδειχνε" σαν φάση με το δοκιμαστικό.

    Γιατί η μπρίζα λογικά δεν έχει "επαφές " για να δώσει "συνέχεια " στην φάση όπου συνεχίζει για τον ουδέτερο (ακόμη και αν ο υποτιθέμενος ουδέτερος είναι κομμένος .

    Επομένος κάποιο σφάλμα (επιπλέον) σύνδεσης στον ουδέτερο έχει γίνει. που διασταυρώνεται επίσης με άλλη φάση από λάθος σχεδιασμό. Μπερδεμένη κατάσταση και πολύ επικίνδυνη.
    Συνίσταται ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη teo_GR
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    619

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα εγώ συμφωνώ με όλους αλλά από ότι φαίνετε τα έκανες όλα καλά άλλωστε δεν είναι και επιστήμη να αλλάξεις μια πρίζα αν και είναι επικίνδυνο αν είσαι ανεύθυνος.
    Οπότε το πρόβλημα είναι σε μια πρίζα στην οποία πρώτα από όλα βγάλε και δες με το δοκιμαστικό αν όντως τα καλώδια σκέτα χωρίς πρίζα έχουν και τα δυο ρεύμα. Αν όχι σημαίνει ότι έκανες πατάτα στην τοποθέτηση η ότι η πρίζα είναι χαλασμένη αν και σε αυτή την περίπτωση θα έπεφτε ο ρελλες και τέλος δοκίμασε να βάλεις μια άλλη πρίζα. Αν έχουν και τα δυο ρεύμα τότε φώναξε ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ.
    Πριν κάνεις οτιδήποτε κατέβασε το γενικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.990

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν ήταν κομμένος ο ουδέτερος ... επειδή εδώ ΔΕΝ πρόκειται για διακόπτη .... αλλά για μπρίζα ... (και εφόσον όπως λέει ΔΕΝ έχει βάλει κάποια συσκευή στην μπρίζα) τότε και πάλι δεν θα "έδειχνε" σαν φάση με το δοκιμαστικό.
    Μιχάλη αυτό που λες θα συμβεί αν το καλώδιο του ουδετέρου είναι κομμένο κοντά στην πρίζα. Αν είναι κομμένο αρκετά πιο πέρα, τότε το δοκιμαστικό θα ανάβει (πιο αμυδρά όμως από ότι στη φάση) ακουμπώντας το στο κομμένο καλώδιο, διότι το κομμένο καλώδιο που τρέχει παράλληλα με το καλώδιο της φάσης σχηματίζει έναν πυκνωτή, οπότε το κατσαβίδι ανάβει όπως ακριβώς θα άναβε αν το συνδέαμε μέσω ενός πυκνωτή με τον αγωγό της φάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη αυτό που λες θα συμβεί αν το καλώδιο του ουδετέρου είναι κομμένο κοντά στην πρίζα. Αν είναι κομμένο αρκετά πιο πέρα, τότε το δοκιμαστικό θα ανάβει (πιο αμυδρά όμως από ότι στη φάση) ακουμπώντας το στο κομμένο καλώδιο, διότι το κομμένο καλώδιο που τρέχει παράλληλα με το καλώδιο της φάσης σχηματίζει έναν πυκνωτή, οπότε το κατσαβίδι ανάβει όπως ακριβώς θα άναβε αν το συνδέαμε μέσω ενός πυκνωτή με τον αγωγό της φάσης.

    1. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας έως τώρα. Γενικά προσπαθώ να είμαι προσεκτικός με αυτά τα πράγματα. Το τίναγμα με τον φακό από ότι κατέληξα θα γινόταν ακόμα και αν δεν άλλαζα τις πρίζες, λόγω βραχυκυκλώματος του με την κεραία (μάλλον από το πέσιμο) όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω. Εξάλλου τις σπίθες αυτές που πετάει όταν τον βάζω στη προσάρτηση-επέκταση κατάλληλη για πρίζες σούκο, τις πετάει ακόμα και σε μία πρίζα που δεν έχω αλλάξει - πειράξει καθόλου και σε αυτήν λειτουργώ το ψυγείο εδώ και 1,5 σχεδόν χρόνο. Απλά συνέπεσαν οι αλλαγές των πριζών με το βραχυκύκλωμα του φακού. Στο σπίτι αυτό έχω συνδέσει και τη κουζίνα και τα φώτα ΠΑΝΤΑ με κατεβασμένο γενικό και από το πίνακα και από το ρολόι της ΔΕΗ και δουλεύοντας ΠΑΝΤΑ με μία πένσα με μονωμένα χερούλια (για να κρατάω τα καλώδια μαλακά χωρίς να τα τραυματίζω, αν έχω αμφιβολίες για διαρροή ρεύματος) και ελέγχοντας ΠΑΝΤΑ με δοκιμαστικό κατσαβίδι (ακόμα και με κατεβασμένους γενικούς) αν έρχεται ρεύμα ή όχι. Ο πίνακας επίσης έχει ρελέ διαρροής ο οποίος λειτουργεί και με το test– που διάβασα εδώ μέσα- και έχει πέσει όταν χρειάστηκε στην πράξη . Το μόνο καινούριο που έκανα αυτή τη φορά σε σχέση με προηγούμενες (κάτι που θεωρώ ότι είναι πιο υπεύθυνο και ασφαλές ) είναι να διαβάσω περί ρεύματος, καλωδίων κλπ για να ξέρω τι πάω να κάνω πριν το κάνω και μιλάω πάντα για απλά πράγματα όπως πρίζες και φώτα, γνωρίζοντας ότι ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Πάντως θα ήθελα να μάθω από κάποιον ηλεκτρολόγο με πείρα αν υπάρχει περίπτωση να σε χτυπήσει το ρεύμα (όταν αλλάζεις πρίζες και φώτα) με κατεβασμένο γενικό σπιτιού και ρολογιού ΔΕΗ;
    2. Η πρίζα στην οποία ανάβει το δοκιμαστικό και στον ουδέτερο ΔΕΝ είναι κάτω από το πίνακα αλλά πολύ μακριά από αυτόν (συγκεκριμένα στο δωμάτιο μου όπου έχει άλλες 4 πρίζες χωρίς το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα η διπλανή της 1,5 μέτρο πιο πέρα, είναι αυτή που λειτουργώ τον υπολογιστή εδώ και 1,5 σχεδόν χρόνο χωρίς προβλήματα). Η εν λόγω πρίζα με το πρόβλημα στον ουδέτερο είναι μόνη της χαμηλά στο τοίχο χωρίς άλλο διακόπτη τριγύρω της, ούτε καν σε αυτό το τοίχο ( ούτε και από την πίσω πλευρά του τοίχου που είναι το μπάνιο). Το δοκιμαστικό δεν θυμάμαι αν άναβε στον ουδέτερο πριν τοποθετήσω εγώ την πρίζα. ίσως να άναβε αλλά να μην το παρατήρησα επειδή άναβε αμυδρά ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ αναφέρει ο φίλος FILMAN στην επισυναπτόμενη απάντησή του. Συνεπώς δεν είχα συνδέσει λάθος τα καλώδια στην πρίζα σούκο που τοποθέτησα, γιατί ανάβει το δοκιμαστικό στον ουδέτερο ακόμα και όταν είναι χωρίς πρίζα αλλά σκέτο καλώδιο. Επειδή αυτά τα καλώδια είναι τα πιο κοντά σε σχέση με όλες τις άλλες πρίζες του σπιτιού και εφόσον ισχύει το ότι είναι κομμένο (κατά
    FILMAN) τότε ή το είχαν κόψει παλιότερα τραβώντας το (μιας και όταν ήρθα είχε μια flat – όχι σούκο- παλιά πρίζα κρεμασμένη) ή ήταν ταλαιπωρημένο και το έκοψα εγώ προσπαθώντας να βάλω τα καλώδια με τις τρύπες υποδοχής της πρίζας από κάτω (αν και δεν θυμάμαι να τράβηξα πολύ ή να ένιωσα κάτι αλλά ποτέ δεν ξέρεις – μια πιθανή εξήγηση θα ήταν να το έκανα εγώ και για αυτό να μη θυμάμαι αν πριν τη τοποθέτηση πρίζας μου άναβε το δοκιμαστικό στον ουδέτερο ή όχι. Δηλ τελικά να μην άναβε και μετά να άναβε. Πάντως έβαλα συσκευή στη πρίζα και δεν δούλευε.
    Όπως και να χει επειδή μου αρέσει να πηγαίνω μέχρι εκεί που πιστεύω ότι με παίρνει, αυτή τη πρίζα δεν σκοπεύω να την φτιάξω γιατί δεν ξέρω τον τρόπο μιας και δεν είμαι ηλεκτρολόγος. Οπότε ή θα βάλω μονωτική ταινία στα καλώδια της και θα την καταργήσω με ένα καπάκι τοίχου ( ή κάτι σχετικό για αυτήν την περίσταση) – μιας και το δωμάτιο έχει άλλες 4 πρίζες για χρήση ή θα φωνάξω έναν φίλο ηλεκτρολόγο να την φτιάξει (μόνο αν κρίνετε και μου πείτε ότι θα δημιουργείσει κάποιο πρόβλημα στο υπόλοιπο ηλεκτρολογικό δίκτυο του σπιτιού οπότε είναι απαραίτητη η επισκευή του – αν και 1,5 χρόνο τώρα δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα).

    3. Επίσης σε έναν από τους τοίχους του μπάνιου εξέχει κατευθείαν (χωρίς κουτί και σε ύψος από το έδαφος 1,90mκαι χωρίς πρίζες ή διακόπτες τριγύρω ή από πίσω από το τοίχο) από τα πλακάκια ένας πλαστικός σωλήνας 0,5 cm περίπου (εννοώ τον σωλήνα που χρειάζεται για να κυκλοφορούν τα καλώδια μέσα στους τους) από τον οποίο βγαίνουν 3 καλώδια. Κόκκινο γκρι και κίτρινο λίγο πιο χοντρά από ότι αυτά των πριζών . Για ποια χρήση να ήταν εκεί και τόσο ψηλά; Το δοκιμαστικό ανάβει αμυδρά μόνο στο γκρι. Πάντως τα είχα μονωμένα με ταινία και επειδή υποψιάζομαι (πείτε μου και σεις) ότι λόγω χρώματος καλωδίου κόκκινου (ενώ τα καλώδια σε όλο το άλλο σπίτι είναι γκρι μαύρο ή καφέ σκούρο δεν έχω καταλάβει την απόχρωση- και κίτρινο) μήπως χρησιμοποιούνταν όταν λειτουργούσε ο τριφασικός πίνακας. Πάντως λέω να τα κρατήσω καλά μονωμένα με μονωτική και να σπρώξω τις μονωμένες άκρες τους μέσα στο σωλήνα και όλο αυτό να το μονώσω πάλι (πείτε μου τη γνώμη σας).

    4. Τέλος σκέφτομαι να πάρω ένα πολύμετρο (ρώτησα και μου είπαν για ένα tele 15 euro), και εφόσον μάθω / διαβάσω το πώς και μου πείτε και σεις (όποιος θέλει), να δω αν όλα είναι οκ με τα voltτη γείωση και την αντίσταση στις πρίζες του σπιτιού. Θα ήταν χρήσιμο κάτι τέτοιο; Εννοείται ότι θα είμαι προσεκτικός. Υπάρχει περίπτωση να σε τινάξει το ρεύμα όταν χρησιμοποιείς ένα σχετικά καλό πολύμετρο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eracitexnis : 17-12-11 στις 18:35

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Φιλε μου τα καλωδια σου στο μπανιο πιθανοτατα ειναι για συνδεση θερμοσιφωνα απ οτι αναφερεις οτι τα καλωδια ειναι πιο χοντρα απ' αυτα των πριζων.Τωρα αν παρεις πολυμετρο θα πρεπει να μαθεις να το λειτουργεις αλλα μην περιμενεις να δεις αν η αντισταση γειωσης εχει καλη τιμη με ενα απλο πολυμετρο, θελει ειδικο οργανο το οποιο λεγεται megger.Το ρευμα δεν θα σε τιναξει εφοσον δεν πιανεις εναν γυμνο ακροδεκτη αλλα υπαρχει περιπτωση να καψεις το πολυμετρο σε μια λαθος συνδεση.Επισεις ποτε μην εμπιστευεσαι το δοκιμαστικο κατσαβιδι για υπαρξη τασης.Τελος θελω να σου προτεινω αφου θες να μαθεις διαβασε ενα καλο βιβλιο ενημερωσου και αρχισε τα πειραματα σου με μια χαμηλη ταση της ταξης των 12volt.Δεν ειναι κακο που θελεις να μαθεις να πειραματιστεις αλλα οχι να πας στα 230volt κατευθειαν ρε αδελφε...Ειναι σαν να πας σε ενα γυμναστηριο και να πας να κανεις ασκησεις με παρα πολλα βαρη..

    Φιλικα παντα!!!Και οτι αλλη απορεια εχεις ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη marioland
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    marioland
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη αυτό που λες θα συμβεί αν το καλώδιο του ουδετέρου είναι κομμένο κοντά στην πρίζα. Αν είναι κομμένο αρκετά πιο πέρα, τότε το δοκιμαστικό θα ανάβει (πιο αμυδρά όμως από ότι στη φάση) ακουμπώντας το στο κομμένο καλώδιο, διότι το κομμένο καλώδιο που τρέχει παράλληλα με το καλώδιο της φάσης σχηματίζει έναν πυκνωτή, οπότε το κατσαβίδι ανάβει όπως ακριβώς θα άναβε αν το συνδέαμε μέσω ενός πυκνωτή με τον αγωγό της φάσης.
    Αυτο μου έχει συμβεί σε πολύφωτο , έβαζα δοκιμαστικο στον ουδέτερο των ντουι του φωτιστικού όταν λειτουργούσαν κάποιες από τις λάμπες του πολύφωτου και άναβε ποιο αμυδρα από τη φάση , αυτό συμβαίνει λόγο επαγωγικού ή χωρητικού φορτίου? ή μήπως εμφανίζεται φορτίο τοπικά στα σημεία που βρίσκει αντίσταση ο ουδέτερος από τις λάμπες που δεν λειτουργούν ? (οι λάμπες ηταν απλες οχι φθορισμου ή οικονομίας , το σπίτι έχει ουδετερογείωση , ο ουδέτερος στις πρίζες δεν έχει δυναμικό )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marioland : 17-12-11 στις 18:05

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου τα καλωδια σου στο μπανιο πιθανοτατα ειναι για συνδεση θερμοσιφωνα απ οτι αναφερεις οτι τα καλωδια ειναι πιο χοντρα απ' αυτα των πριζων.Τωρα αν παρεις πολυμετρο θα πρεπει να μαθεις να το λειτουργεις αλλα μην περιμενεις να δεις αν η αντισταση γειωσης εχει καλη τιμη με ενα απλο πολυμετρο, θελει ειδικο οργανο το οποιο λεγεται megger.Το ρευμα δεν θα σε τιναξει εφοσον δεν πιανεις εναν γυμνο ακροδεκτη αλλα υπαρχει περιπτωση να καψεις το πολυμετρο σε μια λαθος συνδεση.Επισεις ποτε μην εμπιστευεσαι το δοκιμαστικο κατσαβιδι για υπαρξη τασης.Τελος θελω να σου προτεινω αφου θες να μαθεις διαβασε ενα καλο βιβλιο ενημερωσου και αρχισε τα πειραματα σου με μια χαμηλη ταση της ταξης των 12volt.Δεν ειναι κακο που θελεις να μαθεις να πειραματιστεις αλλα οχι να πας στα 230volt κατευθειαν ρε αδελφε...Ειναι σαν να πας σε ενα γυμναστηριο και να πας να κανεις ασκησεις με παρα πολλα βαρη..

    Φιλικα παντα!!!Και οτι αλλη απορεια εχεις ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε...
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές. Από ότι ξαναδιάβασα δεν ήμουν αρκετά σαφής σε ότι αφορά τη χρήση του πολύμετρου. Ουσιαστικά ο λόγος που σκέφτηκα να αγοράσω πολύμετρο είναι για να διαπιστώσω αν όντως στις πρίζες μου το κίτρινο καλώδιο είναι η γείωση και το γκρι ο ουδέτερος (μιας και το σπίτι είναι 30ετιας). Βέβαια σε υφιστάμενη τοποθετημένη πρίζα το κίτρινο καλώδιο το έχουν για γείωση, αλλά θα ήθελα να σιγουρευτώ μιας και το σπίτι είναι 30 ετίας. Σε ότι αφορά τις τιμές που θα δείξει εγώ δεν θα μπορέσω να τις επεξεργαστώ ποιοτικά, ούτε σκόπευα να το κάνω γιατί δεν έχω τις γνώσεις. Ούτε είχα σκοπό να πειραματίζομαι με αυτό σε 230v. όπου βρω και όπου σταθώ, παρά μόνο να σιγουρέψω τη χρωματική διάκριση των καλωδίων. Αν υπάρχει άλλος σίγουρος τρόπος που να μπορώ να τον εφαρμόσω για να κάνω αυτή τη διάκριση ή αν η χρήση πολυμέτρου είναι ακατάλληλη για αυτή τη διάκριση, θα ήθελα να τον μάθω.


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    είναι απλό , δεν έχεις ουδέτερο,για να έχεις ένδειξη και στα δυο καλώδια. αυτό μπορεί να προέρχεται είτε από την σύνδεση του ουδέτερου σε κάποιο κουτί διακλαδώσεως στην φάση, η έχεις βάλει εν σειρά την συγκεκριμένη μπριζα με κάποια άλλη στην φάση. σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ζητήσεις την βοήθεια κάποιου που κατέχει τα πράγματα για να αποφυγης την ταλαιπωρεια του ψαξίματος. δεν έχουν σημασία τα χρόνια του σπιτιού αλλά ποίος σκαλίζει τα καλώδια και αν είναι γνώστης του θέματος.είναι πολύ απλό και είναι δυο λεπτά δουλειά να βρεις άκρη, σε καμιά περίπτωση όμως δεν παίζεις με την συνδεσμολογία των καλωδίων και ιδιαίτερα της γειώσεως

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 22:40
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 07:43
  3. Τηλεφωνικές Πρίζες κ Internet
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 12:08
  4. Πρίζες τηλεόρασης
    By panagism9 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 01:19
  5. Πρόβλημα σε φορητή γεννήτρια ρεύματος
    By Falax in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-10, 23:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας