Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26

Θέμα: πρόβλημα(;) με πρίζες ρεύματος

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    το κακο με τα 220 Vac ειναι οτι αν πχ ο ουδετερος ειναι κομενος (και οποιοδηποτε καλωδιο που βρισκεται κολητα στο καλωδιο της φασησ) τοτε με το δοκιμαστικο θα βλεπεις φως και με το πολυμετρο θα βλεπεις ταση. Αυτο συμβενει λογω αυτεπαγωγης.Οποτε οι μετρησεις σου μπορει να σε μπερδεουν πολυ και να μην μπορεις να βγαλεις κανενα νοημα για τη συνδεσμολογια σου .
    υπομονη και προσοχη. Εγω ειχα περιπτωσεις που χρειαστηκε να ξεκινησω απο το μηδεν,δηλ να αποσυνδεσω ΟΛΑ τα καλωδια και να τα ξεκινισω ενα ενα απο την αρχη

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κακο με τα 220 Vac ειναι οτι αν πχ ο ουδετερος ειναι κομενος (και οποιοδηποτε καλωδιο που βρισκεται κολητα στο καλωδιο της φασησ) τοτε με το δοκιμαστικο θα βλεπεις φως και με το πολυμετρο θα βλεπεις ταση. Αυτο συμβενει λογω αυτεπαγωγης.Οποτε οι μετρησεις σου μπορει να σε μπερδεουν πολυ και να μην μπορεις να βγαλεις κανενα νοημα για τη συνδεσμολογια σου .
    υπομονη και προσοχη. Εγω ειχα περιπτωσεις που χρειαστηκε να ξεκινησω απο το μηδεν,δηλ να αποσυνδεσω ΟΛΑ τα καλωδια και να τα ξεκινισω ενα ενα απο την αρχη
    Εγώ με το πολύμετρο δεν θέλω να μετρήσω την πρίζα με τον πιθανά κομένο ουδέτερο. Σε αυτήν είπα ότι θέλω να της μονώσω τα καλώδια (φάση ουδέτερο γείωση) με μονωτική ταινία και να τη κλείσω με ένα καπάκι (αν αυτό δεν δημιουργει πρόβλημα στο υπόλοιπο ηλεκτρολογικό δίκτυο του σπιτιού)(επίσης υποθέτω οτι σε αυτή θέλει αλλαγή το καλώδιο του ουδέτερου απο το κουτί ψηλά έως τη πρίζα ή ίσως και η φάση με την γείωση γιατί είναι κοντά σε μήκος όπως έχω προαναφέρει. Βέβαια όλο αυτό είιναι δουλειά ηλεκτρολόγου).
    Εγώ με το πολύμετρο είπα οτι εφόσον είναι εφικτό (εσείς θα πείτε) και με την κατάλληλη προσοχή θα ήθελα να ελένξω τα καλώδια σε όλες τις ΑΛΛΕΣ πρίζες του σπιτιού, που όταν τις έλενξα με το δοκιμαστικό ήταν όλα οκ, και όταν τις τοποθέτησα (πριν τις ξαναβγάλω) λειτουργούσαν οι ηλεκτρικές συσκευές σε όλες (εκτός απο αυτή με το πιθανά κομμένο ουδέτερο), για να βεβαιωθώ τελικά οτι το κίτρινο καλώδιο είναι όντως η γείωση και το γκρι ο ουδέτερος.
    Βέβαια υποθέτω και θέλω τη γνώμη σας για αυτό ότι εφόσον:
    α) όλες οι πρίζες του σπιτιού έχουν μαυρο γκρι κιτρινο καλώδιο (και όχι διάφορα χρώματα σε διαφορετικές πρίζες), β) σε όσες υπήρχαν ήδη και λειτουργούσαν πριν τις αντικαταστήσω με νέες, είχαν για γείωση το κίτρινο καλώδιο (λογικά κάποιος ηλεκτρολόγος τις είχε βάλει), γ) όλες όσες άλλαξα και έβαλα το μαύρο για φάση (σύμφωνα με το δοκιμαστικο) το γκρι για ουδέτερο και το κίτρινο για γείωση, λειτουργούσαν και λειτουργουν οι ηλεκτρικές συσκευες, δεν αποδεικνύόλα αυτά οτι οι πρίζες έχουν τοποθετηθεί σωστά; Δηλ σε ότι αφορά το (γ) αν είχα βάλει το κίτρινο για ουδέτερο και το γκρί για γείωση θα λειτουργούσαν οι συσκευές χωρίς να γίνει βραχυκύκλωμα με το που βάλω το φις στη πρίζα ή χωρίς να πέσει το ρελέ διαροής;

    Και κάτι τελευταίο: υπάρχει μία χωνευτή πρίζα γκρι με καπάκι απο τις παλιέςστο δωμάτιο της κουζίνας στο τοίχο με τα ολακάκια. Δεν είδα να έχει βίδα για να την βγάλω και να την αλλάξω. Πως βγαίνει; Μοιάζει σαν να την έχουν στερεώσει με κόλα πλακιδίων μέσα στα πλακάκια. ¨Εχω πάρει μια καινούρια legrand με καπάκι και θα ήθελα να την βάλω (αν μπαίνει νέα) αφού βγάλω πρώτα την παλιά και δώ σε τι κατάσταση είναι τα καλώδια, γιατι αυτή έχει μαυρίσει και καταστραφεί μάλλον απο φωτιά απο κάποια συσκευή που χαν βάλει οι προηγούμενοι ενοικιαστές υποθέτω. Το δοκιμαστικό ανάβει στη μία τρύπα και όχι στην άλλη, αλλα και πάλι δεν έχω εικόνα τι γίνεται μέσα στη πρίζα. Αλλιώς είναι και μέσα άθλια θα την μονόσω και θα την αποκλείσω και αυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eracitexnis : 18-12-11 στις 20:47

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο συμβενει λογω αυτεπαγωγης.
    Μάθετε επιτέλους το σωστό: Λόγω χωρητικότητας. Πυκνωτής σχηματίζεται, όχι μετασχηματιστής.

    Φίλε μου, τα χρώματα είναι έτσι όπως τα λες. Ποτέ δεν εχρησιμοποιείτο το κίτρινο ως ουδέτερος και το γκρι ως γείωση. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι στην περίπτωσή σου συνέβαινε αυτό, τότε με το που δοκίμαζες να λειτουργήσεις μια συσκευή θα σου έπεφτε το ρελέ διαρροής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάθετε επιτέλους το σωστό: Λόγω χωρητικότητας. Πυκνωτής σχηματίζεται, όχι μετασχηματιστής.

    Φίλε μου, τα χρώματα είναι έτσι όπως τα λες. Ποτέ δεν εχρησιμοποιείτο το κίτρινο ως ουδέτερος και το γκρι ως γείωση. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι στην περίπτωσή σου συνέβαινε αυτό, τότε με το που δοκίμαζες να λειτουργήσεις μια συσκευή θα σου έπεφτε το ρελέ διαρροής.
    Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη billisveria
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΒΕΡΟΙΑ
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    οταν αναβουν κ η φαση κ ο ουδετεροσ σημαινει πωσ εχεισ διαρροη στον ουδετερο. και συνηθωσ ειναι απο τον πινακα. καλυτερα φωναξε εναν ηλεκτρολογο να σου βρει την βλαβη σε 10 λεπτα παρα να κινδυνευεισ με τη ζωη σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billisveria Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν αναβουν κ η φαση κ ο ουδετεροσ σημαινει πωσ εχεισ διαρροη στον ουδετερο. και συνηθωσ ειναι απο τον πινακα. καλυτερα φωναξε εναν ηλεκτρολογο να σου βρει την βλαβη σε 10 λεπτα παρα να κινδυνευεισ με τη ζωη σου.
    Ναι ε; Και τι είναι αυτή η διαρροή από τον ουδέτερο; Και αφού είναι από τον πίνακα γιατί δεν το κάνει σε όλες τις πρίζες;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 23:40
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 08:43
  3. Τηλεφωνικές Πρίζες κ Internet
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 13:08
  4. Πρίζες τηλεόρασης
    By panagism9 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 02:19
  5. Πρόβλημα σε φορητή γεννήτρια ρεύματος
    By Falax in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-10, 00:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας