Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: πρόβλημα(;) με πρίζες ρεύματος

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή πρόβλημα(;) με πρίζες ρεύματος

    Γεια σας συμforumites! Γράφτηκα μόλις προχτές στο site για ενημερωτικούς κυρίως λόγους μιας και δεν έχω γνώσεις ηλεκτρολογικές αλλά έπρεπε να τοποθετήσω κάποιες και να αλλάξω κάποιες άλλες πρίζες ρεύματος αλλά και κάποιους διακόπτες στο σπίτι που νοικιάζω εδώ και ένα χρόνο. Όμως ενώ έχω αλλάξει τις περισσότερες πρίζες ήδη, προέκυψαν κάποια προβλήματα και θα ήθελα τη γνώμη σας. Συγχωρέστε τυχόν λάθη μου που οφείλονται στην αμάθεια μου και το ότι το κείμενο είναι μεγάλο και ίσως σας κουράσει.

    Το σπίτι έχει ένα μεγάλο τριφασικό πίνακα όπου λειτουργεί σαν μονοφασικός μιας και έχουμε μονοφασικό ρολόι δεη (αλλά το είπε και ηλεκτρολόγος). Το ρολόι της δεη είναι μέσα στην κεντρική είσοδο του κτιρίου και μπορώ να κλείνω το ρεύμα με ένα πράσινο διακόπτη που έχει αφού κατεβάσω ένα διαφανές από πλέξιν γκλας συρόμενο πορτάκι (κάτι που επιτρέπεται μιας και μου το είπε αυτός που έκανε καταμέτρηση για τη δεη)


    Το σπίτι συνολικά έχει 26 υποδοχές για πρίζες ρεύματος. Αυτές που έχει είναι ως επί το πλείστον μάρκας metesan (κάποιες σπασμένες κάποιες καλές), και εγώ αγόρασα για αντικατάστασή τους καμιά δεκαριά πρίζες legrand cariva. Έτσι τοποθέτησα αυτές που αγόρασα διάσπαρτες σε όλο το σπίτι αλλάζοντας ταυτόχρονα θέση σε κάποιες από τις υπάρχουσες γερές metesan. Όλες οι πρίζες παλιές και νέες είναι σούκο (αν το γράφω σωστά).

    Τη φάση(καφέ ή μαύρο ήταν) τον ουδέτερο( γκρι ήταν) και τη γείωση (κίτρινη ήταν) τα έβρισκα με ένα ηλεκτρολογικό κατσαβίδι αλλά είδα και τη σύνδεση από τις υφιστάμενες πρίζες. Στη φάση το κατσαβίδι άναβε, στον ουδέτερο όχι αλλα ούτε και στη γείωση που από ότι είδα ήταν η κίτρινη.

    Σε ότι αφορά τις legrandέβαλα τον ουδέτερο στο γράμμα Ν, την φάση στο γράμμα L και την γείωση στο κέντρο εκεί που έχει τη σήμανση της γείωσης. Τοποθέτησα το μεταλλικό πλαίσιο έτσι ώστε να διαβάζονται τα γράμματα με αποτέλεσμα οι υποδοχές των καλωδίων να είναι από κάτω (ενώ τα καλώδια μέσα στο κουτί του τοίχου κατεβαίνουν από πάνω), όπου και έβαλα τελικά τα καλώδια φέρνοντάς τα από πίσω από τη πρίζα κάθε φορά. Υπήρχε μήκος οπότε δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα. Μόνο που τα έσφιγγα πολύ γιατί κάποιες φορές έφευγαν αν δεν τα έσφιγγα.

    Στις metesan ήταν πιο εύκολη η τοποθέτηση σε ότι αφορά τα καλώδια . Στη σήμανση όμως που ήταν Ρ1 και Ρ2 δεν ήξερα τι να κάνω και έβαλα τον ουδέτερο στην υποδοχή με σήμανση Ρ1 και την φάση στη Ρ2 , ενώ την γείωση εκεί που χει τη σήμανση της γείωσης.

    Πάμε στα προβλήματα:

    1. Ενώ σε όλες τις πρίζες όταν βάζω το κατσαβίδι στην αριστερή που είναι η φάση ανάβει και δεξιά που είναι ο ουδέτερος δεν ανάβει, έχω μια πρίζα όπου ανάβει το κατσαβίδι και στις δύο τρύπες της ενώ δεν δίνει ρεύμα σε καμία συσκευή άρα δεν λειτουργεί καμία συσκευή σε αυτή τη πρίζα, ούτε το ρολόι που καταναλώνει 6 w.
    Τι μπορεί να φταίει;

    2. Το ποιο σοβαρό είναι ότι σήμερα έβγαλα έβαλα και ξαναέβγαλα έναν κινέζικο φακό στη πρίζα (που παρεμπιπτόντως χτές μου χε πέσει κάτω ) και με τίναξε το ρεύμα κανα 2 δεύτερα. Αυτή η συσκευή είναι φακός απλός μπροστά και ledστο πλάι – ραδιοφωνάκι που με ένα κλιπσάκι σύρεις 2 μεταλλικά ποδαράκια (σαν αυτά που έχει κάθε αρσενική πρίζα συσκευής) προς τα έξω και με μία προσάρτηση τον βάζεις σε σούκο και τον φορτίζεις (έχει μέσα του μάλλον μπαταρία – δεν τον έχω ανοίξει ποτέ). Μετά πιάνοντας τον με πένσα με πλαστικές λαβές και ξανά βάζοντας – βγάζοντας τον, είδα ότι πέταγε σπίθες εκεί που ενώνονταν τα αρσενικά μεταλλικά του φακού με τις θηλυκές υποδοχές της προσάρτησης. Το έκανε αυτό σε όποια πρίζα σούκο του σπιτιού και αν έβαλα την προσάρτηση.

    3. Αγχωμένος μήπως έκανα καμιά πατάτα έβαλα ένα ρολόι σε διάφορες πρίζες των έξι watt και δεν πέταγε σπίθες.
    Όμως το πιστολάκι των 1400 wattκαι μία μπαλαντέζα με προσαρτημένο καλώδιο ρεύματος που καταλήγει σε ντουί με οικονομική λάμπα 23 watt, (που δοκίμασα γιατί έχουν ψιλή αρσενική πρίζα και μπορούσα να δω στις τρύπες της θηλυκής) όταν τα έβαζα στις πρίζες, οι θηλυκές έβγαζαν μια φωτεινή λάμψη μέσα από τις τρυπούλες τους. Χωρίς να με τινάξει το ρεύμα.

    4. Και κάτι που δεν έχει σχέση με τα ανωτέρω: μια πρίζα σούκο που βρίσκεται κάτω από διακόπτη αλε ρετούρ, για φάση έχει ένα καλώδιο μικρό που η άλλη του άκρη καταλήγει ενωμένη με τη φάση του διακόπτη αλε ρετούρ μέσα στην υποδοχή της φάσης του διακόπτη. Είναι σωστό αυτό; Πάντως τη χρησιμοποιούσαμε τόσο καιρό τη πρίζα.

    Πείτε μου αν βγάζετε καμιά άκρη.. τι πατάτα έχω κάνει; Μήπως έχω σφίξει πολύ τα καλώδια και δεν έπρεπε;

    Ή μήπως συνέβαινε αυτό με τη λάμψη αλλά εγώ δεν το είχα παρατήρησα πριν γιατί δεν ασχολήθηκα..
    Αυτό πάντως με το φακό πρώτη φορά συνέβη σήμερα.
    Ένα χρόνο που μένω εδώ δεν είχα παρατηρήσει τη λάμψη με τις πρίζες παρά μόνο σε διακόπτες του σπιτιού, που από ότι διάβασα στο siteαυτό ίσως είναι κρουστική τάση.. αποκρουστική θα λεγα..


    Σίγουρα σας κούρασα.. αναμένω απάντηση και ευχαριστώ για την υπομονή και την όποια απάντηση εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη jami
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Φίλε μου μήν ασχολείσαι με το ρεύμα!Θα σκοτωθείς και θα σε κλαίνε αυτοί που σε αγαπάνε!!Πάρε έναν αδειούχο ηλεκτρολόγο να σου κάνει τις δουλειές που θες.Και μόνο οτι ένιωσες τη δύναμη του ρεύματος θα έπρεπε να σε είχε αποθαρρύνει και να είχες σταματήσει τα πειράματα!Πάντα φιλικά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    η φωτιά σημαίνει βραχυκύκλωμα, αν πέταγε σπίθες μόνο στο φακό θα έλεγες οτι έχει βραχυκυκλώσει ο φακός αλλά αν πετάει γενικά κλείσε το γενικό και φώναξε έναν ηλεκτρολόγο,
    πιο λίγο θα σου κοστίσει απο το να πάρει φωτιά το σπίτι ή τα καλώδια.
    Μήπως μπέρδεψες κανένα καλώδιο φάσης απο το πίνακα με κάποιο καλώδιο φάσης απο επιστροφή?
    στο σπίτι μου που έχω δει αυτά έχουν διαφορετικά χρώματα(μαύρο καφέ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Οι λαμψεις στις μπριζες ειναι οκ!απλα δεν το παρατηρησες ποτε.
    Εχω και εγω τον συγκεκριμενο φακο και εκανε ακριβως το ιδιο!Αν δεν μπορεις να τον κανεις ανταλακτικα ανακυκλωσε τον καπου!
    Η μπριζα που αναβει το δοκιμαστικο και στις δυο "τρυπες" προφανος εχει συνδεθει λαθος.Φωναξε εναν μαστορα να στην κανει.

    Υ.Γ.:Για ηλεκτρικες συσκευες αγοραζουμε μονο μοντελα που πληρουν καποιες προδιαγραφες!Αυτο που πας να γλιτωσεις αγοραζοντας κατι αμφιβολου αξιας και γνωστης φυσικα προελευσης σε βαζει σε κινδυνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    ο φακός πως σε τίναξε?εχει καποιο μεταλικό περίβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    το προβλημα το γνωριζω γιατι ειχα και εγω το ιδιο.Υπαρχει βραχυκυκλωμα με την κεραια!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    1. Φίλε jami ευχαριστώ για τη φιλική συμβουλή.
    2. Φίλε picdev όπου έβαλα πρίζα ή ήδη υπήρχε υφιστάμενη πρίζα (σπασμένη ή μη) ή έλειπε (2 περιπτώσεις) όπου όμως υπήρχαν σε κάθε κουτί πρίζας μόνο τρία καλώδια δηλ φάση ουδέτερος και γείωση ή για να μια πιο σωστός καφέ σκούρο, γκρι και κίτρινο, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποίησα φάση από επιστροφή, δηλ αν κατάλαβα καλά εννοείς φάση από φωτιστικό προς διακόπτη, σωστά; και μάλλον το λες ορμώμενος από το παράδειγμα που ανέφερα με τη πρίζα και το διακόπτη ale retour (που όμως έκανα λάθος γιατί είναι κομμυτατερ δηλ διπλός διακόπτης). Εκεί τελικά δεν είναι ένα μικρό κομμάτι που ενώνεται (σαν φάση) σε διακόπτη και σε πρίζα, αλλά έχουν κάνει το εξής: η φάση που κατεβαίνει από τη πάνω πλευρά του κουτιού, είναι διπλωμένη - τσακισμένη στα 2 , χρησιμοποιείται στο διακόπτη σαν φάση, και η συνέχεια της καταλήγει να είναι φάση στη πρίζα από κάτω. Όπως και να χει όμως, ενώ τα ξε σύνδεσα και το διακόπτη και την από κάτω πρίζα του, καθώς και τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού (έχω μείνει με 5 συνδεδεμένες από τις 26 πρίζες του σπιτιού), συνεχίζει και μου κάνει και αυτό με το φακό και τις λάμψεις με φλασάκια στις πρίζες όταν βάζω συσκευές όπως το πιστολάκι (με πεπλατυσμένο φις), τη τν (με το ίδιο φις), την ηλεκτρική σκούπα (με χοντρό φις).


    Τώρα που έγραψα τη λέξη φλασάκια έφαγα και εγώ ένα μόλις. Επειδή αγχώθηκα από το τίναγμα του ρεύματος, τις χρυσές σπίθες του βραχυκυκλώματος του φακού, και το γεγονός μήπως έχω κάνει καμιά ζημιά σαν αρχάριος, δοκίμασα στην αρχή το ηλεκτρονικό ρολόι το οποίο αφού δεν βραχυκύκλωνε αναζήτησα μια συσκευή που να καταναλώνει περισσότερα watts. Οπότε ξεκίνησα με το πιστολάκι (πεπεισμένος ότι σαν αρχάριος έχω κάνει πατάτα) και με το power από το πιστολάκι στο on (όπως εκ των υστέρων έκανα και με τη tv και την ηλεκτρική σκούπα) έβαζα – έβγαζα το φις στη πρίζα 1 ή 2 ή 3 φορές μέχρι που έβλεπα λάμψεις και φλασάκια στις υποδοχές της κάθε πρίζας!!!! Μήπως τελικά έφταιγε ότι είχα ανοιχτές τις συσκευές;;;; Γιατί όταν τις βάζω στη πρίζα και μετά ανοίγω το on τους λειτουργούν χωρίς λάμψεις και φλασάκια…!!! Μήπως τελικά είμαι πολύ ξανθός;;; Μήπως τελικά (αν φταίει αυτή μου η μ@κ@κία) θα πρέπει να τοποθετήσω ΠΑΛΙ 20 πρίζες;;; Γελάω και που το σκέφτομαι..

    3. Φίλε katmadas αν ισχύουν τα ανωτέρω (αν τα επιβεβαιώσετε και σεις), μάλλον θα είσαι ο πιο εύστοχος. Δεν θυμάμαι αλλά μάλλον τον έπιασα από πάνω ακουμπώντας τη κεραία. Επίσης ο συγκεκριμένος πρέπει να είχε ανοιχτό το ραδιόφωνο του μιας και δεν κλείνει εντελώς από τη ρόδα του ραδιοφώνου. Έχεις δίκιο για την αγορά φακού. Και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Τον φακό τον αγόρασε η μητέρα μου και απλά σαν φακός με βόλεψε τώρα με αυτές τις εργασίες. Πάει για ανακύκλωση. Ευτυχώς που δεν έγινε κάτι χειρότερο.

    Παιδιά σας ευχαριστώ. Αναμένω να επιβεβαιώσετε αν όντως ήμουν πιο ξανθός από ότι έπρεπε στην επίσημη πρώτη μου εδώ στο forum..ή μήπως ισχύει κάτι άλλο που μου διαφεύγει ή δεν γνωρίζω και το οποίο πρέπει να κοιτάξω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eracitexnis : 16-12-11 στις 01:58

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    στεφανε μεινε μακρυα απο οτι μισοξερεις φωναξε τεχνιτη αδειουχο μην παιζεις με το ηλεκτρικο ρευμα μερες που ερχωνται για να τις περασεις ευχαριστα με τους δικους σου και του φιλους το ρευμα ειναι φιλικο με τις ηλεκτρικες συσκευες και οχι με τον ανθρωπο ακομα και σε μας που το σπουδασαμε μας την εχει στημενη σε καποια γωνια

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eracitexnis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Επειδή αγχώθηκα από το τίναγμα του ρεύματος, τις χρυσές σπίθες του βραχυκυκλώματος του φακού, και το γεγονός μήπως έχω κάνει καμιά ζημιά σαν αρχάριος, δοκίμασα ... αν όντως ήμουν πιο ξανθός από ότι έπρεπε ...
    Γειά σου Στέφανε, καλώς ήλθες σε αυτό το foum!
    Ολοι γνωρίζουμε την επικινδυνότητα του ηλεκτρικού ρεύματος. Η μόνη "λογική" γνώμη είναι να αφήσεις την "αυτοεκπαίδευση" μέσω πληκτρολογίου και να φωνάξεις τεχνικό να λύσει το πρόβλημα. Αν σε ενδιαφέρουν τα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά κυκλώματα ξεκίνησε από αυτά που λειτουργούν με μπαταρίες. Δεν είναι θέμα "εξυπνάδας" οι πατέντες στα 230VAC και ένα λάθος μπορεί να είναι το ... μοιραίο! Λάβε το "τίναγμα" ως προειδοποίηση.

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον προηγούμενο (Νίκο) . Λογικά το πρόβλημα το βλέπω στην συγκεκριμένη μπρίζα (όπου λέει ότι δείχνουν και οι δύο πλευρές διέλευση ρεύματος στην Φάση + ουδέτερο).
    1) Το πιθανότερο είναι ...(εφόσον θεωρούμαι ότι στην πλευρά του ουδέτερου της μπρίζας ) που πρέπει λογικά σαν "σκέτη " μπρίζα να κατευθύνεται και μόνο προς τον ουδέτερο της γραμμής. χωρίς καμια ενδιάμεση παρεμβολή ή σύνδεση.
    2) Μήπως αυτή η συγκεκριμένη μπρίζα είναι η συγκεγκριμένη όπου βρίσκεται κάτω από τον διακόπτη (αλε ρετούρ ) όπου αναφέρει ο Στέφανος και έγινε εκεί η "πατάτα"?
    3) Θα πρέπει να ελεγχθεί η (συνέχεια του ουδέτερου) της συγκεκριμένης μπρίζας εαν καταλήγει εκεί που πρέπει ή αν σε αυτόν τον ουδέτερο κάνανε το σφάλμα από ασαφή σύνδεση και λανθασμένη "επιπλέον σύνδεση" .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 22:40
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 07:43
  3. Τηλεφωνικές Πρίζες κ Internet
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 12:08
  4. Πρίζες τηλεόρασης
    By panagism9 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 01:19
  5. Πρόβλημα σε φορητή γεννήτρια ρεύματος
    By Falax in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-10, 23:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας